Ύλη Λατινικών

Riaki28

Νεοφερμένος

Η Riaki28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
Αποφάσισα να δώσω για δεύτερη φορά πανελλήνιες έπειτα από 4 χρονια για να περάσω ιταλική φιλολογία. Ομως, στο σχολείο ημουν στη θετική κατεύθυνση και τωρα θα πρέπει να δώσω μαθήματα θεωρητικής. Θα κάνω την προσπάθεια μονη μου χωρίς φροντιστήρια γιατί δεν έχω την οικονομική δυνατότητα και αγχώνομαι πολύ για το μάθημα των λατινικών. Μπήκα στη σελίδα του υπουργείου να δω την ύλη και μπερδεύτηκα πολύ. Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει αν η μετάφραση θα παίρνει 8 βαθμούς στα 20 όπως παλιά και αν στην εξετάστε; ύλη είναι και κείμενα της Β λυκείου;
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Από το βιβλίο Λατινικών της β λυκείου στην εξεταστεα ύλη για πανελλήνιες περιλαμβάνεται:
1. Όλη η εισαγωγή που βρίσκεται
στην αρχή του παραπάνω βιβλίου (ερωτήσεις κλειστού τύπου),
2. Τα 5 τελευταία κείμενα δηλ από το κείμενο 16-20
3. Όλη η ύλη γραμματικής και συντακτικού που διδάχτηκε στην β λυκείου
Στα παραπάνω φυσικά προστίθενται όλα τα 30 κείμενα του βιβλίου Λατινικών της γ λυκείου μαζί με τα αντίστοιχα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα. Επίσης λατινικές φράσεις που συνδέονται με την ελληνική γλώσσα.
Όσο για το πόσο θα μετράει η μετάφραση αν και δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα επίσημα, θεωρώ ότι σίγουρα θα αλλάξουν όλα στην βαθμολόγηση λόγω της νέας ύλης και του νέου τρόπου θεσμοθέτησης θεμάτων (πχ ερωτήσεις κλειστού τύπου στην εισαγωγή, ερμηνευτικές ερωτήσεις κτλ). Με λίγα λόγια αλλάζουν πολλά στον τρόπο που τα Λατινικά εξετάζονται στις πανελλήνιες και ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει κατακόρυφα...
 

calliope

Νεοφερμένος

Η calliope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
αφου γνωριζεις ιταλικα δεν νομιζω να σε δυσκολέψουν πολυ τα λατινικα πιστεύω θα σαρεσει ως μαθημα
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Επίσης θέλω να προσθέσω ότι η παραπάνω ύλη των Λατινικών θα ισχύσει μόνο για μία χρονιά δηλ.για τις πανελλήνιες του 2022. Από την επόμενη χρονιά (εξετάσεις 2023) αλλάζει και πάλι η ύλη αφού έχει ήδη αποφασιστεί από το υπουργείο και το ΙΕΠ ότι θα κυκλοφορήσει νέο βιβλίο Λατινικών γ λυκείου με εντελώς νέα οπτική του αντικειμένου δίνοντας έμφαση και στην μελέτη του ρωμαϊκού πολιτισμού και της Λατινικής γραμματείας.
ΥΓ. Όλα αυτά τα πληροφορήθηκα από σχετικό άρθρο στα ΝΕΑ (στα τέλη Ιουλίου φέτος) με συνέντευξη του προέδρου του ΙΕΠ αναφερόμενος στην επιστροφή των Λατινικών στις πανελλήνιες.
Το βρήκα το άρθρο. Ήταν τελικά από ΤΑ ΝΕΑ. https://www.tanea.gr/2021/07/29/gre...idi-mou-latinika-ksana-epistrofi-sta-thrania/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Καλά πάμε καλά; Θα τα ξανα αλλάξουν από το 2023; Δηλαδη όσοι ξανα δώςουν θα εχει αλλη ύλη;; Έλεος! Κααθε χρονο τα αλλαζουν
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Καλά πάμε καλά; Θα τα ξανα αλλάξουν από το 2023; Δηλαδη όσοι ξανα δώςουν θα εχει αλλη ύλη;; Έλεος! Κααθε χρονο τα αλλαζουν
Κι όχι μόνο αυτό. Το σχολικό έτος 2022-2023 θα αλλάξουν όλα τα βιβλία της γ λυκείου κι όλων των υπολοίπων τάξεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Riaki28

