Ίδρυση ιδιωτικού σχολείου

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Βρίσκω πολύ σωστή την απόφαση σου να ανοίξεις ένα ιδιωτικό σχολείο. Με την πλειοψηφία των Ελλήνων να έχουν όνειρο να γίνουν υπάλληλοι με ένα σταθερό μισθό είναι λογικό αυτό το ποστ να προκάλεσε αντιδράσεις

Τώρα ας μιλήσουμε για business. Αν δεν έχεις οικονομικές γνώσεις ή διοίκησης επιχειρήσεων συνεργάζεσαι με έναν ώστε να σου αρχίσει το project, επίσης πρέπει να βρεις και έναν δικηγόρο. Πρέπει να κάνεις σταθερά βήματα και μικρά.... Η εταιρία καλό ειναι να ιδρυθεί ως έδρα κάπου στο εξωτερικό και να προσφέρει τις υπηρεσίες στην Ελλάδα. Γιατί με τον Τσίπρα στην κυβέρνηση το να ιδρύσεις μια εταιρία από την αρχή στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο.

Το σχολείο κατά την γνώμη μου επιβάλλεται να είναι μακρυά από Αθήνα και Θεσσαλονίκη και από πόλεις που έχουνε πολλά ιδιωτικά λόγω ανταγωνισμού. Τα διδακτρα για τις πρώτες χρονιές πρέπει να ειναι το πολύ 2700 το χρόνο ώστε να συγκριθεί με τα λεφτά που δίνουν οι γονείς για τα φροντιστήρια και σταδιακα το αυξάνεις.

Προτίμησε επαρχία με καλό μέσο εισόδημα. Μια καλή λύση είναι τα νησιά. Ένα παράδειγμα που ειμαι σιγουρος ότι είναι καλή επιλογή (ώστε να σου προσφέρει καλά χρήματα) ειναι η Ζάκυνθος. Τα σχολεία είναι γεμάτο με ωρομίσθιους, γονείς με καλό εισόδημα με σύνδρομο νεοπλουτισμού που ψωφάνε να πάνε τα παιδιά τους σε ιδιωτικό πολλές φορές για να δειχθούν. Όταν ανοίξει ιδιωτικό εκεί θα πιάσει.

Την πρώτη χρονιά πέρνα τους μαθητές από συνέντευξη και προσπάθησε εφόσον βάλεις 3 Λυκείου να βάλεις μόνο μαθητές που στοχεύουν υψηλόβαθμες σχολές και θα βάλουν καλό βαθμό στις πανελλαδικές (στις αλλες τάξεις να γίνεται πιο ελαστική επιλογη). Η επιτυχία τους είναι και η δικιά σου διαφήμιση (μετά άσε τους διαφημιστές να κάνουν την δουλειά τους).

Η αρχή είναι πάντα δύσκολη και σίγουρα δεν πρέπει να ανοιξεις όλες τις τάξεις πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας μαζικά ακόμα και να έχεις τα λεφτά. Προσωπικά θα άρχιζα κατευθείαν με Λύκειο και μετά θα έκανα επέκταση σε γυμνάσιο και Δημοτικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Angelos750

Νεοφερμένος

Ο Angelos750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Βρίσκω πολύ σωστή την απόφαση σου να ανοίξεις ένα ιδιωτικό σχολείο. Με την πλειοψηφία των Ελλήνων να έχουν όνειρο να γίνουν υπάλληλοι με ένα σταθερό μισθό είναι λογικό αυτό το ποστ να προκάλεσε αντιδράσεις

Τώρα ας μιλήσουμε για business. Αν δεν έχεις οικονομικές γνώσεις ή διοίκησης επιχειρήσεων συνεργάζεσαι με έναν ώστε να σου αρχίσεις το project, επίσης πρέπει να βρεις και έναν δικηγόρο. Πρέπει να κάνεις σταθερά βήματα και μικρά.... Η εταιρία καλό ει΄ναι να ιδρυθεί ως έδρα κάπου στο εξωτερικό και να προσφέρει τις υπηρεσίες στην Ελλάδα. Γιατί με τον Τσίπρα στην κυβέρνηση το να ιδρύσεις μια εταιρία από την αρχή στην Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο.

Το σχολείο κατά την γνώμη μου επιβάλλεται να είναι μακρυά από Αθήνα και Θεσσαλονίκη και από πόλεις που έχουνε πολλά ιδιωτικά λόγω ανταγωνισμού. Τα διδακτρα για τις πρώτες χρονιές πρέπει να ειναι το πολύ 2700 το χρόνο ώστε να συγκριθεί με τα λεφτά που δίνουν οι γονείς για τα φροντιστήρια και σταδιακα το αυξάνεις.

