Έχετε πάρει ποτέ μέρος σε κάποιον διαγωνισμό της ΕΜΕ;

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για ποιο λόγο διστάζεις να δώσεις;
γιατι δεν ξερω αν θα περασω καν απο την πρωτη φαση . Και δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο οσο αναφορα τους διαγωνισμους της ΕΜΕ . Ας πουμε δεν ξερω την ανισοτα του τζενσεν , δεν εχω πειραματιστει πολυ με ασκησεις που απαιτουν χρηση της ΑΜ-ΓΜ-ΑΡΜ κτλπ. Ενω σε σχολικο επιπεδο ειμαι , θελω να πιστευω, αριστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
γιατι δεν ξερω αν θα περασω καν απο την πρωτη φαση . Και δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο οσο αναφορα τους διαγωνισμους της ΕΜΕ . Ας πουμε δεν ξερω την ανισοτα του τζενσεν , δεν εχω πειραματιστει πολυ με ασκησεις που απαιτουν χρηση της ΑΜ-ΓΜ-ΑΡΜ κτλπ. Ενω σε σχολικο επιπεδο ειμαι , θελω να πιστευω, αριστος.

τοτε να δωσεις. Τουλαχιστον η 1η φαση κ κατα κυριο λογο κ η 2η βασιζεται στην υλη του σχολειου. Πηγαινε χαλαρος για την εμπειρια κ μη σκας καντο για παρτη σου. Ουτε εγω εχω ασχοληθει ειδικα με διαγωνισμους οπως λες αλλα μεχρι στιγμης εχω παει στον αρχιμηδη 3 χρονιες απλα κανε την προσπαθεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατι δεν ξερω αν θα περασω καν απο την πρωτη φαση . Και δεν εχω διαβασει κανενα βιβλιο οσο αναφορα τους διαγωνισμους της ΕΜΕ . Ας πουμε δεν ξερω την ανισοτα του τζενσεν , δεν εχω πειραματιστει πολυ με ασκησεις που απαιτουν χρηση της ΑΜ-ΓΜ-ΑΡΜ κτλπ. Ενω σε σχολικο επιπεδο ειμαι , θελω να πιστευω, αριστος.

Μην ανησυχείς καθόλου. Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά και μπορείς να λύσεις σύνθετα θέματα, θα δεις πως δεν είναι και τόσο δύσκολο. Δεν είναι απαραίτητο να ξέρεις όλες αυτές τις ανισότητες, εγώ στην ηλικία σου δεν ήξερα καν πως υπήρχαν, όχι να τις χρησιμοποιώ κιόλας. :redface: Και όμως, πέρασα την πρώτη φάση, χωρίς παραπάνω γνώσεις και χωρίς φροντιστήριο-ιδιαίτερο. Στο "Θαλή" δεν μπαίνουν και τόσο τρελά θέματα. Λύνονται και με τις γνώσεις του σχολείου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
στο σχολειο μου ,επισης, τεινουν να μην μας ενημερωνουν καθολου για αυτους τους διαγωνισμος ( τουλαχιστον στο γυμνασιο).

Μην ανησυχείς καθόλου. Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά και μπορείς να λύσεις σύνθετα θέματα, θα δεις πως δεν είναι και τόσο δύσκολο. Δεν είναι απαραίτητο να ξέρεις όλες αυτές τις ανισότητες, εγώ στην ηλικία σου δεν ήξερα καν πως υπήρχαν, όχι να τις χρησιμοποιώ κιόλας. :redface: Και όμως, πέρασα την πρώτη φάση, χωρίς παραπάνω γνώσεις και χωρίς φροντιστήριο-ιδιαίτερο. Στο "Θαλή" δεν μπαίνουν και τόσο τρελά θέματα. Λύνονται και με τις γνώσεις του σχολείου. :)
μηπως εχεις καποια επιπεδου γυμνασιου για να πειραματιστω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ηταν να δώσω το θαλή στην τρίτη γυμνασίου. Τελικά αποκοιμήθηκα. Δεν με πείραξε, αλλά όταν έλυσα τα θέματα στις επόμενες μέρες τα βρήκα εύκολα. Τα έλυσα όλα.
Μετάνιωσα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Έδωσα φέτος, αλλά πέρασα τον Θαλή μόνο. =\
Θα δώσω και του χρόνου πάλι σίγουρα. :happy:

Έχει να πέσει προετοιμασία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Να πάω φέτος;:hmm:
Μάλλον θα πάω για την εμπειρία. Και να περάσω όμως, θα είναι δύσκολο να δώσω παράλληλα με τις πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Προσπάθησε το. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. ;)
Όλοι για εμπειρία πιστεύω δίνουνε και αν περάσουν, πέρασαν.

