Έκανα τη σωστή επιλογή;

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κι εγω τα ιδια με τον petran_r21. Με τα μορια που εβγαλα πρεπει να επιανα τιποτα μηχ μηχ ΕΜΠ, ή ΗΜΜΥ ΑΠΘ ή γενικα ΗΜΜΥ σε καποια πολη της Ελλαδας. Τελικα ομως οι γονεις μου με στηριξαν, μου ειπαν να σταματησω να ακουω τους γυρω και να κοιταξω μονη μου, οπως θα επρεπε να ειχα κανει εξ'αρχης. Δηλωσα μια σχολη που περυσι ειχε βαση 1100 μορια παρακατω απο αυτα που εβγαλα, αλλα ξερετε κατι.. ΤΗ ΓΟΥΣΤΑΡΩ. Τρελαινομαι με το προγραμμα σπουδων. Ανυπομονω να παω εκει.
Λιγο πριν παραδωσω το μηχανογραφικο σκεφτηκα μηπως να εβαζα καποια πολυτεχνικη σχολη, ετσι για το γαμωτο. Τωρα ντρεπομαι για τον εαυτο μου που περασε μια τετοια σκεψη απο το φτωχο μυαλουδακι μου. Γιατι θα εστρωνα τον κωλο μου 5 χρονια(minimum)να κανω κατι που δεν με ενθουσιαζει, για να λεω αυριο μεθαυριο στην κυρα-Ρενα ή στον κυρ-Μητσο "α ξερεις, ειμαι μηχανικος". Ε ΟΧΙ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ. Και ουτε νομιζω να γινομουν ποτε, αφου θα εβριζα θεους και δαιμονες που επελεξα κατι που δεν μου αρεσει.

Χαρμολυπη, συγχαρητηρια για τις επιδοσεις σου και κυριως για την επιλογη σου να πεις "οχι" στην κλασικη σχολη κυρους του πεδιου σου. Το βλεπεις και το βλεπω και το βλεπουμε παντου.
"αχ παιδια θελω ιατρικη αλλα αν δεν την πιασω θελω κατι σε πολυτεχνειο". Κλασικη αντιδραση ανθρωπου που δεν ξερει τι θελει και διαλεγει δυο all time classics επιλογες κυρους: Ιατρικη + Πολυτεχνειο. (οκ, ισως να υπαρχει και πιθανοτητα να του αρεσουν και τα δυο, αλλα ξερωγω, what are the chances!)

Θα βολευτουμε κι εμεις που επιλεξαμε τα μικρα και ταπεινα ΑΕΙ. :P
Και παλι συγχαρητηρια και καλη φοιτητικη ζωη!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
μην είστε απόλυτοι για το τι σας αρέσει και τι όχι...ακόμα και οι πρωτοδευτεροετείς μίας σχολής δν μπορούν να γνωρίζουν τι θα ακολουθήσει στα επόμενα (και τις περισσότερες φορές πιο ενδιαφέροντα) έτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
μην είστε απόλυτοι για το τι σας αρέσει και τι όχι...ακόμα και οι πρωτοδευτεροετείς μίας σχολής δν μπορούν να γνωρίζουν τι θα ακολουθήσει στα επόμενα (και τις περισσότερες φορές πιο ενδιαφέροντα) έτη...

Φυσικα και δεν ειμαστε σιγουροι.Κανενας δεν μπορει να αποφασισει σε αυτη την ηλικια τι θα σπουδασει,και ποσο μαλλον να του πει καποιος αλλος.Σιγουρο ειναι ομως οτι καποια σχολη μας ελκυει περισσοτερο απο τις αλλες.Ενημερωνομαστε για αυτες αλλος πολυ αλλος λιγο.Προγραμμα σπουδων,που μπορεις να δουλεψεις,με τι εχει να κανει το αντικειμενο σπουδων,δυνατοτητες να το συνδιασεις με αλλον τομεα,τι θα κανεις στην δουλεια σου,τι προοπτικες εχεις και ποιες ειναι.Αυτα ειναι πραγματα που προσπαθεις να μαθεις για να αποκτησεις μια αξιολογη γνωμη και κριση αλλα θα συμφωνησω οτι πρεπει συνηθως να κανεις τουλαχιστον 2 χρονια για να καταλαβεις απολυτα τι παιζει.Απο το ψαξιμο απορριπτεις μερικες αυξανεις σημαντικα τις πιθανοτητες να επιλεξεις την καταλληλη σχολη ..Που μπορει να μην ειναι μονο μια;):)

Υ.Γ.Εσενα τουλαχιστον Rania σε στηριζουν οι γονεις σου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linenblue