Προτίμησε επαρχία με καλό μέσο εισόδημα. Μια καλή λύση είναι τα νησιά. Ένα παράδειγμα που ειμαι σιγουρος ότι είναι καλή επιλογή (ώστε να σου προσφέρει καλά χρήματα) ειναι η Ζάκυνθος. Τα σχολεία είναι γεμάτο με ωρομίσθιους, γονείς με καλό εισόδημα με σύνδρομο νεοπλουτισμού που ψωφάνε να πάνε τα παιδιά τους σε ιδιωτικό πολλές φορές για να δειχθούν. Όταν ανοίξει ιδιωτικό εκεί θα πιάσει.

Την πρώτη χρονιά πέρνα τους μαθητές από συνέντευξη και προσπάθησε εφόσον βάλεις 3 Λυκείου να βάλεις μόνο μαθητές που στοχεύουν υψηλόβαθμες σχολές και θα βάλουν καλό βαθμό στις πανελλαδικές (στις αλλες τάξεις να γίνεται πιο ελαστική επιλογη). Η επιτυχία τους είναι και η δικιά σου διαφήμιση (μετά άσε τους διαφημιστές να κάνουν την δουλειά τους).

Η αρχή είναι πάντα δύσκολη και σίγουρα δεν πρέπει να ανοιξεις όλες τις τάξεις πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας μαζικά ακόμα και να έχεις τα λεφτά. Προσωπικά θα άρχιζα κατευθείαν με Λύκειο και μετά θα έκανα επέκταση σε γυμνάσιο και Δημοτικό.

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απόκριση σου!!! Ήταν πολύ χρήσιμη!!!
Πραγματικά θα τις κρατήσω όλες τις συμβουλές σου . Αλήθεια.
Σε ευχαριστώ και πάλι! Με κάλυψες πλήρως!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απόκριση σου!!! Ήταν πολύ χρήσιμη!!!
Πραγματικά θα τις κρατήσω όλες τις συμβουλές σου . Αλήθεια.
Σε ευχαριστώ και πάλι! Με κάλυψες πλήρως!


Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι καλύτερη επιλογή το γυμνάσιο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι καλύτερη επιλογή το γυμνάσιο.

Στο γυμνάσιο πρέπει να ανοίξεις υποδομές, κολυμβητήριο , 5Χ5 πολλά έξοδα.κοκ δε θα πληρώσουν οι γονείς ένα σχολείο που έχει εικόνα σαν το δημόσιο.

Αντίθετο στο Λύκειο θα πληρώσουν αρκεί να πειστούν πως σε αυτό διδάσκουν καθηγητές καλυτερης ποιότητας από του δημσσίου και από το μέσο φροντιστή.

Στο Λύκειο αν μαζέψεις 10 αριστούχους (έστω και με υποτροφία δηλαδή να μην πληρώσουν καν δίδακτρα) και γράψει το σχολείο ένα μεγάλο μέσο όρο στις Πανελλαδικές είναι αυτόματη διαφήμιση τυράκι που θα φέρει κόσμο την επόμενη χρονιά.


Αν είναι να αρχίσει από Γυμνασίο καλύτερη λύση είναι το Δημοτικό διότι αυτό που χρειάζεσαι ουσιαστικά σε αυτό ειναι έναν Γυμναστή, 6 Δασκάλους και καθηγητες για ξένες γλώσσες. Αντίθετα στο Γυμνάσιο θέλεις πολλές ειδικότητες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο πρέπει να ανοίξεις υποδομές, κολυμβητήριο , 5Χ5 κοκ

Στο Λύκειο αν μαζέψεις 10 αριστούχους (έστω και με υποτροφία δηλαδή να μην πληρώσουν καν δίδακτρα) και γράψει το σχολείο ένα μεγάλο μέσο όρο στις Πανελλαδικές είναι αυτόματη διαφήμιση τυράκι που θα φέρει κόσμο την επόμενη χρονιά.


Αν είναι να αρχίσει από Γυμνασίο καλύτερη λύση είναι το Δημοτικό διότι αυτό που χρειάζεσαι ουσιαστικά σε αυτό ειναι έναν Γυμναστή, 6 Δασκάλους και καθηγητες για ξένες γλώσσες. Αντίθετα στο Γυμνάσιο θέλεις πολλές ειδικότητες.


