Άσκηση μαθηματικών

Αννα Τσιτα

Νεοφερμένος

Η Αννα Τσιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γεια σας παιδια... μας εβαλε ο κυριος μου αυτην την ασκηση... μπορει καποιος να μου τη λυσει;; πρεπει να την παραδωσω μεχρι τις 5:00 το απογευμα! Σας ευχαριστω...
 

Συνημμένα

  • 20210606_112017.jpg
    20210606_112017.jpg
    88.8 KB · Εμφανίσεις: 194

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
την εκανα λίγο βιαστικά.. επισημάνετε λαθη!
 

Συνημμένα

  • CamScanner 06-06-2021 12.27.pdf
    290.6 KB · Εμφανίσεις: 153

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Ζητας εμβαδον μπλε και δινεις τα 2 κομματια ποσο ειναι.τα 2 squares πανω πανω τι ρολο παιζει?
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Νομίζω πως το 2 squares πανω πανω εννοεί οτι όντως έχουμε τετράγωνα, ωστε να παρουμε ορθες γωνιες
α οκ.θα μου πεις φαινεται απο το σχημα αλλα στη γεωμετρια δεν υπαρχει φαινεται,ολα αποδεικνυονται οποτε καλως το γραφει
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Γεια σας παιδια... μας εβαλε ο κυριος μου αυτην την ασκηση... μπορει καποιος να μου τη λυσει;; πρεπει να την παραδωσω μεχρι τις 5:00 το απογευμα! Σας ευχαριστω...
ποιος μ.. σας την εβαλε αυτη :P .. copy-paste απο ομαδα στο facebook την εχει παρει :loltooth:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
εμβαδο τετραγωνου-εμβαδο τραπεζιου-εμβαδο πανω ορθογωνιου.το θεμα ειναι να βρεις την πανω μικρουλα πλευρα ισως μεσω ομοιοτητας τριγωνων
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Αννα η λυση του Τ C ειναι μια πολυ καλη λυση, Δεν ξερω τι παιζει με την ταξη σου? τριγωνομετρια κάνετε? , τι ταξη εισαι?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Μια λύση χωρίς τριγωνομετρία είναι επίσης αυτή.
ΑΒ κάθετη στην ΔΒ και ΕΒ κάθετη στην ΑΓ . Γωνίες με πλευρές κάθετες είναι ίσες.
Άρα τα τρίγωνα ΔΒΕ και ΒΑΓ είναι όμοια,γιατί είναι ορθογώνια και έχουν μια οξεία γωνία ίση.
Επομένως ισχύει ότι :

γ/δ = α/γ =>
γ² = 4δ

β/γ = ε/δ =>
β²/γ² = ε²/δ² =>
β²/4δ = ε²/δ² =>
β² = 4ε²/δ =>
ε² = β²δ/4

Επειδή όμως έχουμε τετράγωνο(το μεγάλο), ισχύει δ+β = 4cm+3cm = 7cm.
Εν τέλει δ = (7-β) cm. Οπότε η προηγούμενη γίνεται :

ε² = β²(7-β)/4

και η αρχική :

γ² = 4(7-β)

Απο το πυθαγόρειο θεώρημα για το μπλέ τετράγωνο ισχύει :
δ² = ε² + γ² =>
(7-β)² = β²(7-β)/4 + 4(7-β)
....
....
....
β³ - 3β² - 40β + 84 = 0
Η παραπάνω απο εποπτέια,έχει λύσεις : β = 7 cm ή β = 2cm.
Η β = 7cm απορρίπτεται διότι τότε θα ήταν γ = 0 cm .

Άρα β = 2cm και επομένως γ² = 4δ = 4(7-β) = 4(7 - 2) cm² = 20 cm² .
Οπότε εμβαδόν μπλε τετραγώνου = γ² = 20 cm²


1622977763527.png
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
δεν ξερω αλλα τελικα μου φαινεται μεγαλη φολα η ασκηση.παρατηρηστε οτι οι ΓΗΘ και ΖΗΒ γωνιες ειναι ισες ως οξειες γωνιες με πλευρες καθετες.Ετσι αυτα τα 2 τριγωνα ορθογωνια ειναι ισα λογω αυτης της γωνια και επειδη εχουν μια καθετη πλευρα ιση ως πλευρα τετραγωνου.αρα βγαινει η πλευρα τετραγωνου 4 λογω της ισοτητας τριγωνων αρα το εμβαδον 16.οχι εκανα λαθος ο σαμαελ εδωσε τη σωστη λυση
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
δεν ξερω αλλα τελικα μου φαινεται μεγαλη φολα η ασκηση.παρατηρηστε οτι οι ΓΗΘ και ΖΗΒ γωνιες ειναι ισες ως οξειες γωνιες με πλευρες καθετες.Ετσι αυτα τα 2 τριγωνα ορθογωνια ειναι ισα λογω αυτης της γωνια και επειδη εχουν μια καθετη πλευρα ιση ως πλευρα τετραγωνου.αρα βγαινει η πλευρα τετραγωνου 4 λογω της ισοτητας τριγωνων αρα το εμβαδον 16

