Όχι στις γούνες!

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Νομιζω στις legal φαρμες ετσι κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Αχ τα καημένα τα ζωάκια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλυτερα να το βγαλεις αυτο, εχουμε και μικρα παιδια εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Καλυτερα να το βγαλεις αυτο, εχουμε και μικρα παιδια εδω.

Δεν έχεις κι άδικο, μου φαίνεται απλά ειρωνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο ανθρωπος ειναι τερας αν του δωθει η δυναμη και η ευκαιρια ειναι γνωστο αυτο. Και δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα το αν το κανει σε ζωα ή ανθρωπους εφ'οσον ειναι και οι δυο ανυπερασπιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ο ανθρωπος ειναι τερας αν του δωθει η δυναμη και η ευκαιρια ειναι γνωστο αυτο. Και δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα το αν το κανει σε ζωα ή ανθρωπους εφ'οσον ειναι και οι δυο ανυπερασπιστοι.
Πιστευεις εαν ξαφνικα ενα ειδος ζωου αναπτυζοταν πιο πολυ απο εμας δεν θα μας εκανε το ιδιο? Δεν ειναι ο ανθρωπος το τερας, αλλα η φυση που μας εφτιαξε ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πιστευεις εαν ξαφνικα ενα ειδος ζωου αναπτυζοταν πιο πολυ απο εμας δεν θα μας εκανε το ιδιο? Δεν ειναι ο ανθρωπος το τερας, αλλα η φυση που μας εφτιαξε ετσι.

Ε ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εγω δε συμφωνω καθολου με τη λογικη αυτη που λες να το στηριξουμε. Επισης ειπωθηκε και πιο πισω οτι στη Ρωσια χρησιμοποιουν συνθετικα ρουχα που ζεσταινουν καλυτερα και απο τις γουνες, ανεκαθεν οι γουνες φοριοντουσαν για να δειξουν την οικονομικη δυναμη αυτων που τις φορουσαν, ηταν ειδος πολυτελειας. Τουλαχιστον στην Ευρωπη, στη Ρωσια τις χρησιμοποιουσαν καποτε οντως για αυτο, αλλα οχι πια.
Το κυριως προβλημα για μενα ειναι το πως εκτρεφονται τα ζωα αυτα. Υπο ποιες συνθηκες. Υπαρχουν φαρμες στην Κινα (εχουν βγαλει και αντιστοιχο undercover βιντεο η ΠΕΤΑ) που τα βασανιζουν, τα πατανε κατω, τα χτυπανε στο εδαφος και τα γδερνουν ζωντανα. Και φυσικα τα εχουν μεσα σε κλουβια παρα πολυ μικρα, τα τρελαινουν. Ε αυτο δεν δικαιολογειται σε καμια περιπτωση. Υπαρχουν και φαρμες που φροντιζουν τα ζωα (ετσι κι αλλιως για να εχει καλη γουνα το ζωο πρεπει να ζει καλα) και φυσικα δεν τα βασανιζουν. Με αυτες προσωπικα δεν εχω προβλημα, αλλα εγω δεν θα φορουσα ποτε γουνα ζωου, δε ξερω μου φαινεται αποκρουστικο. Τα δερματινα συνηθως ειναι απο ζωα που τα εκτρεφουν για φαι δεν ειναι; Αγελαδες, γουρουνια κτλ; Τουλαχιστον στο ευρη εμποριο οχι τα ακριβα.
αυτά που υπογράμμισα είναι λάθος...Η γούνα είναι φυσικό προιόν και λογικό κι επόμενο είναι να ζεσταίνει περισσότερο,προφανώς δεν έχεις φορέσει γούνα...

Το δεύτερο ισχύει για τις νότιες χώρες...Στις βορειότερες όπως η Ρωσία τις φορούν από ανάγκη,για να πανε στη δουλειά κι όχι για να πάνε για καφέ όπως στην Αθήνα,για παράδειγμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αυτά που υπογράμμισα είναι λάθος...Η γούνα είναι φυσικό προιόν και λογικό κι επόμενο είναι να ζεσταίνει περισσότερο,προφανώς δεν έχεις φορέσει γούνα...

Το δεύτερο ισχύει για τις νότιες χώρες...Στις βορειότερες όπως η Ρωσία τις φορούν από ανάγκη,για να πανε στη δουλειά κι όχι για να πάνε για καφέ όπως στην Αθήνα,για παράδειγμα!

Δες εδω κι εδω παραδειγματα.


Οπως ειπα και πριν μπορει καποτε να φορουσαν γουνες αλλα πλεον δεν ειναι αναγκη. Ετσι κι αλλιως το σημαντικο για να μην κρυωνεις ειναι να φορας πολλα, οχι χοντρα απαραιτητα. Κοίτα και πιο πισω στο θεμα εχω βαλει και αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Δες εδω κι εδω παραδειγματα.


Οπως ειπα και πριν μπορει καποτε να φορουσαν γουνες αλλα πλεον δεν ειναι αναγκη. Ετσι κι αλλιως το σημαντικο για να μην κρυωνεις ειναι να φορας πολλα, οχι χοντρα απαραιτητα. Κοίτα και πιο πισω στο θεμα εχω βαλει και αλλα...
μη στέκεσαι στη Ρωσία...Επειδή είμαι από Καστοριά,την πρωτεύουσα της ελληνικής γούνας, σου λέω πως είναι μεν η πιο σημαντική χώρα εξαγωγής αλλά υπάρχουν κι άλλες όπως π.χ.Αμερική , Γερμανία , Ηνωμένο Βασίλειο κ.ά. ...