Το γυμνάσιο συμφέρει περισσότερο.Στο λύκειο πολλά άτομα πάνε Επαλ άρα χάνεις πελάτες.Επισης και στο λύκειο θέλεις πολλές ειδικότητες και χρήμα.Το δημοτικό καλή λύση ακούγεται αν και για εμένα το φροντιστήριο είναι καλύτερη λύση.Το σχολείο θέλει παρά πολλά έξοδα χωρίς σίγουρο αποτελσμα και επιτυχία.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλή σκέψη ..... αυτό με το ΕΠΑΛ είναι μια απόφαση που πρέπει να παρει αυτός που θα αρχίσει το project.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η ίδρυση ιδιωτικού σχολείου είναι τόσο πολύπλοκη και τόσο βαριά ρυθμιζόμενη που αν αποφασίσεις να ιδρύσεις το σχολείο ετοιμάσου για συστηματική επαφή με την ελληνική δημόσια γραφειοκρατία σε ετήσια βάση.Για να λάβεις άδεια ίδρυσης ιδιωτικού σχολείου πρέπει να το αποφασίσει κατά το άρθρο 2 παράγραφος 1 του νόμου 682/1977 ο υπουργός παιδείας κατόπιν σχετικής γνωμοδότησης των οικείων περιφερειακών εποπτικών συμβουλίων της δευτεροβάθμιας και πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.Ενώ η παράγραφος 4 του άρθρου 1 του ίδιου νόμου ορίζει τον διορισμό υπουργικών επιτρόπων που συντάσουν σχετικές εκθέσεις σχετικά με την λειτουργία του σχολείου κάθε 3μηνο ή 4μηνο αντίστοιχα και φυσικά πληρώνονται απο τα έσοδα του σχολείου με απόφαση του Υπουργού Παιδείας.Αν δεν το κατάλαβες ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ θα καθορίζει ποσα θα πληρώνεις του επιτρόπους που ο ίδιος διόρισε στο σχολείο σου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Καλή σκέψη ..... αυτό με το ΕΠΑΛ είναι μια απόφαση που πρέπει να παρει αυτός που θα αρχίσει το project.


Κοιτά προσωπική μου άποψη είναι η εξής:Στο ιδιωτικό δεν πάει ούτε το 20% των μαθητών της χώρας ενω φροντιστήριο το 90% ξεκινά από την β λυκείου μάλιστα.Αρα έχεις κέρδη και σαφώς μικρότερο κόστος.
 

Angelos750

Νεοφερμένος

Ο Angelos750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγψ σκέφτομαι το εξής
Φροντιστήρια υπάρχουν σε όλη τη χώρα. Μέχρι και στη Ζάκυνθο που πρότεινε ο φίλος fockos υπάρχουν φροντιστηρια. Όμως ιδιωτικά δεν υπάρχουν παντού. Αυτό είναι κάτι που μπορώ να το εκμεταλλευτώ, με την καλή έννοια πάντα. Άμα πάω σε κάποια περιοχή της επαρχίας που δεν έχει ιδιωτικά και ιδρύσω ένα , σίγουρα θα υπάρξει μεγάλο ενδιαφέρον παρά την πιθανή ύπαρξη ΕΠΑΛ εκεί. Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Εγψ σκέφτομαι το εξής
Φροντιστήρια υπάρχουν σε όλη τη χώρα. Μέχρι και στη Ζάκυνθο που πρότεινε ο φίλος fockos υπάρχουν φροντιστηρια. Όμως ιδιωτικά δεν υπάρχουν παντού. Αυτό είναι κάτι που μπορώ να το εκμεταλλευτώ, με την καλή έννοια πάντα. Άμα πάω σε κάποια περιοχή της επαρχίας που δεν έχει ιδιωτικά και ιδρύσω ένα , σίγουρα θα υπάρξει μεγάλο ενδιαφέρον παρά την πιθανή ύπαρξη ΕΠΑΛ εκεί. Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει.


Ίσως και ναι!Τι επιστήμη έχεις σπουδάσει/θα σπουδάσεις;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
μεταξυ μας αλλα γιατι δεν ανοιγεις εναν οικο ανοχης που εχει και easy money?

περα απο την πλακα χρειαζεται ενα τεραστιο κεφαλαιο και ειναι δυσκολο να αρχισεις να κερδιζεις κοσμο...προτιμησε φροντιστηριο (αρχιζοντας απο ιδιαιτερα και μετα ισως με καποιον φιλο που ειναι μαθηματικος και εναν φυσικο να κανετε χημεια μαθηματικα φυσικη και ετσι να εχετε ατομα απο θετικη...)
 

