Έχω μείνει πίσω στην εκμάθηση Αγγλικών

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γειά σας. Πάω Τρίτη γυμνασίου. Λύκειο από Σεπτέμβρη . Δεν κανω φροντιστήριο αγγλικών. Δεν έκανα ποτέ μου λόγω οικονομικών θεμάτων. Έκανα δύο τάξεις όταν πήγαινα Τρίτη και Τετάρτη δημοτικού. Μετά σταμάτησα. Τώρα ετοιμάζομαι να πάω λύκειο, και ακούω παιδιά που έχουν πάρει μέχρι και το τελευταίο πτυχίο στα αγγλικά, ενώ εγώ δεν έχω κάνει τίποτα! Νιώθω πολύ μειονεκτικα και άσχημα σε σχέση με τους συνομιλικους μου. Νιώθω πως είμαι η μόνη που βρίσκομαι σε τέτοια κατάσταση. Εσείς αντιμετώπιζετε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα;
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Γειά σας. Πάω Τρίτη γυμνασίου. Λύκειο από Σεπτέμβρη . Δεν κανω φροντιστήριο αγγλικών. Δεν έκανα ποτέ μου λόγω οικονομικών θεμάτων. Έκανα δύο τάξεις όταν πήγαινα Τρίτη και Τετάρτη δημοτικού. Μετά σταμάτησα. Τώρα ετοιμάζομαι να πάω λύκειο, και ακούω παιδιά που έχουν πάρει μέχρι και το τελευταίο πτυχίο στα αγγλικά, ενώ εγώ δεν έχω κάνει τίποτα! Νιώθω πολύ μειονεκτικα και άσχημα σε σχέση με τους συνομιλικους μου. Νιώθω πως είμαι η μόνη που βρίσκομαι σε τέτοια κατάσταση. Εσείς αντιμετώπιζετε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα;
Καλησπέρα. Η συμβουλή μου θα ήταν να δώσεις μεγάλη έμφαση στα σχολικά μαθήματα απο φέτος κίολας, ώστε η εισαγωγή σου στο λύκειο να πραγματοποιηθεί με ομαλό τρόπο. Οι ξένες γλώσσες και η απόκτηση πιστοποιητικών είναι αναμφίβολα μια σημαντική παράμετρος της μετέπειτα ζωής σου, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι η χρονική περίοδο απόκτησής τους περιορίζεται στα σχολικά χρόνια. Μπορείς κάλλιστα να ασχοληθείς μαζί τους στο πανεπιστήμιο, όχι μόνο σε ατομικό επίπεδο, αλλά και στις φοιτητικές λέσχες των πανεπιστημίων που διαθέτουν ανάλογα προγράμματα(βρήκα κάτι αντίστοιχο στο ΟΠΑ: https://www.aueb.gr/el/content/ξένες-γλώσσες-στη-φοιτητική-λέσχη)
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Γειά σας. Πάω Τρίτη γυμνασίου. Λύκειο από Σεπτέμβρη . Δεν κανω φροντιστήριο αγγλικών. Δεν έκανα ποτέ μου λόγω οικονομικών θεμάτων. Έκανα δύο τάξεις όταν πήγαινα Τρίτη και Τετάρτη δημοτικού. Μετά σταμάτησα. Τώρα ετοιμάζομαι να πάω λύκειο, και ακούω παιδιά που έχουν πάρει μέχρι και το τελευταίο πτυχίο στα αγγλικά, ενώ εγώ δεν έχω κάνει τίποτα! Νιώθω πολύ μειονεκτικα και άσχημα σε σχέση με τους συνομιλικους μου. Νιώθω πως είμαι η μόνη που βρίσκομαι σε τέτοια κατάσταση. Εσείς αντιμετώπιζετε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα;
Δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι ούτε να νιώθεις μειονεκτικά. Μπορείς αργότερα στο πανεπιστήμιο να ασχοληθείς με τα αγγλικά ή με όποια άλλη γλώσσα θες. Θα σου συνιστούσα όμως να απευθυνθείς από τώρα σε κάποιο κοινωνικό φροντιστήριο στην περίπτωση που επιθυμείς την εισαγωγή σε κάποιο τμήμα για το οποίο πρέπει να δώσεις αγγλικά στις πανελλήνιες (π.χ. ΜΜΕ, Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών κ.λ.π). Ειδάλλως προτείνω να ασχοληθείς μετά τις πανελλήνιες με αυτά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Γειά σας. Πάω Τρίτη γυμνασίου. Λύκειο από Σεπτέμβρη . Δεν κανω φροντιστήριο αγγλικών. Δεν έκανα ποτέ μου λόγω οικονομικών θεμάτων. Έκανα δύο τάξεις όταν πήγαινα Τρίτη και Τετάρτη δημοτικού. Μετά σταμάτησα. Τώρα ετοιμάζομαι να πάω λύκειο, και ακούω παιδιά που έχουν πάρει μέχρι και το τελευταίο πτυχίο στα αγγλικά, ενώ εγώ δεν έχω κάνει τίποτα! Νιώθω πολύ μειονεκτικα και άσχημα σε σχέση με τους συνομιλικους μου. Νιώθω πως είμαι η μόνη που βρίσκομαι σε τέτοια κατάσταση. Εσείς αντιμετώπιζετε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα;
