Έλλειψη ιατρικού προσωπικού στην περιφέρεια

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Στις Κυκλαδες, απο οπου και καταγομαι, εχουμε μεγαλο προβλημα με τους γιατρούς,
Η περιοχη θεωρειται παραμεθόριος και οι γιατροι είναι λιγοστοι.
Προκηρύσσονται συνεχως θέσεις,(τελευταια εγινε διαγωνισμος πριν απο διμηνο) αλλα κανείς δεν έρχεται.
Ο Πρώτος μισθός είναι 2500€ και σε καποια νησια καλύπτεται και η διαμονή ως παροχή...

Είτε σε καποιες ειδικότητες δήλωσαν, και μόλις προκρίθηκαν δηλωσαν παραίτηση, είτε δεν υπήρξαν καν δηλώσεις!

Πριν λίγο καιρό Σταμάτησαν τον αγροτικό γιατρό απο το χωριό μου(ερχόταν καθε τετάρτη για 3 ωρες), για να τον στείλουν σε καποιο νησί με αποτελεσμα να καλύψουν μια θέση και να ανοίξουν μια τρύπα...
Περσι τετοια εποχη σε ολόκληρο το ΚΥ Παρου δεν υπήρχε ένας παιδίατρος και εφεραν με απόσπαση εναν απο το ΚΥ Μεγάρων(άκουσον-ακουσον) μονο για τη μεγαλοβδομάδα

Μου κανει εντύπωση αυτο το μεγάλο κενό, αλλοι έρχονται στα νησιά με μια βαλίτσα στο χέρι επειδη γοητευτηκαν απο το περιβάλλον και αλλους τους πληρώνουν και δεν έρχονται
Τίς πταίει;


Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το thread Αξίζει να φοιτήσεις Ιατρική με το καινούριο νομοσχέδιο στην υγεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στις Κυκλαδες, απο οπου και καταγομαι, εχουμε μεγαλο προβλημα με τους γιατρούς,
Η περιοχη θεωρειται παραμεθόριος και οι γιατροι είναι λιγοστοι.
Προκηρύσσονται συνεχως θέσεις,(τελευταια εγινε διαγωνισμος πριν απο διμηνο) αλλα κανείς δεν έρχεται.
Ο Πρώτος μισθός είναι 2500€ και σε καποια νησια καλύπτεται και η διαμονή ως παροχή...
Το χω πει σε προηγούμενα ποστ πως μπορεί κάποιοι να θεωρούν τι ιατρική πλέον ασύφμορη συγκριτικά με τα αλλα επαγγελματα όταν περιοχες της Ελλάδας στερούνται από βασικές ιατρικές ειδικότητες.

Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι ότι οι περισσότεροι ιατροί είναι ψώνια και θέλουν να είναι σε μεγάλα νοσοκομεία πανεπιστημιακά και δε καταδέχοντια τίποτα λιγότερο.

Η Ελλάδα έχει κάτι παράδοξο έχει πάρα πολλούς ιατρούς στις μεγαλουπόλεις (πολυ παραπανω από ότι χρειάζεται) ενώ υπάρχει έλλειψη στην περιφέρεια και ειδικά στα νησιά. Ένας ιατρός που διαμαρτύρεται για την ανεργεία του κατά βάση δε διαμαρτύρεται γιατί δε μπορεί να βρει δουλειά γενικά αλλά γιατι δε μπορεί να βρει δουλειά στην περιοχή που θέλει (Αθήνα, Θεσσαλονική...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Φαντάζομαι βέβαια πως σε νησιά κλπ αυτό που χρειάζονται είναι βασικές ειδικότητες, κυρίως παθολόγους και παιδιάτρους. Οπότε κάποιος που θέλει να ακολουθήσει άλλη ειδικότητα, π.χ. εγώ που θέλω Νευρολογία, δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο νόημα να πάει σε απομακρυσμένη περιοχή.
Δεν ξέρω αν είναι όντως έτσι τα πράγματα, ας μας πούνε τα άτομα που είναι από νησιά τι γιατρούς χρειάζονται.

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να μένω σε μικρή πόλη :) Δεν έχω κανένα κόλλημα με Αθήνα-Θεσ/νίκη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν έχεις πρόβλημα επειδή μεγάλωσες σε μικρή πόλη αλλά αυτοί που μεγάλωσαν σε μεγαλούπολη ακούνε επαρχία και βγάζουν σπυριά.

