Έλλειψη συγκέντρωσης

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ Σαββατοκύριακα δε μπορώ να διαβάσω. Ειδικά Κυριακές. Σήμερα μόνο λογοτεχνικό βιβλίο έχω διαβάσει, πάντα καταλήγω Δευτέρα να διαβάζω. (Κυριακή μετά τις 12)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Goosefraba goosefraba :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Concentration
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]The Problem[/FONT]
[FONT=&quot] [FONT=&quot]In many colleges over 8% of the students report problems concentrating on their studies. Most of these students blame outside distractions for their problems.[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot] Many research studies manipulating noise levels and distractions have found that such disturbances may increase, decrease, or not even affect concentration. These researchers have therefore concluded that distracters don't cause concentration problems directly. It is the way the distracters are interpreted by the students that disrupts their study.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Creating a Study Environment[/FONT]
[FONT=&quot][1] Find a place to study and keep it for study only.[/FONT]
[FONT=&quot][2] Tool-up the environment with all study needs.[/FONT]
[FONT=&quot][3] Control noise level and the visual environment to acceptable levels.[/FONT]
[FONT=&quot][4] Avoid relaxing while working; create a work atmosphere.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]When to Study[/FONT]
[FONT=&quot][1] Best during the day and early evening; you'll remember better.[/FONT]
[FONT=&quot][2] Best when there are the fewest competing activities in progress.[/FONT]
[FONT=&quot][3] Best when adequate rest periods are provided.[/FONT]
[FONT=&quot][4] Stop studying when fatigue or lack of attention occurs.[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]How to Study & Concentrate[/FONT]
[FONT=&quot][1] When distracters are present, become intensely involved.[/FONT]
[FONT=&quot][2] Keep a pad of paper handy to jot down extraneous thoughts that cross your mind while studying, get them out of your mind and on to paper.[/FONT]
[FONT=&quot][3] Set study goals before you begin each period of study [/FONT]
[FONT=&quot] (number of pages, number of problems, etc.)[/FONT]
[FONT=&quot][4] Design adequate rewards after specified goals are attained.[/FONT]
[FONT=&quot][5] Break-up the content of study by mixing up subjects and building in variety and interest and removing boredom.[/FONT]
[FONT=&quot][6] Make the most of rest periods-do something quite different.[/FONT]
[FONT=&quot][7] Don't try to mix work and play.[/FONT]
[FONT=&quot][8] Start with short study periods and build to longer periods only as fast as you maintain concentration.[/FONT]
[FONT=&quot][9] If necessary, make a calendar of events to clear your mind of distractions.[/FONT]
[FONT=&quot][10] Realize that you won't lose friends, respect, or a "good time" just because you're studying... these will keep.[/FONT]
[FONT=&quot][11] Plan the length of your study period by the amount of material you have decided to cover, not by the clock. (Often the clock is one of the most serious distracters.)[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Diagnostic Matters[/FONT]
[FONT=&quot] [FONT=&quot]It is probably necessary that you identify which subjects are related to the most serious concentration problems. You may notice that you really don't give yourself a chance with these subjects because of the time, order, or place you use to study. It may also be valuable to assess what your motives are for studying in the first place? What is your reward for your efforts?[/FONT][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]©Academic Skills Center, Dartmouth College 2001[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Πολύ ωραίες συμβουλές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Αν βάλετε στο GOOGLE , "study tips" θα σας βγάλει κι άλλα πολλά τα οποία δε μπορούμε να βάλουμε αυτά.
Μου κάνει εντύπωση που αρκετά ξένα πανεπιστήμια έχουν βγάλει τέτοιες συμβουλές για τους φοιτητές τους!:):)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
Δεν υπάρχει κάποιο γενικό μαγικό κόλπο ή ματζούνι για να τα πηγαίνετε καλά.
Όλα αυτά που λέμε εδώ είναι τρόποι για να γίνει το
ΔΙΑΒΑΣΜΑ
πιο ευχάριστο και πιο αποτελεσματικό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O_G

Νεοφερμένος

Ο O_G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ρε παιδιά παρατήρησα ένα φαινόμενο που ξεκίνησε απο πέρυσι σε μένα..Αδυνατώ να συγκεντρωθώ.. Ειδικά στο φροντιστήριο αλλού πατάω και αλλού βρίσκομαι.. Είναι φυσιολογικό? Να πάω να κοιταχτώ?


Μπας και είσαι ερωτευμένος; ;-) :ppppppp lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
δηλαδη ολοι οι αλλοι που εχουμε το ιδιο προβλημα ειμαστε ερωτευμενοι?...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δείτε το ασκήσεις ηρεμίας , το analyse this ,και το analyse that !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purplebutterfly

Νεοφερμένος

Η purplebutterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
αστα ν πανε κ γω δν συγκεντρωνομαι καθολου ευκολα οταν ειναι ν διαβασω μονη μ.....κ παω κ 3η λυκειου...στ φροντιστηριο βεβαια ειμαι συγκεντρωμενη....τ ν πω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Εγω το παθαινω αυτο μονο μετα απο 3 ωρες φροντιστηριου.Εχω υπερενταση και λεω χαζομαρες!!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purplebutterfly

Νεοφερμένος

Η purplebutterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγώ δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ στο σπίτι ! Σηκώνομαι απο το γραφείο , τριγυρίζω πειράζω τα μαλλιά μου , σκέφτομαι άσχετα πράγματα ... και γενικά κάνω ώρες μέχρι να καταφέρω να αρχίσω να διαβάζω!
κ γω τ ιδιο παθαινω ακριβως........τ θ κανουμε??:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το βρήκα! Βρήκα τι με εκφράζει!