Και που ξέρεις, μπορεί να πάρεις και κανένα βραβείο στην Βαλκανιάδα και να έχεις την δυνατότητα να μπεις σε όποια σχολή θες χωρίς Πανελλήνιες. ;) Αυτό έκανε και ο ξάδερφος μου, ο οποίος βγήκε 3ος παγκοσμίως στην Γ' Λυκείου, αλλά έδωσε κανονικά Πανελλήνιες και νομίζω έβγαλε 19898 μόρια ή κάπου εκεί κοντά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Έδωσα φέτος, αλλά πέρασα τον Θαλή μόνο. =\
Θα δώσω και του χρόνου πάλι σίγουρα. :happy:΅

Έχει να πέσει προετοιμασία. :P
Κι εγω μονο το Θαλή πέρασα^^! Δεν πειράζει φέτος ελπίζω να περάσω και τον ευκλείδη!
Να πάω φέτος;:hmm:
Μάλλον θα πάω για την εμπειρία. Και να περάσω όμως, θα είναι δύσκολο να δώσω παράλληλα με τις πανελληνιες.

ΝΑ ΠΑΣ!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγω μονο το Θαλή πέρασα^^! Δεν πειράζει φέτος ελπίζω να περάσω και τον ευκλείδη!


ΝΑ ΠΑΣ!!:clapup::clapup::clapup:
αν προλαβες να κατεβασεις τα θεματα για β-γ γυμνασιου μπορεις να μου τα στειλεις γιατι εχει χαλασει η βιβλιοθηκη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ποια βιβλιοθήκη βρε;
Στην ιστοσελίδα της Ε.Μ.Ε έχει όλα τα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Και που ξέρεις, μπορεί να πάρεις και κανένα βραβείο στην Βαλκανιάδα και να έχεις την δυνατότητα να μπεις σε όποια σχολή θες χωρίς Πανελλήνιες. ;) Αυτό έκανε και ο ξάδερφος μου, ο οποίος βγήκε 3ος παγκοσμίως στην Γ' Λυκείου, αλλά έδωσε κανονικά Πανελλήνιες και νομίζω έβγαλε 19898 μόρια ή κάπου εκεί κοντά. :hmm:
:hypno:
:eek::hypno: Γίνεται αυτό; Πάω αμέσως να λύσω τα περσινά.:D
:hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λοιπον φετος ο μαθηματικος μας(καινουργιος στο σχολειο) προτεινε σε εμενα και σε 5 ακομα ατομα να παμε..εγω και η φιλη μου οπως και τα αλλα παιδια το πηραμε πολυ χαλαρα ,νομιζαμε οτι θα πηγαιναμε εκει και δε θα ξεραμε απολυτως τιποτα και οτι φυσικα θα πατωναμε!μια εβδομαδα πριν το διαγωνισμο ο καθηγητης μας εδωσε καποια παλια θεματα να λυσουμε.Δυσκολευτικα αρκετα θα ελεγα...πολλα απο αυτα δεν τα ελυσα καν!
Ηρθε η πολυποθητη μερα...ημασταν τελικα εγω ,η κολλητη μου ,2 αγορια και ενας φιλος μου απο την κιθαρα που πηγαινε Α λυκειου(δεν ηξερα καν οτι θα παει)...πηρα τα θεματα...ελυσα τα 3 και το α μερος απο 1 θεμα(ουσιαστικα τρισιμισι θεματα)...αλλα δεν ημουν βεβαιη αν τα ελυσα σωστα...οποτε δε περιμενα καν οτι θα περασω...
Οταν βγηκαν τα αποτελεσματα ειχα μεινει αφωνη...δε περιμενα οτι θα περνουσα(δυστηχως περασα μονο εγω και το παιδι απο την κιθαρα)!
Για τον Ευκλειδη εκανα μια μικρη προτιμασια αλλα οταν πηγα να λυσω τα θεματα κολλησα...και ελυθσα σωστα μονο το προβλημα γεωμετριας...
Του χρονου θα ξαναπαρω μερος....ετσι απο ενδιεφερον περισσοτερο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Λοιπον φετος ο μαθηματικος μας(καινουργιος στο σχολειο) προτεινε σε εμενα και σε 5 ακομα ατομα να παμε..εγω και η φιλη μου οπως και τα αλλα παιδια το πηραμε πολυ χαλαρα ,νομιζαμε οτι θα πηγαιναμε εκει και δε θα ξεραμε απολυτως τιποτα και οτι φυσικα θα πατωναμε!μια εβδομαδα πριν το διαγωνισμο ο καθηγητης μας εδωσε καποια παλια θεματα να λυσουμε.Δυσκολευτικα αρκετα θα ελεγα...πολλα απο αυτα δεν τα ελυσα καν!
Ηρθε η πολυποθητη μερα...ημασταν τελικα εγω ,η κολλητη μου ,2 αγορια και ενας φιλος μου απο την κιθαρα που πηγαινε Α λυκειου(δεν ηξερα καν οτι θα παει)...πηρα τα θεματα...ελυσα τα 3 και το α μερος απο 1 θεμα(ουσιαστικα τρισιμισι θεματα)...αλλα δεν ημουν βεβαιη αν τα ελυσα σωστα...οποτε δε περιμενα καν οτι θα περασω...
Οταν βγηκαν τα αποτελεσματα ειχα μεινει αφωνη...δε περιμενα οτι θα περνουσα(δυστηχως περασα μονο εγω και το παιδι απο την κιθαρα)!
Για τον Ευκλειδη εκανα μια μικρη προτιμασια αλλα οταν πηγα να λυσω τα θεματα κολλησα...και ελυθσα σωστα μονο το προβλημα γεωμετριας...
Του χρονου θα ξαναπαρω μερος....ετσι απο ενδιεφερον περισσοτερο! :)

