Έκθεση: Γίνεται ο πρόλογος να είναι μεγαλύτερος των παραγράφων του κυρίου θέματος;

melina_51

Νεοφερμένος

Η melina_51 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ερώτηση: Γίνεται σε μια έκθεση ο πρόλογος να είναι μεγαλύτερος των παραγράφων του κυρίου θέματος ; Όχι πολύ , για παράδειγμα να είναι ο πρόλογος 65 λέξεις και μια παράγραφος του θέματος 60 ; Θα ρωτούσα καθηγήτριά μου αλλά το ξέχασα σήμερα 😂
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ερώτηση: Γίνεται σε μια έκθεση ο πρόλογος να είναι μεγαλύτερος των παραγράφων του κυρίου θέματος ; Όχι πολύ , για παράδειγμα να είναι ο πρόλογος 65 λέξεις και μια παράγραφος του θέματος 60 ; Θα ρωτούσα καθηγήτριά μου αλλά το ξέχασα σήμερα
Τωρα για 5 λεξεις δεν νμζ οτι υπαρχει διαφορα. Ουτε θα κατσουν να το μετρησουνε. Συνηθως για να ειναι ισορροπημένο το γραπτο δεν θα πρεπει ο προλογος να ειναι προλογαρα και να φαινεται εντονα η αντιθεση στο «ματι» σε σχεση με το κυριος.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Είχα την ίδια απορία και η φιλόλογος μου είπε οτι κατα κανόνα ο πρόλογος είναι μικρότερος εως και ισο σε αριθμο λεξεων με τη καθε παραγραφο του κυριου θεματος.
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Είχα την ίδια απορία και η φιλόλογος μου είπε οτι κατα κανόνα ο πρόλογος είναι μικρότερος εως και ισο σε αριθμο λεξεων με τη καθε παραγραφο του κυριου θεματος.
Καπως ετσι αλλα μην σε πιανει και αγχος. Εγραψα πανελληνιες 18 και ειχα αρκετα μεγαλο προλογο. Δεν μετρουσα τις λεξεις υπολογιζα περιπου 2,5 σελιδες και το κυριος να ειναι μεγαλυτερο απο προλογο και επιλογο. Η αρχη και το τελος πρεπει να εντυπωσιαζει απο το στοχευμενο περιεχομενο και οχι απο την εκταση. Ακολουθα τις συμβουλες της καθηγητριας σου και θα εισαι μια χαρα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,583 μηνύματα.
Ερώτηση: Γίνεται σε μια έκθεση ο πρόλογος να είναι μεγαλύτερος των παραγράφων του κυρίου θέματος ; Όχι πολύ , για παράδειγμα να είναι ο πρόλογος 65 λέξεις και μια παράγραφος του θέματος 60 ; Θα ρωτούσα καθηγήτριά μου αλλά το ξέχασα σήμερα 😂
Ποτε οι φιλολογες θα σταματησουν να καταστρεφουν τον λογο και να σε βαζουν εμποδια να εκφραστεις.
Δεν υπαρχει ουτε προλογος ουτε επιλογος στον μεστο και εξυπνο λογο ...μονο αν θες να ζητησεις λευτα απο τον πατερα σου κανεις προλογο και σιγουρα ξεχνας τον επιλογο.

σημ: μην ακουτε εμενα οταν γραφεται πανελληνιες..οτι λενε αυτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

melina_51

Νεοφερμένος

Η melina_51 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ποτε οι φιλολογες θα σταματησουν να καταστρεφουν τον λογο και να σε βαζουν εμποδια να εκφραστεις.
Δεν υπαρχει ουτε προλογος ουτε επιλογος στον μεστο και εξυπνο λογο ...μονο αν θες να ζητησεις λευτα απο τον πατερα σου κανεις προλογο και σιγουρα ξεχνας τον επιλογο.

σημ: μην ακουτε εμενα οταν γραφεται πανελληνιες..οτι λενε αυτες.
Κλαίω 😂😂 δίκιο εχεις αλλά τι να κάνουμε , άμα δεν βάλλω πρόλογο θα μου κόψει 69 μονάδες λόγω κακής οργάνωσης
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,583 μηνύματα.
Κλαίω 😂😂 δίκιο εχεις αλλά τι να κάνουμε , άμα δεν βάλλω πρόλογο θα μου κόψει 69 μονάδες λόγω κακής οργάνωσης
Σωστη.... αλλα δεν βλεπουν τα χαλια τους που στις πανελληνιες τα παιδια πατωνουν.... Ξύλινη γλωσσα την λενε ..ευτυχως δεν την μιλαμε εδω μεσα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ποτε οι φιλολογες θα σταματησουν να καταστρεφουν τον λογο και να σε βαζουν εμποδια να εκφραστεις.
Δεν υπαρχει ουτε προλογος ουτε επιλογος στον μεστο και εξυπνο λογο ...μονο αν θες να ζητησεις λευτα απο τον πατερα σου κανεις προλογο και σιγουρα ξεχνας τον επιλογο.

σημ: μην ακουτε εμενα οταν γραφεται πανελληνιες..οτι λενε αυτες.
Ρε φίλε, είσαι άνω των 20 και γράφεις χωρίς τόνους, με χάλια ορθογραφία και δεν έχεις χωρέσει στο κεφάλι σου ότι η προστακτική γ' πληθυντικού είναι γράφετε.

