[Ύλη Πανελληνίων] Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία

KikiGr23

Νεοφερμένος

Η KikiGr23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με την ύλη που έχουμε να διαβάσουμε για την έκθεση και την λογοτεχνία απο τα σχολικά βιβλία? Δίνω πανελλήνιες μετά απο πολλά χρόνια και ξεκινάω διάβασμα μόνη μου οπότε κάθε βοήθεια γενικότερα είναι καλοδεχούμενη. (Φυσικά έχω διαβάσει το ΦΕΚ με την ύλη των μαθημάτων όμως κάθε άλλο παρά κατατοπιστική ήταν για το εν λόγω μάθημα). Επίσης στα αρχαία στο γνωστό διαβάζουμε και τις εισαγωγές ή μόνο αυτές του Αριστοτέλη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με την ύλη που έχουμε να διαβάσουμε για την έκθεση και την λογοτεχνία απο τα σχολικά βιβλία? Δίνω πανελλήνιες μετά απο πολλά χρόνια και ξεκινάω διάβασμα μόνη μου οπότε κάθε βοήθεια γενικότερα είναι καλοδεχούμενη. (Φυσικά έχω διαβάσει το ΦΕΚ με την ύλη των μαθημάτων όμως ήταν κάθε άλλο παρά κατατοπιστική για το εν λόγω μάθημα). Επίσης στα αρχαία στο γνωστό διαβάζουμε και τις εισαγωγές ή μόνο αυτές του Αριστοτέλη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για την έκθεση το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα βοήθημα με την νέα ύλη 2021 που έχει την θεωρία και τα θέματα. Μου αρέσουν τα βοηθήματα χατζηθωμα
 

KikiGr23

Νεοφερμένος

Η KikiGr23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Για την έκθεση το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα βοήθημα με την νέα ύλη 2021 που έχει την θεωρία και τα θέματα. Μου αρέσουν τα βοηθήματα χατζηθωμα
Και να διαβάζω μόνο απο κει ή σε συνδιασμό με τα σχολικά βιβλία? Στα χρόνια μου είχαμε απο ενα βιβλίο για έκθεση και λογοτεχνία, ενώ τώρα το απόλυτο χάος!
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Και να διαβάζω μόνο απο κει ή σε συνδιασμό με τα σχολικά βιβλία? Στα χρόνια μου είχαμε απο ενα βιβλίο για έκθεση και λογοτεχνία, ενώ τώρα το απόλυτο χάος!
Κανένα φροντιστήριο δεν κάνει από σχολικά βιβλία, άντε καμία άσκηση μόνο! Διάβασε από το βοήθημα, ονλαιν μπορείς να βρεις θέματα με πολύ καλή ανάλυση για ιδέες στην έκθεση και λύσε όσα περισσότερα κριτήρια μπορείς
 

KikiGr23

Νεοφερμένος

Η KikiGr23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κανένα φροντιστήριο δεν κάνει από σχολικά βιβλία, άντε καμία άσκηση μόνο! Διάβασε από το βοήθημα, ονλαιν μπορείς να βρεις θέματα με πολύ καλή ανάλυση για ιδέες στην έκθεση και λύσε όσα περισσότερα κριτήρια μπορείς
Κατάλαβα..ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!Καλή συνέχεια!
 

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπερα! και εγω δινω πανελληνιες μετά από χρόνια. Οταν εδινα εγω δεν ήταν η λογοτεχνία μεσα στην έκθεση. Τι ζητάνε στη λογοτεχνία; ανάλυση σε κάποιο από τα κείμενα του βιβλίου;
 

argiri p

Νεοφερμένος

Η argiri p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπερα! και εγω δινω πανελληνιες μετά από χρόνια. Οταν εδινα εγω δεν ήταν η λογοτεχνία μεσα στην έκθεση. Τι ζητάνε στη λογοτεχνία; ανάλυση σε κάποιο από τα κείμενα του βιβλίου;
Καλημερα.Για καποιον σε μεγαλυτερη ηλικια,το θεμα της εκθεσης δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα,λογω των γνωσεων που μπορει να αναπτυξει για διαφορα θεματα,χωρις να πρεπει να μελετησει ενδεικτικα οπως οι μαθητες της τριτης λυκειου,που δεν εχουν τις αναλογες εμπειρικες γνωσεις.
Η εκθεση καθε αυτου,εχει ποσοστο 30%.Το υπολοιπο 70% κατανεμεται σε διαφορες ασκησεις που πρεπει να μελετηθουν συγκεκριμενα απαιτουμενα.πχ περιληψη σε κειμενο 15%.Ενα θεμα λογοτεχνιας(περσυ),που ζητουσε ερμηνευτικο σχολιο(σε ποιο ειδος ανηκει το κειμενο/ποιημα,συγχρονη η παραδοσιακη λογοτεχνια,κειμενικους δεικτες και χρηση τους κτλ),επισης 15%.Υπαρχει συγκεκριμενη θεωρια προς μελετη,μπορεις να τη δανειστεις απο παλαιοτερο εξεταζομενο,η να τη βρεις στο ιντερνετ.Μπορεις επισης να βρεις τα περσινα θεματα,και να επιχειρησεις να τα λυσεις για να δεις που βρισκεσαι.Μπαινεις μετα στις λυσεις τους και συγκρινεις τις επιδοσεις σου.Υπαρχουν επισης"προτεινομενα θεματα",απο φροντιστηρια δωρεαν στο ιντερνετ.Η προσωπικη μου γνωμη,η εκθεση περσυ ειχε τελειως διαφορετικα απαιτουμενα απο περασμενες χρονιες.
 

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι σίγουρα είναι πιο εύκολο, απλά δεν ξέρω αν βάζουν κάποιο κείμενο λογοτεχνίας από αυτά του βιβλίου και τα αναλύουν με συγκεκριμένο τρόπο.
Εχει κάποιος να προτείνει κάποιο καλό βοήθημα για την εκθεση/λογοτεχνία;
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.

Είχα πάρει το αντίστοιχο περσινό (https://www.skroutz.gr/books/19150102.Νέα-ελληνικά-Γ-λυκείου.html) το οποίο ήταν πληρέστατο και σε θεωρία αλλά και σε θέματα. Νομίζω αυτό το βιβλίο και σε συνδυασμό με θέματα που υπάρχουν στο ίντερνετ από διάφορα φροντιστήρια κάποιος μπορεί να προετοιμαστεί πάρα πολύ καλά για το συγκεκριμένο μάθημα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Καλησπερα! και εγω δινω πανελληνιες μετά από χρόνια. Οταν εδινα εγω δεν ήταν η λογοτεχνία μεσα στην έκθεση. Τι ζητάνε στη λογοτεχνία; ανάλυση σε κάποιο από τα κείμενα του βιβλίου;
ειδα οτι τελειωσες παιδαγωγικο στο ρεθυμνο.πως και αποφασισες να κανεις τετοια στροφη στην καριερα σου>
 

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Επειδη τότε που έδωσα πανελλήνιες ήμουν ανάμεσα σε 2 σχολές (άσχετες μεταξύ τους) είπα να δω πως θα ήταν αν περνούσα στην 2η που σκεφτόμουν. Φετος ειναι μια καλή χρονιά και έχω αρκετό χρόνο και όρεξη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top