Άσκηση στα πολυμερή

Monster Hunter

Νεοφερμένος

Ο Monster Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με μία άσκηση σχετικά με τα πολυμερή, η οποία λέει:
"Ποιο από τα παρακάτω πολυμερή θα περιμένατε να είναι πιο κατάλληλο για την κατασκευή ενός προφυλακτήρα;
1)Πολυστυρένιο(Tg=100°C)
2)Συμπολυμερές αιθυλενίου/προπυλενίου(Tg=100°C)"
Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με μία άσκηση σχετικά με τα πολυμερή, η οποία λέει:
"Ποιο από τα παρακάτω πολυμερή θα περιμένατε να είναι πιο κατάλληλο για την κατασκευή ενός προφυλακτήρα;
1)Πολυστυρένιο(Tg=100°C)
2)Συμπολυμερές αιθυλενίου/προπυλενίου(Tg=100°C)"
Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
το δευτερο ειναι σκληροτερο και ανθεκτικοτερο

 

Monster Hunter

Νεοφερμένος

Ο Monster Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
το δευτερο ειναι σκληροτερο και ανθεκτικοτερο

Καλησπέρα Γιάννη, σε ευχαριστω και παλι για την απαντηση σου.
Ωστόσο δεν εχω καταλάβει πως κατέληξες στο συμπέρασμα αυτό, καθώς το pdf που εστειλές δεν αναφέρει πληροφορίες για το συγκεκριμένο συμπολυμερες.
Ανυπομονώ να μου εξηγήσεις(αν θες φυσικα) περαιτέρω την αποψη σου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Καλησπέρα Γιάννη, σε ευχαριστω και παλι για την απαντηση σου.
Ωστόσο δεν εχω καταλάβει πως κατέληξες στο συμπέρασμα αυτό, καθώς το pdf που εστειλές δεν αναφέρει πληροφορίες για το συγκεκριμένο συμπολυμερες.
Ανυπομονώ να μου εξηγήσεις(αν θες φυσικα) περαιτέρω την αποψη σου
Κοιτα το μονο που ξερω απο προφυλακτηρες αυτοκινητου ειναι οτι θελουν ασταρωμα πριν τους βαψεις.
Κοιταξα το χαρτι και για το πρωτο πολυμερες γραφει οτι κανει για αφρωδη και προστατευτικα του δερματος, Καπου λεει περιπου και για το αλλο περι σκλυροτητας και αντοχης.
Εσυ που εισαι ειδικη στην χημεια θα κρινεις καλυτερα. Εγω απο χημεια δεν... μονο οτι το θεικο οξυ δεν το βαζουν σε μεταλικα μπουκαλια και δεν το δινουν σε παρανοικες.
Επισεις οι τεχνιτες για να επισκευασουν μικροσπασιματα χρησιμοποιοιυν πολυπροπυλενιο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι ειδικος θα σου ελεγα να το ψαξεις σε μοριακο επιπεδο. Ισως να εχουν καποια σχεση οι δακτυλιοι του πολυστυρενιου που το καθιστουν υλικο ακατάλληλο για την κατασκευη προφυλακτηρων.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το πολυστυρένιο μπαίνει μέσα απ' τον προφυλακτήρα για να απορροφά τους κραδασμούς, ενώ το συμπολυμερές σε κάποιες περιπτώσεις χρησιμοποιείται για τον ίδιο τον προφυλακτήρα (το κάλυμμα δηλαδή) όντας πιο εύκολο να καλουπωθεί και πιο ανθεκτικό στην κρούση, την υγρασία και την ηλιακή ακτινοβολία (δεν ξεθωριάζει το χρώμα του). Τώρα αν το ψάξεις παραπάνω θα δεις ότι οι περισσότεροι προφυλακτήρες είναι φτιαγμένοι από πολυκαρβονικό (PC) αλλά αφού σου λέει να διαλέξεις ένα απ' τα δύο, εγώ στη θέση σου θα επέλεγα το συμπολυμερές. Γιατί όμως σου δίνει τη θερμοκρασία υαλώδους μετάβασης; Μήπως στο συνδέει με κάποιο αντίστοιχο τμήμα του μαθήματος;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top