Οι ξενες γλωσσες δεν ειναι μορφωση ειναι εργαλεια εκφρασης της μορφωσης.
Τωρα ασχολήσου με την μορφωση, αργοτερα στο πανεπιστημιο θα εχεις πολυ χρονο να ασχοληθεις με τα εργαλεια αυτα και να τα αποκτησεις συντομοτερα και αποδοτικοτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ναι σίγουρα θα μάθω αγγλικά μετά το λύκειο. Το πρόβλημα μου ειναι στο σχολείο στο μάθημα των αγγλικών, όπου όλοι οι συμμαθητές μου είναι πολύ πιο μπροστά από εμένα και εγώ δυσκολεύομαι πολύ. Λόγω οικογενειακων θεμάτων, δεν μπορούσα να πάω ούτε σε κοινωνικό φροντιστήριο. Τώρα θα ήθελα να ξεκινήσω, αλλα για φέτος νομίζω ότι είναι λίγο αργά. Σκέφτομαι να ξεκινήσω του χρόνου (για κοινωνικό φροντιστήριο μιλάω). Ποια είναι η γνώμη σας, για να ξεκινήσω στην πρώτη λυκείου; Επίσης κάτι άσχετο, στο λύκειο στο τέλος, της χρονιας, δίνουμε εξετάσεις και στα αγγλικά;
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Μην σε απασχολούν τα πτυχία και τα πιστοποιητικά από τώρα. Όταν τα χρειαστείς, δώσε. Και μην ακούς τους φίλους σου, γιατί δεν σημαίνει ότι μπορούν να επικοινωνήσουν εύκολα στα αγγλικά με ένα Lower ή Proficiency. Στο σχολείο θυμάμαι, υπήρχαν παιδιά που απορούσαν για το πως κατάφεραν να πάρουν τα πτυχία αυτά.
Μπορείς να μάθεις την γλώσσα και μόνη σου πάντως. Σε τι επίπεδο βρίσκεσαι; Ξέρεις τα βασικά; Τα αγγλικά του Λυκείου νομίζω είναι επιπέδου Β2 αν δεν κάνω λάθος και τα βιβλία έχουν vocabulary, χρόνους, ασκήσεις γραμματικής κλπ κλπ. Οπότε δώσε βάση σε αυτά. Μην νομίζεις ότι το οικονομικό πρόβλημα αποτελεί πρόσκομμα για την εκμάθηση της αγγλικής γλώσσας. Συναντάς παντού τα αγγλικά γύρω σου, οπότε έχεις μια οικειότητα με αυτά. Άκου αγγλικά τραγούδια, διάβασε αγγλικά άρθρα (ειδήσεις πχ), δες αγγλικές ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους στην αρχή, ύστερα με αγγλικούς και μετά άμα θες χωρίς καν υπότιτλους (για να κάνεις περισσότερη εξάσκηση στο listening). Κατέβασε κάποια εφαρμογή στο κινητό σου όπως το duolingo. Παρακολούθα βιντεάκια στο youtube, είναι μερικά channels καθαρά και μόνο για την εκμάθηση της γλώσσας (Τέτοια έβλεπα και εγώ για τα γερμανικά).
Τα αγγλικά μαθαίνονται. Για περισσότερη εξάσκηση, βρες κάποιον να μιλάς στα αγγλικά (είτε γραπτώς είτε προφορικά).
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Ναι σίγουρα θα μάθω αγγλικά μετά το λύκειο. Το πρόβλημα μου ειναι στο σχολείο στο μάθημα των αγγλικών, όπου όλοι οι συμμαθητές μου είναι πολύ πιο μπροστά από εμένα και εγώ δυσκολεύομαι πολύ. Λόγω οικογενειακων θεμάτων, δεν μπορούσα να πάω ούτε σε κοινωνικό φροντιστήριο. Τώρα θα ήθελα να ξεκινήσω, αλλα για φέτος νομίζω ότι είναι λίγο αργά. Σκέφτομαι να ξεκινήσω του χρόνου (για κοινωνικό φροντιστήριο μιλάω). Ποια είναι η γνώμη σας, για να ξεκινήσω στην πρώτη λυκείου; Επίσης κάτι άσχετο, στο λύκειο στο τέλος, της χρονιας, δίνουμε εξετάσεις και στα αγγλικά;
Δεν νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να αρχισεις αγγλικα στην Α λυκειου, θα πρεπει να διακοψεις στην Β.
Δεν ξερω τη νεα μορφη σχολικων εξετασεων της κεραμεως, νομιζω οτι θα αγγλικα τα εχει αναβαθμισει σε κυριο μαθημα, εχω φυγει αρκετα χρονια απο την διαδικασια αυτη, αλλα αν εχεις γενικο μεσο ορο βαθμολογιας πανω απο 13 δεν θα σε απασχολησουν πιστευω.
 

