Ένας βαθμός πιο κάτω

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παρατηρείται όλο και πιο πολύ (όσον αφορά το σχολείο μου - πιστεύω όμως ότι γίνεται σε πολλά) οι καθηγητές να βάζουν ΠΑΝΤΑ έναν βαθμό πιο κάτω από αυτό που αξίζεις ή απο αυτό που έχεις γράψει στο ωριαίο (π.χ. το 18 γίνεται 17, το 12 11, κ.ο.κ). Κάποιοι το θεωρούν αυτό σωστό με την ιδέα ότι οι μαθητές επαναπάυονται αν τους βάλεις όσο τους αξίζει (όταν πρόκειται για καλούς βαθμούς), ενώ άλλοι λένε ότι αυτό απογοητεύει τον μαθητή και δεν του δίνει ένα έναυσμα για να συνεχίσει την καλή του πορεία. Εσείς τι πιστεύετε ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι σε ένα καλό μαθητή το 18 δε γίνεται 17.Βασικά εμένα αν με κατέβαζε κάποιος καθηγητής πιστεύω θα απογοητευόμουν λίγο και θα προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι αυτό που φταίει.Επίσης ποτέ δεν πρέπει να αναπαυτείς από τον βαθμό που θα σου βάλει,οπότε πιστεύω πως δεν είναι αναγκαίο ο καθηγητής κατεβάζει το βαθμό του μαθητή ώστε να μην αναπαυτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μου έχει τύχει και εμένα. Βασικά η καθηγήτρια είχε πει στη μητέρα μου πως δεν μου έβαλε 20 στο τρίμηνο για να μην επαναπαυτώ παρόλο που το δικαιούμουν. Δε με πείραξε να πω την αλήθεια.

Γενικά πάντως αυτό εξαρτάται από τον ίδιο το μαθητή. Άλλοι με τους υψηλούς βαθμούς επαναπαύονται, άλλοι προσπαθούν ακόμα παραπάνω για να διατηρήσουν/ανεβάσουν το βαθμό.
Θέλουμε δε θέλουμε οι βαθμοί είναι ένα κίνητρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
βασικα δεν μου εχει τυχει αλλα ,ειναι στον χαρακτηρα καθενος πως θα διατηρησει τον βαθμο και αν θα επαναπαυθει.
αν προκειται παντως για τριτη λυκειου εαν καποια καθηγητρια/της δεν βαλει ενω το αξιζει ο μαθητης ειναι βλακεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εεμμ... εμας οι περισσοτεροι βαζουν 18 ως αριστο πρωτο τριμηνο 19 δευτερο και τριτο παιζεται... :hmm: τι οι περισσοτεροι δλδ... σχεδον ολοι... περυσι ο μονος που χε βαλει 20 απο πρωτο τριμηνο ηταν ο μουσικος... βεβαια μερικοι εβαζαν και 19 αλλα λιγοι...
για το διαγωνισμα τωρα δεν θα λεγα οτι το κανουν σε μεγαλο βαθμο... βσκ το κανει ο μαθηματικος (αλλα του το συγχωρουμε γτ κατα τ' αλλα ειναι τελειος :P )
...μονο αυτος.
παντα ομως υπαρχουν και καποιοι που κοβουν παρα πολυ απο μικρα λαθη αλλα αυτο δεν εχει και μεγαλη σχεση με το θεμα...


εν πασει περιπτωσει δεν μου φαινεται πως λεει και πολλα αυτη η μεθοδος τοσο στα τεστ οσο και στα τριμηνα... την στιγμη που ξερεις οτι ο ταδε καθηγητης βαζει για αριστο το 18 στο α' τριμηνο, λες "ειναι σαν να μου εβαλε 20"... το ιδιο και στο διαγωνισμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
αν σας έβαλαν ένα πιο κάτω,δεν θα εξαρτηθεί η ζωή σας από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Χαλαρώστε με τους βαθμούς δεν αξίζει πραγματικα.Κι εγώ κάποτε αγχωνόμουν,ώσπου το φιλοσόφησα.
Και έχω αδικηθεί στους βαθμούς,αλλά κι έχω ευνοηθεί.Στην πρώτη περίπτωση αρχικά συγχίστηκα και στη δεύτερη εκτιμησα τον καθηγητή που με βοήθησε σε μαθημα που δεν μπορούσα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Αυτο που συνηθως γινεται ειναι οτι οι καθηγητες το 19 δεν το κανουν 20 αλλα πολυ ευκολα το 6 ή το7 το κανουν 11 ή 12 ή ακομη κ περισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sly99

Νεοφερμένος

Ο sly99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αυτό που πιστεύω εγώ είναι πως αυτό δεν είναι σωστό γιατί κάποια παιδιά αντί να συνεχίσουν το διάβασμα για να πάρουν 19 αν τους είχε βάλει 18 πχ να το σταματήσουν γιατί ίσως απογοητεύτηκαν.Μπορεί να μην είναι τόσο σωστό αυτό που λέω αλλά είναι αυτό που πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisHerculista

