ΑΕΙ με λίγα μαθήματα χωρίς εργαστήρια στην Αττική

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ψάχνω σχολή για 2ο πτυχίο (ακόμα δεν έχω πάρει το πρώτο αλλά λέμε τώρα) και θέλω να δουλεύω παράλληλα. Ποιές σχολές είναι στην Αττική, έχουν λίγα μαθηματα για πτυχίο και δεν υπάρχει υποχρεωτική παρακολούθηση? Με ενδιαφέρουν τα πάντα και δεν με αφορά η επαγγελματική αποκατάσταση. Θέλω απλά να το έχω σαν χόμπι και να μάθω και κάτι με το οποίο δεν θα ασχολιόμουν διαφορετικά. Δηλαδή να παίρνω τα βιβλία, να τα διαβάζω σπίτι και να πηγαίνω να γράφω. Κάτι σαν το ανοιχτό, αλλά στην Αττική (όχι ιδιωτικά τύπου Deree).
Μου είπαν για Γεωγραφία, που δεν ξέρω σχεδόν τίποτα και θα είναι κάτι εντελώς καινούριο.
Επίσης σκεφτόμουν ΦΠΨ που ξέρω 5 πράματα, αλλά δεν έχω ιδέα αν έχει υποχρεωτικές παρακολουθησεις.
Κάτι άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Να ξέρεις όμως ότι για το δεύτερο πτυχίο δεν δικαιούσαι βιβλία δωρεάν. Γιατί δεν δοκιμάζεις για κανέναν μεταπτυχιακό, αν υπάρχει φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όλα τα τμήματα της Φιλοσοφικής, Πολιτικές Επιστήμες, Κοινωνιολογίες και δε συμμαζεύεται. Γενικά το 1ο πεδίο.
Βιβλία δικαιούσαι κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το ΦΠΨ προτείνεται διότι είναι βατό τμήμα.Φιλολογία και Αρχαιολογία θέλουν παρακολουθήσεις παρόλο που δεν είναι υποχρεωτικές και τα μαθήματα είναι καμιά 60αριά.Οπότε δεν στα προτείνω είναι βαριά τμήματα.Ισως καμιά Πάντειο απο εκεί και πέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Και το Παιδαγωγικο θα μπορουσε να θεωρηθει ευκολη σχετικα σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι έχουν υποχρεωτικά μαθήματα, στα τελευταία έτη, που πηγαίνουν σε σχολεία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Όλα τα τμήματα της Φιλοσοφικής, Πολιτικές Επιστήμες, Κοινωνιολογίες και δε συμμαζεύεται. Γενικά το 1ο πεδίο.
Βιβλία δικαιούσαι κανονικά.
Δεν δικαιουται βιβλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Το εξηγείς;
Με το νεο νομο, βιβλια δικαιουσαι μονο για το πρωτο πτυχιο.Αυτο θα ισχυει απο φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Με το νεο νομο, βιβλια δικαιουσαι μονο για το πρωτο πτυχιο.Αυτο θα ισχυει απο φετος.

Ευχαριστώ. Ορθά ομιλείς, μου διέφυγε. Έμεινα στον προηγούμενο νόμο.

