Αγγλικά και επί της ευκαιρίας, ποια είναι η 2η πιο ομιλούμενη γλώσσα στο εξωτερικό;

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ε στο δημόσιο δεν νομίζω να δουλέψω.. εγώ ηθοποιός είμαι🙃
Υπάρχουν απόφοιτοι τμήματος θεατρικών σπουδών που εργάζονται σε σχολεία διδάσκοντας θεατρική αγωγή. Ή μπορεί κάποια στιγμή να θελήσεις να κάνεις επιπλέον σπουδές στο εξωτερικό ή σε κάποιο ξενόγλωσσο κολλέγιο ή να λάβεις μέρος σε κάποιο επιδοτούμενο πρόγραμμα κλπ. Όπως και να έχει, αν είσαι κάτω από 50 ετών, δεν ξέρεις πού θα σε φέρει η ζωή. Καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος. Όχι απαραίτητο βέβαια.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Υπάρχουν απόφοιτοι τμήματος θεατρικών σπουδών που εργάζονται σε σχολεία διδάσκοντας θεατρική αγωγή. Όπως και να έχει, αν είσαι κάτω από 50 ετών, δεν ξέρεις πού θα σε φέρει η ζωή. Καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος. Όχι απαραίτητο βέβαια.
Σε σχολείο δεν θέλω να διδάξω είναι η αλήθεια.. γενικά δεν θέλω να ασχοληθώ με το δημόσιο.. εγώ ρώτησα αν το ζητάνε γενικά σε δουλειές
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Γενικά στις δουλειές ναι, το ζητάνε.
Πάντως η αδερφή μου που διδάσκει σε ιδιωτική σχολή, δεν της το ζήτησαν ποτέ.. για αυτό ρωτάω αν σου ζητάνε το χαρτί ή αν τους πεις ρε παιδί μου ότι μιλάς πολύ καλά
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ξέρω πολλές περιπτώσεις που τους έχουν ζητήσει και τα δύο. Εξαρτάται τη δουλειά και τον εργοδότη. Τώρα τι εργοδότης θα τύχει στο δικό σου δρόμο, πού να το ξέρεις...
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Ξέρω πολλές περιπτώσεις που τους έχουν ζητήσει και τα δύο. Εξαρτάται τη δουλειά και τον εργοδότη. Τώρα τι εργοδότης θα τύχει στο δικό σου δρόμο, πού να το ξέρεις...
Πάντως πιστεύω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω και στο proficiency. Εδώ καταλαβαίνω εντελώς τα σαιξπηρικά αγγλικά, απλά με αγχώνει λίγο η διαδικασία:/
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πάντως πιστεύω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω και στο proficiency. Εδώ καταλαβαίνω εντελώς τα σαιξπηρικά αγγλικά, απλά με αγχώνει λίγο η διαδικασία:/
Δώσε κατευθείαν Proficiency τότε. Είναι πολύ πιο χρήσιμο από το Lower. Σιγά τη διαδικασία...
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.