Νεοφερμένος

Η Riaki28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
αφου γνωριζεις ιταλικα δεν νομιζω να σε δυσκολέψουν πολυ τα λατινικα πιστεύω θα σαρεσει ως μαθημα
Ναι ξέρω ιταλικα σε ικανοποιητικό επίπεδο, έδωσα τον Ιούνιο εξετάσεις για Β2 αλλά από μια ματιά που έριξα στα λατινικά μου φάνηκαν πολύ δύσκολα. Αγχώνομαι γιατί δεν ξέρω τίποτα ούτε θα κάνω φροντιστήρια και έχει τεράστια ύλη. Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να βγάλω άκρη. Τουλάχιστον να παρω ενα 8 με 10, αλλά αν η μετάφραση πλέον δεν παίρνει 8 τοτε θα υπάρξει πρόβλημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά πάμε καλά; Θα τα ξανα αλλάξουν από το 2023; Δηλαδη όσοι ξανα δώςουν θα εχει αλλη ύλη;; Έλεος! Κααθε χρονο τα αλλαζουν
Το εκπαιδευτικό σύστημα πάει από το κακό στο χειρότερο, για να μη μιλήσω για την εβε. Απορώ τι άλλο θα σκεφτούν για να δυσκολέψουν κι άλλο τους νέους. Κρίμα πραγματικά για τα παιδιά που θα δώσουμε του χρόνου και για όσα θα δώσουν έπειτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από το βιβλίο Λατινικών της β λυκείου στην εξεταστεα ύλη για πανελλήνιες περιλαμβάνεται:
1. Όλη η εισαγωγή που βρίσκεται
στην αρχή του παραπάνω βιβλίου (ερωτήσεις κλειστού τύπου),
2. Τα 5 τελευταία κείμενα δηλ από το κείμενο 16-20
3. Όλη η ύλη γραμματικής και συντακτικού που διδάχτηκε στην β λυκείου
Στα παραπάνω φυσικά προστίθενται όλα τα 30 κείμενα του βιβλίου Λατινικών της γ λυκείου μαζί με τα αντίστοιχα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα. Επίσης λατινικές φράσεις που συνδέονται με την ελληνική γλώσσα.
Όσο για το πόσο θα μετράει η μετάφραση αν και δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα επίσημα, θεωρώ ότι σίγουρα θα αλλάξουν όλα στην βαθμολόγηση λόγω της νέας ύλης και του νέου τρόπου θεσμοθέτησης θεμάτων (πχ ερωτήσεις κλειστού τύπου στην εισαγωγή, ερμηνευτικές ερωτήσεις κτλ). Με λίγα λόγια αλλάζουν πολλά στον τρόπο που τα Λατινικά εξετάζονται στις πανελλήνιες και ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει κατακόρυφα...
Πωωω αγχώθηκα πολύ τωρα... Προτιμούσα κοινωνιολογια που λογικά είναι πιο εύκολο μάθημα. Πραγματικά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω με όλη αυτή την ύλη των λατινικών και χωρίς φροντιστήρια. Από την εισαγωγή της γ λυκείου είναι κάτι στην ύλη;
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Κι όχι μόνο αυτό. Το σχολικό έτος 2022-2023 θα αλλάξουν όλα τα βιβλία της γ λυκείου κι όλων των υπολοίπων τάξεων.
Τα αρχαία που αλλαξαν πρόσφατα λέτε να ξανα αλλάξουν δηλαδη; Εγω δίνω το 23 κ ξεκίνησα ήδη το γνωστό ας πουμε .. Ελεος ρε παιδια …

Το άρθρο λέει «το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής επεξεργάζεται τώρα νέα προγράμματα σπουδών τα οποία θα εισαχθούν στην καθημερινότητα των σχολείων από το 2023.» Άρα μπορεί να εννοεί σχολικό έτος 2023-2024 και να μην αφορά αυτό τις πανελλαδικές 2023
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Το άρθρο λέει «το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής επεξεργάζεται τώρα νέα προγράμματα σπουδών τα οποία θα εισαχθούν στην καθημερινότητα των σχολείων από το 2023.» Άρα μπορεί να εννοεί σχολικό έτος 2023-2024 και να μην αφορά αυτό τις πανελλαδικές 2023
Έτσι όπως το αναφέρει το αρθρο εχεις δίκιο, όμως άλλα δημοσιεύματα έλεγαν ότι όλα τα βιβλία θα αντικατασταθούν από νέα, το σχολικό έτος 2022-2023. Οπότε ίδωμεν...
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Και πότε θα τυπωθούν αυτα τα βιβλία και θα ανακοινωθεί η ύλη τους ; Ξερουμε κατι;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 542 μηνύματα.
Και πότε θα τυπωθούν αυτα τα βιβλία και θα ανακοινωθεί η ύλη τους ; Ξερουμε κατι;
Όντως το πλάνο ήταν να αλλάξουν τα βιβλία από το σχολικό έτος 2022-2023 αλλά στην Ελλάδα ζούμε δεν θα είναι περίεργο να υπάρχει κάποια καθυστέρηση. Σε κάθε περίπτωση πρέπει η ψηφιακή τους τουλάχιστον μορφή να είναι έτοιμη αρκετά νωρίτερα για να προετοιμαστούν οι εκπαιδευτικοί , να γίνουν επιμορφώσεις , ενημερώσεις κλπ. Βοήθεια μας και βοήθεια σας
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Τελικά παιδιά έχουμε κανένα νέο για το πότε θα αλλάξουν τα μαθήματα και τα βιβλία σε Λατινικά και Ιστορία; Για Γ λυκ
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ψιλοασχετο αλλά όσοι ξανά δώσουν θα έχουν λατινικά κ όλη την ύλη ???
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top