Έχει σημασία ο βαθμός πτυχίου;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και μένα με εκνευρίζει κάπως. Λογικά είναι περισσότερο για networking. Τώρα θυμήθηκα πως ξέρω τύπους που παν κάθε βδομάδα σε εργαστήρια και δυσκολεύονται με τα μαθήματα πρώτου έτους.

Το networking θα τους βρει δουλειά, τα μαθήματα του πρώτου έτους όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το networking θα τους βρει δουλειά, τα μαθήματα του πρώτου έτους όχι.

Αν δυσκολεύεσαι εκεί όμως μόνο καφέδες θα μπορείς να φτιάχνεις.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew23

Νεοφερμένος

Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Και μένα με εκνευρίζει κάπως. Λογικά είναι περισσότερο για networking. Τώρα θυμήθηκα πως ξέρω τύπους που παν κάθε βδομάδα σε εργαστήρια και δυσκολεύονται με τα μαθήματα πρώτου έτους.

Mα ακριβως αυτο λεω και εγω.Εχω παιδια στη σχολη που πηγαινουν σε οτι σεμιναριο υπαρχει μονο και μονο για τη συμμετοχη και το χαρτι που παιρνουν και μετα φευγουν αλλα απο μαθηματα δεν μπορουν ουτε καν να τα περασουν.Εγω δεν εχω παει σε καποιο σεμιναριο και πιστευω πως πανω απο ολα μετραει ο βαθμος του πτυχιου αλλα βλεποντας πως υπαρχει μια ταση για συμμετοχη σε σεμιναρια διερωτηθηκα μηπως οντως για καποιον ο οποιος πραγματικα ενδιαφερεται για το αντικειμενο που ασχολειται μπορουν να βοηθησουν τοσο τον ιδιο επειδη του αρεσει το αντικειμενο οσο και οσον αφορα την αιτηση για ενα μεταπτυχιακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει κανένα πάντως που να τον πήραν σε μεταπτυχιακό επειδή πήγαινε σε πολλά σεμινάρια. Δες το και λιγο πρακτικά το CV σου πρέπει να είναι 2 σελίδες max αν το μισό αποτελείται από το τι σεμινάρια παρακολούθησες χαιρετίσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew23

Νεοφερμένος

Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει κανένα πάντως που να τον πήραν σε μεταπτυχιακό επειδή πήγαινε σε πολλά σεμινάρια. Δες το και λιγο πρακτικά το CV σου πρέπει να είναι 2 σελίδες max αν το μισό αποτελείται από το τι σεμινάρια παρακολούθησες χαιρετίσματα.

Μα το ξερω γιαυτο λεω οτι δεν εχω παει σε κανενα σεμιναριο απλως δεν καταλαβαινω αυτη η ταση πως εχει ξεκινησει και πως τοσοι πολλοι φοιτητες πηγαινουν.Υπεθεσα πως καπου πρεπει να τους βοηθαει για να τα παρακολουθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω ακούσει κανένα πάντως που να τον πήραν σε μεταπτυχιακό επειδή πήγαινε σε πολλά σεμινάρια. Δες το και λιγο πρακτικά το CV σου πρέπει να είναι 2 σελίδες max αν το μισό αποτελείται από το τι σεμινάρια παρακολούθησες χαιρετίσματα.

Ούτε γω και σίγουρα όχι για μεταπτυχιακό. Τώρα πολλές φορές μπορεί να ναι βιτρίνα. Οι personal trainers π.χ. θα βάλουν ότι έχουν σεμινάρια σε functional μπούρδες, αλλά στην ουσία άλλο πουλάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Στο Cv αποφευεις να βαζεις τετοια πραγματα εκτος αν κατι αξιζει πραγματικα..Αν το κανεις για παρτη σου ολα καλα, αν το κανεις για το Cv τσαμπα κοπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Τα σεμινάρια έχουν νόημα μόνο όσο δεν υπάρχει ακόμα επαγγελματική εμπειρία, για να μην είναι το CV εντελώς άδειο. Άπαξ κι αρχίσετε να εργάζεστε, προφανώς και θα τα σβήσετε. Εκτός αν πρόκειται για σεμινάρια μηνών, που προσφέρουν κάποια παραπάνω εξειδίκευση στον τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
να κάνω μια ερώτηση; στους βαθμούς μας, από δίπλα, αναφέρεται "συντελεστής" (π.χ. Στατιστική 5, Βιοχημεία 8 κλπ) Τι ακριβώς ισχύει με το συντελεστή; Παίζει κάπου ρόλο; Επηρεάζει τον Μ.Ο.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
να κάνω μια ερώτηση; στους βαθμούς μας, από δίπλα, αναφέρεται "συντελεστής" (π.χ. Στατιστική 5, Βιοχημεία 8 κλπ) Τι ακριβώς ισχύει με το συντελεστή; Παίζει κάπου ρόλο; Επηρεάζει τον Μ.Ο.;