english1

Νεοφερμένος

Ο english1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας! Θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα των κατατακτηρίων εξετάσεων για την Αγγλική Φιλολογία! Υπάρχει ένα φροντιστήριο πολλά υποσχόμενο που μόνο μεγάλα λόγια είναι..τα μαθήματα γίνονται από ένα άτομο (δεν θα αναφέρω αν είναι άντρας ή γυναίκα) ..Απλά θέλω να επισημάνω πως υπάρχει ένα πολλά υποσχόμενο φροντιστήριο που παίρνει διαφορετικό πόσο για καθένα μαθητή ...Προσωπικά εγώ ξεκίνησα αργότερα από άλλους μαθητές και πληρωσα πολλα παραπάνω από αυτούς που ξεκίνησαν μήνες νωρίτερα...επίσης κανεις δεν ήταν ευχαριστημενος από τα μαθήματα τα οποία δεν ήταν αντίστοιχα των απαιτήσεων της εξέτασης. Τέλος ο / η καθηγητής δεν διόρθωνε ασκήσεις! Κρίσιμο για να διορθωσει κανεις λάθη και να γίνει καλύτερος! Δυστυχώς δεν μπορώ να πω όνομα όμως προσέξτε σε ποιον δίνεται τα λεφτά σας! Προσωπικά πληρωσα ποσό ίσο με την αξία ενός μεταπτυχιακού στο εν λόγω φροντιστήριο "πολλά υποσχόμενο" ...που όταν συζήτησα με τους άλλους συνυποψηφίους είχα δώσει πολύ λιγότερα χρήματα ένα χιλιάρικο μειον από αυτά που έδωσα εγω....Ήμουν σε γκρουπ και μολονότι οι υπόλοιποι είχα ξεκινήσει καιρό πριν πλήρωσαν λιγότερα......κλέφτες με λίγα λόγια...δεν θα αναφερθώ στις αποδείξεις που ήταν αξίας ούτε του μισού ποσού που έδωσα...προσοχή η διαφήμιση πάντα δεν σημαίνει επιτυχία...οι συνυποψηφιοι όλοι ήταν δυσαρεστημενοι με τα μαθήματα που μόνο εξάσκηση δεν γινόταν καθώς και δεν παρεχονταν διορθώσεις των εργασιών....
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Προσωπικά εγώ ξεκίνησα αργότερα από άλλους μαθητές και πληρωσα πολλα παραπάνω από αυτούς που ξεκίνησαν μήνες νωρίτερα...
βασικα νωμιαζω εδω βρισκεται η απαντηση, τα περισσοτερα φροντιστηρια (αν οχι ολα) εχουν περιοδους προ-εγγραφων με εκπτωση. Το πραγματικο προβλημα στην υποθεση σου ειναι μαλλον οι αποδειξεις μιας και δεν μπορεις να δικαιολογησεις τα εξοδα σου. Γιατι δεν ζητησες νεες αποδειξεις με τα σωστα ποσα;
Η σωστη διαφημιση ετσι δουλευει παντα, δειχνει καλυτερο το καλο αλλα και το κακο ://
 

english1

Νεοφερμένος

Ο english1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας! Δεν υπήρχαν προσφορές τέτοιου μεγέθους που ένας πληρώνει 2000€ και άλλος 3.800...λυπάμαι που δεν μπορώ να αναφέρω ονόματα επίσης υπήρξε υποψήφιος που ξεκίνησε μετά από μένα ενσωματώθηκε στο γκρουπ μας και επίσης έδωσε λιγότερα από μένα...μάλλον είχα εξαιρετικής μεταχείρισης...τι να πω.. εγώ απλά προσπαθώ να προστατέψω κόσμο όσο μπορώ δηλαδή διότι δεν αναφέρω ονόματα ωστόσο θα το ξανά πω προσέξτε που δίνεται τα λεφτά σας...
Καλή Συνέχεια και όπου ακούς πολλά κερασια κράτα μικρό καλάθι..
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γειά σας! Δεν υπήρχαν προσφορές τέτοιου μεγέθους που ένας πληρώνει 2000€ και άλλος 3.800...λυπάμαι που δεν μπορώ να αναφέρω ονόματα επίσης υπήρξε υποψήφιος που ξεκίνησε μετά από μένα ενσωματώθηκε στο γκρουπ μας και επίσης έδωσε λιγότερα από μένα...μάλλον είχα εξαιρετικής μεταχείρισης...τι να πω.. εγώ απλά προσπαθώ να προστατέψω κόσμο όσο μπορώ δηλαδή διότι δεν αναφέρω ονόματα ωστόσο θα το ξανά πω προσέξτε που δίνεται τα λεφτά σας...
Καλή Συνέχεια και όπου ακούς πολλά κερασια κράτα μικρό καλάθι..
Δεν γνωρίζω το φροντιστήριο, δεν έχω ούτε καν υποψία ποιο μπορεί να είναι, αλλά θα πω κάτι γενικό από την εμπειρία μου με φροντιστήρια ως μαθήτρια αλλά και ως καθηγήτρια.

Υπάρχουν φροντιστήρια που έχουν συγκεκριμένο τιμοκατάλογο με ετήσια δίδακτρα τα οποία επιμερίζονται σε μηνιαίες ή τριμηνιαίες (or whatever) δόσεις, και συγκεκριμένες προσφορές τύπου early bird όπως περιέγραψε η bubblebee πιο πάνω. Ξεκάθαρα πράγματα. Αυτά τα φροντιστήρια συνήθως είναι σοβαρές επιχειρήσεις, κάνουν καλή δουλειά, πληρώνουν σωστά τους καθηγητές τους (άρα έχουν καλή ποιότητα διδασκαλίας) και κόβουν αποδείξεις στους μαθητές τους.

