Έχετε κάνει μάθημα με διαδραστικούς πίνακες;

mariamou7

Νεοφερμένος

Η mariamou7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ κάνω μάθημα με διαδραστικό πίνακα στα αγγλικά εδώ και 3 χρόνια και στο σχολείο μου 2 χρόνια απο τη Β' Γυμνασίου και φέτος που είμαι Γ' Γυμνασίου . Είναι εύχρειστο και αποτελεσματικό !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναταλίαχ

Νεοφερμένος

Η Ναταλίαχ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μ******κιες...
Κανω μαθημα με διαδραστικους.. Τιποτα το σπουδαιο.. ειναι σαν προτζεκτορας δεν εχει κατι το τρομερο .. και επιπλεον ολοι οι καθηγητες ειναι αχρηστοι και δεν ξερουν να τους χειριζονται.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Reader

Νεοφερμένος

Ο Mr Reader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
:/: Σε εμάς μας έβαλαν όταν πήγαινα Β' Γυμνασίου λίγο πριν τις εξετάσεις..! Φέτος, όμως, στην αίθουσα της Γ' Γυμνασίου δεν έχουμε διαδραστικό. Συνεπώς ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΙ γιοκ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Σιγά μωρέ τους διαδραστικούς. Ίσα ίσα που επειδή οι καθηγητές δεν μπορούν να τους χειριστούν και κάνουν μια ώρα γίνεται χαβαλές μέσα στην τάξη.. Και να κερδίζαμε κάτι από αυτούς θα έλεγα οκ αλλά τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chocolat

Νεοφερμένος

Η chocolat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το σχολείο μας, και συγκεκριμένα το τμήμα μας, άρχισε να χρησιμοποεί διαδραστικούς πίνακες πριν από λίγο καιρό. Οφείλω να ομολογήσω πως μου αρέσει ιδιαίτερα το μάθημα με τέτοιους πίνακες, αφού μέσα από τις πολύχρωμες εικόνες το μάθημα γίνεται από μονότονο και βαρετό ευχάριστο και δημιουργικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το σχολείο μας, και συγκεκριμένα το τμήμα μας, άρχισε να χρησιμοποεί διαδραστικούς πίνακες πριν από λίγο καιρό. Οφείλω να ομολογήσω πως μου αρέσει ιδιαίτερα το μάθημα με τέτοιους πίνακες, αφού μέσα από τις πολύχρωμες εικόνες το μάθημα γίνεται από μονότονο και βαρετό ευχάριστο και δημιουργικό!

Εγω παντως εχω παρατηρησει πως οταν φερνουν οι καθηγητες καποιον υπολογιστη, τελικα προσεχουν λιγοτεροι μαθητες αρα ειναι αντιπαραγωγικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Εγω παντως εχω παρατηρησει πως οταν φερνουν οι καθηγητες καποιον υπολογιστη, τελικα προσεχουν λιγοτεροι μαθητες αρα ειναι αντιπαραγωγικο

Τι εννοείς "φέρνει υπολογιστή"; Τον φέρνει και τι κάνει; Απλώς δείχνει ένα Powerpoint...?
Θα ήθελα να μάθω...
Αν κάποιος ξέρει τι του γίνεται, μπορεί να κάνει πολύ δημιουργικά πράματα με οποιαδήποτε τεχνολογία του δώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Nαι κάνουμε μάθημα με διαδραστικούς πίνακες. Πιο πολύ πληροφορική και χημεια-βιολογία-φυσική. Οι καθηγητές που μας κάνουν ξέρουν να τους χειριζονται οπότε το μάθημα γίνεται πολύ διασκεδαστικό :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ειμαστε το μονο τμημα(28 ατομα ...αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα) που ειναι σε εχουμε με διαδραστικο.Τον χρησιμοποιπουμε αρκετα συχνα στη Φυσικη,στα Μαθηματικα,στα Γαλλικα και στη Δραματικη ποιηση(αν ξεχασα καποιο μαθημα παρακαλειται η Chiyo να με διορτθωσει :P )....Ενδιαφερον γινεται το μαθημα,αρκετα αλλα οχι τοσο οσο το προσδοκουσα και κατ'εμε δεν επρεπε να ξοδευτουν τοσα χρηματα(ενας διαδραστικος κοστιζει περιπου 1.000-2.000 ευρω αν δε κανω λαθος ) και την επομενη χρονια να μην εχουμε σχολικα βιβλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MagicMichael66

Νεοφερμένος

Ο MagicMichael66 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εμείς έχουμε χρησιμοποιήσει διαδραστικούς πίνακες στην φυσική για το πως κεινούνται τα ηλεκτρόνια και διάφορα τέτοια.

