Άσκηση Φυσικής

Mariaathens

Νεοφερμένος

Η Mariaathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, θελω αυτην την ασκηση για αυριο. Προσπαθησα να τη λυσω με ΣF=0, αλλα οι πραξεις δεν μου βγηκαν. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει...
 

Συνημμένα

  • 20210926_170209.jpg
    20210926_170209.jpg
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 152

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,228 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, θελω αυτην την ασκηση για αυριο. Προσπαθησα να τη λυσω με ΣF=0, αλλα οι πραξεις δεν μου βγηκαν. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει...
Για πες μου τι αποστάσεις χρησιμοποίησες στους παρονομαστές και δεν σου βγήκαν οι πράξεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αννα Τσιτα

Νεοφερμένος

Η Αννα Τσιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εκανα αυτό σχημα και ειπα ότι η απόσταση ΑΣ ειναι x και η απόσταση ΣΒ ειναι d-x...
 

Συνημμένα

  • 20210926_211116.jpg
    20210926_211116.jpg
    1.3 MB · Εμφανίσεις: 132

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,538 μηνύματα.
Μαρια στην γραφω συνοπτικα γιατι βαριεμαι αποψε, αλλα εσυ εισαι αστερι και τα καταλαβαινεις,

1632680104334.png


1632680138039.png
 

Αννα Τσιτα

Νεοφερμένος

Η Αννα Τσιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μαρια στην γραφω συνοπτικα γιατι βαριεμαι αποψε, αλλα εσυ εισαι αστερι και τα καταλαβαινεις,

View attachment 86081

View attachment 86082
Απλώς, δεν πρέπει να μετατρέψουμε τα εκατοστά σε μέτρα, η δεν έχει σημασία??
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντάξει μου απάντησες στην ερωτηση, συγγνώμη είδα μετά το απο πάνω κειμενο... σε ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σου!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,538 μηνύματα.
Απλώς, δεν πρέπει να μετατρέψουμε τα εκατοστά σε μέτρα, η δεν έχει σημασία??
Πολυ σωστα πρεπει. Αν ομως τα φυσικα μεγεθη που ειναι η σταθερα κουλομπ και το φορτιο φευγουν απο την εξισωση δεν θα εχεις θεμα λαθους. Και εγω επειδη ειμαι τεμπελαρος το αφησα ετσι.
Να και ο φιλος asdfqwerty που σεβαστηκε μοναδες το ιδιο βρηκε
 

Αννα Τσιτα

Νεοφερμένος

Η Αννα Τσιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Πολυ σωστα πρεπει. Αν ομως τα φυσικα μεγεθη που ειναι η σταθερα κουλομπ και το φορτιο φευγουν απο την εξισωση δεν θα εχεις θεμα λαθους. Και εγω επειδη ειμαι τεμπελαρος το αφησα ετσι.
Χαχα μην το λες αυτό, σιγά το πράγμα. Σε ευχαριστω πολυ πάντως... ( απλά επειδή ο καθηγητής μου ειναι λίγο αυστηρος θα τα μετατρέψω για καλό και για κακό )
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,538 μηνύματα.
Χαχα μην το λες αυτό, σιγά το πράγμα. Σε ευχαριστω πολυ πάντως... ( απλά επειδή ο καθηγητής μου ειναι λίγο αυστηρος θα τα μετατρέψω για καλό και για κακό )
ενταξει μια φορα απο cm σε μετρα και μια ακομα στο τελος απο μετρα σε cm για να ειμαστε ακριβεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top