Έλλειψη εφηβικής "αθωότητας"

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Γενιά μου: Αν κάποιο κορίτσι έκανα σεξ ή ντυνόταν πολύ προκλητικά στα 15 ήταν η εύκολη ή αλλιώς η πουτάνα του σχολείου.
Γενιά σας:Το "αν" δεν υπάρχει πια επειδή όλες το έχουν κάνει στα 15 και όποια δεν το χει κάνει(απαπαπα) βάφεται σαν κλόουν για να πηδηχτεί.
ΥΓ:Το ίντερνετ έχει χαλάσει κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Συμφωνώ δεν είναι τόσο σχετικά με το topic.
Ο σεβασμός έχει χαθεί ήδη εδώ και χρόνια.

Δεν θα έλεγα ότι το να βγάζει κάποιος γλώσσα είναι δείγμα έλλειψης σεβασμού. Ήμουν και είμαι γλωσσού και δεν με έχουν αποκαλέσει αυθάδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα ότι το να βγάζει κάποιος γλώσσα είναι δείγμα έλλειψης σεβασμού. Ήμουν και είμαι γλωσσού και δεν με έχουν αποκαλέσει αυθάδη.

Εννοώ αυθάδη και χωρίς δείγμα σεβασμού αυτόν που θα είναι πχ προσβλητικός. Άλλο ισχυρογνώμων άλλο προσβλητικός επίτηδες για να "την πεις" στον καθηγητή και να φανείς "γαμάτος" στην τάξη. Δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Για να πω και τη δικιά μου γνώμη.Καταρχάς δεν υποστηρίζω αυτό που γίνεται σήμερα...που τα πράγματα έχουν ξεφύγει σε τέτοιο βαθμό.Για ποια πράγματα μιλάω είναι ήδη γνωστά καθώς αρκετά παιδιά τα έχουν αναφέρει.Ωστόσο πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει κατανόηση στο θέμα καθώς είναι αναμενόμενο να συμβαίνουν τέτοια με όλη την επίδραση που δέχονται από τους εξωτερικούς παράγοντες.Αναφέρομαι φυσικά στο ίντερνετ στην τηλεόραση στις παρέες και σε άλλα πολλά.Σίγουρα μεγάλο ρόλο παίζει και το άλλο φύλο.Πολλά αγόρια πχ στις συζητήσεις τους δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στα εξωτερικά χαρακτηριστικά μιας γυναίκας(το λέω κόσμια) με αποτέλεσμα τα κορίτσια(συνήθως μικρής ηλικίας) που τα ακούν να επηρεάζονται.

Τώρα θα ήθελα να μείνω λίγο παραπάνω στην τηλεόραση.Όποιος ανοίξει την τηλεόραση σίγουρα θα δει μίνι φούστες,έντονο βάψιμο και πολλά υπονοούμενα στον αέρα.Αυτά όμως δεν φαίνονται άσχημα στο κάθε παιδί καθώς στην τηλεόραση θεωρούνται απόλυτα φυσιολογικά και προβάλλονται συνέχεια.Έτσι το παιδί μεγαλώνει με λάθος αντιλήψεις και επειδή δεν υπάρχει και η ανάλογη παιδεία και οι κατάλληλες γνώσεις(λογικό είναι,αφού είναι σε μικρή ηλικία) πέφτει θύμα και επηρεάζεται.

