ΑΠΘ: Διεκόπη για δεύτερη συνεχόμενη μέρα η διανομή φαγητού στην λέσχη

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Πανεπιστημιο και ομως δεν σεβεται βασικες ανθρωπινες αξιες και αναγκες.

Ποιος σου ειπε πως ο ελεγχος για το πασο και την καρτα σιτισης ειναι αντιθετος με τις βασικες ανθρωπινες αξιες και αναγκες;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Kαι τι τρώνε οι φοιτητές τώρα; Δεν υπάρχει χειρότερο από το να έχεις κορονοϊό, Ιανό και πείνα...γκαντεμοχώρα. :crazy:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Ποιος σου ειπε πως ο ελεγχος για το πασο και την καρτα σιτισης ειναι αντιθετος με τις βασικες ανθρωπινες αξιες και αναγκες;

Αντιθετο ειναι να πετας ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ εκατονταδες περισσευουμενες μεριδες φαγητο καθε μερα ενω δεν αφηνεις τον κοσμο (ασχετως εαν εχουν καρτα) να σιτιστει.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αντιθετο ειναι να πετας ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ εκατονταδες περισσευουμενες μεριδες φαγητο καθε μερα ενω δεν αφηνεις τον κοσμο (ασχετως εαν εχουν καρτα) να σιτιστει.

Συγγνώμη, αλλά ο αρακάς με κουκιά τρώγεται; Οι περισσότεροι τρώνε από κοντοσούβλι και πάνω.. :bleh: Μεγάλωσαν με αρνί κρέμα σαντιγιόν (από τους απαράδεκτους).
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά ο αρακάς με κουκιά τρώγεται; Οι περισσότεροι τρώνε από κοντοσούβλι και πάνω.. :bleh: Μεγάλωσαν με αρνί κρέμα σαντιγιόν (από τους απαράδεκτους).
Πρωτη φορα το ακουω αυτο το φαγητο ειλικρινα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Ποιος σου ειπε πως ο ελεγχος για το πασο και την καρτα σιτισης ειναι αντιθετος με τις βασικες ανθρωπινες αξιες και αναγκες;


Είναι αλήθεια ότι πετάγονται πολλές μερίδες φαγητού από την φοιτητική Λέσχη που θα μπορούσαν άνετα να δίνονται σε άπορους. Μάλλον κόβονται οι κρατικές επιχορηγήσεις ή τίποτα κονδύλια οπότε μειώνουν το φαγητό για να μην μπορούν να πάνε όλοι οι φοιτητές. Είναι απαράδεκτο από κάθε άποψη.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αντιθετο ειναι να πετας ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ εκατονταδες περισσευουμενες μεριδες φαγητο καθε μερα ενω δεν αφηνεις τον κοσμο (ασχετως εαν εχουν καρτα) να σιτιστει.
Συμφωνώ εν μέρει. Ωστόσο εάν είναι η λέσχη να λειτουργεί και τυπικά πλέον για όλους ( γιατί άτυπα αυτό γίνεται) Πρέπει να αλλάξουν λίγο και κάποια τυπικά. Δεν είναι δυνατόν να λέγεται φοιτητική λέσχη ΑΠΘ και να τσονταρει χρήματα μόνο το ΑΠΘ για να τρώνε απθ, παμακ και ραντομ άνθρωποι που δεν έχουν καμία σχέση με τον πανεπιστημιακό χώρο
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι πετάγονται πολλές μερίδες φαγητού από την φοιτητική Λέσχη που θα μπορούσαν άνετα να δίνονται σε άπορους. Μάλλον κόβονται οι κρατικές επιχορηγήσεις ή τίποτα κονδύλια οπότε μειώνουν το φαγητό για να μην μπορούν να πάνε όλοι οι φοιτητές. Είναι απαράδεκτο από κάθε άποψη.

