Έκταση διπλωματικής εργασίας

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Καλησπέρα. Τι έκταση περίπου έχει μια διπλωματική σε ένα μεταπτυχιακό; Να φανταστώ ανάλογα το αντικείμενο διαφέρει. Στο περίπου όμως; επίσης πόσος χρόνος χρειάζεται ώστε να ολοκληρωθεί
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Διαφέρει από αντικείμενο, πανεπιστήμιο και πρόγραμμα. Εμένα η διπλωματική μου στη Σουηδία ήταν 5 σελίδες και η διπλωματική φίλου μου σε αντίστοιχο πρόγραμμα στην Ελλάδα πάνω από 60. Ο χρόνος καθορίζεται από το πρόγραμμα σπουδών και συνήθως είναι 1 ή 2 εξάμηνα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Σε πολυτεχνείο η διπλωματικές είναι το λιγότερο 100 σελίδες. Για να την τελειώσεις στο 6μηνο πρέπει να πιεστείς αν και εξαρτάται από την εργασία.
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Το βασικο ειναι να εχει καλο καθηγητη και θεμα βατο αν δεν εχεις ουτε ενα απο τα δυο θες αρκετο χρονο κακα τα ψεματα
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις κοινωνικές επιστήμες είναι συνήθως στις 20000 λέξεις.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Τι έκταση περίπου έχει μια διπλωματική σε ένα μεταπτυχιακό; Να φανταστώ ανάλογα το αντικείμενο διαφέρει. Στο περίπου όμως; επίσης πόσος χρόνος χρειάζεται ώστε να ολοκληρωθεί

΄Οπως είπες κι εσύ εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Δες μήπως αναφέρεται κάτι σχετικό στο ΦΕΚ του κανονισμού λειτουργίας του μεταπτυχιακού σου ή μήπως έχει αναρτηθεί στο σάιτ του Πανεπιστημίου σου κάποιος οδηγός συγγραφής μεταπτυχιακών διατριβών.
Συνήθως κυμαίνεται από 70 μέχρι 150 σελίδες και ο χρόνος που απαιτείται είναι οπωσδήποτε ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο (που όλοι ξέρουμε ότι δεν είναι εξάμηνο αλλά τετράμηνο).
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μην μετράτε σελίδες παιδιά, ποτέ δεν μετράμε σε σελίδες.

Σε ελληνικό μεταπτυχιακό κοινωνικών επιστημών, πας πρακτικά για 20000 λέξεις, με ±10%, άρα 18000-22000. Εδώ συμπεριλαμβάνεται και η βιβλιογραφία, χωρίς φυσικά τα παραρτήματα.

Παλιότερα βλέπαμε το φαινόμενο να είναι ψιλοελεύθερο το όριο προς τα πάνω, αλλά τα τελευταία 2-3 χρόνια το όριο είναι πιο πιεστικό και υπάρχουν ποινές.

Και όχι, είναι εξάμηνο. Τη διπλωματική ας πούμε την ξεκινάς Σεπτέμβρη και την παραδίδεις Φεβρουάριο. Για την ακρίβεια την ξεκινάς με το που τελειώνει η εξεταστική του καλοκαιριού (στη δικό μας μεταπτυχιακό), άρα από Ιούλιο μέχρι Φεβρουάριο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην μετράτε σελίδες παιδιά, ποτέ δεν μετράμε σε σελίδες.

Σε ελληνικό μεταπτυχιακό κοινωνικών επιστημών, πας πρακτικά για 20000 λέξεις, με ±10%, άρα 18000-22000. Εδώ συμπεριλαμβάνεται και η βιβλιογραφία, χωρίς φυσικά τα παραρτήματα.

Παλιότερα βλέπαμε το φαινόμενο να είναι ψιλοελεύθερο το όριο προς τα πάνω, αλλά τα τελευταία 2-3 χρόνια το όριο είναι πιο πιεστικό και υπάρχουν ποινές.

Και όχι, είναι εξάμηνο. Τη διπλωματική ας πούμε την ξεκινάς Σεπτέμβρη και την παραδίδεις Φεβρουάριο. Για την ακρίβεια την ξεκινάς με το που τελειώνει η εξεταστική του καλοκαιριού (στη δικό μας μεταπτυχιακό), άρα από Ιούλιο μέχρι Φεβρουάριο.

Ρεβέκκα μου εξαρτάται από το μεταπτυχιακό.
Η καλύτερη περίπτωση είναι να υπάρχει ένα εξάμηνο μόνο για τη διπλωματική οπότε όπως λες κι εσύ την ξεκινάς μετά το τέλος της τελευταίας εξεταστικής και την παραδίδεις στη λήξη του επόμενου εξαμήνου.
Υπάρχουν όμως και μονοετή μεταπτυχιακά που η διπλωματική είναι ενσωματωμένη στο δεύτερο εξάμηνο σπουδών στο οποίο βέβαια διδάσκονται λιγότερα μαθήματα από ο,τι το πρώτο. Σ΄αυτήν την περίπτωση ο χρόνος εκπόνησης είναι ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο.
Πρακτικά οι 22000 λέξεις είναι γύρω στις 70 σελίδες.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υπάρχει μεταπτυχιακό που είναι δύο εξάμηνα...; Δεν το έχω ακούσει ποτέ και νομίζω ότι όλα τα νέα μεταπτυχιακά, με τον νέο νόμο, πρέπει να είναι 3 εξάμηνα.