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ναι ξέρω τα βασικά . Επίσης ξέχασα να ρωτήσω, είχα διαβάσει σε ένα άρθρο (δεν θυμάμαι που) ότι στο λύκειο το μάθημα των αγγλικών στο σχολείο δεν είναι υποχρεωτικό, οτι μπορώ να διαλέξω δλδ ή αγγλικά ή γαλλικά ή γερμανικά. Ισχύει αυτό ή όχι; (για ΓΕΛ μιλάω)
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Ναι ξέρω τα βασικά . Επίσης ξέχασα να ρωτήσω, είχα διαβάσει σε ένα άρθρο (δεν θυμάμαι που) ότι στο λύκειο το μάθημα των αγγλικών στο σχολείο δεν είναι υποχρεωτικό, οτι μπορώ να διαλέξω δλδ ή αγγλικά ή γαλλικά ή γερμανικά. Ισχύει αυτό ή όχι; (για ΓΕΛ μιλάω)
Ναι, αλλά νομίζω το πιο πιθανό είναι να κάνετε αγγλικά. Εμάς μας είχαν βάλει να επιλέξουμε μια από τις 3 αυτές γλώσσες, παρ' όλο που ξέραμε ότι θα κάνουμε αγγλικά στο τέλος γιατί δεν υπήρχαν καθηγητές/τριες γαλλικών ή γερμανικών.
Λοιπόν, αφού ξέρεις τα βασικά νομίζω πως στην Α Λυκείου θα έχεις αρκετό χρόνο να μάθεις παραπάνω την γλώσσα. Μην χάνεις επαφή όμως!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Ναι ξέρω τα βασικά . Επίσης ξέχασα να ρωτήσω, είχα διαβάσει σε ένα άρθρο (δεν θυμάμαι που) ότι στο λύκειο το μάθημα των αγγλικών στο σχολείο δεν είναι υποχρεωτικό, οτι μπορώ να διαλέξω δλδ ή αγγλικά ή γαλλικά ή γερμανικά. Ισχύει αυτό ή όχι; (για ΓΕΛ μιλάω)
Μαλλον δεν ισχυει, Οι αλλες γλωσσες δεν διδασκονται υποχρεωτικα παντου. Στο λυκειο που τελειωσα και ειχα επιλεξει γερμανικα ως 2η ξενη, ποτε ειχαμε ποτε οχι. Και ηταν κεντρικοτατο λυκειο.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ναι σίγουρα θα μάθω αγγλικά μετά το λύκειο. Το πρόβλημα μου ειναι στο σχολείο στο μάθημα των αγγλικών, όπου όλοι οι συμμαθητές μου είναι πολύ πιο μπροστά από εμένα και εγώ δυσκολεύομαι πολύ. Λόγω οικογενειακων θεμάτων, δεν μπορούσα να πάω ούτε σε κοινωνικό φροντιστήριο. Τώρα θα ήθελα να ξεκινήσω, αλλα για φέτος νομίζω ότι είναι λίγο αργά. Σκέφτομαι να ξεκινήσω του χρόνου (για κοινωνικό φροντιστήριο μιλάω). Ποια είναι η γνώμη σας, για να ξεκινήσω στην πρώτη λυκείου; Επίσης κάτι άσχετο, στο λύκειο στο τέλος, της χρονιας, δίνουμε εξετάσεις και στα αγγλικά;
Με βάση το νέο εξεταστικό τα αγγλικά εξετάζονται ενδοσχολικά στις προαγωγικές εξετάσεις της α και β λυκείου (με τα μισά θέματα να τίθενται από την τράπεζα θεμάτων και τα άλλα μισά από τον καθηγητή της τάξης) ενώ στη γ διδάσκονται χωρίς να εξετάζονται στις απολυτήριες. Στις πανελλήνιες τα δίνεις ως ειδικό μάθημα μόνο για συγκεκριμένες σχολές. Το επίπεδο των αγγλικών στο λύκειο είναι από Β1 μέχρι Β2 (pre lower-lower). Ουσιαστικά συντηρείς τις γνώσεις που (θεωρητικά) απέκτησες στο γυμνάσιο. Στις πανελλήνιες όμως ως ειδικό μάθημα απαιτείται επίπεδο C1 (Advanced).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, αλλά νομίζω το πιο πιθανό είναι να κάνετε αγγλικά. Εμάς μας είχαν βάλει να επιλέξουμε μια από τις 3 αυτές γλώσσες, παρ' όλο που ξέραμε ότι θα κάνουμε αγγλικά στο τέλος γιατί δεν υπήρχαν καθηγητές/τριες γαλλικών ή γερμανικών.
Λοιπόν, αφού ξέρεις τα βασικά νομίζω πως στην Α Λυκείου θα έχεις αρκετό χρόνο να μάθεις παραπάνω την γλώσσα. Μην χάνεις επαφή όμως!
Πλέον άλλαξε αυτό και διδάσκεσαι υποχρεωτικά αγγλικά και στις 3 τάξεις του λυκείου ενώ στην α και β λυκείου υποχρεούσαι να επιλέξεις ανάμεσα σε γαλλικά και γερμανικά που όμως δεν εξετάζονται στις τελικές εξετάσεις του Ιουνίου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

