Έφτασα να χρωστάω πολλά μαθήματα στη σχολή

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Pinkavocado

Νεοφερμένος

Η Pinkavocado αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα ,
Είμαι 3ο έτος στη σχολή , και δυστυχώς έφτασα να χρωστάω παρά πολλά μαθήματα .
Το θέμα είναι ότι δεν έχω καθόλου σημειώσεις , και ούτε έχω φίλους ή γνωριμίες από το τμήμα μου καθώς όταν πηγαινα απλά παρακολουθούσα και έφευγα .
Σκέφτομαι να τα παρατήσω , νιώθω ότι δεν θα τα καταφέρω , καλά δεν υπάρχει περίπτωση να την βγάλω στα 4 χρόνια αλλά σκέφτομαι από την στιγμή που δεν είναι επιλογή μου αυτή η σχολή και πήγα αναγκαστικά αν αξίζει να ταλαιπωρηθώ τόσο ;
Απο την άλλη σκέφτηκα να ξαναδωσω αλλά μου φαίνεται και αυτό εξίσου δύσκολο να ξαναμπώ πάλι σε αυτό το σύστημα , σίγουρα δεν θέλω και δεν μπορώ να αρχίσω φροντιστήριο και ιδιαίτερα , ήμουν θεωρητική , στα αρχαία είναι πολλά τα κενα στο άγνωστο στα αλλά την παλεύω κάπως .

Το σκεφτόμουν όλο το καλοκαίρι αλλά ειδικά τώρα το Σεπτέμβριο με προβληματίζει παρά πολύ όλο αυτό καθώς πρέπει να βρω τι θα κάνω.
Νιώθω πολύ μπερδεμένη και καθόλου ευτυχισμένη ,νιώθω κάθε μέρα να με βαραίνει όλο και περισσότερο αυτό.
Και ξέρω ότι και τα δυο θα είναι εξίσου δύσκολο αλλά αυτή την στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά , θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σας.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
αλλά σκέφτομαι από την στιγμή που δεν είναι επιλογή μου αυτή η σχολή και πήγα αναγκαστικά αν αξίζει να ταλαιπωρηθώ τόσο ;
Εγώ είμαι της άποψης ότι εφόσον αυτό που σπουδάζεις δε σου άρεσε καθόλου, τότε να μην το συνεχίσεις. Θα σου έλεγα να το συνεχιζες μόνο αν χρωστούσες 15 μαθήματα, από την άποψη του "έφαγα το γάιδαρο, i might as well graduate". Αλλά άμα χρωστάς παραπάνω από τα μισά μαθήματα ξερωγω, δεν υπάρχει λόγος. Φύγε και ξεκίνα κάτι άλλο στη ζωή σου. Πανελλήνιες, δουλειά, κάτι.

PS: Στα 21 μου άλλαξα σχολή και τώρα παίρνω πτυχίο. Οπότε δεν είναι τόσο σκατά ο δρόμος του να ξαναδώσεις πανελλήνιες. Και στο υπογράφω ότι δεν είσαι η μόνη στην κατάσταση αυτή.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Καλησπέρα ,
Είμαι 3ο έτος στη σχολή , και δυστυχώς έφτασα να χρωστάω παρά πολλά μαθήματα .
Το θέμα είναι ότι δεν έχω καθόλου σημειώσεις , και ούτε έχω φίλους ή γνωριμίες από το τμήμα μου καθώς όταν πηγαινα απλά παρακολουθούσα και έφευγα .
Σκέφτομαι να τα παρατήσω , νιώθω ότι δεν θα τα καταφέρω , καλά δεν υπάρχει περίπτωση να την βγάλω στα 4 χρόνια αλλά σκέφτομαι από την στιγμή που δεν είναι επιλογή μου αυτή η σχολή και πήγα αναγκαστικά αν αξίζει να ταλαιπωρηθώ τόσο ;
Απο την άλλη σκέφτηκα να ξαναδωσω αλλά μου φαίνεται και αυτό εξίσου δύσκολο να ξαναμπώ πάλι σε αυτό το σύστημα , σίγουρα δεν θέλω και δεν μπορώ να αρχίσω φροντιστήριο και ιδιαίτερα , ήμουν θεωρητική , στα αρχαία είναι πολλά τα κενα στο άγνωστο στα αλλά την παλεύω κάπως .