Θυμάμαι τον Πορτοσάλτε κάτι δεκαετίες πίσω και έθιγε το ίδιο θέμα ραδιοφωνικά. Πόσο μου αρέσει που πάντα συζητάμε τα ίδια θέματα και δεν βλέπουμε την αυτονόητη λύση. Λες και κοστίζει δισεκατομμύρια ευρώ να υπάρξει μια κοινή λογική. Παρόμοια θυμάμαι ότι το φαγητό πεταγόταν στα σκουπίδια και στον στρατό. Υπήρχε κανονισμός να μην χρησιμοποιούμε τις ίδιες φρατζόλες (του στρατού) για τα 3 γεύματα της ημέρας. Έτσι πάντα είχαμε περίσσεια ξερού ψωμιού και αναγκαστικά επειδή γινόταν πέτρα (σκότωνες άνθρωπο) σε λίγο χρόνο, ... η λύση ήταν η γνωστή. Το ίδιο και με τα φρούτα καθώς πολλοί στρατιώτες δεν έτρωγαν φρούτα, γιατί προτιμούσαν ενεργειακά ποτά από το ΚΨΜ. Κάποτε θα πρέπει να πάψουμε την υποκρισία. Ορισμένες φορές υπάρχουν παροχές, αλλά το κοινό γυρίζει την πλάτη. Γιατί, ο Έλληνας όλα τα ξέρει. :whatever:
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Οικογενειακό εισόδημα 45000 το χρόνο είναι η ΜΟΝΗ προϋπόθεση για να τρώει ένας φοιτητής δωρεάν στη λέσχη του ΑΠΘ.
Αλλά ο επαναστάτης μπάχαλος θα πάει να σπάσει τον έλεγχο, γιατί όλοι και όλες θα τρώνε δωρεάν στη λέσχη, χωρίς διακρίσεις. Και μετά θα κατεβάσει και καταγγελία στον ιδιώτη, που αντιδράει. Λες και είναι μαγαζί του η λέσχη και ο ιδιώτης του κάνει αντάρτικο.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Οικογενειακό εισόδημα 45000 το χρόνο είναι η ΜΟΝΗ προϋπόθεση για να τρώει ένας φοιτητής δωρεάν στη λέσχη του ΑΠΘ.
Αλλά ο επαναστάτης μπάχαλος θα πάει να σπάσει τον έλεγχο, γιατί όλοι και όλες θα τρώνε δωρεάν στη λέσχη, χωρίς διακρίσεις. Και μετά θα κατεβάσει και καταγγελία στον ιδιώτη, που αντιδράει. Λες και είναι μαγαζί του η λέσχη και ο ιδιώτης του κάνει αντάρτικο.

Εδώ κλείδωσαν τους εργαζόμενους στη λέσχη και μιλάμε ακόμη για μπάχαλους...:whatever:
Για τη Μαρφίν δε λέμε όμως :P
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εδώ κλείδωσαν τους εργαζόμενους στη λέσχη και μιλάμε ακόμη για μπάχαλους...:whatever:
Έχεις την άποψη ότι η λέσχη είναι συσσίτιο και ο καθένας μπορεί να μπαίνει να τρώει. Έχω την άποψη ότι η λέσχη είναι δομή του πανεπιστημίου, απευθύνεται σε φοιτητές και δικαιούται και ΟΦΕΙΛΕΙ να εξασφαλίζει ότι χρησιμοποιείται από τους φοιτητές στους οποίους απευθύνεται.
Η διαφορετική θέαση των πραγματών οδηγεί εσένα να θεωρείς κτηνώδη την αντίδραση του ιδιώτη που ανέλαβε τη λέσχη να αντιδράσει στη μπαχαλοποίηση που προκαλούν οι αριστερές-αντιεξουσιαστικές συνιστώσες που δρουν και λιμνάζονται στα πανεπιστήμια, εμένα να τη θεωρώ λογική.
Το ίδιο πράγμα είχαν καταγγείλει εκπρόσωποι του ΚΚΕ, ότι σε πορεία που πραγματοποίησαν επί της Τσιμισκή, το Public κατέβασε τα ρολά του, για να μην μπουν μπάχαλοι και του διαλύσουν το μαγαζί, εντελώς τυχαία και συμπτωματικά βρέθηκε υπάλληλος/πελάτης που λιποθύμησε και ξεκίνησε το αντιμπεριαλιστικό αφήγημα για τη μοχθηρότητα του κεφαλαίου.

Δεν μου λες ρε Ruyzaki, 250 μέρες το χρόνο λειτουργεί η λέσχη, πώς γίνεται λιποθυμίες να σημειώνονται σε τέτοια σκηνικά; Πάει η άλλη να δουλέψει το 8ώρο της και επειδή έκλεισαν την πύλη της λέσχης και κατέβαζαν τα ρολά στις διανομές έπαθε τι; Κλειστοφοβία; Ο χώρος εκεί μέσα είναι τεράστιος...