Οπότε καλό θα ήταν να μην κατηγορούμε συνέχεια και να <<κατινιάζουμε>> όπως κάνουν πάρα πολλοί εδώ μέσα αλλά να αναλογιστούμε τι φταίει και τι μπορούμε εμείς να κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω οτι η όλη φάση έχει να κάνει με την ανάγκη που έχει ο έφηβος ή η έφηβη για το ανήκειν :hehe: Σοβαρά τώρα όταν τα 13χρονα και τα 14χρονα βλέπουν τις φίλες τους να ντύνονται όπως ντύνονται, θέλουν και αυτές να γίνουν έτσι και πάει λέγοντας... συμφωνώ και με τον προλαλήσαντα ως προς την επιρροή που ασκούν τα ΜΜΕ και κυρίως η τηλεόραση που ενθαρρύνει τα κορίτσια να κάνουν οτι κάνουν. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί αυτό άμεσα καθώς ο καθένας κάνει ο,τι θελει. Ο καθένας κουμάντο στο δικό του παιδί. Σίγουρα πρέπει να μας προβληματίζει αυτή η κρίση αξιών γιατί ούτε εγώ θα ήθελα να είναι έτσι η κόρη μου, αλλά τι να κάνουμε οι καιροί αλλάζουν και θα συνεχίσουν να αλλάζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Γενιά μου: Αν κάποιο κορίτσι έκανα σεξ ή ντυνόταν πολύ προκλητικά στα 15 ήταν η εύκολη ή αλλιώς η πουτάνα του σχολείου.
Γενιά σας:Το "αν" δεν υπάρχει πια επειδή όλες το έχουν κάνει στα 15 και όποια δεν το χει κάνει(απαπαπα) βάφεται σαν κλόουν για να πηδηχτεί.
ΥΓ:Το ίντερνετ έχει χαλάσει κόσμο.

Δεν ειναι μονο το ιντερνετ ειναι τα παντα.Κοινωνια,τηλεοραση για σκουπιδια που προωθει τετοιες συμπεριφορες και προβαλλει το ωραιο ως το ιδανικο της κοινωνιας,Οικονομικη κριση που ισως δυσχαιρενει τους γονεις και εχουν αλλου το μυαλο τους,και η μοδα της ψευτομαγκιας που τα τελευταια χρονια ολο και αυξανεται.
Δεν ξερω αλλα μου φενεται οτι οι νεες γενιες ειναι χειροτερες απο τις προηγουμενες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,421 μηνύματα.
Βάλτε ΑLPHA να δείτε. Σ' αυτην την εκπομπή με τα μαγειρέματα. 15 χρονών σκατό και είναι σαν 22άρα. Σ' αυτό το επεισόδιο πιο νορμάλ είναι. Δείτε το επεισόδιο που έδειξε στις 31/12 και θα πάθετε σοκ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Βάλτε ΑLPHA να δείτε. Σ' αυτην την εκπομπή με τα μαγειρέματα. 15 χρονών σκατό και είναι σαν 22άρα. Σ' αυτό το επεισόδιο πιο νορμάλ είναι. Δείτε το επεισόδιο που έδειξε στις 31/12 και θα πάθετε σοκ!!!

και συ αυτο βλεπεις ρε κουφαλα? :P Παντως και η μανα μου σχολιασε για το οτι δε μοιαζει για 15 και για τα βαμμένα μαλλια

Παντως πλακα εχει ο πιτσιρικας...και μια απο την παρεα ειναι πολυ ωραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι διαλο όλοι το ίδιο βλέπαμε? Και γαμώ πάντως η κοπέλα..
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,421 μηνύματα.
τι διαλο όλοι το ίδιο βλέπαμε? Και γαμώ πάντως η κοπέλα..
:hehe:

για γαμώ είναι αλλά τέσπα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Νταξ,τελείως οφ τοπικ και χαζό αλλά δεν άντεξα.
Τσεκάρετε τον 15χρονο μαλλιά και την 15χρονη που λέτε εσείς.
Μιλάμε οκεικ,παιζει να είναι και μάνα του χαχαχ :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Γενιά μου: Αν κάποιο κορίτσι έκανα σεξ ή ντυνόταν πολύ προκλητικά στα 15 ήταν η εύκολη ή αλλιώς η πουτάνα του σχολείου.
Γενιά σας:Το "αν" δεν υπάρχει πια επειδή όλες το έχουν κάνει στα 15 και όποια δεν το χει κάνει(απαπαπα) βάφεται σαν κλόουν για να πηδηχτεί.
ΥΓ:Το ίντερνετ έχει χαλάσει κόσμο.