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Πρώτη φορά ακούω από παιδί να έχει ως στόχο την ίδρυση ιδιωτικού σχολείου :D

Πέρα απ' την πλάκα, δεν είναι καθόλου καλή επένδυση αφού ακόμη και τα ήδη υπάρχοντα και πολύ φημισμένα ιδιωτικά σχολεία έχουν πρόβλημα αφού ολοένα και μειώνεται ο αριθμός των μαθητών τους. Και ας υποθέσουμε ότι βρίσκεις το (τεράστιο) κεφάλαιο που απαιτείται και ανοίγεις ιδιωτικό σχολείο. Γιατί να προτιμήσει κάποιος το δικό σου νεοσύστατο σχολείο αγνώστου κύρους/ποιότητας από ένα παλιό και γνωστό ιδιωτικό? Αφού έτσι κι αλλιώς θα πληρώσει, κατά πάσα πιθανότητα να το στείλει στο πιο παλιό/φημισμένο για να είναι σίγουρος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτό το πράγμα μόνο στην Ελλαδαμαμπάντ συμβαίνει. Να έχει κάποιος όνειρα και ο μέσος Έλλην να κάνει αντιπολίτευση αλα ΚΚΕ (όχι σε όλα χωρίς αντιπρόταση). Ακόμη και μπουρδέλο να ανοίξει κάποιος, θέλει υγειονομική και περιβαλλοντική άδεια για να συντηρηθούν οι τόσοι μισθοκοπρίτες της πολεοδομίας και φυσικά η πράξη να τελείται υπό όλα τα περιβαλλοντικά κριτήρια της ΕΕ, κοινώς αέρα στα πανιά.

Για να μιλήσωμε σοβαρά. Θεματοθέτη, έχεις κάποια προσωπική εμπειρία από ιδιωτικό σχολείο; Εννοώ πώς σκέφτηκες αυτή την ιδέα; Να φανταστώ ότι ξέρεις ότι θα πρέπει να το προβάλλεις ιδιαίτερα σε ΜΜΕ, να διοργανώνεις γιορτές, κλπ που να προβάλλουν το σχολείο. Οι δε υποδομές για τα μαθήματα θα πρέπει να άψογες σε σχέση με αυτές που υπάρχουν στα δημόσια σχολεία για να έχεις πελατεία. Η εισαγωγή των μαθητών θα γίνεται με κάποια εξέταση ή μόνο αν είναι γόνος κάποιου κυρίου Πετροβασίλη βεβαίως-βεβαίως;
 

Angelos750

Νεοφερμένος

Ο Angelos750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Θα απαντήσω σε κάποιες από τις σκέψεις σας.
Πρώτον, ιδιωτικά σχολεία δεν υπάρχουν σε όλες της πόλης της Ελλάδας . Ζάκυνθος, Βόλος... Δεν έχουν τουλάχιστον ιδιωτικά γυμνάσια και λύκεια.
Δεύτερον,
Δεν θέλω να ιδρύσω ένα ιδιωτικό σχολείο για να γίνω διάσημος και να το υπερηφανεύομαι.
Βλέπω τα κενα και τις ελλείψεις στα δημόσια σχολεία και απογοητεύομαι. Πολλά παιδιά που θέλουν να γίνουν μεγάλοι επιστήμονες δεν έχουν την ευκαιρία για να αποκτήσουν σφαιρικές γνώσεις περί των επιστημών, λόγω των κενων , των τετραωρων , των καταλήψεων, της συχνά ανεπαρκούς διδασκαλίας.
Να τονίσω βέβαια πως δεν είμαι ενάντιος στα δημόσια σχολεία, αλλά αναφέρω τι έχω ακούσει απο γνωστούς μου, τι εικόνες μου έχουν οι ίδιοι περιγράψει.
Θέλω να δώσω στους μαθητές μιας περιοχής την ευκαιρία για μια αληθινή παιδιά με φουλ πρόγραμμα μαθημάτων και με επιπρόσθετες εκδηλώσεις και δραστηριότητες που θα ωφελήσουν τους μαθητές.
Νομίζω έγινα σαφής. Δεν εμμένω στα ιδιωτικά σχολεία, ούτε υποτιμώ τα δημόσια . Απλώς θέλω όλα τα παιδιά να έχουν ίσες ευκαιρίες για ποιοτική μάθηση.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλώς θέλω όλα τα παιδιά να έχουν ίσες ευκαιρίες για ποιοτική μάθηση.

Αυτό βέβαια είναι τέρμα κόντρα με την ίδρυση ιδιωτικού(άρα με δίδακτρα, άρα με οικονομικούς περιορισμούς, άρα...) σχολείου αλλά έστω.

