Έκθεση και όριο λέξεων

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, έχω μία απορία για την έκθεση και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Ισχύει ότι δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε τις 600 λέξεις (με ενα περιθώριο +10%) στην παραγωγή λόγου ή είναι απλά τυπικό το ανώτατο όριο και η υπέρβασήτου δεν επιφέρει βαθμολογίες κυρώσεις; Γιατί τώρα προσπαθώ να περιορίσω τις λέξεις αυστηρά σε 600, αλλά παρατηρώ ότι καταλήγω ή να μην αναφέρω όλα τα επιχειρήματα που έχω στο νου μου ή να τα παραθέτω ακροθιγώς, χωρίς εμπεριστατωμένη τεκμηρίωση. Βλέπω παράλληλα στο σχολείο μου άριστους μαθητές που στοχεύουν σε υψηλές βαθμολογίες να παραγνωρίζουν εντελώς το όριο λέξεων, χωρίς ωστόσο να κυρώνονται στα διαγωνίσματα που γράφουν εντός ή εκτός σχολείου. Το ερώτημά μου είναι: να επανέλθω στις εκθέσεις μου των 800 περίπου λέξεων με ισχυρή επιχειρηματολογία ή να τα συμπύκνωσω όσο μπορώ για να είμαι μέσα στο οριο; Αξίζει στην τελική να ακολουθήσω την εκφώνηση (500-600 λέξεις) ή θα βρεθώ ζημιωμένη και οι βαθμολογητές θα μου προσάψουν ένδεια επιχειρημάτων;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, έχω μία απορία για την έκθεση και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Ισχύει ότι δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε τις 600 λέξεις (με ενα περιθώριο +10%) στην παραγωγή λόγου ή είναι απλά τυπικό το ανώτατο όριο και η υπέρβασήτου δεν επιφέρει βαθμολογίες κυρώσεις; Γιατί τώρα προσπαθώ να περιορίσω τις λέξεις αυστηρά σε 600, αλλά παρατηρώ ότι καταλήγω ή να μην αναφέρω όλα τα επιχειρήματα που έχω στο νου μου ή να τα παραθέτω ακροθιγώς, χωρίς εμπεριστατωμένη τεκμηρίωση. Βλέπω παράλληλα στο σχολείο μου άριστους μαθητές που στοχεύουν σε υψηλές βαθμολογίες να παραγνωρίζουν εντελώς το όριο λέξεων, χωρίς ωστόσο να κυρώνονται στα διαγωνίσματα που γράφουν εντός ή εκτός σχολείου. Το ερώτημά μου είναι: να επανέλθω στις εκθέσεις μου των 800 περίπου λέξεων με ισχυρή επιχειρηματολογία ή να τα συμπύκνωσω όσο μπορώ για να είμαι μέσα στο οριο; Αξίζει στην τελική να ακολουθήσω την εκφώνηση (500-600 λέξεις) ή θα βρεθώ ζημιωμένη και οι βαθμολογητές θα μου προσάψουν ένδεια επιχειρημάτων;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :flowers:

Πέρυσι που έδινα βρισκόμουν σε ανάλογη αμηχανία. Είχα ρωτήσει πολλούς φιλολόγους και οι απόψεις ήταν μοιρασμένες. Άλλοι έλεγαν πως το όριο πρέπει να τηρείται με συν πλην 100 το πολύ λέξεων, διαφορετικά αδικούνται τα παιδιά που το τηρούν. Άλλοι έλεγαν πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ειδικά αν η έκθεση είναι εκπληκτική.