Γενικά,από τότε που απάντησα στο αρχικό post δεν έχω ξανασχολιάσει εδώ μέσα,αφ'ενός γιατί το βρίσκω το θέμα εμετικό και κατάπτυστο και αφ'ετέρου γιατί θεωρώ τη συντριπτική πλειοψηφία όσων έχουν γραφτεί εδώ μέσα ηλιθιότητες,αλλά το συγκεκριμένο post κερδίζει επάξια τον τίτλο της πιο αστείας παπάρας της χρονιάς (αλλά μην ανησυχείς,άλλωστε μόλις μπήκε το 2013-θα έχεις πολύ challenge στη συνέχεια,I assure you),οπότε δεν άντεξα να το αφήσω.Κατ'αρχάς,άσε με να "ψαρέψω" το επιχείρημά σου:
1η προκείμενη:Στα χρόνια σου,όποια κοπέλα ξέφευγε απ'τα καθιερωμένα ηλικιακά social standards,γινόταν αντικείμενο χλευασμού και διακρίσεων (κατά τα λεγόμενά σου).
2η προκείμενη:Σήμερα,people don't judge αυτές που ξεφεύγουν απ'αυτά τα μοντέλα (κατά τα λεγόμενά σου).
3η προκείμενη (συμπέρασμα):Ο κόσμος,πάνω στο συγκεκριμένο θέμα,έχει πάει προς το χειρότερο (κατά τα λεγόμενά σου).
Με άλλα λόγια,το συμπέρασμά σου είναι,ότι έχουμε χειροτερέψει,επειδή ένα μέρος του πληθυσμού έχει πάψει να υφίσταται διακρίσεις και κακοχαρακτηρισμούς βάσει της εμφάνισης και των προσωπικών του επιλογών (κατά τα λεγόμενά σου,πάντα).Συνεπώς,η κοινωνία που εσύ ονειρεύεσαι,είναι αυτή που θα αποδέχεται τα σεξιστικά,μισογυνιστικά πρότυπα που έχεις εσύ,τα οποία κατακρίνουν και απομονώνουν όποιον παρεκκλίνει,καταπιέζοντας έτσι την ελεύθερη έκφραση ολόκληρων μερίδων της κοινωνίας.

ΥΓ (Ι): (επειδή αναφέρεις το Internet ως αιτία)Το 9gag πάντως,και λοιπά sites παρόμοιου περιεχόμενου (memebase,verydemotivational κλπ),που είναι ιδιαίτερα δημοφιλή στους νέους,βρίθουν από σεξιστικά και μισογυνιστικά σχόλια για "whores" και "sluts" που διαιωνίζουν τα πατριαρχικά πρότυπα της κοινωνίας.Το ίδιο και τα social networks (βλέπε "οι πουτάνες του fb","τα ξέκωλα του facebook" κλπ).Χμ,μάλλον τελικά έχεις δίκιο,όντως το Ίντερνετ έχει χαλάσει κόσμο.

ΥΓ (ΙΙ):Αν έγω τώρα αρχίσω να μιλάω για "σεξιστικά γουρούνια" και "μαλάκες ρατσιστές",θα φάω ποινή,ε?Αντιθέτως,ο καθένας έχει το δικαίωμα να χύνει το φαλλοκρατικό του δηλητήριο.Good job.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
:blink:
πως λεγεται αραγε αυτο που οι γυναικες επιστρατευουν καθε μεσο για να ανταποκριθουν στα καταιγιστικα προτυπα και τις διαφημισεις που μας βομβαρδιζουν απο παντου,σε μια κοινωνια και ενα συστημα που ηδη απαιτει απο αυτες να ασκουν εκατο διαφορετικους ρολους?:hmm:
και
πως λεγεται και το αλλο
οταν οι ιδιες οι γυναικες
παιρνουν τοσο σοβαρα το ρολο τους ως λαγνοι ερωτικοι πειρασμοι ή κουλ κι ετσι προχωρημενες γκομενες ή εμπειρα μουν@κι@ ή απροσιτες ατσαλακωτες γλαστρες και πολλα κου λου που κου λου που.:hmm::hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Το 9gag πάντως

Αυτο το site ηταν μια φορα καλο και ειχε χιουμορ.Τωρα ειναι μπουρδα τεραστια.(κατ'εμε)/offtopic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γενιά μου: Αν κάποιο κορίτσι έκανα σεξ ή ντυνόταν πολύ προκλητικά στα 15 ήταν η εύκολη ή αλλιώς η πουτάνα του σχολείου.
Γενιά σας:Το "αν" δεν υπάρχει πια επειδή όλες το έχουν κάνει στα 15 και όποια δεν το χει κάνει(απαπαπα) βάφεται σαν κλόουν για να πηδηχτεί.
ΥΓ:Το ίντερνετ έχει χαλάσει κόσμο.

