Έλλειψη συγκέντρωσης

silver doe

Νεοφερμένος

Η silver doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Για ποιο λόγο σκέφτεσαι άσχετα πράγματα.
Θέλω να πω ότι δεν μπορεί να λύνω μαθηματικά και να σκεφτώ ξαφνικά για την ύπαρξη ή όχι Α.Τ.Ι.Α.
Κοιτα για για την υπαρξη Α.Τ.Ι.Α δεν ξερω παντως εμενα με διευκολυνει πολυ οταν ακουω μουσικη...Λιγο ασχετο βεβαια αλλα το λεω επειδη αναφερθηκεσ σε μαθηματικα και προσωπικα στην αλγεβρα με βοηθαει πολυ η μουσικη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ρε παιδιά, τον τελευταίο καιρό δεν μπορώ να συγκεντρωθώ στις ασκήσεις μου, πάω να κάνω φυσικη π.χ. και σκέφτομαι ασχετα πράγματα! Προσπαθώ να συγκεντρωθώ αλλά δεν το πετυχαίνω πάντα!
Συμβαίνει και σε άλλους ή είμαι ο μοναδικός?????
Ξέρετε κανενα τρόπο για συγκέντρωση (εκτος απο γιογκα κτλ)


και γω το παθαινω αυτο πολυ συχνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skycaptain_stav

Νεοφερμένος

Η skycaptain_stav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
χεχεχε ειναι αρχη ακομα.. οταν μπεις σε ρυ8μους 8α περιοριστει το φαινομενο. Επισης ισως φταιει η ωρα π διαβαζεις.. εγω πχ δν μπορω να συγκεντρω8ω νωρις το απογευμα.. ακουγεται χαζο αλλα με εμενα συμβαινει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silver doe

Νεοφερμένος

Η silver doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
χεχεχε ειναι αρχη ακομα.. οταν μπεις σε ρυ8μους 8α περιοριστει το φαινομενο. Επισης ισως φταιει η ωρα π διαβαζεις.. εγω πχ δν μπορω να συγκεντρω8ω νωρις το απογευμα.. ακουγεται χαζο αλλα με εμενα συμβαινει :P
καθολου χαζο, κι εμενα μου συμβαινει αυτο :) για να ειμαι ειλικρινης διαβαζω κατα τις 22:00(εκτος αν εχω πια τοοοσα πολλα να διαβασω ή εχω να κανω καμια εκθεση) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
εγω παλι συγκεντρωνομαι αλλα για λιγο...

ψεκαστε-σκουπιστε-τελειωσατε...
ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΣΤΟ "ΠΟΔΙ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Και εγώ έχω ένα μικρό πρόβλημα με τη συγκέντρωση.
Μπορεί τη μία να με βρεις να διαβάζω Ιστορία, ωραία και καλά, και μετά από 5 λεπτά να παίζω super Mario στο κινητό.:P
Αλλά αν το πάρω απόφαση - όπως λέτε και οι παραπάνω - μπορεί να τελειώσω τα μαθήματα και σε 3 ώρες μπορώ να πω.
Και ώρες ώρες στα μαθηματικά - όταν έχω ελεύθερο χρόνο - πορώνομαι κιόλας και διαβάζω με τις ώρες χωρίς να το καταλάβω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
και εγω καθομαι να διαβασω κ μετα απο λιγο ειμαι αφηρημενη στο παραθυρο προσεχοντας την γειτονισσα που παει για ψωνια, η παιζοντας παιχνιδια στο κινητο, η μιλωντας στο κινητο, η τελικα εχοντας μπει internet!!! οποτε :bye:... παει το διαβασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
αν το μαθημα με ενδιαφερει συγκεντρωνομαι για κανα μισαωρο με διαλλειμα αραια και που (σορρυ αν τη σκοτωσα τη λεξη)
αν δε με ενδιαφερει ουτε κατα διανια....ουτε μισο λεπτο δε συγκεντρονομαι...γενικωσ δυσκολα συγκεντρωνομαι απολυτα...και οταν αυτο γινεται συνηθωσ οταν διαβαζω μονη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petalouda

Νεοφερμένος

Η petalouda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ ποτέ δε μπορούσα να συγκεντρωθώ απόλυτα και για πολλή ώρα! Πάντα κάτι γινόταν και με αποσπούσε... Τώρα όμως ξεκίνησα την γ λυκείου και δε γίνεται να συνεχίσω έτσι...! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
αν δεν κανω λαθος υπαρχει και Σύνδρομο Ελλειματικής Προσοχής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.