Τελικά πήρα το ρίσκο και έγραψα γύρω στις 1000 λέξεις, χωρίς να υπάρξει καμία επίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, έχω μία απορία για την έκθεση και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Ισχύει ότι δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε τις 600 λέξεις (με ενα περιθώριο +10%) στην παραγωγή λόγου ή είναι απλά τυπικό το ανώτατο όριο και η υπέρβασήτου δεν επιφέρει βαθμολογίες κυρώσεις; Γιατί τώρα προσπαθώ να περιορίσω τις λέξεις αυστηρά σε 600, αλλά παρατηρώ ότι καταλήγω ή να μην αναφέρω όλα τα επιχειρήματα που έχω στο νου μου ή να τα παραθέτω ακροθιγώς, χωρίς εμπεριστατωμένη τεκμηρίωση. Βλέπω παράλληλα στο σχολείο μου άριστους μαθητές που στοχεύουν σε υψηλές βαθμολογίες να παραγνωρίζουν εντελώς το όριο λέξεων, χωρίς ωστόσο να κυρώνονται στα διαγωνίσματα που γράφουν εντός ή εκτός σχολείου. Το ερώτημά μου είναι: να επανέλθω στις εκθέσεις μου των 800 περίπου λέξεων με ισχυρή επιχειρηματολογία ή να τα συμπύκνωσω όσο μπορώ για να είμαι μέσα στο οριο; Αξίζει στην τελική να ακολουθήσω την εκφώνηση (500-600 λέξεις) ή θα βρεθώ ζημιωμένη και οι βαθμολογητές θα μου προσάψουν ένδεια επιχειρημάτων;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :flowers:
Θα έχεις μια μικρή πτώση στην βαθμολογία επειδή δεν ακολούθησες την οδηγία της εξέτασης. Αλλά όχι πολύ. Θυμάμαι ένα παιδί στο φροντιστήριο που πήγαινα, έγραψε 4 σελίδες και πήρε 19.1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Θα έλεγα να γράψεις τις 800 λέξεις που θεωρείς ότι είναι όλα τα επιχειρήματα σου και μετά να προσπαθήσεις να κόψεις κάποια πράγματα που θεωρείς πολλά. Αν έχεις γράψει αρκετά στο Twitter όταν ήταν 160 οι χαρακτήρες, θα έχεις τελειοποιηθεί στο τριμαρισμα των λέξεων και των προτάσεων. Προσπάθησε να μην πολυλογεις, να μη μιλάς με γενικότητες, ώστε να κοπούν 2-3 προτάσεις και να είσαι περισσότερο μέσα στα όρια. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τέλεια, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!!!:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrikos583

Νεοφερμένος

Ο Andrikos583 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Τέλεια, θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!!!:thumbsup:


Και εγώ την ίδια ανησυχία έχω .Προσωπικά όσες φορές στο φροντηστήριο ξεπερνω το όριο λέξεων ο καθηγητής κοβει μια μοναδα παραπάνω από την δομή .Ωστόσο όσες φορές προσπάθησα να τηρισω το όριο η έκθεση μου κατέληγε με ασαφιες και στο περιεχόμενο η βαθμολογία μειωνόταν πάνω από 1 μόριο .Οπότε αποφάσισα να παραβιάζω το όριο λέξεων. Βέβαια αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι ο χρόνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εγω απ την αλλη με το ζορι τις 550 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγω απ την αλλη με το ζορι τις 550 :P


Απαντάς πλήρως; Τι, πώς, γιατί;

Παράδειγμα:
Θέμα: Ευρωπαϊκή ενοποίηση
Επιχείρημα: Υπέρ μιας ομοσπονδίας
Γιατί: προστασία των λαών της Ενωμένης Ευρώπης από υπέρτατες αναδυόμενες δυνάμεις (ΗΠΑ, Ρωσία, Ιράν), κοινή ιστορία, παράδοση, καλύτερη οικονομία
Πώς: Εναρμόνιση δικαίων, κοινός ευρωπαϊκός στρατός, κοινή εξωτερική πολιτική, ενιαίο νόμισμα, κοινή μακροοικονομική πολιτική, χρηματοδοτήσεις (sic!), κοινή κυβέρνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Απαντάς πλήρως; Τι, πώς, γιατί;

Παράδειγμα:
Θέμα: Ευρωπαϊκή ενοποίηση
Επιχείρημα: Υπέρ μιας ομοσπονδίας
Γιατί: προστασία των λαών της Ενωμένης Ευρώπης από υπέρτατες αναδυόμενες δυνάμεις (ΗΠΑ, Ρωσία, Ιράν), κοινή ιστορία, παράδοση, καλύτερη οικονομία
Πώς: Εναρμόνιση δικαίων, κοινός ευρωπαϊκός στρατός, κοινή εξωτερική πολιτική, ενιαίο νόμισμα, κοινή μακροοικονομική πολιτική, χρηματοδοτήσεις (sic!), κοινή κυβέρνηση.
Τεκμηριωνω σωστα και βαζω πολλα επιχειρηματα αλλα δεν τα αναπτυσσω πολυ νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι ο μόνος που στα θέματα που δε με ενδιαφέρουν δεν μπορώ να γράψω πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top