Ενταξει ειπαμε οχι και ολες αλλα σιγουρα οι περισσοτερες...
Λοιπον εγω εχω να πω τα εξης.
Θεωρω οτι στη γενια μου επικρατει η μαζοποιηση . Ολοι θελουν να ντυνονται με ενα συγκεκριμενο στυλ , να συμπερυφερονται με ενα συγκεκριμενο τροπο , να ακουν συγκεκριμενα ειδη μουσικης κλπ . Εχουμε καταντησει σαν προβατα που ακολουθουν την αρχηγο "Μοδα".
Θεωρω οτι αυτο οφειλεται σε μεγαλο μερος στον αδυναμο χαρακτηρα που εχουν πολλοι συνομιληκοι μου.Εχουν πλεον καταντυσει αβουλα πλασματα και κανουν τα αδυνατα δυνατα για να ειναι in και cool.
Σας πληροφορω οτι οι μισες συμμαθητριες μου ξεκινησαν φετος το καπνισμα...
Εξου λοιπον και η "ελειψη εφηβικης αθωοτητας" η οποια προφανως ειναι αποτελεσμα επιδρασης των ΜΜΕ και του internet
Οσο για εμενα , σιγουρα δεν ειμαι μελος της αφροκρεμας . Ποτε δεν ημουν και ουτε με ενδιαφερει να γινω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ανέκαθεν υπήρχε το φαινόμενο που καυτηριάζεις. Δεν είναι τωρινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ενταξει ειπαμε οχι και ολες αλλα σιγουρα οι περισσοτερες...
Λοιπον εγω εχω να πω τα εξης.
Θεωρω οτι στη γενια μου επικρατει η μαζοποιηση . Ολοι θελουν να ντυνονται με ενα συγκεκριμενο στυλ , να συμπερυφερονται με ενα συγκεκριμενο τροπο , να ακουν συγκεκριμενα ειδη μουσικης κλπ . Εχουμε καταντησει σαν προβατα που ακολουθουν την αρχηγο "Μοδα".
Θεωρω οτι αυτο οφειλεται σε μεγαλο μερος στον αδυναμο χαρακτηρα που εχουν πολλοι συνομιληκοι μου.Εχουν πλεον καταντυσει αβουλα πλασματα και κανουν τα αδυνατα δυνατα για να ειναι in και cool.
Σας πληροφορω οτι οι μισες συμμαθητριες μου ξεκινησαν φετος το καπνισμα...
Εξου λοιπον και η "ελειψη εφηβικης αθωοτητας" η οποια προφανως ειναι αποτελεσμα επιδρασης των ΜΜΕ και του internet
Οσο για εμενα , σιγουρα δεν ειμαι μελος της αφροκρεμας . Ποτε δεν ημουν και ουτε με ενδιαφερει να γινω.