Και στην τελική σε τόσα άλλα γίνεται εκμετάλλευση των ζώων αλλά δε βλέπω και κάποια αντίδραση...Δηλαδή ας θυμηθούμε το τσίρκο του Μαραθώνα...

Κατά τη γνώμη μου τα θετικά της γούνας είναι περισσότερα απ'τα αρνητικά...Και θεωρώ πως μπορώ να έχω μια καλύτερη άποψη απ'όλους σας μιας και ζω στην ΚΑΣΤΟΡΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στεκομαι στη Ρωσια γιατι εκει κανει παρα πολυ κρυο και ειναι πολυ καλο παραδειγμα για το αν τελικα οι γουνες ειναι περισσοτερο ειδος μοστρας παρα αναγκης (πλεον).

Καλα τα τσιρκο ειναι αλλη φαση τελειως, πολυ απεχθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν τίθεται θέμα. Όπως λέει κι η Krou, κι εγώ πιστεύω ότι οι γούνες πια αποτελούν ένδειξη πλούτου και όσοι τις αγοράζουν -κυρίως στην Ελλάδα για την οποία μπορώ να εκφέρω άποψη- είναι αποκλειστικά για μόστρα.
Τώρα το θέμα του ότι ολόκληρες πόλεις στηρίζονται στην παραγωγή των αυγκεκριμένων ενδυμάτων είναι αλήθεια, αλλά εγώ θα φέρω ένα παράδειγμα. Όπως συμβαίνει και με τα εργοστάσια, κερδίζει ο βιομήχανος αλλά όλοι οι υπόλοιποι δεχόμαστε τις αρνητικές επιπτώσεις στο περιβάλλον, ενω όμως έχουμε ανάγκη και τα αγαθά τα οποία παράγει. Μερικές όμως φορές οι επιπτώσεις στο περιβάλλον δημιουργούν μεγαλύτερα προβλήματα απ' όσα μας λύνουν έτσι λοιπόν συμβαίνει και με τις γούνες.
Αφού στην πραγματικότητα σήμερα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εναλλακτικούς τρόπους για να καλύψουμε τις ανάγκες μας, εμείς για ποιο λόγο να χρησιμοποιούμε αυτόν που προκαλεί και οικολογική καταστροφή;

Γενικό συμπέρασμα: "Όχι στις γούνες!" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Δεν τίθεται θέμα. Όπως λέει κι η Krou, κι εγώ πιστεύω ότι οι γούνες πια αποτελούν ένδειξη πλούτου και όσοι τις αγοράζουν -κυρίως στην Ελλάδα για την οποία μπορώ να εκφέρω άποψη- είναι αποκλειστικά για μόστρα.
Τώρα το θέμα του ότι ολόκληρες πόλεις στηρίζονται στην παραγωγή των αυγκεκριμένων ενδυμάτων είναι αλήθεια, αλλά εγώ θα φέρω ένα παράδειγμα. Όπως συμβαίνει και με τα εργοστάσια, κερδίζει ο βιομήχανος αλλά όλοι οι υπόλοιποι δεχόμαστε τις αρνητικές επιπτώσεις στο περιβάλλον, ενω όμως έχουμε ανάγκη και τα αγαθά τα οποία παράγει. Μερικές όμως φορές οι επιπτώσεις στο περιβάλλον δημιουργούν μεγαλύτερα προβλήματα απ' όσα μας λύνουν έτσι λοιπόν συμβαίνει και με τις γούνες.
Αφού στην πραγματικότητα σήμερα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εναλλακτικούς τρόπους για να καλύψουμε τις ανάγκες μας, εμείς για ποιο λόγο να χρησιμοποιούμε αυτόν που προκαλεί και οικολογική καταστροφή;

Γενικό συμπέρασμα: "Όχι στις γούνες!" :P


δηλαδή κατά την άποψή σου τα συνθετικά είναι καλύτερα για το περιβάλλον??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σιγουρα οι συνθετικες ειναι χειροτερες για το περιβαλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Σαφώς και τα συνθετικά είναι χειρότερα τόσο για μας γιατί προκαλούν αλλεργίες και επίσης απορροφάται κι ένα μέρος τους από το δέρμα, όσο και μετά την εναπόθεσή τους στο περιβάλλον.
Όταν έγραψα "εναλακτικούς τρόπους" στο μυαλό μου είχα τα λεγόμενα "βιολογικά ρούχα" τα οποία φτιάχνονται από μπαμπού, κάνναβη, λινάρι, τσουκνίδα, σόγια, βιολογικό βαμβάκι, μαλλί, μετάξι. Τα βιολογικά ρούχα είναι πια ικανά για να καλύψουμε απολύτως όλες μας τις ανάγκες γιατί με τα παραπάνω υλικά μπορούν να παρασκευαστούν πουκάμισα, παντελόνια, φορέματα, εσώρουχα, πετσέτες, μπλούζες, πουλόβερ καθώς και σκουφάκια κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
πειτε οχι στις γουνες που προερχονται απο ζωα! ειναι πραγματικα αμαρτια απ' τη στιγμή που την ιδια ζεστασια την προσφέρουν και οι τεχνητες γουνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top