Έχω αναπηρία τουλάχιστον 67% - μπορώ να εισαχθώ σε σχολή χωρίς πανελλήνιες;

Μελλοντικός γιατρός

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γειά σας έχω μια απορία έχω 68 αναπηρία μπορώ να περάσω σε όποια σχολή θέλω? Πόσα άτομα περνει η καθε σχολή από επαλ ευχαριστώ
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γειά σας έχω μια απορία έχω 68 αναπηρία μπορώ να περάσω σε όποια σχολή θέλω? Πόσα άτομα περνει η καθε σχολή από επαλ ευχαριστώ

Εξαρτάται τι είδους αναπηρία έχεις και ποιά σχολή σε ενδιαφέρει.Στις στρατιωτικές σχολές αξιωματικών-υπαξιωματικών συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που λές.Επειδή ακριβώς έχεις αναπηρία,αρκετά δύσκολο εώς αδύνατο να σε πάρουν.

Εγώ έχω 70 % αναπηρία (βαρηκοϊα), και στις πανελλήνιες δεν είχα καμία διευκόλυνση ούτε στο μηχανογραφικό δελτίο.Επιπλέον δεν παίρνω κάν επίδομα από πρόνοια γιατί δεν δικαιούμαι, μου λένε.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Από όσο ξέρω, άτομα με αναπηρία 67% και άνω (με χαρτί από ΚΕΠΑ), έχουν το πλεονέκτημα των μετεγγραφών χωρίς ποσοτικό περιορισμό. Αυτό σημαίνει ότι αν περνάτε σε σχολή άλλης πόλης από αυτήν που μένετε με τους γονείς σας (πχ επαρχία αν μένετε Αθήνα), έρχεστε Αθήνα σίγουρα, χωρίς τις περιορισμένες θέσεις που συμβαίνει με τις κανονικές μετεγγραφές.
Ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι. :)
 

Μελλοντικός γιατρός

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δλδ μπορώ να περάσω σε όποια σχολή θέλω χωρίς την διαδικασία των πανελλήνιων
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Δλδ μπορώ να περάσω σε όποια σχολή θέλω χωρίς την διαδικασία των πανελλήνιων
Αν αναφέρεσαι στο δικό μου μήνυμα για τις μετεγγραφές, αυτές προυποθέτουν να δώσεις πανελλήνιες και να περάσεις κάπου εκτός της πόλης σου και να έρθεις λόγω της αναπηρίας, στη πόλη που μένετε μόνιμα με τους γονείς σου. :) Για ό,τι άλλο που μπορεί να αφορά εισαγωγή χωρίς πανελλήνιες, ας μας πουν οι γνώστες.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.
Δλδ μπορώ να περάσω σε όποια σχολή θέλω χωρίς την διαδικασία των πανελλήνιων
Δες εδώ αν ανήκεις σε καμία αναπηρία που μπορείς να δώσεις με το σύστημα 5%. Το 5% το δίνεις με το απολυτήριο λυκείου και αν έχεις πολύ καλό βαθμό απολυτήριου μπορείς να περάσεις σε οποιαδήποτε σχολή. Πρέπει να κάνεις χαρτία, να σε εξετάσει μια επιτροπή από το δημόσιο νοσοκομείο και να υποβάλεις τα δικαιολογητικά γύρω Νοέμβρη.
Εδώ τα λέει αναλυτικά, μέσα έχει τη εγκύκλιο να τη διαβάσεις καλά να ξέρεις τι γίνεται. Φέτος δεν μπορείς να μπείς με το 5% γιατί έχει περάσει η προθεσμία, από φέτος το Νοέμβρη αν μαζέψεις όλα τα χαρτιά θα μπεις του χρόνου στη σχολή. Το μηχανογραφικό του 5% γίνεται κάθε αρχές Σεπτέμβρη.
Δηλαδή στη περίπτωση σου με τη σειρά, μαζεύεις δικαιολογητικά και τα υποβάλεις γύρω το Νοέμβρη 2021, κάνεις το μηχανογραφικό του 5% αρχές Σεπτέμβρη 2022 και περνάς στη σχολή σου το Οκτώβρη του 2022.