Θα κάτσεις να μιλήσεις για ορθογραφία και έκθεση;
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Έτσι γράφει ο Γιάνναρος, είναι ποιητική λειτουργία της γλώσσας.. Σκέψου καβάφης του iSchool
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,901 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανόνας, αλλά δομικά, όχι, πάντα πρέπει ο πρόλογος και ο επίλογος να είναι μικρότεροι από τις 3-4 μεγάλες παραγράφους του κυρίου θέματος.. είναι και συγκεκριμένες οι λέξεις οπότε πρέπει να είσαι φειδωλός..
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ωραία απάντηση σου έδωσε ο μικρός, εγώ την βρίσκω ευφυέστατη, έυγε
Shitty vocabulary detected
Opinion rejected.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ένα αστείο κάναμε να περάσει και η ωρίτσα.. Καλημέρα και σε σενα φίλτατε
Καλησπέρα!
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.
Αγαπητε παντσερ συγχαρητήρια που πέρασες νομική και εκπλήρωσες ενα όνειρο που είχες όλη σου τη ζωή και σου εύχομαι απο καρδιάς τα καλύτερα αλλα ως πρώην Θετικός συνάδελφος θα περίμενα τουλάχιστον να αρνηθείς το χαρακτηριστικό των θεωρητικών να πετάγονται σαν βιετναμέζοι απο τα δέντρα να διορθώνουν ορθογραφία και τόνους και πτώσεις... Ι ωρθογράφεια και το λεξυλωγιο δεν ηνε το πάν.

Εν πάση περιπτώσει, για να γυρνάμε πίσω στο θέμα, ρώτησα και την καθηγήτρια στο φροντιστήριό μου και μου λέει πως εννοείται να κοιτάξουμε την δομή της έκθεσης, αλλα σημασία εχει η συνοχή, το νόημα και η ισχυς των επιχειρημάτων σου, βεβαίως να μην το παρακάνεις με την έκταση του προλογου γιατι πρεπει να ειναι γενικά ισορροπημένα, και να έχεις προσοχή στις λέξεις να είναι 350-400.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Γενικά ο πρόλογος δεν πρέπει να έχει μεγάλη έκταση. Τώρα όπως ανέφερες εσύ για τις 5 λεξούλες δεν είναι κάτι τραγικό αλλά σαν εικόνα δεν φαίνεται ωραίο ο πρόλογος να είναι πιο μεγάλος από τις άλλες παραγράφους.

Άρα, γενικά προσπαθούμε να είμαστε σύντομοι και συνοπτικοί στην αρχή. Μετά ξεκινάει το μπλα μπλα..
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Αγαπητε παντσερ συγχαρητήρια που πέρασες νομική και εκπλήρωσες ενα όνειρο που είχες όλη σου τη ζωή και σου εύχομαι απο καρδιάς τα καλύτερα αλλα ως πρώην Θετικός συνάδελφος θα περίμενα τουλάχιστον να αρνηθείς το χαρακτηριστικό των θεωρητικών να πετάγονται σαν βιετναμέζοι απο τα δέντρα να διορθώνουν ορθογραφία και τόνους και πτώσεις... Ι ωρθογράφεια και το λεξυλωγιο δεν ηνε το πάν.
Καταρχάς σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Επίτρεψέ μου όμως να διαφωνήσω ως προς το κομμάτι της ορθογραφίας.

Ζούμε σε έναν κόσμο όπου το επαγγελματικό και κοινωνικό σου μέλλον εξαρτάται εν πολλοίς όχι τόσο από τις σπουδές σου, αλλά από το πόσο καλά:
  1. Γνωρίζεις να μεταδίδεις διά του γραπτού λόγου σου τις σκέψεις, τα πιστεύω και τα θέλω σου.
    Και δεν μιλάω αυθαίρετα αλλά πρακτικά.

    Αύριο θα ανοίξεις ένα σπιτικό με τον/την σύζυγό σου και θα πρέπει να κάνεις εκθετήρια έκθεση για να πάρεις κάποιο δάνειο.

    Θεωρείς πως αν ο υπάλληλος στη τράπεζα δει την πρόταση "επιθυμω να λαβο δανιο για το σπιτι μου γιατι πρεπει να χτιστη τοιχοσ", όσα λεφτά και να έχεις στην άκρη και όσο καλή πιστοληπτική ικανότητα μπορείς να έχεις, ΔΕΝ θα ακυρώσει την αίτηση;

    Αύριο-μεθαύριο στη δουλειά που κάνεις σού ζητείται να γράψεις μια εκθετήρια αναφορά για κάτι. Θεωρείς πως αν το κείμενό σου δεν έχει μεστό λόγο, αρχή-μέση-τέλος και πάνω από όλα καλή ορθογραφία θα σε πάρει κάποιος στα σοβαρά; Ιδίως αν κρίνονται χρήματα, προαγωγές, ζωές (αν είσαι γιατρός) ή, το πιο σημαντικό, η ανθρώπινη ελευθερία (αν είσαι μάχιμος δικηγόρος);

    Και στο λέω έχοντας κάνει πολλές δουλειές γραφείου όταν ήμουν στο πρώτο πτυχίο και στο στρατό για να βιοπορίσω τις σπουδές μου.

    Για αυτό και θεωρώ πως η έκθεση είναι το πιο βασικό μάθημα στις πανελλήνιες. ΟΠΟΥ και να πας στη ζωή σου θα μετρήσει το λέγειν, το γράφειν και οι γνώσεις σου. Ε, αυτά εξετάζονται αρκετά διαμέσου της έκθεσης.
  2. Γνωρίζεις να ομιλείς, δηλαδή να μεταδίδεις ό,τι προείπα διά του προφορικού λόγου. Για να μην κουράσω, θα αρκεστώ να πω πως μέσες-άκρες ο προφορικός λόγος είναι προέκταση του γραπτού λόγου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top