Νευρολόγοι σε όλα τα νησιά της Ελλάδος που είναι συμβεβλημένοι
στον ΕΟΠΥΥ

Κέρκυρα ---> 3 Νευρολόγους
Χανιά---> 1 Νευρόλογος




ΕΙδικά για τις Κυκλάδες ---> Ιατροί συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ

Δεν υπάρχει Παιδίατρος

2 Γενικοί Ιατροί
2 Καρδιολόγοι
4 Γυναικολόγοι
4 ιατροι ανευ ειδικότητας
7 Παθολόγους

(η έλλειψη είναι τρομακτική και θεωρώ αδικία οι εργαζόμενοι στα νησιά να πληρώνουν ασφάλεια για να προσφέρουν στην ουσία φροντίδα υγείας σε αυτούς που μένουν στις μεγαλούπολεις )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Οσον αφορα το Βαρδακειο (Γενικο Νοσοκομειο Συρου), μεχρι περσι που εφυγα, δεν υπηρχε οφθαλμιατρος, οδοντιατρος, δερματολογος (τωρα εχουν ερθει)
Οσον αφορα το ΙΚΑ Συρου, δεν υπαρχει δερματολογος εδω και 4 χρονια, και εξοπλισμος. Τα ιατρεια του ικα ειναι προθαλαμος των ιατρειων των εκαστοτε ιατρων....

Για τα ΚΥ καθως και αλλες δομές υγειας στα υπολοιπα νησια δεν γνωριζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Νευρολόγοι σε όλα τα νησιά της Ελλάδος που είναι συμβεβλημένοι [/B]στον ΕΟΠΥΥ

Κέρκυρα ---> 3 Νευρολόγους
Χανιά---> 1 Νευρόλογος




ΕΙδικά για τις Κυκλάδες ---> Ιατροί συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ

Δεν υπάρχει Παιδίατρος

2 Γενικοί Ιατροί
2 Καρδιολόγοι
4 Γυναικολόγοι
4 ιατροι ανευ ειδικότητας
7 Παθολόγους

(η έλλειψη είναι τρομακτική και θεωρώ αδικία οι εργαζόμενοι στα νησιά να πληρώνουν ασφάλεια για να προσφέρουν στην ουσία φροντίδα υγείας σε αυτούς που μένουν στις μεγαλούπολεις )

Αυτά τα στοιχεία από πού τα βρήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι ότι οι περισσότεροι ιατροί είναι ψώνια και θέλουν να είναι σε μεγάλα νοσοκομεία πανεπιστημιακά και δε καταδέχοντια τίποτα λιγότερο.

Το δεχομαι σαν αποψη αν και πολυ γενικευμενη, αλλα μου κανει εντυπωση ανεργος γιατρος να του προσφερουν θεση με μισθο δυομισι χιλιαρικα και σπιτι και να μη δεχεται.... ποσο κομπλεξ πια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
αλλα μου κανει εντυπωση ανεργος γιατρος να του προσφερουν θεση με μισθο δυομισι χιλιαρικα και σπιτι και να μη δεχεται.... ποσο κομπλεξ πια;;;
Μπόλικο φυσικά. Και μετά οδύρονται για τη μη αποκατάσταση τους επί μακρό διάστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Οσον αφορα το ΙΚΑ Συρου,[...] Τα ιατρεια του ικα ειναι προθαλαμος των ιατρειων των εκαστοτε ιατρων...

πρόσφατο Γεγονος:
Παρανομο χαρατσι απο τους γιατρους του ΕΟΠΥΥ στη Συρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Ωραιο θεμα...
Αυτο πιστευω οφειλεται στο σαπιο συστημα υγειας της χωρας μας και την εισρροη κομματικων συμφερωντων σ αυτο.θα σου αναφερω καποια παραδειγματα.
Το Γενικο Νοσοκομειο Λαρισας εχει 4 διευθυντες και αρκετοι νοσηλευτες μια απ αυτους και η μητερα μου κανει βαρδιες και στην μοναδα εντατικης θεραπειας λογω ελλειψης ατομων..
Πως γινεται να υπαρχουν τοσοι διευθυντες και να υπαρχει ελλειψη προσωπικου;
Επισης,ΚΑΘΕ φορα που γινονται εκλογες και αλλαζει το κυβερνων κομμα,αλλαζουν και οι οργανικες θεσεις στα νοσοκομεια (εντελως τυχαια) με αποτελεσμα συνεχως να χαλαει η λειτουργια τους και να δημιουργουνται προβληματα.
Θα αναφερω και κατι που στην Ελλαδα ειμαστε πρωτοποροι στον τομεα υγειας,τη διπλη βαρδια.
Δηλαδη να δουλευεις 7 το πρωι με 3 το μεσημερι και 11 το βραδυ με 7 το πρωι.
ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ γινεται αυτο και οι νοσηλευτες στην Ελλαδα, εχουν το χαμηλοτερο μισθο απο καθε αλλης χωρας μεσα στην ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top