Άσκηση στη Φυσική

Cat lady

Νεοφερμένος

Η Cat lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
16477769576281051975023753229948.jpg
16477771696223094082791423029455.jpg
16477772035231996447074971130144.jpg

Παιδιά όποιος μπορεί, μια μικρή βοήθεια... Έχω απελπιστειι 😭😭😭
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
View attachment 99171View attachment 99174View attachment 99175
Παιδιά όποιος μπορεί, μια μικρή βοήθεια... Έχω απελπιστειι 😭😭😭
Στην πρώτη σαν να σου λείπει ένα στοιχείο έχω την αίσθηση.

View attachment 99171View attachment 99174View attachment 99175
Παιδιά όποιος μπορεί, μια μικρή βοήθεια... Έχω απελπιστειι 😭😭😭
Anyways, σου στέλνω την 49(τις αντικαταστάσεις θα τις κάνεις εσύ εννοείται), και προσπάθησε την 45 ξανά. Εαν δεν την καταφέρεις εδώ είμαστε. Η λογική αντιμετώπισης είναι η ίδια, οπότε give it a go.

Στα λέω περιληπτικά τα βήματα :
1. Βρίσκουμε ολική αντίσταση που βλέπει η πηγή της ΗΕΔ- συμπεριλαμβάνοντας την εσωτερική της αντίσταση.

2.Βρίσκουμε το ολικό ρεύμα που διαρρέει το κύκλωμα.

3.Υπολογίζουμε τις πτώσεις τάσης εξαιτίας της εσωτερικής αντίστασης και της R3.

4. Απο τον νόμο των τάσεων του Kirchhoff, υπολογίζουμε έχοντας τα παραπάνω την πτώση τάσης στις R1 και R2(είναι ίδια γιατί είναι συνδεδεμένες παράλληλα).

5.Απο την σχέση P = V²/R , υπολογίζουμε την ισχύ που καταναλίσκεται σε κάθε αντίσταση.

1647781092867.png
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δεν λειπει κατι στην 42. βρισκεις την I1 απο την ισχυ και μετα την Ι3 την βρισκεις επειδη εχεις παραλληλη αντισταση
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
γιατι; δεν αρκει η ισοδυναμη ταση της αντιστασης R1,2 να ειναι ιση με την ταση της R3;
 

Cat lady

Νεοφερμένος

Η Cat lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Anyways, σου στέλνω την 49(τις αντικαταστάσεις θα τις κάνεις εσύ εννοείται), και προσπάθησε την 45 ξανά. Εαν δεν την καταφέρεις εδώ είμαστε. Η λογική αντιμετώπισης είναι η ίδια, οπότε give it a go.

Στα λέω περιληπτικά τα βήματα :
1. Βρίσκουμε ολική αντίσταση που βλέπει η πηγή της ΗΕΔ- συμπεριλαμβάνοντας την εσωτερική της αντίσταση.

2.Βρίσκουμε το ολικό ρεύμα που διαρρέει το κύκλωμα.

3.Υπολογίζουμε τις πτώσεις τάσης εξαιτίας της εσωτερικής αντίστασης και της R3.

4. Απο τον νόμο των τάσεων του Kirchhoff, υπολογίζουμε έχοντας τα παραπάνω την πτώση τάσης στις R1 και R2(είναι ίδια γιατί είναι συνδεδεμένες παράλληλα).

5.Απο την σχέση P = V²/R , υπολογίζουμε την ισχύ που καταναλίσκεται σε κάθε αντίσταση.

View attachment 99188
Ευχαριστώ πάρα πολυυυυ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
γιατι; δεν αρκει η ισοδυναμη ταση της αντιστασης R1,2 να ειναι ιση με την ταση της R3;
Ναι έχεις δίκιο, είχα άλλο πράγμα στον νού μου επειδή προσπαθούσα να αποφύγω τους διαιρέτες ρεύματος που είναι πιο γρήγοροι, αλλά δεν διδάσκονται, και αμέλησα τελείως στο τέλος οτι δίνει την ισχύ στην R1.

Το ρεύμα που διαρρέει την ισοδύναμη R1,2 θα είναι :
I1 = sqrt(P/R1)

Και η πτώση τάσης στα άκρα της V1,2 και της V3.(ίσες, όντας παράλληλες οι αντιστάσεις) :
V1,2 = V3 = V1 + V2 = I1(R1+R2). (διαρρέονται απο το ίδιο ρεύμα)

Επομένως :
Iολ = V1,2/[(R1+R2)//R3]

Η συνολική αντίσταση του κυκλώματος είναι :
Rολ = [(R1+R2)//R3] + R4 + R5

Οπότ η ολική ισχύς που δίνεται στο κύκλωμα θα είναι :
Pολ = Iολ²Rολ...όσο βγαίνει.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
1647787492396.png

κάτσε κάτι σκέφτηκα

ακυρο δεν παιζει, η R2 ειναι 1 Ω αλλα δεν μπορω να τα αποδειξω.
η
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Στην πρώτη περίπτωση θα ισχύει :
P1 = V1²/R1
P2 = V2²/R2

Όμως η ισοδύναμη αντίσταση του κυκλώματος είναι : Rισ = R1 + R2
Οπότε το Ιολ = V/Rισ.

Η πτώση τάσης στην R1 :
V1 = Iολ*R1 = V*R1/Rισ

Η πτώση τάσης στην R2 :
V2 = Iολ*R2 = V*R2/Rισ

Διότι συνδέονται σε σειρά, άρα διαρρέονται απο το ίδιο ρεύμα.

Επομένως :
P1 = V1²/R1 = [V*R1/Rισ]²/R1 = V²R1/Rισ²
P2 = V2²/R1 = [V*R2/Rισ]²/R1 = V²R2/Rισ²

Διαιρώντας κατά μέλη :
α = R1/R2 = P1/P2 = 60W/40W = 1,5

Στην άλλη περίπτωση η πτώση τάσης είναι ίδια και για τις δύο αντιστάσεις και ίση με V, οπότε :
P1' = V²/R1 = V²*R1/R1² = P1*Rισ²/R1² = P1*(1 + 1/α)²
P2' = V²/R2 = V²*R2/R2² = P2*Rισ²/R2² = P2*(1 + α)²

Οπότε :

P1' = 60W(1+1/1.5)² = 500/3 W
P2' = 40W*(1+1.5)² = 250 W
 

Cat lady

Νεοφερμένος

Η Cat lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ειλικρινα, σας ευχαριστώ πάρα πολυυ ❤️ Δεν έχω λόγια..
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ειλικρινα, σας ευχαριστώ πάρα πολυυ ❤️ Δεν έχω λόγια..
Τελικά αυτή που σου άφησα για εξάσκηση ήταν η πιο "δύσκολη" νομίζω :laugh: . Δεν πειράζει όμως,ότι κατάφερες καλό κάνει. Καλή συνέχεια :) .
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
20-3.jpg

με κούρασε λιγο αυτη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top