Νεοφερμένος

Η linenblue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οι γονείς και οι συγγενείς, πολλές φορές έχουν στο νου τους κάποια στερεότυπα και δεν ξεκουνούν από εκεί με τίποτα...Και, να συμπληρώσω, όχι με τις αγαθότερες των προθέσεων πάντα. Αν εσένα σου αρέσει και σε εκφράζει καλύτερα το τμήμα που διάλεξες, μην αγχώνεσαι. Κανένας που θα τελειώσει τη Νομική δεν έχει τριανταφυλλάκια και πουλάκια που κάνουν τσιου τσίου στο δρόμο του...Και θα κουραστεί και τα μούτρα του θα φάει και απλήρωτος θα μείνει καιρό κτλ, κτλ, κτλ...Το ίδιο, θα μου πεις, πιθανότατα θα κάνεις και εσύ. Σύμφωνοι, αλλά αλλιώς είναι να ζοριστείς για κάτι που αγαπάς, με άλλη όρεξη θα το κυνηγήσεις και θα το παλέψεις και άλλες πιθανότητες έχεις να καταφέρεις να κάνεις κάτι.
Η δική μου περίπτωση ίσως σε κάνει να δεις πιο καθαρα...Έκανα 2 πτυχία (παρεμφερή) από ανασφάλεια μήπως και δεν βρω δουλειά , σε αντικείμενα που... ε, μου άρεσαν, αλλά δεν με τρέλεναν κιόλας. Στο μυαλό μου πάντα στριφογύριζαν η ψυχολογία και η ζωγραφική, αλλά στα 18 δεν είχα το μυαλό και το θάρρος να τα επιλέξω. Τελικά, με τα πτυχία που ήδη έχω, δουλειά της προκοπής δεν κατάφερα να βρω. Ως ένα σημείο φταίει ότι τα πράγματα στην αγορά γενικά, είναι δύσκολα. Από εκεί και πέρα, φταίει το ότι εγώ δεν έχω και πολύ όρεξη να το κυνηγήσω. Θεωρώ ηλίθιο να φάω τη ζωή μου για να αυξήσω τις πωλήσεις της χ μάρκας σαπουνιού έναντι της ψ...Προτιμώ να κάνω κάτι πιο ουσιαστικό. Για αυτό βρήκα και αυτό το site, γιατί ψάχνω πληροφορίες για σπουδές ψυχολογίας...Ο λύκος και αν εγέρασε...που λέει κι η παροιμία. Για αυτό σου λέω, αν νιώθεις ότι αυτή η σχολή είναι κατάλληλη για εσένα, άσε τα τροπάρια των τρίτων...
Και, στο κάτω κάτω, αν κάποια στιγμή το μετανοιώσεις, οι κατατακτήριες να 'ναι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Οι γονείς και οι συγγενείς, πολλές φορές έχουν στο νου τους κάποια στερεότυπα και δεν ξεκουνούν από εκεί με τίποτα...Και, να συμπληρώσω, όχι με τις αγαθότερες των προθέσεων πάντα. Αν εσένα σου αρέσει και σε εκφράζει καλύτερα το τμήμα που διάλεξες, μην αγχώνεσαι. Κανένας που θα τελειώσει τη Νομική δεν έχει τριανταφυλλάκια και πουλάκια που κάνουν τσιου τσίου στο δρόμο του...Και θα κουραστεί και τα μούτρα του θα φάει και απλήρωτος θα μείνει καιρό κτλ, κτλ, κτλ...Το ίδιο, θα μου πεις, πιθανότατα θα κάνεις και εσύ. Σύμφωνοι, αλλά αλλιώς είναι να ζοριστείς για κάτι που αγαπάς, με άλλη όρεξη θα το κυνηγήσεις και θα το παλέψεις και άλλες πιθανότητες έχεις να καταφέρεις να κάνεις κάτι.
Η δική μου περίπτωση ίσως σε κάνει να δεις πιο καθαρα...Έκανα 2 πτυχία (παρεμφερή) από ανασφάλεια μήπως και δεν βρω δουλειά , σε αντικείμενα που... ε, μου άρεσαν, αλλά δεν με τρέλεναν κιόλας. Στο μυαλό μου πάντα στριφογύριζαν η ψυχολογία και η ζωγραφική, αλλά στα 18 δεν είχα το μυαλό και το θάρρος να τα επιλέξω. Τελικά, με τα πτυχία που ήδη έχω, δουλειά της προκοπής δεν κατάφερα να βρω. Ως ένα σημείο φταίει ότι τα πράγματα στην αγορά γενικά, είναι δύσκολα. Από εκεί και πέρα, φταίει το ότι εγώ δεν έχω και πολύ όρεξη να το κυνηγήσω. Θεωρώ ηλίθιο να φάω τη ζωή μου για να αυξήσω τις πωλήσεις της χ μάρκας σαπουνιού έναντι της ψ...Προτιμώ να κάνω κάτι πιο ουσιαστικό. Για αυτό βρήκα και αυτό το site, γιατί ψάχνω πληροφορίες για σπουδές ψυχολογίας...Ο λύκος και αν εγέρασε...που λέει κι η παροιμία. Για αυτό σου λέω, αν νιώθεις ότι αυτή η σχολή είναι κατάλληλη για εσένα, άσε τα τροπάρια των τρίτων...
Και, στο κάτω κάτω, αν κάποια στιγμή το μετανοιώσεις, οι κατατακτήριες να 'ναι καλά.

Mαρκετινγκ τελειωσες ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linenblue

Νεοφερμένος

Η linenblue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι, μαρκετινγκ...Και το μόνο που βρήκα ήταν να κάνω τη γραμματέα ή να γεμίζω τα ράφια με οδοντόκρεμες κτλ (πωλήτρια δηλαδή, αλλά χάι επιπέδου και καλά). Αυτό που λέω για αυξήσεις στα ποσοστά των πωλήσεων, για να ακριβολογούμε, αν μιλάμε για σχεδιασμό και μάλιστα σε μεγάλες επιχειρήσεις (πού αλλού;) είναι απλώς όνειρο για τους καινούριους στην αγορά...Εκτός και αν έχεις κανένα πολύ μπαμ βιογραφικό...ίσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top