Οπότε η θεματοθέτρια προσανατολίζεται σε Πολιτικές Επιστήμες και τα συναφή, καθώς είναι οικονομικά τα βιβλία τους για αγορά ή εναλλακτικά θα τα βρίσκει εύκολα στις δημοτικές βιβλιοθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν με πειράζει αυτό, και ακριβά να είναι αμα υπάρχουν σε βιβλιοθήκες ή σε πιό φτηνή ηλεκτονική μορφή βολεύομαι. Μεταπτυχιακό δεν μπορώ με τίποτα γιατί βαθμό πτυχίου θα έχω γύρω στο 6 (εννοείται χωρίς "ερευνητικό έργο" για να το σώσω κάπως) οπότε ποιός θα με πάρει? Ασε που όσα μεταπτυχιακά έχω δει που έχουν ενδιαφέρον θέλουν παρουσίες.
Τα παιδαδωγικά έχουν υποχρεωτικά μαθήματα ή κάτι σε στιλ πρακτική που πρέπει να πηγαίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν με πειράζει αυτό, και ακριβά να είναι αμα υπάρχουν σε βιβλιοθήκες ή σε πιό φτηνή ηλεκτονική μορφή βολεύομαι. Μεταπτυχιακό δεν μπορώ με τίποτα γιατί βαθμό πτυχίου θα έχω γύρω στο 6 (εννοείται χωρίς "ερευνητικό έργο" για να το σώσω κάπως) οπότε ποιός θα με πάρει? Ασε που όσα μεταπτυχιακά έχω δει που έχουν ενδιαφέρον θέλουν παρουσίες.
Τα παιδαδωγικά έχουν υποχρεωτικά μαθήματα ή κάτι σε στιλ πρακτική που πρέπει να πηγαίνεις?

Από φίλες μου στα παιδαγωγικά ξέρω ότι και παρακολουθούν μαθήματα σε τάξεις αλλά και στα τελευταία έτη κάνουν κιόλας, οπότε είναι λογικό αυτά να είναι υποχρεωτικά..Κάποιος που είναι μέσα στη σχολή (εγώ μιλάω για δημοτικής εκπαίδευσης, αυτό ξέρω) θα μπορεί σίγουρα να πει περισσότερα! :) Θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά ότι είχαν χαθεί από προσώπου γης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Το δικό σου έχει πολλά ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Από φίλες μου στα παιδαγωγικά ξέρω ότι και παρακολουθούν μαθήματα σε τάξεις αλλά και στα τελευταία έτη κάνουν κιόλας, οπότε είναι λογικό αυτά να είναι υποχρεωτικά..Κάποιος που είναι μέσα στη σχολή (εγώ μιλάω για δημοτικής εκπαίδευσης, αυτό ξέρω) θα μπορεί σίγουρα να πει περισσότερα! :) Θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά ότι είχαν χαθεί από προσώπου γης!
Στο δικο μου παντως η πρακτικη ξεκιναει απο το 6ο εξαμηνο,δεν ξερω για το αντιστοιχο της Αθηνας.Οποτε η υπαρξη πρακτικων θα μπορουσε να δυσκολεψει την κοπελα.:hmm::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το δικό μου, στα δύο πρώτα έτη έχει ένα μάθημα υποχρεωτικά με παρουσίες (εργαστήριο) αλλά γενικά δεν είναι και πολύ εύκολο αν δεν παρακολουθείς. Έχει κάποια μαθήματα τσιμπημένα, όπως στατιστικές, γλωσσολογίες που πρέπει να είσαι εκεί..Μετά, 3ο-4ο έτος έχει επιλογής και σεμινάρια που σε μεγάλο ποσοστό έχουν παρουσίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Οι γλωσσολογίες δεν με πειράζουν καθόλου, ακόμα και να μην πάρω απαλλαγή για τα γλωσσολογικά που έχω περάσει ήδη (αν είναι κανένα το ίδιο), θα ξέρω να γράψω. Αλλά αφού λες γενικά θέλει παρουσία, μάλλον δεν μου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γενικά θέλει, και όσο πάει το κάνουν και πιο...επίσημο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν με πειράζει αυτό, και ακριβά να είναι αμα υπάρχουν σε βιβλιοθήκες ή σε πιό φτηνή ηλεκτονική μορφή βολεύομαι.

Τότε κύττα Νομική, Πολιτικές Επιστήμες και ίσως Πάντειο. Πληρούν τις προϋποθέσεις σου. Εγγύηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για Πάντειο, Πολιτικές επιστήμες και Ιστορία, επιβεβαιώνω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Η μητερα μου μετα το Παιδαγωγικο πηρε δευερο πτυχειο στις Πολιτικες Επιστημες στην Νομικη σχολη Αθηνων..
Ψαξε και αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top