Το σκεφτόμουν όλο το καλοκαίρι αλλά ειδικά τώρα το Σεπτέμβριο με προβληματίζει παρά πολύ όλο αυτό καθώς πρέπει να βρω τι θα κάνω.
Νιώθω πολύ μπερδεμένη και καθόλου ευτυχισμένη ,νιώθω κάθε μέρα να με βαραίνει όλο και περισσότερο αυτό.
Και ξέρω ότι και τα δυο θα είναι εξίσου δύσκολο αλλά αυτή την στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά , θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σας.
Κοίταξε να δεις, στην ζωή όλοι οι δρόμοι θα χρειάζονται κάποια δουλειά. Άλλοι λιγότερη, άλλοι περισσότερη. Εαν λες οχι το ένα, όχι το άλλο γιατί δεν θέλω να κουραστώ, τότε δεν έχεις και πολλές επιλογές. Καταλαβαίνω ο,τι νιώθεις ψυχικά εξουθενωμένη αλλά εφόσον η σχολή σου δεν σου αρέσει και χρωστάς ήδη πάρα πολλά μαθήματα, το πιο σοφό θα ήταν να δεις ποιες σχολές θα σου έκαναν κλίκ και να ξαναδώσεις για να μπεις σε μια απο αυτές.

Διαφορετικά εαν δεν θες με τίποτα να μπεις σε αυτή την διαδικασία, τσέκαρε εαν υπάρχει καμιά ειδικότητα που σε ενδιαφέρει σε ιδιωτική σχολή ή σε ΙΕΚ.
 

Pinkavocado

Νεοφερμένος

Η Pinkavocado αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ είμαι της άποψης ότι εφόσον αυτό που σπουδάζεις δε σου άρεσε καθόλου, τότε να μην το συνεχίσεις. Θα σου έλεγα να το συνεχιζες μόνο αν χρωστούσες 15 μαθήματα, από την άποψη του "έφαγα το γάιδαρο, i might as well graduate". Αλλά άμα χρωστάς παραπάνω από τα μισά μαθήματα ξερωγω, δεν υπάρχει λόγος. Φύγε και ξεκίνα κάτι άλλο στη ζωή σου. Πανελλήνιες, δουλειά, κάτι.

PS: Στα 21 μου άλλαξα σχολή και τώρα παίρνω πτυχίο. Οπότε δεν είναι τόσο σκατά ο δρόμος του να ξαναδώσεις πανελλήνιες. Και στο υπογράφω ότι δεν είσαι η μόνη στην κατάσταση αυτή.
Δουλειά έχω , από αυτό το κομμάτι είμαι καλά .
Αλλά σχετικά με τις σπουδές μ γίνεται χαμός .
Καταλήγω πιο πολύ στο να ξαναδωσω απλά είναι πολλά τα κενα και σκέφτομαι αν παλι δεν τα καταφέρω .
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Δουλειά έχω , από αυτό το κομμάτι είμαι καλά .
Αλλά σχετικά με τις σπουδές μ γίνεται χαμός .
Καταλήγω πιο πολύ στο να ξαναδωσω απλά είναι πολλά τα κενα και σκέφτομαι αν παλι δεν τα καταφέρω .
Μπορείς να δώσεις το 2024, αν δε νιώθεις έτοιμη για το 2023.
Δυστυχώς το ενδεχόμενο να μην τα καταφέρουμε πάντα παίζει σαν σενάριο. Προσπαθείς και ο,τι βρέξει ας κατεβάσει 😂

Καλή τύχη σε ο,τι αποφασίσεις!
 

Pinkavocado

Νεοφερμένος

Η Pinkavocado αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις, στην ζωή όλοι οι δρόμοι θα χρειάζονται κάποια δουλειά. Άλλοι λιγότερη, άλλοι περισσότερη. Εαν λες οχι το ένα, όχι το άλλο γιατί δεν θέλω να κουραστώ, τότε δεν έχεις και πολλές επιλογές. Καταλαβαίνω ο,τι νιώθεις ψυχικά εξουθενωμένη αλλά εφόσον η σχολή σου δεν σου αρέσει και χρωστάς ήδη πάρα πολλά μαθήματα, το πιο σοφό θα ήταν να δεις ποιες σχολές θα σου έκαναν κλίκ και να ξαναδώσεις για να μπεις σε μια απο αυτές.