Που για να καταλάβουν κάποιοι πόσο στημένα είναι τα πράγματα, ήμουν την προηγούμενη εβδομάδα Θεσσαλονίκη και πήγα στη λέσχη. Ο έλεγχος αρκούνταν στο τυπικό "Φίλε βάλε μάσκα" και "Παιδιά όχι τόσο κοντά ο ένας στον άλλο, κρατάτε αποστάσεις". 3 φορές κατέβηκα, ποτέ δεν ζήτησαν πάσο. Για να αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε λίγο ότι το κίνημα της ανοιχτής λέσχης τις περισσότερες φορές πάει και δημιουργεί φασαρία από το μηδέν και τα βάζει με το δήθεν έλεγχο που συνήθως δεν πραγματοποιείται....
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Φίλε @DumeNuke η αλήθεια είναι ότι άδικο δεν έχεις. Πράγματι έχει γίνει μπαχαλο η Λέσχη με πολλούς που νομίζουν ότι είναι δημόσιο εστιατόριο. Προσωπικά θεωρώ ότι η Λέσχη πρεπει να είναι αποκλειστικά για τους φοιτητές του ΑΠΘ ( αλλά για εμένα χωρίς περιορισμούς ως προς το οικογενειακό εισόδημα, όλοι οι φοιτητές από τον πιο φτωχό ως τον πιο ευκατάστατο θα έπρεπε να έχουν πρόσβαση εφόσον οι μερίδες είναι αρκετές για όλους ). Μοναδικό κριτήριο, να είναι σπουδαστής τμήματος του ΑΠΘ. Έχω μέχρι και κάτι γνωστούς από ΙΕΚ που πάνε και τρώνε εκεί ( προ του κορωνοιου τουλάχιστον ).

Δεν διαφωνώ με την κάρτα σίτισης και με την εποπτεία του ποιος μπαίνει στην Λέσχη αλλά εκφράζω αμφιβολίες για τα κριτήρια απόκτησης της καρτας σίτισης ( πριν πεις οτιδήποτε να πω ότι εγώ έχω κάρτα άρα δεν τα λέω αυτά επειδή θίγονται τα συμφέροντα μου ).
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
@DumeNuke Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε στο 1ο και ξέρουμε και οι 2 ότι δεν πρόκειται να τα βρούμε. Ιτς οκ μαν.

Δεν το γνωρίζω το σκηνικό με τα public. Δεν το θεωρώ αδύνατο όμως κάποιος να τρομοκρατηθεί, ακόμη και από την κλεισούρα.
Ο ιδιοκτήτης, μίας και μιλάμε για ιδιωτική επιχείρηση, προφανώς ας κλείσει το μαγαζί του. Δεν συμφωνεί με τη λογική όμως (ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων) εκείνη τη στιγμή να περιορίζεται η μετακίνηση των ατόμων εντός του καταστήματος. Αλλιώς μπορούμε να δικαιολογήσουμε και έναν εγκληματία που κρατά όμηρους ανθρώπους, όποια δικαιώματά του και αν θίγονταν που τον οδήγησαν σε μία τέτοια πράξη.

Θα είμαι ειλικρινής. Ως το 16 συνάντησα αρκετό "νταϊλίκι" από τους φύλακες να εκτυλίσσεται μπροστά μου, το οποίο συνεπακόλουθα οδήγησε σε αρκετές διαμάχες στη λέσχη. Πέρα από τη ριζική μας διαφωνία επίσης, προέκυψαν και άλλα προβλήματα όπως πχ λόγω του ελέγχου να σπρώχνεται ο κόσμος ορισμένοι να πέφτουν κλπ. απίστευτη αναμονή κ εκνευρισμός

Τώρα που ξαναπήγα δεν το ξανασυνάντησα αυτό. Ναι μεν μου είπε σε μια φάση ένας να βγάλω κάρτα (τον έγραψα) αλλά όχι κάτι άλλο. Σίγουρα κι αυτοί "συμμορφώθηκαν" στις απαιτήσεις του κοινού. Δεν παίρνουν και λίγα. "Win-Win" θα έλεγε και κανας πονηρός καπιτάλας διπλωμάτης.