krisd

Νεοφερμένος

Ο krisd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γειά σας. Πάω Τρίτη γυμνασίου. Λύκειο από Σεπτέμβρη . Δεν κανω φροντιστήριο αγγλικών. Δεν έκανα ποτέ μου λόγω οικονομικών θεμάτων. Έκανα δύο τάξεις όταν πήγαινα Τρίτη και Τετάρτη δημοτικού. Μετά σταμάτησα. Τώρα ετοιμάζομαι να πάω λύκειο, και ακούω παιδιά που έχουν πάρει μέχρι και το τελευταίο πτυχίο στα αγγλικά, ενώ εγώ δεν έχω κάνει τίποτα! Νιώθω πολύ μειονεκτικα και άσχημα σε σχέση με τους συνομιλικους μου. Νιώθω πως είμαι η μόνη που βρίσκομαι σε τέτοια κατάσταση. Εσείς αντιμετώπιζετε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα;
φιλε δυσκολο θεμα αλλα δωσε μεγαλη βασει στα μαθηματα το λθκειο και προσπαθησε να κανει οσο πιο πολη εξασκηση αγγλικων στον ελυθερω χρονο
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, δώσε βάση στα μάθηματα σου. Όσον αφορά το γλωσσικό κομμάτι, πρόσεχε στο σχολείο και παράλληλα δες στο youtube (υπάρχουν άποιρα) βιντεο μαθήματα για αρχάριους στα αγγλικά. Με αυτό τον τρόπο πήγα μόνος μου Α2 στα γερμανικά πριν αρχίσω μαθήματα. Προσπάθησε λεξιλόγιο αντι να μαθαίνεις ξερή παπαγαλία Αγγλικά-Ελληνικά να μαθαίνεις μεν την σημασία στην ελληνική γλώσσα μα ταυτόχρονα διάβαζε την σημασία στα Αγγλικά (επεξήγηση). Στο λέω αυτό επειδή εγώ μέχρι πέρσι ήξερα πάρα πολλές λέξεις αγγλικά μα δεν είχα ίδεα πώς να της χρησιμοποιησώ. Το ίντερνετ πρέπει να γίνει το όπλο σου!
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Ναι σίγουρα θα μάθω αγγλικά μετά το λύκειο. Το πρόβλημα μου ειναι στο σχολείο στο μάθημα των αγγλικών, όπου όλοι οι συμμαθητές μου είναι πολύ πιο μπροστά από εμένα και εγώ δυσκολεύομαι πολύ. Λόγω οικογενειακων θεμάτων, δεν μπορούσα να πάω ούτε σε κοινωνικό φροντιστήριο. Τώρα θα ήθελα να ξεκινήσω, αλλα για φέτος νομίζω ότι είναι λίγο αργά. Σκέφτομαι να ξεκινήσω του χρόνου (για κοινωνικό φροντιστήριο μιλάω). Ποια είναι η γνώμη σας, για να ξεκινήσω στην πρώτη λυκείου; Επίσης κάτι άσχετο, στο λύκειο στο τέλος, της χρονιας, δίνουμε εξετάσεις και στα αγγλικά;
Αν είναι το θέμα των Αγγλικών για το σχολείο μπορείς κατ ιδίαν να το πεις στην καθηγήτρια ή τον καθηγητή που θα έχεις. Αλλά πίστεψέ με, όλοι μας με τα πτυχία που έχουμε στα Αγγλικά πάλι σκατα γράφαμε στα διαγωνίσματα 😂 (γιατί στο λύκειο κανένας δεν ασχολείται με τα αγγλικά)
 