Νεοφερμένος

Ο Makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κρύα Βρύση (Πέλλας). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εμενα δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο.. εμενα μου εχει τυχει το ακριβως αντιθετο.. να αξιζω για 5 και να μου το κανουν 9-10 απλα για να εχω ελπιδες να περασω... (οπως καταλαβαινετε δεν ειμαι απο τους καλυτερους μαθητες:loltooth::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
απορώ ποιος μου έβαλε (-),αυτός που το έκανε ας μου γράψει τι θα κερδίσει με τον έναν βαθμό παραπάνω,μόνο τον εγωισμό του ικανοποιεί,δεν αξίζει πραγματικά να συγχύζεστε για κάτι τέτοιο,σίγουρα μερικοί το θεωρούν αδικία,αλλά πιστέψτε με δεν είναι,δεν αδικείσαι αν κάποιος σου βάλει ένα βαθμό πιο κάτω διότι δεν εξαρτάται τίποτα απο αυτόν τον βαθμό.Σε ότι αφορά την γ λυκείου(είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο αυτό) θεωρώ ότι όλοι πρέπει να παίρνουν 20 (εφόσον μετράει ο προφορικός).Δεν θα το αναπτύξω,το έχω κάνει ήδη σε ένα άλλο thread με τίτλο "πιστεύετε ότι πρέπει να παίρνουν όλοι 20 στη γ?"κάπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
υτός που το έκανε ας μου γράψει
εδω θα συμφωνησω γιατι ειναι πραγματικα ΣΠΑΣΤΙΚΟ να κανεις κατι και να μην το τεκμηριωνεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα παραπάνω μέλη... Ας ακουστούν απόψεις και όχι μόνο κλικ "μου αρέσει" και "δεν μου αρέσει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πως γίνεται και όλοι πάντα αδικούμαστε ποτέ δε το κατάλαβα:P. Ή πως ολονών τα σχολεία είναι τέρμα αυστηρά το οποίο φυσικά καταρρίπτεται αργότερα:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγω δεν πιστευω οτι τα σχολεια ειναι αυστηρα ή ελαστικα αλλα οι καθηγητες δυσκολοι ή ευκολοι (οχι ολοι σε ενα) .
Παραδειγμα: υπαρχουν φιλολογοι που στην εκθεση δεν βαζουν 20 (καποιοι ουτε καν 19) και νομιζω πως αυτο ειναι λογικο μεχρι ενα σημειο...Εγω φετος εχω καθηγητη που μας ειπε να μην περιμενουμε πανω απο 17 ενω ενας αλλος στο ιδιο σχολειο βαζει +20+19 στα αλλα τμηματα...+οχι δεν πιστευω οτι εχει να κανει με τον μαθητη αυτη η διαφορα αλλα με τον καθηγητη...
Τι να κανουμε καποιοι καθηγητες ειναι πιο αντικειμενικοι + αλλοι λογω γ'λυκειου βαζουν τρελους βαθμους...

Το θεμα ειναι να μην εχεις αυταπατες σε περιπτωση που σου βαλει μεγαλο βαθμο.Πρεπει να κανεις αυτοκριτικη και να πεις οχι δεν αξιζω αυτο το βαθμο αλλα 2 πιο κατω!

Αυτααα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εγω ξερω οτι στο γυμνασιο παντα επαιρνα 1ο τριμηνο 19 και στα αλλα 20 και ας εγραφα 20 στα διαγωνισματα
και αυτο για τον πρωτο λογο που ανεφερες

1ο τριμηνο ισως να πηρα 20 στα εικαστικα η στη γυμναστικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
εμενα δε μου εχει συμβει αυτο προς το παρον ,παντα έπαιρνα το βαθμο που αξιζα...
συμφωνω όμως με τους αποπάνω. νομιζω οτι καλύψατε το θέμα :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ενταξει σιγουρα δεν εχει σημασια ο βαθμος, αλλα το να σου βαλλουν 18 (οπως και σε ολους τους αλλους) ειναι το ιδιος με το να σου βαλλουν 20 αφου ξερεις οτι αυτο που παιρνεις το αριστο... οτι μεχρι εκει φτανουν οι βαθμοι του α καθηγητη σε αυτο το τριμηνο.
την στιγμη που συμβαινει αυτο, δεν νομιζω πως επιτυχγανεται το να μην επαναπαυονται οι μαθητες (για αυτον τον λογο παντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά αυτό δεν με ωθεί στο να διαβάζω περισσότερο, αντίθετα με απογοητεύει και νομίζω πως ο καθηγητής δεν αντιλαμβάνεται την προσπάθειά μου. Αλλά ησυχάζω με την ιδέα ότι μαθαίνω ένα μάθημα για τον εαυτό μου, ούτε για τον καθηγητή, ούτε για τον βαθμό στο τρίμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Βασικά αν ένας καθηγητής σε βάλει ένα βαθμό λιγότερο από το προηγούμενο τρίμηνο,σε κάνει να αναρωτηθείς γιατί στο έκανε και αν δεν στον ανεβάσει στο επόμενο τρίμηνο μπορείς να του γράψεις πολύ καλά στις εξετάσεις για να του δείξεις ότι ήταν λάθος που σε κατέβασε τον βαθμό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top