Διαφορετικά εαν δεν θες με τίποτα να μπεις σε αυτή την διαδικασία, τσέκαρε εαν υπάρχει καμιά ειδικότητα που σε ενδιαφέρει σε ιδιωτική σχολή ή σε ΙΕΚ.
Κοιτά σίγουρα προτιμώ να ξαναδωσω απλά είναι πολλά τα κενα , και όπως είπα δεν θέλω με τίποτα φροντιστήριο και ιδιαίτερα .
Επειδή δουλεύω αν κάνω και φροντιστήριο σίγουρα δεν θα έχω ουτε όρεξη ουτε χρόνο για διάβασμα.
Όποτε αν και έχω όλο το υλικό σκέφτομαι το ποσο εφικτό είναι το 12 να γίνει 17 και 18 χωρίς φροντιστήριο .
Το μεγαλύτερο μ θέμα είναι τα αρχαία , το άγνωστο .
Όσο για ΙΕΚ και ιδιωτικά για νομική που θέλω το κόβω πολύ χλωμό να έχω μέλλον νομική αν σπουδάσω σε ιδιωτικό.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Κοιτά σίγουρα προτιμώ να ξαναδωσω απλά είναι πολλά τα κενα , και όπως είπα δεν θέλω με τίποτα φροντιστήριο και ιδιαίτερα.Επειδή δουλεύω αν κάνω και φροντιστήριο σίγουρα δεν θα έχω ουτε όρεξη ουτε χρόνο για διάβασμα.
Όποτε αν και έχω όλο το υλικό σκέφτομαι το ποσο εφικτό είναι το 12 να γίνει 17 και 18 χωρίς φροντιστήριο .
Το μεγαλύτερο μ θέμα είναι τα αρχαία , το άγνωστο .
Όσο για ΙΕΚ και ιδιωτικά για νομική που θέλω το κόβω πολύ χλωμό να έχω μέλλον νομική αν σπουδάσω σε ιδιωτικό.
Τα πολλά κενά δεν πρέπει να σε τρομάζουν, με συστηματικότητα και θέληση καλύπτονται. Τώρα εαν δεν θες να πας φροντιστήριο είναι φουλ κατανοητό. Ειδικά εαν δουλεύεις δεν αμφιβάλλω και εγώ οτι θα σε κουράζει φουλ και δεν θα έχεις καμία απολύτως όρεξη για προσωπικό διάβασμα. Το οποίο εννοείται είναι και το πιο σημαντικό μέρος της διαδικασίας, διότι ό,τι και να σου πουν απο το φροντιστήριο, εαν η ίδια δεν διαβάσεις, δεν θα έχει αποτέλεσμα.

Θα σου πρότεινα εφόσον δίνεις χωρίς φροντιστήριο να γράφεις εδώ όποτε έχεις απορίες. Υπάρχουν αρκετά παιδιά που θα δίνουν παράλληλα με εσένα και θα εξασκούνται και τα ίδια βοηθώντας σε, αλλά και αρκετά ικανά παιδιά που έχουν δώσει στο παρελθόν και μπορούν να σε καθοδηγούν. Είναι το καλύτερο που μπορείς να έχεις
και σε συνδυασμό με το δικό σου διάβασμα ίσως σου επιτρέψει να ανέβεις αρκετά βαθμολογικά,τώρα το πόσο δεν το γνωρίζω, θα δείξει. Αξίζει πάντως να δοκιμάσεις όπως και να έχει.

Εε ναι εφόσον θες νομική,ξεκάθαρα το ΙΕΚ δεν είναι ο δρόμος.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.
Θα έλεγα ότι η συνέχιση της σχολής στην οποία βρίσκεσαι τώρα είναι η πλέον λανθασμένη επιλογή εφόσον χρωστάς τόσο μεγάλο αριθμό μαθημάτων και κυρίως το αντικείμενό της δε σε γεμίζει.

