Ύλη πανελληνίων, αλλαγές (;) στην ιστορία;

Phil1

Νεοφερμένος

Ο Phil1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια απορία. Γιατί δεν μπορώ να βρω πουθενά στα βιβλιοπωλεία το βιβλίο ιστορίας προσανατολισμού; (Μου είπαν ότι Ιούνιο θα ξανακυκλοφορήσει).
Υπαρχει περίπτωση να αλλάξει όλη η ύλη εξέτασης ;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις το βιβλίο εδώ:
σχολικα βιβλια - Αναζήτηση (bing.com)
Αν το θέλεις έντυπο, ρώτα σε μερικά λύκεια (με πρώτο αυτό που αποφοίτησες).

1682685975444.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια απορία. Γιατί δεν μπορώ να βρω πουθενά στα βιβλιοπωλεία το βιβλίο ιστορίας προσανατολισμού; (Μου είπαν ότι Ιούνιο θα ξανακυκλοφορήσει).
Υπαρχει περίπτωση να αλλάξει όλη η ύλη εξέτασης ;
Διαδικτυακά μπορείς να το βρείς εδώ πέρα.
Πάντως στο σχολείο μου μπορείς να ζητήσεις απο τον διευθυντή κλειδί για την αποθήκη και να πάς να πάρεις όποιο βιβλίο θές, δεν ξέρω για σάς.
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος πότε θα αλλάξουν τα σχολικά βιβλία της Γ Λυκείου; Ενδιαφέρεται ο αδελφός μου επειδή θέλει να ξαναδώσει πανελλήνιες και φυσικά προτιμά να εξεταστεί στα ήδη υπάρχοντα σχολικά βιβλία που του είναι πιο οικεία.
Μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα πρόσφατο άρθρο που αναφέρει ότι θα έρθουν τα νέα βιβλία τον Σεπτέμβριο του 2025 γενικά στα σχολεία αλλά δεν διευκρινίζει αν αυτό θα γίνει και στην Γ λυκείου. Το λέω αυτό διότι συνήθως οι αλλαγές στα βιβλία ξεκινούν πρώτα από τις μικρότερες τάξεις και σε πιλοτική/ψηφιακή μορφή.
Γνωρίζει κάποιος περισσότερα να μας ενημερώσει;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 539 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος πότε θα αλλάξουν τα σχολικά βιβλία της Γ Λυκείου; Ενδιαφέρεται ο αδελφός μου επειδή θέλει να ξαναδώσει πανελλήνιες και φυσικά προτιμά να εξεταστεί στα ήδη υπάρχοντα σχολικά βιβλία που του είναι πιο οικεία.
Μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα πρόσφατο άρθρο που αναφέρει ότι θα έρθουν τα νέα βιβλία τον Σεπτέμβριο του 2025 γενικά στα σχολεία αλλά δεν διευκρινίζει αν αυτό θα γίνει και στην Γ λυκείου. Το λέω αυτό διότι συνήθως οι αλλαγές στα βιβλία ξεκινούν πρώτα από τις μικρότερες τάξεις και σε πιλοτική/ψηφιακή μορφή.
Γνωρίζει κάποιος περισσότερα να μας ενημερώσει;
Η αλλαγή στα σχολικά εγχειρίδια υποτίθεται ότι θα είχε ήδη γίνει αλλά πηγαίνει από αναβολή σε αναβολή. Για του χρόνου ο αδερφός σου είναι σίγουρα εξασφαλισμένες.
 

fofo

Νεοφερμένος

Η fofo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος πότε θα αλλάξουν τα σχολικά βιβλία της Γ Λυκείου; Ενδιαφέρεται ο αδελφός μου επειδή θέλει να ξαναδώσει πανελλήνιες και φυσικά προτιμά να εξεταστεί στα ήδη υπάρχοντα σχολικά βιβλία που του είναι πιο οικεία.
Μετά από μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα πρόσφατο άρθρο που αναφέρει ότι θα έρθουν τα νέα βιβλία τον Σεπτέμβριο του 2025 γενικά στα σχολεία αλλά δεν διευκρινίζει αν αυτό θα γίνει και στην Γ λυκείου. Το λέω αυτό διότι συνήθως οι αλλαγές στα βιβλία ξεκινούν πρώτα από τις μικρότερες τάξεις και σε πιλοτική/ψηφιακή μορφή.
Γνωρίζει κάποιος περισσότερα να μας ενημερώσει;
Ακούγονται διάφορα....
Προσωπικά έχω μάθει από καθηγητές πως θα εκδοθούν 2 καινούρια σχολικά εγχειρίδια για την ιστορία της Γ' στα μέσα Μαϊου.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
πάντως ότι θα αλλάξουν τα βιβλία το λένε χρόνια τωρα , κι εγω όταν ημουν β λυκειου ρωτουσα μηπως θα αλλαζαν τα βιβλία
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top