Άσκηση στη χημεία Β' Λυκείου

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πως μπορώ να λύσω το 1
20220926_182453045.jpg
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Καταρχάς γράφεις την αντίδραση που συμβαίνει : Caco3+h2so4¬>Caso4 +h2co3
Παράλληλα το h2co3 ως ασταθές δίνει h2o + co2 (αέριο) ( να το γράφεις εξαρχής καλύτερα όχι όπως έκανα εγώ εδώ)
Μετά ισοστάθμιση : Συντελεστές όπως βλέπεις δε χρειάζεται
Από κει και πέρα ειναι μια μέθοδος των τριών. Ουσιαστικά η αντίδραση σου λέει ότι 1 Mol caco3 όταν αντιδρά με 1 Mol h2so4 δίνει 1 Mol co2 και 1 Mol h2o
Εσυ θες 4.48L co2 που σε stp (/22.4) είναι 0.2 Mol co2 άρα από μέθοδο των τριών θες και 0.2 Mol caco3
Τώρα για τη μάζα του Caso4 αφού έχεις βρει πλέον τα μολ πολλαπλασιαζεις με το Mr
 

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Α δηλαδή όταν δεν χρειάζεται ισοστάθμιση δηλ δεν έχει κάποιον αριθμό μπροστα εννοείται οτι είναι 1 μολ αυτό δεν μου έβγαινε
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Α δηλαδή όταν δεν χρειάζεται ισοστάθμιση δηλ δεν έχει κάποιον αριθμό μπροστα εννοείται οτι είναι 1 μολ αυτό δεν μου έβγαινε
Πάντα αν σε μια στοιχειομετρική αντίδραση δεν βλέπεις αριθμό,εννοιείται η μονάδα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top