Και υπάρχουν φροντιστήρια που κοιτάνε να αρπάξουν ό,τι μπορούν, δίνουν προσφορές όταν βλέπουν ότι μπορεί να χάσουν τον πελάτη και τσεκουρώνουν εκεί που πιστεύουν ότι τους παίρνει. Πας ας πούμε να γραφτείς, αναφέρεις πως ο πατέρας σου είναι οδοντίατρος ή φαρμακοποιός ή δικηγόρος, και τσιμπάς μια αυξησούλα στα δίδακτρα. Οι μεγάλες εκπτώσεις (τιμή καταλόγου 1200€ αλλά για εσάς 700€ λες και σε ξέραν από παλιά), οι προσφορές (γράψου τώρα και θα σου κάνουμε δώρο τα βιβλία και ένα τάμπλετ) και οι παράνομες εκπτώσεις (τα δίδακτρα είναι 1200€, αν δεν θέλετε απόδειξη 900€) είναι red flags.

Ελπίζω να μην έχεις προπληρώσει όλο το ποσό και να μπορέσεις να αλλάξεις φροντιστήριο.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
αυτό για ποιον λόγο είναι red flag; γιατί μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση ή κάτι τέτοιο;
Γιατί δείχνουν επαγγελματία που είναι ασόβαρος, που δεν έχει όνομα και κοιτάει να προσελκύσει μαθητές με κολπάκια.Αυτός που κάνει σωστή δουλειά δεν έχει ανάγκη να σε δελεάσει δωράκια.

Όταν λέω "όνομα", εννοώ ότι δεν έχει καλή φήμη στην αγορά της περιοχής του ώστε να βρει νέους μαθητές μέσω συστάσεων από παλιούς μαθητές κλπ, όχι ότι δεν ανήκει σε κάποιο γνωστό όμιλο.

Και φυσικά δεν σημαίνει ότι σε όλες τις περιπτώσεις που κάποιος σου υπόσχεται παραπάνω παροχές θα βγεις χαμένος, αλλά σίγουρα πρέπει να έχεις το νου σου, ειδικά όταν τα εξτραδάκια συνοδεύονται από χαμηλές τιμές και/ή μεγάλες εκπτώσεις.
 

PanMoonlight

Νεοφερμένος

Ο PanMoonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Συμμερίζομαι και εγώ την άποψη σου για τα εγγλέζικα. Απαίσια γλώσσα από όλες τις απόψεις αλλά παντού χρειάζονται δυστυχώς. Ούτε καν το lower στις μέρες μας δεν είναι αρκετό μιας που οι ελληνοχαχανούληδες κυνηγάνε παντού τις πιστοποιήσεις όπως τα κωλόχαρτα στην καραντίνα. Οπότε άστα και εγώ ήθελα να μάθω Γερμανικά ή Ρωσσικά που τα προτιμώ αλλά πρώτα έβγαλα το proficiency και μετά τα άλλα.

