Έχει η πληροφορική φυσική;

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Hello.Ως μελλοντικός φοιτητής ενός τμήματος πληροφορικής(κατα προτιμήση ΑΠΘ επειδή μου αρέσει η Θεσσαλονική και έχω και σπίτι εκεί ) αναρωτιέμαι αν θα συναντήσω καθόλου φυσική στο πανεπιστήμιο.Είδα το πρόγραμμα σπουδών και εκτός απο ένα μάθημα δικτύων και ένα "ηλεκτρονικά" που έχει δεν είδα άλλα μαθήματα με φυσική..Όσο καλός και αν είμαι στα μαθηματικά να πω την αληθειά την μισώ την φυσική και η μονή σχέση που θέλω να έχω με αυτήν είναι απο το κεφαλαιό "Ρυθμός Μεταβολής" των μαθηματικών :P
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε μου. Μαζί με τα μαθήματα που ανέφερες το μόνο άλλο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ μάθημα που έχει φυσική στο ΑΠΘ από ότι είδα είναι τα σήματα και συστήματα, τα υπόλοιπα πρέπει να τα επιλέξεις οπότε να προσέχεις τι κατεύθυνση θα πάρεις. Η πληροφορική γενικά έχει φυσική στους τομέις επεξεργασίας σήματος , ρομποτικής και ηλεκτρονικής. Όλα τα τμήματα πληροφορικής έχουν κάτι από Φυσική στο πρόγραμμα σπουδών τους εκτός από εμας που έχουμε μόνο μαθηματικά.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Τι εννοείς "μελλοντικός";; Περίμενε να δώσεις, να δεις που περνάς και που θα περάσεις.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Τι εννοείς "μελλοντικός";; Περίμενε να δώσεις, να δεις που περνάς και που θα περάσεις.

Η Πληροφορική έχει βάσεις από 11000 εως και 17000 μόρια σε διαφορετικές σχολές δεν γίνεται να μην περάσεις
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Τι εννοείς "μελλοντικός";; Περίμενε να δώσεις, να δεις που περνάς και που θα περάσεις.

Γιατί να είσαι καχύποπτη; Όπως είπε και το παίδι πιο πάνω οι βάσεις των σχολών πληροφορικής εκτείνονται απο 11000-17000 μορια.Και για μένα για την προσπάθεια που έχω κάνει και για την επίδοση μου έως τώρα,ό,τι κάτω απο 17000 ειναι αποτυχία για μένα...
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δεν την καταλαβαίνω αυτή την ερώτηση/ανησυχία..
Κι αν είχε, τι; Δεν θα σπούδαζες πληροφορική;
Υπάρχουν ένα σωρό άλλα μαθήματα, από τα οποία σίγουρα θα βρεθούν κάποια που να μη σου αρέσουν καθόλου ή να μη τα καταλαβαίνεις.

Για να απαντήσω και στην ερώτηση. Η φυσική στα πανεπιστήμια είναι περιορισμένη, άντε να έχεις 1-2 υποχρεωτικά μαθήματα το πολύ. Δεν είναι κάτι που χρειάζεται, παρά μόνο σε τυχόν μαθήματα επιλογής όπως ρομποτική, παιχνίδια κι άλλα που αναφέρθηκαν όπου εκεί φυσική και μαθηματικά είναι must.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top