Αναπόφευκτα βέβαια, σε αυτό το καθεστώς, κάπου θα ξεφεύγει το πράγμα που και που. Παρόλ'αυτά μένω το ζουμί της υπόθεσης, που περιέγραψα πιο πάνω και στο σχόλιό μου.
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Αντιθετο ειναι να πετας ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ εκατονταδες περισσευουμενες μεριδες φαγητο καθε μερα ενω δεν αφηνεις τον κοσμο (ασχετως εαν εχουν καρτα) να σιτιστει.
Απο που προκυπτει αγαπητέ μου,το οτι ο Ελληνας φορολογουμενος πρεπει να πληρωνει για να ταιζονται οι μη δικαιουχοι;Το ειδες αυτο σε καποιο πανεπιστημιο του εξωτερικου;Αν περισευουν μεριδες,ειναι μια διαφορετικη ιστορια,το να διατεθουν σε απορους κ.λ.π φυσικα εκτος Πανεπιστημιου.Και φυσικα δεν ειναι της αρμοδιοτητας των φοιτητων αυτο το θεμα.Ο φοιτητης δικαιουχος,δειχνει την καρτα σιτισης ,το πασο του και σιτιζεται.Αυτος που δεν εχει δικαιωμα σιτισης ,παει σε σισιτιο απορων.Πολυ απλα τα πραγματα.Αντε να δουμε ποτε επιτελους ενας υπουργος θα βαλει ταξη σε αυτο το μπ@@@@ο που λέγεται Ελληνικο Πανεπιστημιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι αλήθεια ότι πετάγονται πολλές μερίδες φαγητού από την φοιτητική Λέσχη που θα μπορούσαν άνετα να δίνονται σε άπορους. Μάλλον κόβονται οι κρατικές επιχορηγήσεις ή τίποτα κονδύλια οπότε μειώνουν το φαγητό για να μην μπορούν να πάνε όλοι οι φοιτητές. Είναι απαράδεκτο από κάθε άποψη.
Που το ειδες το απαραδεκτο.Η νομοθεσια λεει οτι σιτιζονται μονο οι δικαιουχοι.Ρε φιλε ,συγνωμη κιολας ,αλλα θα μας τρελανετε με τετοιες νοοτροπιες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Που το ειδες το απαραδεκτο.Η νομοθεσια λεει οτι σιτιζονται μονο οι δικαιουχοι.Ρε φιλε ,συγνωμη κιολας ,αλλα θα μας τρελανετε με τετοιες νοοτροπιες.

Εγώ ακολουθώ το τι λέει η νομοθεσία αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν εκφέρω και δικιά μου άποψη. Πεταμένο φαγητό ισοδυναμεί με έγκλημα κατά της ανθρωπότητας όταν πεινάνε τόσοι Έλληνες εκεί έξω. Ο,τι περισσεύει ας δίνεται σε συσσίτια απόρων σαν δωρεά. Δεν γίνεται να πάει για πέταμα.

Κατά την γνώμη μου βέβαια πρέπει να δικαιούνται όπως είπα πριν ΟΛΟΙ οι φοιτητές του ΑΠΘ και μόνο, δωρεάν σίτιση.
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Εγώ ακολουθώ το τι λέει η νομοθεσία αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν εκφέρω και δικιά μου άποψη. Πεταμένο φαγητό ισοδυναμεί με έγκλημα κατά της ανθρωπότητας όταν πεινάνε τόσοι Έλληνες εκεί έξω. Ο,τι περισσεύει ας δίνεται σε συσσίτια απόρων σαν δωρεά. Δεν γίνεται να πάει για πέταμα.

Κατά την γνώμη μου βέβαια πρέπει να δικαιούνται όπως είπα πριν ΟΛΟΙ οι φοιτητές του ΑΠΘ και μόνο, δωρεάν σίτιση.
Το ιδιο λεμε Γιαννη μου.Οτι περισευει να δινεται σε απορους!!Το τονίζω ,απορους!!Οχι ομως εντος φοιτ.λεσχης!!Ας ακολουθείται άλλη διαδικασια.Ειναι πασιγνωστο τι συμβαινει στις λεσχες,και ειδικα στη λεσχη του ΑΠΘ.Ολοι οι φοιτητες γιατι να δικαιουνται;Ενας φοιτητης που εχει οικ.εισοδημα πανω απο 45χιλιαδες το χρονο,που αν δεν κανω λαθος ειναι το οριο,για ποιο λογο θα πρεπει ο Ελληνας εργαζομενος οικογνενειαρχης με εισοδημα 10χιλιαδες το χρονο,να φορολογειται για να του πληρωνει το φαγητο;Τι να λεμε τωρα
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
@jim2015 ντροπη σου τζιμ γι αυτα που λες νεο παιδι. Ολοι χρειαζονται φαγητο. Και ο "ευκαταστατος" για να ερθει να φαει λεσχη, καποιο λογο θα χει, δεν θα ρθει ο συνηθισμενος σε μπον φιλλετ. Βασικά αυτος δεν θα ρθει ποτε, άρα, ποιός ο λόγος να υπάρχουν κάρτες και διακρίσεις;

Αντιστρεφοντας τωρα το ερωτημα σου, απο που προκυπτει αγαπητε μου, το οτι ο Ελληνας φορολογουμενος, πρεπει να πληρωνει ταριφα τον καθε εργολαβο, για κατι που μπορει να διατεθει χωρις μεσαζοντα πολυ πιο αποδοτικα?