Αυτό το ότι οι γενιές αλλάζουν κάθε πέντε χρόνια και το ότι η δική μου το έκανε έτσι, ενώ τώρα γίνεται αλλιώς είναι πραγματικά αστείο.
Η μόδα που γράφεις πάντα υπήρχε και οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν ρεύματα, τότε ήταν τα πρότυπα από περιοδικά και τηλεόραση τώρα είναι όλα αυτά συν το ίντερνετ.Πίστεψε με, παιδιά άρχιζαν το κάπνισμα από τα δεκαπέντε τους και έχαναν τον χαρακτήρα τους προκειμένου να μπουν σε μία κλίκα από πολύ 'παλιά'.Και τα κορίτσια στην εφηβεία ντύνονταν λίγο πιο τολμηρά, προσπαθώντας να γίνουν γυναίκες πρόωρα, και υπήρχαν πάντα αυτοί που πάθαιναν κρίση εποχής και θεωρούσαν την δική τους περισσότερο ηθική.Το ότι γίνεται μεγαλύτερο θέμα τώρα,κάτι που φαίνεται σε αυτό το υπέροχο θρεντ, έχει να κάνει νομίζω με την περίφημη κρίση στις αξίες μας.Η κρίση έχει σφηνώσει στο κεφάλι μας και αρχίζουμε να αναθεωρούμε τα πάντα γύρω μας κάποιες φορές σωστά, κάποιες περισσότερο υπερβολικά.Οπότε προτείνω να ηρεμήσουμε λίγο, να μην ανησυχούμε γιατί ούτε τα κορίτσια έγιναν ξαφνικά π..... ούτε ο κόσμος μας είναι ανήθικος και πρέπει να καεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ενταξει ειπαμε οχι και ολες αλλα σιγουρα οι περισσοτερες...
Λοιπον εγω εχω να πω τα εξης.
Θεωρω οτι στη γενια μου επικρατει η μαζοποιηση . Ολοι θελουν να ντυνονται με ενα συγκεκριμενο στυλ , να συμπερυφερονται με ενα συγκεκριμενο τροπο , να ακουν συγκεκριμενα ειδη μουσικης κλπ . Εχουμε καταντησει σαν προβατα που ακολουθουν την αρχηγο "Μοδα".
Θεωρω οτι αυτο οφειλεται σε μεγαλο μερος στον αδυναμο χαρακτηρα που εχουν πολλοι συνομιληκοι μου.Εχουν πλεον καταντυσει αβουλα πλασματα και κανουν τα αδυνατα δυνατα για να ειναι in και cool.
Σας πληροφορω οτι οι μισες συμμαθητριες μου ξεκινησαν φετος το καπνισμα...
Εξου λοιπον και η "ελειψη εφηβικης αθωοτητας" η οποια προφανως ειναι αποτελεσμα επιδρασης των ΜΜΕ και του internet
Οσο για εμενα , σιγουρα δεν ειμαι μελος της αφροκρεμας . Ποτε δεν ημουν και ουτε με ενδιαφερει να γινω.

Αχ βρε Ελενάκι, και η δική μου η γενιά (wtf? 4 χρόνια διαφορά και μιλάμε για διαφορετική γενιά και εποχή?:confused:) ήτανε έτσι στο Γυμνάσιο/Λύκειο...κάπνισμα από τα 14-15, έξοδοι σε συγκεκριμένα μέρη, συγκεκριμένος τρόπος ντυσίματος κλπ...πιθανόν όσο περνάνε τα χρόνια να υπάρχει μεγαλύτερη μαζοποίηση και να είναι οξύτερο το πρόβλημα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Απ' το reddit παίρνουν όλο το content τους ρε (=ξέμπαρκες δημιουργίες ξέμπαρκων), και κοτσάρουν watermarks παντού λες κι είναι δικά τους.

Το 9gag δεν ήταν ποτέ καλό.

Τέλος πάντων, δεν ξέρω τι παίζει μ' αυτό κι ούτε με νοιάζει. Ανεξάρτητα, το να πεις ότι όλη η κοινότητα που φτιάχνει κι αναπαράγει memes είναι γεμάτη στερεότυπα και να τ' αφήσεις εκεί παραείναι επιφανειακή κριτική. Χάνεις όλο το context βασικά, την ιδέα που οδηγεί στη μεγάλη εξάπλωση αυτού του πράγματος τελικά: τα ίδια τα κοινωνικά στερεότυπα που παίζουν έξω.

