Έκθεση Β1

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Mπορεί κάποιος να δώσει καμμιά συμβουλή για το πώς να δουλέυουμε στην έκθεσή στο Zertifikat b1 ???? Αν βάλουμε τα punkte με λάθος σειρά θα πέσει πολύ τσεκούρι ????? :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Αν δεν υπαρχει λογική ακολουθία εννοείται..
Όσο για τι συμβουλές..Το εξειδικεύεις λίγο? Ως προς τι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
δηλαδή να κάνω με όποια σειρά πιστέυω οτι πρέπει να είναι ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Συνήθως είναι αρκετά εμφανές ότι μπορεί να υπάρξει μόνο μία σειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
μάλιστα.....πως πρέπει να διαχειρίζεται κάποιος κατα την γνώμη σου εκείνο το μισάωρο που δίνουν ( χάθηκε να ήταν 45λεπτο :P ) στο γράμμα ???? αν έχεις δώσει φυσικά και έχεις και την ανάλογη εμπειρία......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Αν δεν είχα δώσει δε θα απαντούσα καν.
Με την επιφύλαξη πάντως ότι δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε που έδωσα θα σου πω ότι με την κατάλληλη προετοιμασία το μισάωρο φτάνει.
Βέβαια πρέπει να είσαι ψύχραιμος την ώρα της εξέτασης ώστε να κάνεις τα εξής:
α) να κατανοήσεις καλά το θέμα
β) να κατανοήσεις το είδος της έκθεσης και να θυμηθείς το αντίστοιχο λεξιλόγιο, προσφωνήσεις κ.λπ.(αυτά είναι εντελώς απαραίτητα!)
γ)να κάνεις ένα σύντομο πλάνο (ο χρόνος είναι λίγος αλλά αποδίδεις καλύτερα αν έχεις κάπου γραμμένες τις ιδέες σου)
δ)μην προσπαθήσεις να γράψεις περισσότερα από όσα ζητούνται
ε)μην προσπαθήσεις να εντυπωσιάσεις* χρησιμοποιήσε ακριβώς τη γλώσσα που ταιριάζει στο ύφος του κειμένου σου (θα εκτιμηθεί περισσότερο από το να γράψεις κάτι λόγιο σε απλό γράμμα)
στ) μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι την ώρα της εξέτασης (ο καθένας έχει τον δικό του ρυθμό)

Τώρα, για να λειτουργήσουν τα παραπάνω προϋποτίθεται ότι έχεις προετοιμαστεί καλά και πολλές φορές όχι μόνο στο περιεχόμενο της έκθεσης γενικά αλλά και στον τρόπο που τη γράφεις. Χρονομέτρησε τον ευατό σου έτσι ώστε να καταλάβεις τι κάνεις (αν κάνεις) λάθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
εχεις δίκιο.... οστόσο αν δεν καταλάβει κάποιος ένα punkt ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Το ότι είναι διακριτά δε σημαίνει ότι δεν έχουν και συνάφεια..
Συνήθης τακτική είναι να προσπαθείς να βγάλεις νόημα από τα συμφραζόμενα. Δεν είναι και τόσο δύσκολο αν έχεις καταλάβει το κείμενο και τα υπόλοιπα Punkte.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
δηλαδή το θέμα είναι να έχεις λεξιλόγιο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Σίγουρα...Και το να έχεις εξασκηθεί.Δίνεις φέτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ναι τον μαίο το goethe και το κρατικό.... :P είναι πολύ δύσκολα πτυχία ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Αυτό λογικά το γνωρίζεις ήδη αφού προετοιμάζεσαι να τα δώσεις.
Για το κρατικό δε γνωρίζω, ουδέποτε σκέφτηκα να το δώσω.
Του Goethe γενικά δεν είναι απλά αλλά αυτό είναι καλό. Ευνοούν τους καλά προετοιμασμένους και όσους έχουν την αντοχή να εξετάζονται με τις ώρες (κλασσικό πρόβλημα με τις εξετάσεις ξένων γλωσσών).
Αν πάντως νιώθεις αβέβαιος βάλε πρόγραμμα στο διάστημα μέχρι την εξέταση κυρίως για τα σημεία που πιστεύεις ότι υστερείς. Μην το αφήσεις. Συζήτησε και με τον καθηγητή σου και ζήτησε του επιπλέον εργασίες αν έχεις τη διάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
έχεις δίκιο ..... σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Καλή επιτυχία στις εξετάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki93