Για να ιδρύσεις ένα (καλό) ιδιωτικό χρειάζεσαι τεράστιο κεφάλαιο. Δεν μιλάω καν για όσα έχει και ένα τυπικό δημόσιο σχολείο που θα πρέπει να πληρώσεις μόνος σου: από το κτίριο, τα θρανία, τους δασκάλους, μέχρι τις...κιμωλίες). Σκέψου, τι παραπάνω πρέπει να προσφέρεις για να προτιμήσουν οι γονείς να στείλουν τα παιδιά τους στο δικό σου σχολείο και να πληρώσουν; Ωραία όλα αυτά που λες για ίσες ευκαιρίες, ανθρωπιστική παιδεία και λοιπά αλλά στη θεωρία δεν εγγυώνται απολύτως τίποτα.
Χρειάζεσαι γυμναστήριο, πισίνα, εργαστήρια, υπολογιστές τουλάχιστον. Κουζίνα, αίθουσες εκδηλώσεων κλπ δεν τα βάζω καν σε πρώτη φάση.
Αν θες (και μπορείς) ντε και καλά να το κάνεις, εγώ θα έλεγα ότι καλύτερα θα ήταν να αρχίσεις με δημοτικό σχολείο γιατί αφενός σε αυτές τις ηλικίες έχουν περισσότερη αξία όλες αυτές οι εκδηλώσεις και τα "πρότζεκτς" που μπορεί να σου προσφέρει ένα ιδιωτικό σχολείο, αφετέρου σε μεγαλύτερες τάξεις μειώνονται οι μαθητές αφού όλοι για τις πανελλήνιες προετοιμάζονται έτσι κι αλλιώς και πληρώνουν ήδη φροντιστήριο. Εκτός κι αν είναι να επεκταθείς σε IB (κατ'εμέ αξίζει φουλ, που έτσι κι αλλιώς προσφέρεται από τα περισσότερα αξιοπρεπή ιδιωτικά), αλλά αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.
 

Angelos750

Νεοφερμένος

Ο Angelos750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μάλιστα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Νομίζω ότι είμαι καλυμμένος πια. Όταν έρθει η ώρα να κάνω αυτό το βήμα, θα το ξανασκεφτώ. Αν έχω τα υλικά εφόδια, θα το τολμήσω. Αλλιώς θα δω τι εναλλακτικές θα έχω.
Ευχαριστώ και πάλι όλους όσους απάντησαν!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Χριστός Ανέστη!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που αφορά τα ιδιωτικά σχολεία.
Στην Ελλάδα που ζούμε είναι εύκολη η ίδρυση ενός ιδιωτικού σχολείου από την αρχή; Γνωρίζετε καθόλου ένα ενδεχόμενο συνολικό κόστος ενός τέτοιου έργου;
Επίσης ποιες πόλεις θεωρείτε πως είναι οι ιδανικότερες για να τη δημιουργία ενός νέου ιδιωτικου σχολείου; Οι πιο πυκνοκατοικημένες, όπως Αθήνα και Θεσσαλονίκη; Ή αυτές της επαρχίας;
Θα εκτιμούσα όλες τις απαντήσεις σας!
Ευχαριστώ!


Δεν έχεις λόγο να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο,πολύ μεγάλος μπελάς . Ψάξου περισσότερο στην ψηφιακή εκπαίδευση ,πιστεύω το μέλλον εκεί είναι . Απο εκεί και πέρα αυτό που οραματίζεσαι θα στοχεύει μια μικρή ομάδα ανθρώπων και συνήθως η αληθινή παιδεία δεν εξαιρεί κανέναν . Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να δουλέψεις ώς σύμβουλος θεμάτων εκπαίδευσης,καθώς άλλοι ήδη έχουν χτίσει κάτι και δεν έχει νόημα να τους ανταγωνιστείς με τις ίδιες υπηρεσίες,καλύτερα να δουλέψεις γι'αυτούς,πιο καλό θα είναι για εσένα,εαν δεν έχεις μία πολύ καινούρια και πρωτοποριακή επιχειρηματική ιδέα που θές να εφαρμόσεις . Σε κάθε περίπτωση όμως η ψηφιακή εκπαίδευση σου επιτρέπει να κάνεις οτι εσύ θες και να διαμορφώσεις προγράμματα κατα τα γούστα σου,και φυσικά να τα παρακολουθεί όποιος θέλει και νομίζει οτι του ταιριάζουν .
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα είχε σημασία πριν το ιδιωτικό σχολείο, να γινόταν μια συζήτηση για το πως βλέπουμε τις νεότερες Ελλήνων μαθητών...ως προς τη θέληση που έχουν για το σχολείο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top