Αν τα μαθηματα δεν εχουν ολα τον ιδιο συντελεστη βαρυτητας τοτε ο ΜΟ βγαινει απο το τυπο:



οπου wi ο συντελεστης βαρυτητας και xi το μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
μόνο εμένα μου χτυπάει ασχημα που ο πρώτος λόγος που πάει κάποιος σε σεμινάρια είναι να "ενδυναμώσει το βιογραφικό του";
Ναι και εμενα μου φαινεται αυτο περιεργο.Προτιμω να παω καπου που να με ενδιαφερει το θεμα του σεμιναριου και αν δεν εχει βεβαιωση συμμετοχης σιγα...
Σιγουρα και τα σεμιναρια δινουν βεβαιωση συμμετοχης για να μαζεψουν κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Αν τα μαθηματα δεν εχουν ολα τον ιδιο συντελεστη βαρυτητας τοτε ο ΜΟ βγαινει απο το τυπο:



οπου wi ο συντελεστης βαρυτητας και xi το μαθημα
ισχύει όντως; δεν έχω ακούσει φοιτητές να διακρίνουν τα μαθήματα με βάση το συντελεστή. Λέω, μήπως είναι... διακοσμητικός :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Καλά σίγουρα μετράει ο βαθμός πτυχίου, για παράδειγμα στις αιτήσεις για μεταπτυχιακά (εσωτερικού και εξωτερικού). Προφανώς δεν έχει αξια μόνο για... διορισμό.

Τώρα, πτυχίο με κάτω απο 8.5 μάλλον είναι για χαρτί υγείας από καμιά σχολή παιδαγωγικού, νηπιαγωγών, κακού ΤΕΙ και λοιπά, οπότε να λείπουν τέτοια σχόλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ο βαθμός >8,5 μετράει πολύ για υποτροφίες,ακόμα και στο εξωτερικό, σωστά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κοιτάξτε νομίζω ότι τα όρια για τις υποτροφίες ποικίλλουν και λίγο ανάλογα με την σχολή. Οι μικτές του ΙΚΥ θέλουν το κλασσικό >8,5 και άλλωστε εκεί συνήθως παίζει μεγαλύτερο ρόλο το εισοδηματικό κριτήριο ή η καταγωγή. Ωστόσο νομίζω ότι στο εξωτερικό, για οτιδήποτε (μεταπτυχιακά, ειδικότητα, πρακτική, κλπ), υπάρχει ένα κατώτερο όριο που είναι κάπου στο λίαν καλώς, και από εκεί και πέρα κοιτάνε όλο σου τον φάκελο και όχι μόνο αν πήρες το πτυχίο με 7,5 ή 9. Ή μπορεί να κοιτάνε μεμονωμένα τις βαθμολογίες σε μαθήματα που έχουν συνάφεια με το μεταπτυχιακό για παράδειγμα.
Και καλά κάνουν, αυτός που πήρε πτυχίο με 7,2 δεν είναι σώνει και ντε πιο χαζός από αυτόν που πήρε πτυχίο με 8,7...Ούτε διάβασε απαραίτητα λιγότερο ούτε ξέρει λιγότερα πράγματα...Ο βαθμός είναι ένα νούμερο και σε πολλές περιπτώσεις δεν αντιπροσωπεύει την προσπάθεια που έκανες για 1 μάθημα...
Οπότε κοιτάξτε να έχετε έναν αξιοπρεπή -για τα δεδομένα της σχολής σας- βαθμό πτυχίου, και μην γίνεστε βαθμολάγνοι για το τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua14

Νεοφερμένος

Η Aqua14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι πρωτοετης στο Ιστορικό Αρχαιολογικό Αθήνας. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη σας για την δυσκολία του τμήματος και γενικότερα την γνώμη σας γι'αυτό; Πόσες ώρες περίπου θα χρειάζομαι καθημερινά για έναν βαθμό πτυχίου πάνω από 7 ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι πρωτοετης στο Ιστορικό Αρχαιολογικό Αθήνας. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη σας για την δυσκολία του τμήματος και γενικότερα την γνώμη σας γι'αυτό; Πόσες ώρες περίπου θα χρειάζομαι καθημερινά για έναν βαθμό πτυχίου πάνω από 7 ;