Μ******κιες...
Κανω μαθημα με διαδραστικους.. Τιποτα το σπουδαιο.. ειναι σαν προτζεκτορας δεν εχει κατι το τρομερο .. και επιπλεον ολοι οι καθηγητες ειναι αχρηστοι και δεν ξερουν να τους χειριζονται.. :)

χαχα συμφωνώ, έχω βαρεθεί να σηκώνομαι να πατάω στον πίνακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Το σχολείο μου έχει εγκαταστήσει διαδραστικούς πίνακες σε όλες τις τάξεις του δημοτικού, του γυμνασιου και του λυκείου. Εγώ προσώπικά χρησιμοποιώ από την έκτη τάξη, ενώ τώρα πηγαίνω τρίτη γυμνασίου. Βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα τη χρήση του διαδραστικού πίνακα... Όλοι οι καθηγητές ξέρουν να τον χειρίζονται και τον χρησιμοποιούμε σε κάθε μάθημα. Επιπλέον οι καθηγητές κάθε μάθημα μας το δίνουν σε παρουσίαση power point. Έτσι η όλη δαδικασία του μαθήματος γίνεται πιο ενδιαφέρουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisAP

Νεοφερμένος

Ο GiannisAP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ΝΑΙ ,το μάθημα σε διαδραστικό πίνακα έχει τεράστια διαφορά με το κλασσικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

malbouffe

Νεοφερμένος

Η malbouffe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Και εμείς κάνουμε με διαδραστικό πίνακα στα αγγλικά, στη φυσική και στη βιολογία αλλά οι καθηγητές δεν ξέρουν τι τους γίνεται από υπολογιστές, με αποτέλεσμα να γίνεται φασαρία και να περνάει η όλη η ώρα έτσι μέχρι να συνδέσουν τα καλώδια κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρύσαα

Νεοφερμένος

Η χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
κι εμείς κάνουμε στο φροντιστήριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
μεσα στην ταξη μου εχουμε διαδραστικο και οχι κανονικο πινακα! χαχαχα!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μπράβο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
εγω εκανα μαθημα με διαδραστικούς στο φροντιστηριο...

Και εγω.Στο φροντ μαθηματικων:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν έχω κάνει μάθημα με διαδραστικό πίνακα. Βασικά, δεν με νοιάζει κιόλας. Τουλάχιστον αυτά τα λεφτά που θα τα σπαταλούσε το σχολείο για πίνακες, ας τα δώσει για να βελτιώσει τις υποδομές του κτηρίου που είναι έτοιμο να μας πλακώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Με διεθνείς επιστημονικές μελέτες, έχει διαπιστωθεί ότι ο πατροπαράδοτος κιμωλιοπίνακας ..κάνει θαύματα στην μάθηση. Τα υπόλοιπα περί διαδραστικών πινάκων τα ακούω βερεσέ. Καλές οι νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση (ως μεταπτυχιακός κλάδος χαχαχ) αλλά στην πράξη δεν αποδίδουν για τις περισσότερες περιπτώσεις. Τα χρήματα ας επενδύονταν τόσο σε συντήρηση των κτιριακών υποδομών ή σε πρόσληψη επιπλέον διδακτικού προσωπικού για επιπλέον φροντιστηριακή στήριξη στα βασικά μαθήματα (μαθηματικά, γλωσσικά μαθήματα και φυσική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Με διεθνείς επιστημονικές μελέτες, έχει διαπιστωθεί ότι ο πατροπαράδοτος κιμωλιοπίνακας ..κάνει θαύματα στην μάθηση. Τα υπόλοιπα περί διαδραστικών πινάκων τα ακούω βερεσέ. Καλές οι νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση (ως μεταπτυχιακός κλάδος χαχαχ) αλλά στην πράξη δεν αποδίδουν για τις περισσότερες περιπτώσεις. Τα χρήματα ας επενδύονταν τόσο σε συντήρηση των κτιριακών υποδομών ή σε πρόσληψη επιπλέον διδακτικού προσωπικού για επιπλέον φροντιστηριακή στήριξη στα βασικά μαθήματα (μαθηματικά, γλωσσικά μαθήματα και φυσική).

Δεν λέω ότι διαφωνώ πως τα χρήματα αυτά πήγαν στον αέρα, αλλά θα ήθελα ένα-δυο επιχειρήματα σ' αυτά που λες.
Άμα ήξεραν οι καθηγητές να τους χρησιμοποιούνε και να κάνουν και τους μαθητές να ενδιαφέρονται μια χαρά καλύτεροι θα ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top