Καλό να πάς στο παλιό λύκειο σου να σε κατατοπίσουν ή σε Κέντρα Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης που έχει σε κάθε Δήμο.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Υπάρχει μια λίστα που αναφέρει της παθήσεις που σου επιτρέπουν να δηλώσεις συμμετοχή με το 5%. Την ανέβασε ο Skiyo.
Γενικώς μετράει ο βαθμός του απολυτηρίου σου και η διαθεσιμότητα θέσεων . Ακόμη και αν δεν έχεις καλό απολυτήριο υπάρχει πιθανότητα να μπείς.
Το μόνο που χρειάζεσαι είναι πιστοποιητικό πάθησης που πρέπει να το έχει υπογράψει και να έχει βάλει σφραγίδα καθηγητής γιατρός. Μαζεύεις και κάποια άλλα χαρτιά και τα πας σε επιτροπή που έχει συγκεκριμένη προθεσμία και μετά δηλώνεις μηχανογραφικό με κωδικούς που θα σου δώσουν. Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις της προθεσμίες γιατί δεν δίνουν και πολύ χρόνο,εγώ για λίγο το έχασα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Γειά σας έχω μια απορία έχω 68 αναπηρία μπορώ να περάσω σε όποια σχολή θέλω? Πόσα άτομα περνει η καθε σχολή από επαλ ευχαριστώ
Μονο το 68% δεν φτανει πρεπει η παθηση που υποστηριζει το 68% να συμπεριλαμβανεται στις 80 παθησεις που δικαιολογουν εισοδο μονο με απολυτηριο καθ' υπερβαση και σε ποσοστο 5%. Επαλ ή Γελ δεν εχει νοημα αν βεβαια η σχολη ειναι προσβασιμη απο επαλ. ( μην ζητησεις πχ νομικη απο επαλ).
Αν η παθηση σου δεν ειναι μεσα στις 80 ,τοτε με το 68% εχεις σιγουρη μετεγγραφη οπως λεει o scandal αλλα μονο για το σπιτι σου ή κοντα σε νοσοκομειο που υποστηριζει την παθηση σου.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εγώ πάντως σπούδασα κανονικά στην Λάρισα 6 χρόνια ενώ μένω Κόρινθο και δεν πήρα μετεγγραφή λόγω αναπηρίας.Βέβαια δεν έκανα κάν αίτηση.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Μελλοντικός γιατρός

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ειναι στο νούμερο 27 από της 80 ΜΕ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣΔΙΔΟΝΤΑ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 67% εγω έχω 68 τώρα υπάρχουν δλδ και άλλα πράγματα τα οποία σε αυτοί την πάθηση πρεπει να έχω ώστε να έχω περάσω συγνώμη αν αν δεν τα καταλαβαίνετε δεν τα διατυπώνω καλά και ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνεται για να μου απαντήσετε
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ειναι στο νούμερο 27 από της 80 ΜΕ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣΔΙΔΟΝΤΑ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 67% εγω έχω 68 τώρα υπάρχουν δλδ και άλλα πράγματα τα οποία σε αυτοί την πάθηση πρεπει να έχω ώστε να έχω περάσω συγνώμη αν αν δεν τα καταλαβαίνετε δεν τα διατυπώνω καλά και ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνεται για να μου απαντήσετε

Τότε αφού είσαι σε μία από τις 80 είσαι εντάξει.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Ειναι στο νούμερο 27 από της 80 ΜΕ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣΔΙΔΟΝΤΑ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 67% εγω έχω 68 τώρα υπάρχουν δλδ και άλλα πράγματα τα οποία σε αυτοί την πάθηση πρεπει να έχω ώστε να έχω περάσω συγνώμη αν αν δεν τα καταλαβαίνετε δεν τα διατυπώνω καλά και ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώνεται για να μου απαντήσετε
Ωραια αφου εισαι μεσα, θα κανεις την αιτηση σου τον επομενο μαρτιο στο λυκειο και μετα μηχανογραφικο. Αν δεν μπεις κοντα στο σπιτι σου εχεις δικαιωμα για μετεγγραφη χωρις περιορισμο, για το σπιτι σου.
Εφοσον εχεις το χαρτι απο τα ΚΕΠΑ θα μπορεις ευκολα του χρονου οταν ανακοινωθει ( Χριστούγεννα) να παρεις και το χαρτι απο την αρμοδια εφταμελη επιτροπη του ειδικου νοσοκομιου για πληρεστερη εικονα.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Ωραια αφου εισαι μεσα, θα κανεις την αιτηση σου τον επομενο μαρτιο στο λυκειο και μετα μηχανογραφικο.