Οσο κατασπαταλαται χρημα και υπαρχει κοσμος που πειναει/εχει αναγκες, μια μεριδα ατομων θα ειναι απεναντι σ'αυτα, ανεξαρτητα του τι ειναι αυτος που θελει να φαει. Αν δεν σου αρεσει μπορεις να προσπαθησεις να πας να ελεγχεις ο ιδιος πασο και καρτες εθελοντικα!

Αν ειναι δυνατον, να κανουμε διακρισεις και στο θεμα του φαγητου και να τολμαμε να το λεμε και δημοσια κιολας.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Ολοι οι φοιτητες γιατι να δικαιουνται;Ενας φοιτητης που εχει οικ.εισοδημα πανω απο 45χιλιαδες το χρονο,που αν δεν κανω λαθος ειναι το οριο,για ποιο λογο θα πρεπει ο Ελληνας εργαζομενος οικογνενειαρχης με εισοδημα 10χιλιαδες το χρονο,να φορολογειται για να του πληρωνει το φαγητο;Τι να λεμε τωρα

Γιατί όχι;

Το όριο των 45 χιλιάδες ευρώ είναι ιδιαίτερα υψηλό ποσό για τα δεδομένα της ελληνικής κοινωνίας (αντιστοιχεί σε μηνιαίο εισόδημα ~3.750€), άρα οι φοιτητές που το ξεπερνούν αποτελούν σίγουρα τη μειοψηφία του συνόλου. Αντίστοιχα μικρό ποσοστό αποτελούν και οι "τρίτοι" που εκμεταλλεύονται τη λέσχη (ζήτημα να πέτυχα 2-3 τέτοια άτομα σε ένα εξάμηνο).

Η θέση ότι "επιβαρύνεται ο φορολογούμενος" από τις επιπλέον αυτές μερίδες είναι εντελώς αποκομμένη από την πραγματικότητα, καθώς πρακτικά το κόστος τους είναι αμελητέο. Κατ' επέκταση, τέτοιες συζητήσεις καταλήγουν σε κανιβαλισμό για ευτελή ζητήματα. Μπροστά σε άλλα ζητήματα διαφθοράς (6.5 εκατομμύρια για μάσκες αερόστατα, στημένοι δημόσιοι διαγωνισμοί, σκόιλ ελικικού κ.λπ.), το να υποστηρίζουμε ότι ο Έλληνας φορολογούμενος θα ελαφρυνθεί επειδή η λέσχη του ΑΠΘ θα προσφέρει 100-200 λιγότερες μερίδες καθημερινά είναι τουλάχιστον γελοίο.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Γιατί όχι;

Το όριο των 45 χιλιάδες ευρώ είναι ιδιαίτερα υψηλό ποσό για τα δεδομένα της ελληνικής κοινωνίας (αντιστοιχεί σε μηνιαίο εισόδημα ~3.750€), άρα οι φοιτητές που το ξεπερνούν αποτελούν σίγουρα τη μειοψηφία του συνόλου. Αντίστοιχα μικρό ποσοστό αποτελούν και οι "τρίτοι" που εκμεταλλεύονται τη λέσχη (ζήτημα να πέτυχα 2-3 τέτοια άτομα σε ένα εξάμηνο).

Η θέση ότι "επιβαρύνεται ο φορολογούμενος" από τις επιπλέον αυτές μερίδες είναι εντελώς αποκομμένη από την πραγματικότητα, καθώς πρακτικά το κόστος τους είναι αμελητέο. Κατ' επέκταση, τέτοιες συζητήσεις καταλήγουν σε κανιβαλισμό για ευτελή ζητήματα. Μπροστά σε άλλα ζητήματα διαφθοράς (6.5 εκατομμύρια για μάσκες αερόστατα, στημένοι δημόσιοι διαγωνισμοί, σκόιλ ελικικού κ.λπ.), το να υποστηρίζουμε ότι ο Έλληνας φορολογούμενος θα ελαφρυνθεί επειδή η λέσχη του ΑΠΘ θα προσφέρει 100-200 λιγότερες μερίδες καθημερινά είναι τουλάχιστον γελοίο.
Όταν μιλάμε για κανονικές συνθήκες σχολή (προ κοβιντ) στην λέσχη του ΑΠΘ έτρωγε και όλο το παμακ (χωρίς υπερβολές) οπότε δεν μιλάμε για καθημερινά μόνο 100-200 πάνω από τους "κανονικούς δικαιούχους"
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top