Έχεις κάνει κάποιο λάθος, η ΗΒ είναι παράλληλη στην ΗΓ . Μόνο οι ΗΘ και ΖΗ πλευρές είναι κάθετες. Οπότε αυτές οι γωνίες δεν είναι ίσες μεταξύ τους.

Δες στο προηγούμενο μήνυμα μου ποιες είναι οι κάθετες μεταξύ τους.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
ρε μαγκες τωρα που το ξαναβλεπω τα τριγωνα οχι απλα ειναι ομοια οπως λεει ο σαμουελ αλλα και ισα αφου εχουν τη γωνια αυτη ιση που ειπα και την υποτεινουσα ως πλευρες τετραγωνου.αρα ΔΕΒ=ΑΒΓ οποτε απεναντι απο αυτες τις ισες γωνιες α=γ=4.τι δεν βλεπω?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις κάνει κάποιο λάθος, η ΗΒ είναι παράλληλη στην ΗΓ . Μόνο οι ΗΘ και ΖΗ πλευρές είναι κάθετες. Οπότε αυτές οι γωνίες δεν είναι ίσες μεταξύ τους.

Δες στο προηγούμενο μήνυμα μου ποιες είναι οι κάθετες μεταξύ τους.
ΑΒΓ=ΔΕΒ διοτι η γωνια που ειπαμε ιση ως οξειες γωνιες με πλευρες καθετες και η υποτεινουσα της ειναι η πλευρα γ.δες απεναντι απο τις Β και Ε στα τριγωνα οτι ειναι οι πλευρες που θες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
ρε μαγκες τωρα που το ξαναβλεπω τα τριγωνα οχι απλα ειναι ομοια οπως λεει ο σαμουελ αλλα και ισα αφου εχουν τη γωνια αυτη ιση που ειπα και την υποτεινουσα ως πλευρες τετραγωνου.αρα ΔΕΒ=ΑΒΓ οποτε απεναντι απο αυτες τις ισες γωνιες α=γ=4.τι δεν βλεπω?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ΑΒΓ=ΔΕΒ διοτι η γωνια που ειπαμε ιση ως οξειες γωνιες με πλευρες καθετες και η υποτεινουσα της ειναι η πλευρα γ.δες απεναντι απο τις Β και Ε στα τριγωνα οτι ειναι οι πλευρες που θες.

To θέμα είναι οτι εσύ βγάζεις άλλο αποτέλεσμα με μια πιο ισχυρή πρόταση, ενώ εμείς οι δυο με τον T C* βγάζουμε ίδιο αποτέλεσμα με διαφορετικές προσεγγίσεις, και πιο ασθενείς προτάσεις στην πορεία. Οπότε σίγουρα κάπου πρέπει να έχεις κάνει λάθος.