Βασικά το παθαίνω όταν διαβάζω κάτι που δεν με ικανοποιεί, αγγαρία δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizzkaterinoula

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Και εγω μια απο τα ιδια...δεν μπορω να κατσω παρεα με ενα βιβλιο για πολυ ωρα...ειδικα σ ορισμενα μαθηματα που δεν πολυσυμπαθω...αλλα κατι πρεπει να γινει μ αυτο...σ καταλαβαινω απολυτα αλλα θελε προσπαθεια
Εγω κλεινω κουρτινες κ εξαφανιζω απ τ οπτικο μου πεδιο οτι μπορει να μου τραβηξει τη προσοχη, κινητο, λαπτομ κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εγώ εξαφανίζω το βιβλίο από κοντά μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizzkaterinoula

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ειναι μια λυση κ αυτη...εμενα σ ορισμενα με περνει ο υπνος:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Βασικά (μπορεί και να πω την ΠΑΤΑΤΑ της ημέρας) άκουσα πως εάν έχεις πρόβλημα συγκέντρωσης είναι πιθανό να έχεις πρόβλημα με τον θυροειδή σου... Σε αυτό ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει και Συγγνώμη για την παραπληροφόρηση(σε περίπτωση που βγω λανθασμένος!!)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
μην μου λετε τετοια βρε παιδια...καλεεεεεε ενας γιατρος...................φοκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Οι δύο καταστάσεις που μπορεί να υπάρχουν αναλόγως με τα επίπεδα των θυρεοειδικών ορμονών είναι:
Ο υποθυρεοειδισμός που μεταξύ άλλων προκαλεί μία ελαφρά πνευματική καθυστέρηση με ό,τι αυτό συνεπάγεται και για την συγκέντρωση, η οποία είναι αναστρέψιμη όταν ο υποθυρεοειδισμός είναι επίκτητος, αλλά όταν είναι συγγενής και αφεθεί χωρίς φαρμακευτική αγωγή προκαλεί μόνιμη πνευματική καθυστέρηση και συγκεκριμένες παραμορφώσεις στο πρόσωπο και το σώμα οι οποίες είναι γνωστές ως κρετινισμός.
Ο υπερθυρεοειδισμός μεταξύ άλλων προκαλεί εύκολη κόπωση, νευρικότητα, διαταραχές συναισθημάτων, ταχυκαρδία και εφιδρώσεις που σίγουρα πάλι μπορούν να επηρεάσουν τη συγκέντρωση.
Τι πρέπει να κάνετε; Εξετάσεις αίματος, γενικές (λευκά αιμοσφαίρια) και ειδικές για τον έλεγχο θυρεοειδούς (ορμονών: Τ3, Τ4, TSH και αντισωμάτων:anti-TG, anti-TPO). Ο μικροβιολόγος θα σας στείλει αν έχετε κάποιο πρόβλημα σε ενδοκρινολόγο και εκείνος θα εκτιμήσει την κατάσταση και θα προτείνει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή ή αφαίρεση του θυρεοειδούς.

Κάτι άλλο που θα μπορούσε να επηρεάσει την συγκέντρωση είναι η παρουσία υπερκινητικού συνδρόμου ή και σύνδρομο διάσπασης προσοχής.
Επίσης πολλές ψυχολογικές/ψυχιατρικές ασθένειες θα μπορούσαν να προκαλέσουν ελλείπουσα συγκέντρωση και μείωση του δείκτη νοημοσύνης επίσης.
Για αυτά θα πρέπει να επισκεφθείτε κάποιον ψυχίατρο-νευρολόγο/ψυχολόγο για να εκτιμήσει την κατάσταση και αν κρίνει απαραίτητο να προτείνει φαρμακευτική αγωγή.

Δείτε επίσης:
https://www.thyro.gr/
https://psi-gr.tripod.com/index.html (https://psi-gr.tripod.com/menu_iq.html)
https://www.specialeducation.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=172

ΥΓ: Φυσικά δεν λέω ότι αναγκαστικά έχετε κάτι από αυτά. Μπορεί απλά να έχετε κουραστεί και να χρειάζεστε λίγη ξεκούραση. Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, κάντε έναν έλεγχο για αυτά που είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αλλα το περναω και εγω....εκει που παω να διαβασω σκεφτομαι ξεκαρφωτα θεματα και περνανε οι ωρες ...και τελικα λυνω 3 ασκησεις ολη μερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
πουφ μια απο τα ιδια....εγω συγκεντρωνομαι μονο οταν ειναι καποιος αλλος στο σπιτι οπου τοτε κλεινομαι στο δωματιο μου και γινομαι φυτο...επισης τις τελευταιες 3 μερες ξενυχταω συνεχεια διαβαζοντας και σημερα δεν μπορω να συγκεντρωθω καθολου χασμουριεμαι συνεχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top