Άσκηση μαθηματικών

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
αυτο στην αριστερη πανω πλευρα.λογικα ειναι ομοια βαση σχηματος απλα δεν μπορω να βγαλω μια γωνια ιση

Ναι κατάλαβα ποιο λες. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω. Ακόμα και εαν μπορείς να κάνεις κάτι με αυτό, θα έχει περισσότερη ταλαιπωρία.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Ναι κατάλαβα ποιο λες. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω. Ακόμα και εαν μπορείς να κάνεις κάτι με αυτό, θα έχει περισσότερη ταλαιπωρία.
απλα το ειχα σκεφτει ως πρωτη λυση αλλα δεν φαινεται να μπορει να αποδειχτει οτι ειναι ομοια
 

Αννα Τσιτα

Νεοφερμένος

Η Αννα Τσιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για την βοηθεια σας. Η αλήθεια είναι ότι ίσως η άσκηση με δυσκόλεψε γιατι παω πρωτη λυκειου...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Δεν ειναι ευκολη ασκηση αννα. Τριγωνομετρια εχετε κανει?
 

Αννα Τσιτα

Νεοφερμένος

Η Αννα Τσιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γεωμετρια έχουμε κάνει πολύ λίγα πράγματα... και πιο πολύ ιδιότητες!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γεωμετρια έχουμε κάνει πολύ λίγα πράγματα... και πιο πολύ ιδιότητες!

Πιθανότατα θα την δυσκολέψει και η δική μου γιατί περιέχει πολυώνυμο τρίτου βαθμού. Ίσως να μπορεί με διαφορετικό αλγεβρικό χειρισμό να καταλήξει η λύση σε δευτέρου βαθμού, αλλά δεν έχει και πολύ σημασία εαν είναι δεύτερου ή τρίτου εαν δεν έχει μάθει ακόμα πολυώνυμα.

Κάνουν εξίσωση δευτέρου βαθμού στην Α λυκείου βέβαια,σωστά ; Άρα έχουν μια βάση.
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πιθανότατα θα την δυσκολέψει και η δική μου γιατί περιέχει πολυώνυμο τρίτου βαθμού. Ίσως να μπορεί με διαφορετικό αλγεβρικό χειρισμό να καταλήξει η λύση σε δευτέρου βαθμού, αλλά δεν έχει και πολύ σημασία εαν είναι δεύτερου ή τρίτου εαν δεν έχει μάθει ακόμα πολυώνυμα.

Κάνουν εξίσωση δευτέρου βαθμού στην Α λυκείου βέβαια,σωστά ; Άρα έχουν μια βάση.
Για την λυση σου επρεπε να googlαρω και την λέξη εποπτεία, επομένως μαλλον έχεις δίκιο :laugh: :laugh:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Για την λυση σου επρεπε να googlαρω την λέξη εποπτεία, επομένως μαλλον έχεις δίκιο :laugh: :laugh:

Είναι η πιο επίσημη λέξη για το "Δοκιμάζω τιμές στην τύχη(τύπου ...-2,-1,0,1,2...κτλπ.) και όποια κάτσει και μηδενίσει το πολυώνυμο καλώς" :hehe: . "Βρώμικος" τρόπος, αλλά απλός.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αυτός ο horner πάντως, σωτήριος
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Τριγωνομετρία δε διδάσκεται και από τη γ γυμνασίου ; Ημιτονο και συνημίτονο οξείας γωνίας σίγουρα.
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Τέλος πάντων, στο θέμα μας. Εν τέλει θα σου έλεγα να πας με τον τρόπο μου, μιας που χρησιμοποιώ πολυ απλή τριγωνομετρία *που έχεις διδαχτει* (αντίθετα, τριτοβαθμια αδυνατο να έχεις δει στην Α λυκείου). Απο κει και ύστερα, γωνιες εντος εναλλαξ, επιτ'αυτα κλπ εχεις δει στο γυμνασιο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Είναι η πιο επίσημη λέξη για το "Δοκιμάζω τιμές στην τύχη(τύπου ...-2,-1,0,1,2...κτλπ.) και όποια κάτσει και μηδενίσει το πολυώνυμο καλώς" :hehe: . "Βρώμικος" τρόπος, αλλά απλός.
φαντασου να δεις τριωνυμο και να ξεχασεις τον τυπο των ριζων και να παλευεις με δοκιμες να βρεις τις ριζες
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
φαντασου να δεις τριωνυμο και να ξεχασεις τον τυπο των ριζων και να παλευεις με δοκιμες να βρεις τις ριζες

Το scope των αναλυτικών λύσεων που συνηθίζει κάποιος στο λύκειο δεν υφίσταται στον πραγματικό κόσμο. Οπότε το trial and error είναι ένας τρόπος να κάνεις την δουλειά σου, όπως και το reverse engineering(που συνηθίζεται στην φυσική).

Πρόκειται για πτυχές των μαθηματικών που δεν αγγίζονται ούτε κατά διάνοια στο λύκειο-και ενδεχομένως να μην τις μαθαίνουν και όλοι οι μαθηματικοί στο πανεπιστήμιο :

βελτιστοποίηση,αριθμητική ανάλυση,θεωρία πολυπλοκότητας κ.α.
 
Τελευταία επεξεργασία:

_Aggelos123

Νεοφερμένος

Ο _Aggelos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας παιδια... μας εβαλε ο κυριος μου αυτην την ασκηση... μπορει καποιος να μου τη λυσει;; πρεπει να την παραδωσω μεχρι τις 5:00 το απογευμα! Σας ευχαριστω...
Άννα στείλε μου μήνυμα στο Instagram όπου λέγεται mysthria_gr . Επειδή υπάρχουν αρκετές στείλε σε εκείνην όπου με ακολουθούν περίπου 7635 άτομα , ακολουθώ 901 και έχω 181 posts . Ο λόγος που σου λέω είναι για να σε βάλω σε μια ομαδική στο discord με πολλά άτομα όπου θα σου λύνουν ότι ασκήσεις δεν μπορείς όπως και απορίες
 

Αννα Τσιτα

Νεοφερμένος

Η Αννα Τσιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Άννα στείλε μου μήνυμα στο Instagram όπου λέγεται mysthria_gr . Επειδή υπάρχουν αρκετές στείλε σε εκείνην όπου με ακολουθούν περίπου 7635 άτομα , ακολουθώ 901 και έχω 181 posts . Ο λόγος που σου λέω είναι για να σε βάλω σε μια ομαδική στο discord με πολλά άτομα όπου θα σου λύνουν ότι ασκήσεις δεν μπορείς όπως και απορίες
Σε ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου απλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω instagram. Μπορείς να μου πεις σε προσωπική συζήτηση εδώ??
 

_Aggelos123

Νεοφερμένος

Ο _Aggelos123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σου απλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω instagram. Μπορείς να μου πεις σε προσωπική συζήτηση εδώ??
Οκ αν μπορείς κατέβασε την εφαρμογή discord και κάνε έναν λογαριασμό . Μόλις το καταφέρεις στείλε μου μήνυμα να σου πω τι να κάνεις μετά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top