Δε νομίζω ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο,τουλάχιστον για τους περισσότερους.Απλά ο ανθρώπινος νους,δεν είναι σε κατάσταση εγρήγορσης πάντα.Η συγκέντρωση πάνω από το βιβλίο είναι βραχύχρονη υπόθεση.Το ζήτημα είναι,ότι το μυαλό πρέπει να είναι καθαρό,σχετικά ξεκούραστο,ώστε να επιτυγχάνεται η συγκέντρωση.Κανόνες δεν υπάρχουν.Αυτό που εγώ προσπαθώ,είναι να συγκεντρώνομαι και όταν νιώθω ότι το μυαλό μου ταξιδεύει,έχω κουραστεί,έχω ανάγκη από ένα διάλειμμα κλπ,κλπ,προσπαθώ να κάνω κάτι που με ευχαριστεί και συνεχίζω δρυμήτερη...Πάντως,κανείς δεν μπορεί να επιτύχει την απόλυτη συγκέντρωση και μάλιστα για πολλές ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-AcGC

Νεοφερμένος

Ο -AcGC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
δεν ξέρω τι έχω πάθει αλλά στην 3η φέτος δεν έχω καμία διάθεση να ανοίξω βιβλίο και να διαβάσω. ακόμα και όταν δεν έχω τίποτα να κάνω προτιμώ να κοιτάω το ταβάνι παρά να διαβάζω. στις προηγούμενες τάξεις δεν ήταν καθόλου έτσι τα πράγματα. τώρα όμως δεν ξέρω τι έχω πάθει.. καμία συμβουλή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Που να πας και τριτη λυκειου ρε.
Γιατι δεν προσπαθεις να οργανωσεις το γραφειο σου; ή να αγορασεις ωραια τετραδια, στυλο κτλ.; Εμενα ολα αυτα μου φτιαχνουν την διαθεση και με κανουν να θελω να τα χρησιμοποιησω στο διαβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ όταν έχω τακτοποιημένο δωμάτιο έχω περισσότερη όρεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-AcGC

Νεοφερμένος

Ο -AcGC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Που να πας και τριτη λυκειου ρε.
Γιατι δεν προσπαθεις να οργανωσεις το γραφειο σου; ή να αγορασεις ωραια τετραδια, στυλο κτλ.; Εμενα ολα αυτα μου φτιαχνουν την διαθεση και με κανουν να θελω να τα χρησιμοποιησω στο διαβασμα.

μια χαρά είναι το γραφείο μου. pc + πληκτρολόγιο + ποντίκι :D
δεν φταίει ο χώρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το pc το έχεις κλειστό όταν πας να διαβάσεις?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-AcGC

Νεοφερμένος

Ο -AcGC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Εγώ όταν έχω τελείως ακατάστατο δωμάτιο λειτουργώ καλύτερα (βασικά σπάνια διαβάζω στο γραφείο, όπου βρω και όπου με βολεύει :P), θα το βγάλω κάποτε μια φωτογραφία γιατί αξίζει τη φρίκη σας.

Λοιπόν, ίσως (μπορεί και όχι) να περνάς από μια παροδική φάση όπου βαριέσαι να διαβάσεις το οτιδήποτε. Από την πλευρά σου το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις μια μεγαλύτερη προσπάθεια, να πιέσεις δηλαδή τον εαυτό σου να διαβάσει κάτι, έστω και λίγο (μην τα πάρεις όλα στην φόρα). Ίσως πάλι δεν θες να διαβάσεις επειδή δεν έχεις καταλάβει κάτι από το μάθημα ή όλο το μάθημα γενικώς...τότε καλύτερα αν ρωτήσεις τον καθηγητή σου και να δείξεις λίγο ενδιαφέρον, αλλιώς δεν θα γίνουν μόνα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Για ποιο λόγο σκέφτεσαι άσχετα πράγματα.
Θέλω να πω ότι δεν μπορεί να λύνω μαθηματικά και να σκεφτώ ξαφνικά για την ύπαρξη ή όχι Α.Τ.Ι.Α.


Και όμως μου συμβαίνει κάτι παρόμοιο! Δεν μπορώ να μπω εύκολα στο κλίμα!
-----------------------------------------
Διαβαζεις πολυ?


Ναι διαβάζω πολλές ώρες! Αλλά μπορούν να μειωθούν αν διαβάζω συγκεντρωμένα! Πράγμα δύσκολο για εμένα τουλαχιστον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
εχω πολύ σοβαρο προβλημα συγκεντρωσης.τις περισσοτερες φορες που καθομαι να διαβασω χαζευω σε psp,υπολογιστη και οτι αλλο υπαρχει.ετσι μπορει να εχω αλετο χρονο να διαβασω 4 ωρες π.χ καταληγω να μν διαβαζω σχεδον κα8ολου,τι να κανω????????πειτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top