Από τις άλλες επιλογές τώρα, για τις Πανελλήνιες αυτό που θέλω να πω, χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, είναι ότι χωρίς φροντιστήριο ή ιδιαίτερα μπορείς να πας καλά σε ιστορία, λατινικά και γνωστό στα αρχαία αλλά δεν ισχύει το ίδιο για το άγνωστο και την έκθεση. Δεν λέω ότι είναι ακατόρθωτο, αλλά στην έκθεση αν δεν έχεις κάποιον τουλάχιστον να σου διορθώνει τα γραπτά πως μπορείς να αξιολογήσεις την πρόοδό σου και να εντοπίσεις τα λάθη σου; Στο άγνωστο, επίσης, εφόσον πιστεύεις ότι έχεις σημαντικά κενά, η καθοδήγηση είναι απαραίτητη. Είναι και το ζήτημα της δουλειάς στη μέση, θα σου έλεγα να σκεφτείς αν υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις ιδιαίτερα έστω και λίγες ώρες την εβδομάδα στο άγνωστο και στην έκθεση για να σου δείχνει ο καθηγητής τον δρόμο και να σου κάνει τις διορθώσεις. Το λέω αυτό γιατί θέλεις Νομική οπότε πρέπει να επιδιώξεις το άριστο, όχι απλά το καλό το οποίο θα μπορούσες να πετύχεις χωρίς εξωτερική βοήθεια.

Όσον αφορά τον δρόμο της ιδιωτικής εκπαίδευσης, έχω δει για κάποια κολλέγια που διατείνονται ότι προσφέρουν ίσα επαγγελματικά δικαιώματα (το Γαλλικό Κολλέγιο μου έρχεται τώρα), αλλά νομίζω μετά πρέπει να πας για άσκηση την Κύπρο και στη συνέχεια να έρθεις στην Ελλάδα με την ιδιότητα του Ευρωπαίου δικηγόρου. Επίσης αν δεν απατώμαι δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακά στα ελληνικά ΑΕΙ.

Σε κάθε περίπτωση, καλή τύχη για αυτό που θα αποφασίσεις!
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Όπως σου είπαν παραπάνω, αν είναι να μην σου αρέσει σε τέτοιο σημείο η σχολή που είσαι τώρα και χρωστάς πολλά μαθήματα, δεν υπάρχει νόημα στο να την συνεχίσεις, διότι δεν θα μπορείς να εξασκήσεις με ευχαρίστηση και το αντίστοιχο επάγγελμα. Είμαι κατά της άποψης που λένε οι γονείς στα παιδιά τους μόνο και μόνο για να πάρουν ένα πτυχίο, "πάρτο, και όταν μπεις στον χώρο θα δεις αν τελικά όντως σου αρέσει" γιατί θα έχεις πετάξει χρόνια από την ζωή σου για ένα αντικείμενο που δεν σε ευχαριστεί και είναι σχεδόν βέβαιο ότι λόγω της εικόνας που έχεις σχηματίσει από τις σπουδές σου για το αντικείμενο, δεν θα μπορείς να το εξασκήσεις και καλά.
Η αλήθεια είναι όταν μιλάμε για τόσο υψηλόβαθμες σχολές σαν την Νομική πρέπει να είσαι αποφασισμένη για σκληρή δουλειά στις πανελλήνιες και να λες θα το κάνω γιατί το γουστάρω. Το 12 γίνεται 17-18 μέσα σε 2-3 χρόνια, το θέμα είναι είσαι έτοιμη να δώσεις αυτή την μάχη; Αν πας με ηττοπάθεια εξ αρχής το έχεις χάσει το παιχνίδι.
Αν ήσουν σε φάση "έχω ξεκινήσει ήδη διάβασμα να δώσω το 2024" θα σου έλεγα go for it, από την στιγμή όμως που λες ότι δεν θες να μπεις σε αυτή την διαδικασία είναι πολύ δύσκολο να ανταπεξέλθεις.
Άλλο ζήτημα που θα θίξω είναι αν είσαι σίγουρη για την Νομική. Είναι σπουδές με πολλές διεξόδους αλλά με πολλούς αποφοίτους, εκ των οποίων πολλοί δηλώνουν άνεργοι. Η άποψη μου για τα τμήματα από τα οποία είναι πιο δύσκολο να βρεις δουλειά είναι να μπαίνουν μόνο όσοι πραγματικά γουστάρουν, γιατί αυτοί είναι πιο πιθανό να ανταπεξέλθουν. Αν πας με την ιδέα ότι το όνομα μου θα το συνοδεύει ένας τίτλος Νομικού, ναι δεν αντιλέγω είναι glamorous, αλλά αν δεν την νιώθεις αυτή την επιστήμη μέσα σου ίσως σου μείνει μόνο ο τίτλος.
Επίσης, η Νομική, όπως η Ιατρική, έχει πολύ διάβασμα το οποίο σε κάποιες περιόδους υπερβαίνει αυτό των πανελληνίων.
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω απλά είναι η πραγματικότητα που πρέπει να ξέρεις πριν προχωρήσεις παρακάτω.
Εγώ παίρνοντας όλες αυτές τις παραμέτρους που ανέφερες θα σου έλεγα, φυσικά να σταματήσεις τις τωρινές σπουδές σου αφού τις νιώθεις ως βάρος για αρχή. Μετά αφού δουλεύεις ήδη, να συνεχίσεις κάνα 2 χρόνια την δουλειά και αφού θα έχεις αποφασίσει τι θες (αν αυτό είναι Νομική ή κάτι άλλο που μπορεί να σου ταιριάξει καλύτερα στην προσωπικότητα σου) να πας σε πανεπιστήμιο της Κύπρου αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ με τα λεφτά που θα έχεις μαζέψει. Εγώ αυτό θα έκανα, μιας που τα πανεπιστήμια της Κύπρου είναι καλά, αλλά θέλουν λεφτά. Αυτά ελπίζω να πάρεις την απόφαση που θα σου ταιριάζει καλύτερα!
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καλησπέρα ,
Είμαι 3ο έτος στη σχολή , και δυστυχώς έφτασα να χρωστάω παρά πολλά μαθήματα .
Το θέμα είναι ότι δεν έχω καθόλου σημειώσεις , και ούτε έχω φίλους ή γνωριμίες από το τμήμα μου καθώς όταν πηγαινα απλά παρακολουθούσα και έφευγα .
Σκέφτομαι να τα παρατήσω , νιώθω ότι δεν θα τα καταφέρω , καλά δεν υπάρχει περίπτωση να την βγάλω στα 4 χρόνια αλλά σκέφτομαι από την στιγμή που δεν είναι επιλογή μου αυτή η σχολή και πήγα αναγκαστικά αν αξίζει να ταλαιπωρηθώ τόσο ;
Απο την άλλη σκέφτηκα να ξαναδωσω αλλά μου φαίνεται και αυτό εξίσου δύσκολο να ξαναμπώ πάλι σε αυτό το σύστημα , σίγουρα δεν θέλω και δεν μπορώ να αρχίσω φροντιστήριο και ιδιαίτερα , ήμουν θεωρητική , στα αρχαία είναι πολλά τα κενα στο άγνωστο στα αλλά την παλεύω κάπως .