Χρησιμοποιείς, λίγο πολύ, μια ηλίθια ιδέα που (μπορεί να) υπάρχει ακόμα σε κεφάλια πολλών έξω, σε άλλους λιγότερο σ' άλλους περισσότερο, και σατιρίζεις την ίδια την ιδέα. Το ότι ο ρατσισμός είναι εξορισμού ηλίθιος δε θα στο πω εγώ, στο internet. :P Μάλλον όχι, να το πω αλλιώς, δε μ' ενδιαφέρει καθόλου αν η πρώτη σου επαφή με το ρατσισμό γίνει στο reddit, ξερωγώ, όπως δε θα μ' ενδιέφερε πάλι καθόλου αν η πρώτη σου επαφή με το ρατσισμό θα 'ταν όταν θα έπαιρνε τ' αυτί σου μια συζήτηση δική μου με φίλους έξω.

Θα περιορίσω αυτά που έχω να πω ή αυτά που σκέφτομαι επειδή εσύ δεν τα 'χεις σκεφτεί ποτέ? Προφανώς όχι, κάτσε σκέψου τα κι εσύ. Να συζητήσουμε όσο θες αν θες, μέσα, αλλά συνολικά χέστηκα αν χέστηκες κι εσύ :P, εγώ, και οι υπόλοιποι στο reddit, έξω, πάνω, whatever θα συνεχίσουμε να συζητάμε έχοντας κάνει και δυο συζητήσεις παραπάνω πριν ξερωγώ, έχοντας ήδη σκεφτεί για το θέμα μπλα μπλα.

Είναι διαφορετικά τα επίπεδα κατανόησης διαφορετικών ανθρώπων σ' όλα τα θέματα, αυτό προσπαθώ να πω. Άλλοι έχουν προβληματιστεί πολύ, άλλοι λίγο, άλλοι καθόλου. Κι άρα αν πάρεις αυτή την απλή διάκριση παράδειγμα, όταν θα γελάσουν οι πρώτοι μ' ένα επιφανειακά ρατσιστικό meme θα 'ναι γιατί στην ουσία γελάνε με την ηλιθιότητα της ιδέας πάνω στην οποία βασίζεται (=με την ηλιθιότητα του ρατσισμού συνολικά, κοροϊδεύοντάς τον), οι δεύτεροι θα γελάσουν για τους λόγους τους, δεν ξέρω, δεν είναι εκεί το point, και οι τρίτοι υπάρχει πιθανότητα να γελάσουν επειδή βρίσκουν τον ίδιο το ρατσισμό διασκεδαστικό, επειδή τους φαίνεται καλή σαν ιδέα, αστεία πώς το λένε, την επικροτούν.

Ε, το ότι και οι τρεις βρίσκονται στον ίδιο χώρο σημαίνει αυτόματα κάτι για όλους απαραίτητα? Hell no. Υπάρχει κόσμος που γελάει επειδή καταλαβαίνει τι παίζει, υπάρχει και ηλίθιος κόσμος. So what? :P Οι δεύτεροι δε μπορούν σε καμία περίπτωση να χρησιμοποιηθούν για να χαρακτηριστούν οι πρώτοι ή, ακόμα χειρότερα, για να χαρακτηριστεί το μέσο που τυχαίνει να χρησιμοποιούν και οι δύο ταυτόχρονα κι άρα από κει να βγουν και γενικότερα συμπεράσματα μπλα μπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomi_77

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
φανταζομαι τα παιδια του δημοτικου στην ωρα της γυμναστικης δεν παιζουν πλεον ''μηλα'' και ''σκυταλοδρομιες'' (οπως επαιζαν στα δικα μου τα χρονια) αλλα μπουκαλα...!!Πως αλλαζουν τελικα οι καιροι...!! Και μονο που συνεχιζετε να μιλατε για αθωοτητα με πιανει γελιο...Αθωοτητα ειχαν τα παιδια παιδια που μεγαλωσαν βλεποντας μικρο σπιτι στο λιβαδι και καρουζελ. Τα σημερινα παιδια τι αθωοτητα να εχουν με την πατυ, τους βασιλιαδες και τον σουλειμαν τον μεγαλοπρεπη...Το χασμα ειναι αγεφυρωτο...!! Ετσι οπως εχουν γινει οι καταστασεις δυστυχως ολα εχουν ισοπεδωθει τελειως...!! Κριμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top