Μην μετράτε ποτέ σελίδες, επαναλαμβάνω. Δεν είναι σωστή μονάδα μέτρησης εργασιών γιατί έχεις μέσα εικόνες, διαγράμματα, υποσημειώσεις, κενά κοκ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει μεταπτυχιακό που είναι δύο εξάμηνα...; Δεν το έχω ακούσει ποτέ και νομίζω ότι όλα τα νέα μεταπτυχιακά, με τον νέο νόμο, πρέπει να είναι 3 εξάμηνα.

Ξέρω ότι πχ το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας έχει αρκετά μεταπτυχιακά δύο εξαμήνων.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο θα ομολογήσω, αλλά δεν είναι δυνατόν να ξέρω και ένα-ένα τα μεταπτυχιακά...Αλλά τί προλαβαίνεις να κάνεις σε έναν χρόνο, μέσα η διπλωματική, ούτε που ξέρω. Εκτός αν στον ένα χρόνο σου μετράνε το καλοκαίρι, αυτό το καταλαβαίνω
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο θα ομολογήσω, αλλά δεν είναι δυνατόν να ξέρω και ένα-ένα τα μεταπτυχιακά...Αλλά τί προλαβαίνεις να κάνεις σε έναν χρόνο, μέσα η διπλωματική, ούτε που ξέρω. Εκτός αν στον ένα χρόνο σου μετράνε το καλοκαίρι, αυτό το καταλαβαίνω

Ούτε κι εγώ είναι δυνατόν να τα ξέρω όλα, απλά έτυχε να μου το πουν.
Για τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ!
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και δεν το γνωρίζω εκ πείρας, της Νομικής ΕΚΠΑ όλα τα μεταπτυχιακά είναι 12μηνα με τη διπλωματική να συμπεριλαμβάνεται στο δεύτερο εξάμηνο, αλλά αν δεν κάνω λάθος την παραδίδουν Σεπτέμβρη/Οκτώβρη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στις Φυσικομαθηματικές Επιστήμες στον Γερμανόφωνο κόσμο ακόμη και στο 3ετές Βachelor θα δεις εργασίες άνω των 150 σελίδων αρκετά πυκνογραμμένες.
 

sparaskeg

Νεοφερμένος

Η Παρασκευή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο θα ομολογήσω, αλλά δεν είναι δυνατόν να ξέρω και ένα-ένα τα μεταπτυχιακά...Αλλά τί προλαβαίνεις να κάνεις σε έναν χρόνο, μέσα η διπλωματική, ούτε που ξέρω. Εκτός αν στον ένα χρόνο σου μετράνε το καλοκαίρι, αυτό το καταλαβαίνω
Μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο θα ομολογήσω, αλλά δεν είναι δυνατόν να ξέρω και ένα-ένα τα μεταπτυχιακά...Αλλά τί προλαβαίνεις να κάνεις σε έναν χρόνο, μέσα η διπλωματική, ούτε που ξέρω. Εκτός αν στον ένα χρόνο σου μετράνε το καλοκαίρι, αυτό το καταλαβαίνω
Ναι υπάρχουν. Το μεταπτυχιακό μου έχει τίτλο "Εκπαίδευση για την αειφορία και το περιβάλλον" και διαρκεί ένα χρόνο. Σιγά σιγά θα δοθούν θέματα για εργασίες.. Κατά το Μάρτη δηλαδή και ως τον Οκτώβριο πρεπει να ολοκληρωθούν. Φυσικά υπάρχουν και τα μαθήματα του δευτέρου εξαμήνου.. Δεν υπάρχει ξεχωριστό εξάμηνο μόνο για τη διπλωματική..
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο θα ομολογήσω, αλλά δεν είναι δυνατόν να ξέρω και ένα-ένα τα μεταπτυχιακά...Αλλά τί προλαβαίνεις να κάνεις σε έναν χρόνο, μέσα η διπλωματική, ούτε που ξέρω. Εκτός αν στον ένα χρόνο σου μετράνε το καλοκαίρι, αυτό το καταλαβαίνω

Κι όμως, ο ελάχιστος χρόνος είναι δύο εξάμηνα - για την ακρίβεια, ένα ημερολογιακό έτος, νομίζω.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Με το να συμπεριλαμβάνουμε και το καλοκαίρι, το κατανοώ, και εγώ στην Αγγλία έτσι την έκανα τη διπλωματική.

Αλλά ειλικρινά, σε λιγότερο χρόνο (2 ακαδημαϊκά εξάμηνα και όχι ημερολογιακά), νομίζω ότι η ποιότητα δεν μπορεί να είναι όπως πρέπει.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αλλά ειλικρινά, σε λιγότερο χρόνο (2 ακαδημαϊκά εξάμηνα και όχι ημερολογιακά), νομίζω ότι η ποιότητα δεν μπορεί να είναι όπως πρέπει.

Σίγουρα, μιας και δεν προλαβαίνεις να δεις αρκετά πράγματα και, μέσα σε όλα τα άλλα, ίσως το πιο ζουμερό κομμάτι ενός μεταπτυχιακού να είναι η διπλωματική - η οποία δε χωράει μέσα σε δύο εξάμηνα στα οποία θα πρέπει να μπουν και νέες θεωρητικές γνώσεις και εφαρμογή τους κ.λπ. κ.λπ..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top