Οι αιτήσεις για το 5% γίνονται τον Σεπτέμβριο, αν περιμένει μέχρι τον άλλο Μάρτιο θα την χάσει την χρονιά. Στην αίτηση πρέπει να έχει χαρτί ΚΕΠΑ που πιστοποιεί την αναπηρία μαζί με κάποιες άλλες βεβαιώσεις.

@Καλά πήγε αυτό δες τις ανακοινώσεις του υπουργείου από την προηγούμενη χρονιά για τα χαρτιά που απαιτούνται, και ξεκίνα να τα ετοιμάζεις από τώρα. Μην περιμένεις τελευταία στιγμή γιατί έχει προθεσμία!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Οι αιτήσεις για το 5% γίνονται τον Σεπτέμβριο, αν περιμένει μέχρι τον άλλο Μάρτιο θα την χάσει την χρονιά. Στην αίτηση πρέπει να έχει χαρτί ΚΕΠΑ που πιστοποιεί την αναπηρία μαζί με κάποιες άλλες βεβαιώσεις.

@Καλά πήγε αυτό δες τις ανακοινώσεις του υπουργείου από την προηγούμενη χρονιά για τα χαρτιά που απαιτούνται, και ξεκίνα να τα ετοιμάζεις από τώρα. Μην περιμένεις τελευταία στιγμή γιατί έχει προθεσμία!
Μα για να κανει μηχανογραφικο το σεπτεμβρη θα πρεπει να ειχε κανει αιτηση στο λυκειο μεχρι τις 31 μαρτιου.
Τωρα να ισχυει αυτο μονο για τους μαθητες και οχι για τους αποφοιτους?? Ενα τηλεφωνημα στον λυκειαρχη επαλ θα το λυσει.

Μπερδεψα τα παιδια που ζητουν προφορικη εξεταση με τα του 5% ανευ εξετασεων.
Τα παιδια του 5% κανουν κατευθειαν μηχανογραφικο οταν ανακοινωθει ( πχ σεπτεμβρη)
Εδω αποσπασμα απο την φετινη εγκυκλιο

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 9ο​

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ-ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΜΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ (5% ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ)​

Οι απόφοιτοι πάσχοντες από σοβαρές παθήσεις, που αποκτούν πιστοποιητικό από τις ειδικές επταμελείς επιτροπές του ν.3794/2009, δύνανται να υποβάλουν απευθείας ξεχωριστό μηχανογραφικό δελτίο για το 5% των θέσεων εισακτέων με κριτήριο το βαθμό του απολυτηρίου τους. Αν ωστόσο κάποιος από τους υποψηφίους με σοβαρές παθήσεις επιθυμεί τη συμμετοχή του και στις πανελλαδικές εξετάσεις, υποβάλλει Αίτηση-Δήλωση και συμμετέχει κανονικά και στις πανελλαδικές εξετάσεις με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις που ισχύουν για όλους τους υποψηφίους.

Παρ ολα αυτα απο την εγκυκλιο που ανακοινωσε ο Skiyo φαινεται οτι αν το χαρτι της επταμελους ειναι πριν το 2017 θελει επικαιροποιηση και ο χρονος για αυτο εχει περασει.
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
απ' οσο ξέρω, οι αιτήσεις για τις επταμελείς επιτροπές γίνονται τον Νοέμβριο του προηγούμενου έτους (πχ για τις πανελλήνιες της χρονιάς 2021 οι αιτήσεις έγιναν τον Νοέμβριο του 2020). Η απόφαση βγαίνει τον Ιανουάριο με Φεβρουάριο, οπότε για να εισαχθείς σε σχολή το 2021 θα έπρεπε να έχεις κάνει ήδη αίτηση στην επιτροπή.
 
Top