Το σκεφτόμουν όλο το καλοκαίρι αλλά ειδικά τώρα το Σεπτέμβριο με προβληματίζει παρά πολύ όλο αυτό καθώς πρέπει να βρω τι θα κάνω.
Νιώθω πολύ μπερδεμένη και καθόλου ευτυχισμένη ,νιώθω κάθε μέρα να με βαραίνει όλο και περισσότερο αυτό.
Και ξέρω ότι και τα δυο θα είναι εξίσου δύσκολο αλλά αυτή την στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά , θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σας.
Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει αυτο που θα σου.
Στην ηλικια σου περασα τα ιδια και ενιωθα ενα βαρος.
Τωρα που ειμαι 39 και εδωσα στα 39 πανελλαδικες,σκεφτομαι ποσο απλα ηταν ολα τα πραγματα κ αδικα στεναχωριομουν.Αν εγω στα 39 αποφασισα να δωσω κ να περασω για να αλλαξω επαγγελμα,εσυ εχεις ολη την ζωη μπροστα σου για να κανεις οτι θελεις!!
Αν μπορουσα να δωσω μια συμβουλη στον 20χρονο εαυτο μου θα ηταν μην αναλυεις κ μην σκεφτεσαι πολυ,γτ αυτο με αδρανουσε.
Εισαι νεα εχεις ολη την ζωη μπροστα σου,κατσε κ σκεψου ηρεμα κ ψυχραιμα και θα βρεις την λυση!αυτο που τωρα σου φαινεται δυσκολο,καποτε θα το θυμασαι και θα γελας
ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!
ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΕΦΟΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!!
ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Σε ποια σχολη εισαι αν επιτρεπεται?
 

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αβοκάντο θέλω να σε ρωτήσω το εξης, πες οτι με ενα μαγικό ραβδάκι κάνω ένα τσαφ και σε κάνω 25 ετών, νεαρή απόφοιτη νομικής κατευθείαν. Ποιες είναι οι επόμενες κινήσεις σου? Τι θα κάνεις παραπέρα? Που θα βρεις δουλειά? Και μη μου πεις θα παω εξω γιατι το δικαιικο συστημα έξω ειναι εντελως διαφορετικό και θέλει υπερπροσπάθεια, αρα μιλάμε για Ελλάδα.