Για δεύτερη γλώσσα εξ αρτάται που. Διεθνώς είναι τα Ισπανικά ( μιλάμε δυτικές γλώσσες γιατί κανονικά δεύτερη ομιλουμένη είναι τα Mandarin/Κινέζικα, τρίτα τα Χίντι της Ινδίας και τέταρτα τα Ισπανικά αλλά να φανταστώ Κινέζικα δεν ) λόγω Λατινικής Αμερικής κυρίως. Στην Ευρώπη η δεύτερη γλώσσα είναι τα Γαλλικά που κάποτε ήταν και η παγκόσμια γλώσσα, η γλώσσα των αριστοκρατικών τάξεων. Με τα τωρινά δεδομένα ως τόσο θεωρώ καλλιτέρα κίνηση την Γερμανική γλώσσα.
Αυτό ότι με τα τωρινά δεδομένα τα γερμανικά είναι πιο σημαντικά το ακούω από το 2009 και δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε.... Γενικά υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους μια γλώσσα είναι σημαντική και κατά βάση εξαρτάται με τι θες να κάνεις εσύ. Πάντως τα γαλλικά μιλιούνται ,σε 29 χώρες ως επίσημη γλώσσα (35 συνολικά με χώρες όπου δεν είναι επίσημη αλλά συνεχίσει να πιάσει σημαντικό ρόλο) ενώ τα Γερμανικά είναι μόνο στην Ευρώπη. Επίσης τα Χιντι τα μιλανε μόνο στην Ινδία ως επίσημη γλώσσα οπότε δεν είναι το ίδιο με γλώσσες που έχουν λιγότερους ομιλητές αλλά παγκόσμια επιρροή (Γαλλικά, Ισπανικά, Αραβικά, Πορτογαλικά). Μπορεί εσυ ομως να μάθεις Τσέχικα και τελικά να σου χρησιμεύσουν περισσότερο από κάποια άλλη γλώσσα ανάλογα τι πορεία θα πάει η ζωή σου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Αυτό ότι με τα τωρινά δεδομένα τα γερμανικά είναι πιο σημαντικά το ακούω από το 2009 και δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε.... Γενικά υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους μια γλώσσα είναι σημαντική και κατά βάση εξαρτάται με τι θες να κάνεις εσύ. Πάντως τα γαλλικά μιλιούνται ,σε 29 χώρες ως επίσημη γλώσσα (35 συνολικά με χώρες όπου δεν είναι επίσημη αλλά συνεχίσει να πιάσει σημαντικό ρόλο) ενώ τα Γερμανικά είναι μόνο στην Ευρώπη. Επίσης τα Χιντι τα μιλανε μόνο στην Ινδία ως επίσημη γλώσσα οπότε δεν είναι το ίδιο με γλώσσες που έχουν λιγότερους ομιλητές αλλά παγκόσμια επιρροή (Γαλλικά, Ισπανικά, Αραβικά, Πορτογαλικά). Μπορεί εσυ ομως να μάθεις Τσέχικα και τελικά να σου χρησιμεύσουν περισσότερο από κάποια άλλη γλώσσα ανάλογα τι πορεία θα πάει η ζωή σου.
Δεν είπα κάτι διαφορετικό. Εννοείται κάθε τι έχει τη χρησιμότητά του. Στην Ελλάδα ωστόσο παραδοσιακά από την εποχή των gastarbeiter της δεκαετίας του '60 έως σήμερα η Γερμανία είναι κορυφαίος προορισμός μεταναστεύσεως και ως βιομηχανικός πνεύμονας αλλά και ως η μεγαλυτέρα οικονομία της Ευρώπης κάνουν τα Γερμανικά ιδιαίτερο προσόν.

Στην Ινδία κυρίως Αγγλικά ομιλούν λόγω της αποικιοκρατίας, ούτε εκεί μιλάνε πολύ τα Χίντι και έχουν πολλές άλλες διαλέκτους όπως τα Punjabi.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Όσοι ασχολούνται με θετικές ή οικονομικές επιστήμες, η Αγγλική γλώσσα πρέπει να είναι σαν μητρική γλώσσα. :) Καμία άλλη χώρα του κόσμου δεν κάνει έρευνα σε αυτές τις επιστήμες στην μητρική της εκτός από χώρες του τρίτου κόσμου ίσως αλλά και πάλι, χρησιμοποιούν την Αγγλική γλώσσα ως γλώσσα έρευνας.

Η περισσότερη βιβλιογραφία τεχνικών θεμάτων σε μαθηματικά, φυσική, μηχανική, στατιστική, οικονομικά, οικονομία κτλ είναι στην Αγγλική γλώσσα άσχετα για παράδειγμα, αν η Γερμανία είναι μια οικονομική και βιομηχανική δύναμη. Στον επιχειρηματικό τομέα οι Γερμανοί μιλούν άπταιστα Αγγλικά ή πολλοί από αυτούς έχουν ζήσει στις ΗΠΑ ή σε διάφορες αγγλόφωνες χώρες για εργασιακή προϋπηρεσία. Το ίδιο ισχύει και με τους Γάλλους. Οι Γάλλοι αγαπούν την Γαλλική γλώσσα αλλά στον επιχειρηματικό και ερευνητικό κόσμο, μιλούν Αγγλικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top