ΥΓ. Δεν ξέρω σε ποιο σχήμα αναφέρονται τώρα οι γωνίες που λες. Στο δικό μου ή στου T C* ;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
To θέμα είναι οτι εσύ βγάζεις άλλο αποτέλεσμα με μια πιο ισχυρή πρόταση, ενώ εμείς οι δυο με τον T C* βγάζουμε ίδιο αποτέλεσμα με διαφορετικές προσεγγίσεις, και πιο ασθενείς προτάσεις στην πορεία. Οπότε σίγουρα κάπου πρέπει να έχεις κάνει λάθος.
τα τριγωνα αυτα δεν ειναι ισα???ορθογωνια,υποτεινουσα ιση,γωνια ιση.αρα που εχω κανει λαθος?απεναντι απο την αλλη ιση γωνια ειναι αυτες οι πλευρες.ωπα οντως εχω κανει λαθος στο ενα τριγωνο ειναι υποτεινουσα στο αλλο ειναι καθετη πλευρα.γκαβομαρα!!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Δυστηχως ευκλειδη τα τριγωνα δεν ειναι ισα , απλα ομοια οπως λεει ο samael
Θα ηταν ισα αν οι 2 γωνιες διπλα στην μπλε γραμμη ηταν ισες.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Δυστηχως εηκλειδη τα τριγωνα δεν ειναι ισα , απλα ομοια οπως λεει ο samael
ναι το ειδα.οταν βιαζεσαι σκονταφτεις.δεν προσεξα οτι στο αλλο τριγωνο αυτη που ειναι ναι μεν ιση ειναι υποτεινουσα στο ενα καθετη πλευρα στο αλλο οποτε προφανως δεν μπορει να ναι ισα!!!το ξερα οτι εχω κανει λαθος αλλα λεω τι γινεται
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
ναι το ειδα.οταν βιαζεσαι σκονταφτεις.δεν προσεξα οτι στο αλλο τριγωνο αυτη που ειναι ναι μεν ιση ειναι υποτεινουσα στο ενα καθετη πλευρα στο αλλο οποτε προφανως δεν μπορει να ναι ισα!!!το ξερα οτι εχω κανει λαθος αλλα λεω τι γινεται
Ναι είναι λίγο μπερδεγουει γιατί είναι αλλιώς τοποθετημένα στον χώρο οπότε θέλει προσοχή.
Τα αρνητικά της γεωμετρίας... :P
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Ναι είναι λίγο μπερδεγουει γιατί είναι αλλιώς τοποθετημένα στον χώρο οπότε θέλει προσοχή.
Τα αρνητικά της γεωμετρίας... :P
πρεπει να πεσει πανελληνιες αυτο με μορφη συναρτησης να κλαινει 30 μερονυχτα οι υποψηφιοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

υπαρχει τροπος να βγαλεις το μικρο τριγωνο κατω με το μεγαλο απο πανω ομοιο ετσι ωστε να πας με λογους εμβαδων και να βρεις ποσο ειναι η πλευρα και να πας με αφαιρεση εμβαδων σχηματων??απο το σχημα φαινονται οτι ιεναι ομοια απλα σπαω το κεφαλι μου να βγαλω μια γωνια ιση να ξεμπερδεψω
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
πρεπει να πεσει πανελληνιες αυτο με μορφη συναρτησης να κλαινει 30 μερονυχτα οι υποψηφιοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

υπαρχει τροπος να βγαλεις το μικρο τριγωνο κατω με το μεγαλο απο πανω ομοιο ετσι ωστε να πας με λογους εμβαδων και να βρεις ποσο ειναι η πλευρα και να πας με αφαιρεση εμβαδων σχηματων??απο το σχημα φαινονται οτι ιεναι ομοια απλα σπαω το κεφαλι μου να βγαλω μια γωνια ιση να ξεμπερδεψω

Νομίζω οτι οι ασκήσεις που θα κάνουν τους λύτες να κλαίνε 30 μερόνυχτα έχουν θέση στο μαθηματικό ή σε διαγωνισμούς. Εκεί φαίνεται να απολαμβάνουν τον σαδομαζοχισμό :hehe: . Στις πανελλήνιες όμως λεω να αφήσουμε και κανένα παιδάκι να περάσει σε όποια άλλη σχολή θέλει πλην αυτού :laugh:.

Αναφέρεσαι στο μεγάλο τρίγωνο στην πάνω πλευρά του τετραγώνου ή σε αυτό στα πλάγια ;
Εαν αναφέρεσαι σε αυτό στα πλάγια,έχω πει. Στο άλλο δεν έχω δοκιμάσει κάτι.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Νομίζω οτι οι ασκήσεις που θα κάνουν τους λύτες να κλαίνε 30 μερόνυχτα έχουν θέση στο μαθηματικό ή σε διαγωνισμούς. Εκεί φαίνεται να απολαμβάνουν τον σαδομαζοχισμό :hehe: . Στις πανελλήνιες όμως λεω να αφήσουμε και κανένα παιδάκι να περάσει σε όποια άλλη σχολή θέλει πλην αυτού :laugh:.

Αναφέρεσαι στο μεγάλο τρίγωνο στην πάνω πλευρά του τετραγώνου ή σε αυτό στα πλάγια ;
Εαν αναφέρεσαι σε αυτό στα πλάγια,έχω πει. Στο άλλο δεν έχω δοκιμάσει κάτι.
αυτο στην αριστερη πανω πλευρα.λογικα ειναι ομοια βαση σχηματος απλα δεν μπορω να βγαλω μια γωνια ιση
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top