Να σε ρωτήσω κατι αλλο, ποσους νεαρούς αποφοίτους νομικής, ας πουμε ηλικίες 25-35 εχεις ρωτήσει για το επάγγελμα? Εναν ή δυο? ή μηπως κανεναν? Πρεπει ξέρεις το δείγμα να είναι αντιπροσωπευτικό. Τωρα είσαι μικρή και οσο είσαι μικρός είσαι ιδεολόγος και ρομαντικός, οταν πας 35-40 καταλαβαίνεις οτι μετράνε μονο τα λεφτά, οσο και αν σου ακούγεται καπως αυτη η φράση.

Το πρόβλημά σου δεν είναι λοιπον οτι δυσκολεύεσαι να μπεις σε mode φροντιστήρια και διάβασμα ξανα σαν μαθητής, αλλα οτι δεν εχεις ξεκάθαρο στόχο τι θα κάνεις στην ζωή σου. Μηπως θες την νομική επειδη εχει παραδοσιακο κύρος? Γιατι οι δικοι μου γνωστοί δικηγόροι 9 στους 10 θέλουν να πάνε δικαστικό δηλαδη δημόσιο και ο 1 στους 10 φυτοζωεί.

Στην θέση σου λοιπον θα κοιτούσα πώς μπορώ να πετύχω κατι που θα μου αποδώσει γρήγορα, εύκολα, τα πιο πολλά λεφτά, δηλ να κάνω μια βελτιστοποίηση και μονο αν είναι δικηγόροι οι γονείς σου και εχεις στρωμένη δουλεια ή το κάνεις απο μεράκι και δεν σε νοιάζουν τα λεφτά θα κοιτούσα την νομική.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Δουλειά έχω , από αυτό το κομμάτι είμαι καλά .
Αλλά σχετικά με τις σπουδές μ γίνεται χαμός .
Καταλήγω πιο πολύ στο να ξαναδωσω απλά είναι πολλά τα κενα και σκέφτομαι αν παλι δεν τα καταφέρω .
Αν έχεις δουλειά και θεωρείς πως είσαι καλά σε αυτό το κομμάτι, και η σχολή σου δεν σου αρέσει, μπορείς πολύ απλά να παρατήσεις την σχολή σου ΚΑΙ να μην κυνηγήσεις κάτι άλλο ακαδημαικά. Γενικά ΔΕΝ είναι κάποιου είδους necessary life achievement το να πάρουμε πτυχίο και είναι τραγικό που σε αυτήν την χώρα έχουμε μάθει να το βλέπουμε έτσι
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,882 μηνύματα.
Εμένα μου έκανε εντύπωση κάτι που είπες "δεν έχω σημειώσεις"
Γιατί δεν έχεις; Περίμενες να σου δώσουν τα άλλα παιδιά; Ή δεν μπορούσες να παρακολουθήσεις λόγω δουλειάς; Στο ικλας δεν εμπαινες να δεις;

Βλέπω ότι δεν έχεις έναν ξεκάθαρο στόχο. Πως θα δώσεις πανελλήνιες ετσι πως λες και χωρίς φροντιστήριο + δουλεύοντας κ' ολας, χωρίς να έχεις ένα στόχο; Λες και ότι σου φαίνεται δυσκολο.

Το μεν να βγάλεις την σχολή το θεωρείς δύσκολο, το άλλο δε να δώσεις πανελλήνιες πάλι δύσκολο. Να ξέρεις όποιον δρόμο θα διαλέξεις θα είναι δύσκολος και ναι, θα χρειαστεί να προσπαθήσεις. Τώρα απλά θες να σου κάνουν validate την εύκολη λύση που είναι να φύγεις χωρίς να έχεις ένα σχέδιο, έναν στόχο.

Μήπως δεν αξίζει να ασχοληθείς ακαδημαϊκα και καλύτερο θα ήταν να εστιάσεις στην δουλεια σου (αν βλέπεις μέλλον σε αυτην)?

Γι'αυτό θα σου πρότεινα το πρώτο πράγμα που να ξεκαθαρίσεις είναι να βρεις ένα στόχο. Να πεις θέλω να σπουδάσω ταδε.
Αλλιώς δεν γίνεται.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top