Αχ,καταπληκτική σχολή! Μακάρι το 2019 να περάσω εκεί! Τέλος πάντων,έχω ακούσει ότι είναι από τα δύσκολα τμήματα του 1ου πεδίου.Παρ'όλα αυτά,αν λατρεύεις το αντικείμενο,διαβάζεις καθημερινά και έχεις καλές σχέσεις με τους καθηγητές,θα τα πας περίφημα.Καλή επιτυχία και ελπίζω να με συμβουλέψεις κάποτε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι πρωτοετης στο Ιστορικό Αρχαιολογικό Αθήνας. Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη σας για την δυσκολία του τμήματος και γενικότερα την γνώμη σας γι'αυτό; Πόσες ώρες περίπου θα χρειάζομαι καθημερινά για έναν βαθμό πτυχίου πάνω από 7 ;


Αρχικά σου προτείνω να ξεφύγεις από τη νοοτροπία του σχολείου με ερωτήσεις του τύπου "πόσες ώρες πρέπει να διαβάζω για να πάρω βαθμό". Θα δεις ότι στη σχολή είναι διαφορετικά τα πράγματα. Δεν μπορώ να μιλήσω για τη δυσκολία του τμήματος, αλλά στο πανεπιστήμιο υπάρχουν μαθήματα τα οποία δεν θα παρακολουθήσεις ιδιαίτερα και θα τα περάσεις με καλό βαθμό, υπάρχουν αλλα με τα οποία πρέπει να ασχολείσαι για μέρες, υπάρχουν καλοί καθηγητές, υπάρχουν περίεργοι...και κυριως, το διάβασμα που θα κανεις δεν θα έχει καμία σχέση με το διάβασμα-παπαγαλία που έκανες στο σχολείο για να πάρεις 20. Δεν ξέρω, το ΙΑΚΑ μπορεί να έχει και παπαγαλία αλλά δεν θα είναι πάντα ετσι. Άσε το σχολείο πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να είμαι σίγουρη. Θα πω όμως από αυτό που βλέπω.

Φαίνεται ότι για το εξωτερικό τουλάχιστον, δεν παίζει ρόλο ο βαθμός, όσο το τι κάνεις. Τι έχεις κάνει, πόσο φαίνεται να αγαπάς αυτό που κάνεις, πόσο το τρέχεις, κτλ. Για παράδειγμα, έχουν πάρει φίλους μου σε καλά πανεπιστήμια στην Αγγλία με βαθμό κοντά στο 7 (κάτω από αυτό). Φαντάζομαι ότι έπαιξε ρόλο το πώς έγραφαν σ' αυτά που έστειλαν και κάποια άλλα πράγματα στα οποία είχαν πάρει μέρος.

Επίσης, στα μαθήματα που σας ενδιαφέρουν, είναι καλό να φαίνεται ότι έχετε καλούς βαθμούς, ακόμη κι αν ο μ.ο. δεν είναι στον ουρανό.

Στην Ελλάδα φαντάζομαι παίζει ρόλο ο βαθμός. Προσωπικά, ένα άδειο βιογραφικό με 9 δε θα μου έλεγε τίποτα. Ένα βιογραφικό με 7,5, όμως, με συμμετοχή σε ερευνητικές δραστηριότητες, εθελοντικές δράσεις, συγγραφή εργασιών, συμμετοχή σε προγράμματα της ΕΕ, πρακτικές κτλ θα μου έλεγε υπερβολικά πολλά. Ε αν μπορείς να πάρεις και το 9 και να κάνεις και όλα τα άλλα (και να έχεις και μια κάποια αξιοπρεπή κοινωνική ζωή), ακόμη καλύτερα!

Αυτά με βάση το πως τα βλέπω εγώ. Δεν είμαι καθηγητής/εργοδότης να ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχ,καταπληκτική σχολή! Μακάρι το 2019 να περάσω εκεί! Τέλος πάντων,έχω ακούσει ότι είναι από τα δύσκολα τμήματα του 1ου πεδίου.Παρ'όλα αυτά,αν λατρεύεις το αντικείμενο,διαβάζεις καθημερινά και έχεις καλές σχέσεις με τους καθηγητές,θα τα πας περίφημα.Καλή επιτυχία και ελπίζω να με συμβουλέψεις κάποτε! :D

Προς τί το -1; Είπα κάτι κακό;:hmm:

Αρκετά μάλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top