Ελενα ελπίζω να πας κι εσύ όπως κι εγώ φέτος Γ γυμνασίου και όταν εννοείς πέρυσι να εννοείς τον Θαλή του 2010! Λοιπον κι εγω περασα το Θαλή φέτος και πήγα στον Ευκλείδη και προσπάθησα όλα τα θέματα! Το μόνο που παίζει να ηταν σωστό ήταν η γεωμετρία!:redface: Φέτος πάμε να περάσουμε ΚΑΙ τον Ευκλείδη:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια βιβλιοθήκη βρε;
Στην ιστοσελίδα της Ε.Μ.Ε έχει όλα τα θέματα.

Δυστυχώς όχι όλα. Ψάξε μέσω google. Βρήκα αυτή τη σελίδα: https://evripidis.freebsdgr.org/links/diagonismoi.html που έχει περισσότερο υλικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Λοιπόν, εδω μπορείτε να βρείτε τα Θέματα των Διαγωνισμών της Μαθηματικής Εταιρείας από το 2008-2011:)
edit: στο ποστ αυτο θα βαλω και τα θεματα απο το λινκ που παρεθεσε ο σπυ-ακ
edit: δεν έχει κάποιο νόημα να τα βάλω 1ον) δεν παρατίθονται οι ενδεικτικές λύσεις 2ον) Δεν τα θέματα για ΌΛΕΣ τις τάξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για πεταξτε καμια γαματη ασκησουλα για 1η λυκειου να γουσταρουμε..

μπορειτε να μου πειτε απο που μπορω να προμηθευτω υλικο για να αρχισω προετιμασια για α λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
μια φορα κι εναν καιρο αποφασισα και εγω να παω για πρωτη φορα να δωσω το τεστ.δηλωσα συμμετοχη και οταν ηταν πηγα στο σχολειο να γραψω.αργησα ομως 10 λεπτα και τους ειδα ολους εκει να καθονται με αποτελεσμα να μην μπω .ηταν η μοναδικη μου ευκαιρια να γραψω γιατι πηγαινα 3η λυκειου.ερωτηση: μπορει να δηλωσει καποιος συμμετοχη ακομα κι τελειωσε το λυκειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
για πεταξτε καμια γαματη ασκησουλα για 1η λυκειου να γουσταρουμε..

μπορειτε να μου πειτε απο που μπορω να προμηθευτω υλικο για να αρχισω προετιμασια για α λυκειου?
εχω φτιάξει ολοκληρο σποιλερ με προηγούμενα θεματα. Τώρα αν θες για εξτρα προετοιασία, έπαιρνες καθόλου τον ευκλείδη είτε τον Α είτε τον Β;;
μια φορα κι εναν καιρο αποφασισα και εγω να παω για πρωτη φορα να δωσω το τεστ.δηλωσα συμμετοχη και οταν ηταν πηγα στο σχολειο να γραψω.αργησα ομως 10 λεπτα και τους ειδα ολους εκει να καθονται με αποτελεσμα να μην μπω .ηταν η μοναδικη μου ευκαιρια να γραψω γιατι πηγαινα 3η λυκειου.ερωτηση: μπορει να δηλωσει καποιος συμμετοχη ακομα κι τελειωσε το λυκειο;

όχι. οι Μαθητικοί διαγωνισμοί της ΕΜΕ απευθύνονται σε μαθητές εώς την 3η Λυκείου. Κρίμαι για σενα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
παιδια μπορει να ειμαι οφ τοπικ λιγο αλλα θελω να ρωτησω.τωρα θα παω πρωτη λυκειου και σκεφτομαι να παρω σε διαγωνισμο φυσικης αν υπαρχει.μπορειτε λιγο να με κατατοπισετε? :) ευχαριστω :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top