Άσκηση στατιστικής

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
καλημερα εχω μια απορια στο μαθημα της στασιστικης και θα ηθελα αν καποιος μπορει να με ξεμπερδεψει..η απορια μου αφορα τα διαστηματα εμπιστοσυνης και πιο συγκεκριμενα το επιπεδο σημαντικοτητας (α)..εχω παρατηρησει οτι σε μερικες ασκησεις εχουμε 1-α=P και στην συνεχεια λεμε(μας δινεται το P)..α=..,α/2=..1-α/2=..και βρισκουμε αυτο που θελουμε και παμε στον πινακα για να βρουμε το Ζ..εχω δει σε καποιες αλλες ασκησεις ομως οτι δεν κανουμε ολη αυτην την διαδικασια αλλα παιρνουμε κατευθειαν την πιθανοτητα P και παμε στο πινακακι(δηλαδη θεωρουμε τωρα την στηλη του πινακα σαν 1-α)..μπορει καποιος να με βοηθησει να τα ξεχωρισω,ποτε συμβαινει το καθενα??
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
αναφερεσαι προφανως πως βρισκεις πιθανοτητες απο μεταβλητες που ακολουθουν την κανονικη κατανομη.Αν σου λεει μια μεταβλητη χ ακολουθει κανονικη με μεση τιμη μ και διασπορα σ^2 για να βρεις την πιθανοτητα P(x<=k) Τυποποιεις την μεταβλητη χ.Η τυποποιηση γινεται ως εξης αφαιρεις τη μεση τιμη και και διαιρεις με το σ δηλαδη την τυπικη αποκλιση ετσι ακολουθει την τυπικη κανονικη κατανομη και ετσι μπορεις να χρησιμοποιησεις το πινακακι.Το πινακακι που σου δινεται αφορα μονο την τυπικη κανονικη δηλαδη την κανονικη με μεση τιμη 0 και διασπορα 1
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
απλα αυτο με το επιπεδο σημαντικοτητας α που εχω γραψει πιο πανω δεν εχω καταλαβει
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
απλα αυτο με το επιπεδο σημαντικοτητας α που εχω γραψει πιο πανω δεν εχω καταλαβει
το επιπεδο σημαντικοτητας α ειναι η πιθανοτητα σφαλματος 1 δηλαδη η πιθανοτητα να απορριψεις τη μηδενικη υποθεση δοθεντος οτι ειναι δεκτη στην πραγματικοτητα.μπορει μια ασκηση να σου πει διαστημα εμπιστοσυνης ξερω γω 95% τοτε εννοει 1-α=0.95.Οπου ακους διαστημα εμπιστοσυνης ειναι το 1-α,οταν ακους επιπεδο σημαντικοτητας ειναι το α σκετο
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Θα ήταν προτιμότερο, αν μπορείς να παραθέσεις τις δύο ασκήσεις για να καταλάβουμε καλύτερα σε τι αναφέρεσαι. Σε κάθε περίπτωση το a/2 προκύπτει διότι το εμβαδόν του α είναι το άθροισμα που προκύπτει από τις δύο "ουρές" της κατανομής για να το πω τελείως μπακαλίστικα. :P
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
βρηκα 2 ασκησεις για να σας βοηθησω να καταλαβετε την απορια μου..στην μια ασκηση κανουμε 1-α=P..,α/2=..,1-α/2=..βρισκουμε το αποτελεσμα και παμε στο πινακακι..στην αλλη με την ομαδα κανουμε κατευθειαν 1-α=P,δηλαδη παιρνουμε κατευθειαν την πιθανοτητα που μας δινει και παμε στο πινακακι..ποτε συμβαινει αυτο και πως μπορω να καταλαβω απο την εκφωνηση της ασκησης τι απο τα 2 πρεπει να κανω σε καθε ασκηση???
 

Συνημμένα

  • i30.png
    i30.png
    81.9 KB · Εμφανίσεις: 214
  • i35.png
    i35.png
    77.5 KB · Εμφανίσεις: 194

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
φανταζομαι οτι εννοει το 95% διαστημα εμπιστοσυνης σε κανονικη κατανομη.δεδομενο δεν μπορει να θεωρηθει οτι η κατανομη ειναι κανονικη αλλα ψιλιαζομαι οτι θα εννοει κανονικη κατανομη.Ο τυπος ειναι γνωστος και μπορει να τον βρεις εδω https://el.wikipedia.org/wiki/Διάστημα_εμπιστοσύνης.
Στην δευτερη περιπτωση βεβαια εφοσον μιλαμε για 35 παρατηρησεις εφαρμοζεται το κεντρικο οριακο θεωρημα επομενως ισχυουν οι τυποι του διαστηματος εμπιστοσυνης σε κανονικη κατανομη.Στην πρωτη περιπτωση επειδη η τυπικη αποκλιση δεν ειναι γνωστη πρεπει να παρεις την t κατανομη.
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
αυτο με την Z και t κατανομη το εχω καταλαβει..και τους τυπους τους ξερω..το θεμα μου ειναι με τον υπολογισμο του επιπεδου σημαντικοτητας α που ειναι διαφορετικο σε αυτες τις 2 ασκησεις
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
αυτο με την Z και t κατανομη το εχω καταλαβει..και τους τυπους τους ξερω..το θεμα μου ειναι με τον υπολογισμο του επιπεδου σημαντικοτητας α που ειναι διαφορετικο σε αυτες τις 2 ασκησεις
το επιπεδο σημαντικοτητας ειναι 5%.θα ψαξεις στους πινακες το 5% ποσοστιαιο σημειο της z και της t κατανομης.στον πινακα της z θα ψαξεις 95% αθροιστικη σχετικη συχνοτητα καθως μετραει το απο αριστερα ποσοστο.
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
στην μια ασκηση θα πω:1-α=0,95,α=0,05,1-α/2=0.975 και θα ψαξω αυτο στο πινακακι..στην ασκηση με την ποδοσφαιρικη ομαδα θα πω 1-α=0,95 και θα ψαξω το 0,95 στο πινακακι...γιατι ομως γινεται αυτο?γιατι σε αυτες τις 2 ασκησεις βρισκουμε διαφορετικα το α??
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
στην μια ασκηση θα πω:1-α=0,95,α=0,05,1-α/2=0.975 και θα ψαξω αυτο στο πινακακι..στην ασκηση με την ποδοσφαιρικη ομαδα θα πω 1-α=0,95 και θα ψαξω το 0,95 στο πινακακι...γιατι ομως γινεται αυτο?γιατι σε αυτες τις 2 ασκησεις βρισκουμε διαφορετικα το α??
και στα δυο 0,975 ειναι
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
οχι η ασκηση με την ομαδα ειναι 0,95 με 10 βαθμους ελευθεριας(την εχουμε λυσει στην σχολη)..το γιατι δεν μπορω να καταλαβω
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top