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν είναι το θέμα των Αγγλικών για το σχολείο μπορείς κατ ιδίαν να το πεις στην καθηγήτρια ή τον καθηγητή που θα έχεις. Αλλά πίστεψέ με, όλοι μας με τα πτυχία που έχουμε στα Αγγλικά πάλι σκατα γράφαμε στα διαγωνίσματα 😂 (γιατί στο λύκειο κανένας δεν ασχολείται με τα αγγλικά)
Δεν θα φανεί κάπως να το πω στον καθηγητή; Επίσης πιστεύετε ότι θα είναι κάπως πιο ελαστικοί μαζί μου σε αυτό το μάθημα; Στο λύκειο μετράει η προσπάθεια, ή μόνο τα τεστ και τα διαγωνίσματα; Επειδη είμαι σε χαμηλό επίπεδο στα αγγλικά θα έχω χαμηλότερους βαθμούς ή αν προσπαθώ θα έχω πιο υψηλούς; (δεν ξέρω καθόλου πως δουλεύουν οι καθηγητες στα λύκεια). Στην πρώτη και Δευτέρα γυμνασίου προσπαθούσα πολύ και έπαιρνα 19-20 στα τετράμηνα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γειά σας. Πάω Τρίτη γυμνασίου. Λύκειο από Σεπτέμβρη . Δεν κανω φροντιστήριο αγγλικών. Δεν έκανα ποτέ μου λόγω οικονομικών θεμάτων. Έκανα δύο τάξεις όταν πήγαινα Τρίτη και Τετάρτη δημοτικού. Μετά σταμάτησα. Τώρα ετοιμάζομαι να πάω λύκειο, και ακούω παιδιά που έχουν πάρει μέχρι και το τελευταίο πτυχίο στα αγγλικά, ενώ εγώ δεν έχω κάνει τίποτα! Νιώθω πολύ μειονεκτικα και άσχημα σε σχέση με τους συνομιλικους μου. Νιώθω πως είμαι η μόνη που βρίσκομαι σε τέτοια κατάσταση. Εσείς αντιμετώπιζετε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα;

Μην νιώθεις άσχημα.

Εγώ είμαι 35 χρονών και διεκδικώ Lower στα Αγγλικά.

Στο Λύκειο δώσε βαρύτητα στις πανελλήνιες.Αν περάσεις σε στρατιωτική σχολή κατά προτίμηση ΣΣΑΣ αλλά υπάρχουν και Σχολές Υπαξιωματικών Ναυτικού με λιγότερα μόρια, θα εξασφαλίσεις το μέλλον σου.

Εγώ για στρατιωτική θα πήγαινα αλλά δυστυχώς λόγω βαρηκοϊας δεν θα με παίρνανε.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Δεν θα φανεί κάπως να το πω στον καθηγητή; Επίσης πιστεύετε ότι θα είναι κάπως πιο ελαστικοί μαζί μου σε αυτό το μάθημα; Στο λύκειο μετράει η προσπάθεια, ή μόνο τα τεστ και τα διαγωνίσματα; Επειδη είμαι σε χαμηλό επίπεδο στα αγγλικά θα έχω χαμηλότερους βαθμούς ή αν προσπαθώ θα έχω πιο υψηλούς; (δεν ξέρω καθόλου πως δουλεύουν οι καθηγητες στα λύκεια). Στην πρώτη και Δευτέρα γυμνασίου προσπαθούσα πολύ και έπαιρνα 19-20 στα τετράμηνα.
Αν σε ενδιαφέρει πολύ να παρακολουθήσεις το μάθημα στο σχολείο (κάτι που δεν θα κάνει σίγουρα κανένας) τότε πες το, θα εκτιμηθεί περισσότερο κιόλας.
 
Top