Άσκηση μαθηματικά

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο ο καθηγητής μου έβαλε αυτή την άσκηση. Είναι αρκετά δύσκολη πιστεύω για β γυμνασίου για αυτό θέλω την βοήθεια σας αν γίνεται. (Θέλω την άσκηση για αύριο το πρωί)

Οι κάθετες πλευρές ενός ορθογωνίου τριγώνου είναι 6/8 η μία της άλλης και η περίμετρός του είναι 24 cm. Να βρείτε την εφαπτομένη κάθε οξείας γωνίας αν η υπό τείνουσα του τριγώνου είναι 10 cm.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όχι δεν είναι δύσκολη . . .
1675965344121.png
1ος τρόπος
περίμετρος = α + β + γ = 24 cm, α = 10 cm => β + γ = 14 cm
β = 6/8 γ, άρα 6/8 γ +γ = 14 => 14/8 γ = 14 => γ = 8 cm
β = 6/8 γ => β = 6 cm
εφΒ = β/γ = 6/8 = 3/4 εφΓ = γ/β = 8/6 = 4/3

2ος τρόπος
εφΒ = β/γ = (6/8 γ)/γ = 6/8 = 3/4 , εφΓ = γ/β = γ/(6/8γ) = 8/6 = 4/3
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
τι νοημα εχει να σου δωσει ποσο ειναι η περιμετρος!περιττο δεδομενο
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Γιατί; Μήπως χρειαζόταν η υποτείνουσα;

ουτε η υποτεινουσα χρειαζοταν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ή θα μπορούσε να έδινε περίμετρο και υποτείνουσα, αλλά όχι σχέση των β και γ (δύσκολο για Β' γυμνασίου).

νομιζω πυθαγορειο ξερουν αλλα δεν ξερουν ταυτοτητες να κανουν και καπου θα εμφανιζοταν ενα τετραγωνο
 

Vasiaa

Νεοφερμένος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 14 ετών, Μαθήτρια Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Βραχναίικα (Αχαΐα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top