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
To B1 ειναι ειναι αρκετα ευκολο να το περασεις... Και πιστεψε με το μισαωρο φτανει και περισσευει στην εκθεση. Οσο για τα σημεια στιξης στην εκθεση κτλ γενικα εχουν ολα πολυ τυποποιημενες μορφες. Οταν εγραφα εγω ο καθηγητης μας μας εβαζε και μαθαιναμε προλογους που καθε φορα μπορουσες να τους προσαρμοσεις αναλογα με το θεμα. Οταν ανεβεις επιπεδο, αν ποτε θελησεις, θα δεις οτι εκει ειναι λιγο πιο δυσκολο.Εγω κοπηκα στο Β2 για δυο μοναδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
Ρε παιδια εγω ξερω απο την καθηγητρια μου οτι με οποια σειρα και να τα βαλεις δεν υπαρχει κανενα προβλημα....:worry:
Εγω οπως μου ερχοταν εκεινη την στιγμη απαντουσα στις ερωτησεις..Λετε να μου κοψουν μοναδες??:confused:
και κατι αλλο..Εαν δεν καταλαβεις μια ερωτηση και βγεις εκτος θεματος αλλα σε μια παραγραφο μονο σου παιρνουν ολη την παραγραφο λαθος και ας εισαι και σωστος στην γραμματικη και στην εκφραση?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Ρε παιδια εγω ξερω απο την καθηγητρια μου οτι με οποια σειρα και να τα βαλεις δεν υπαρχει κανενα προβλημα....:worry:
Εγω οπως μου ερχοταν εκεινη την στιγμη απαντουσα στις ερωτησεις..Λετε να μου κοψουν μοναδες??:confused:
και κατι αλλο..Εαν δεν καταλαβεις μια ερωτηση και βγεις εκτος θεματος αλλα σε μια παραγραφο μονο σου παιρνουν ολη την παραγραφο λαθος και ας εισαι και σωστος στην γραμματικη και στην εκφραση?:hmm:

Aν εννοείς με ποια σειρά πρέπει να βάλεις τα punkte,πρέπει να υπάρχει μια λογική σειρά αλλά δεν νομίζω ότι αν δεν τα έχεις βάλει σωστά θα σου κόψει μονάδες....τώρα για το αν θα σου πάρει όλη την παράγραφο λάθος,αν δεν έχεις πολυκαταλάβει τι λέει,δεν νομίζω να στην πάρει για λάθος αν η σύνταξη είναι σωστή...πιο πολύ τους ενδιαφέρει να δουν αν ξέρεις να γράφεις σωστά παρά οι ιδέες σου...έτσι νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntziWin

Διάσημο μέλος

Η Κουφό Χρυσόψαρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,096 μηνύματα.
Aν εννοείς με ποια σειρά πρέπει να βάλεις τα punkte,πρέπει να υπάρχει μια λογική σειρά αλλά δεν νομίζω ότι αν δεν τα έχεις βάλει σωστά θα σου κόψει μονάδες....τώρα για το αν θα σου πάρει όλη την παράγραφο λάθος,αν δεν έχεις πολυκαταλάβει τι λέει,δεν νομίζω να στην πάρει για λάθος αν η σύνταξη είναι σωστή...πιο πολύ τους ενδιαφέρει να δουν αν ξέρεις να γράφεις σωστά παρά οι ιδέες σου...έτσι νομίζω...
Βασικα ηταν σε μια ερωτηση η λεξη Erfahrung και ηξερα οτι ειναι κατι σχετικο με εμπειριες συνηθειες αλλα δεν ημουν σιγουρη..:/:
και ρωταω μια κοπελα και μου λεει εκδρομη σημαινει..και λεω σιγουρα??και μου λεει ναι ειμαι σιγουρη τριτη φορα δινω...Στην αρχη απορησα αλλα μετα μου φανηκε πολυ σιγουρη για αυτο που μου ελεγε..!!
και αρχιζω εγω και γραφω οτι μου αρεσουν πολυ οι εκδρομες και οτι παω συχνα σε διαφορα μερη...!!:redface:
Εμπειριες δεν ειναι και αυτο??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Βασικα ηταν σε μια ερωτηση η λεξη Erfahrung και ηξερα οτι ειναι κατι σχετικο με εμπειριες συνηθειες αλλα δεν ημουν σιγουρη..:/:
και ρωταω μια κοπελα και μου λεει εκδρομη σημαινει..και λεω σιγουρα??και μου λεει ναι ειμαι σιγουρη τριτη φορα δινω...Στην αρχη απορησα αλλα μετα μου φανηκε πολυ σιγουρη για αυτο που μου ελεγε..!!
και αρχιζω εγω και γραφω οτι μου αρεσουν πολυ οι εκδρομες και οτι παω συχνα σε διαφορα μερη...!!:redface:
Εμπειριες δεν ειναι και αυτο??:P

Χαχαχαχαχαχα τι ήθελες και ρώταγες?!:PΓια αυτό έδινε 3 φορά η κοπέλα!:P
Εμ δεν ξέρω...τι εμπειρίες σου ζητούσε?γενικά ή πανω σε κάποιο θέμα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gime

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
καλημέρα!
Σε μαθήτρια του φροντιστηρίου μου σήμερα στα προφορικά έπεσε θέμα για το κινητό και πως θα σχεδιάσουν ένα πάρτι για κάποιο φίλο τους. Πολύ εύκολα απ΄ότι μου είπε.
Αν ξέρει κάποιος ας μου πει στα ημιεπίσημα γράμματα βάζετε ημερομηνία γιατί η μαθήτρια μου ρώτησε 2 καθηγήτριες και της είπαν διαφορετικά πράγματα. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει γιατί δίνει σε λίγες ώρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top