Άσκηση Φυσικής

Eleni12

Νεοφερμένος

Η Eleni12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αν μπορείτε λύστε την μου.
IMG_20210529_191727.jpg
 

penelopet

Νεοφερμένος

Η penelopet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
εγώ γιατί δεν την βλέπω;;;
 

Eleni12

Νεοφερμένος

Η Eleni12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
αυτο το λυστε μου την ασκηση χωρις να φαινεται κατι μου θυμισε σκετσακι των αμαν με τον μαεβιους παχατουριδη που λεγε εδω βλεπουμε αυτο το λιβαδι και ηταν ενα λευκο πραγμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κοιτα να δεις φανταζομαι η F ειναι υπο γωνια.ανελυσε την σε 2 συνιστωσες FX,FY και κανε δυναμεις.στον οριζοντιο αξονα ειναι η συνιστωσα της F και η τριβη της ολισθησης που ναι απο αριστερα.F-T=macm για κανε αυτα τα κολπα να δουμε θα βγει.σου δινω και ενα τικ οτι Τ=μΝ οπου Ν η καθετη αντιδραση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

λοιπον για το πρωτο ερωτημα.Στον y αξονα εχουμε ισορροπια.Οποτε Fy=N=Fημφ=60*0,8=48
οποτε η τριβη ειναι Τ=μΝ=48*0,4=19,2Νewton
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δευτερο ερωτημα.Υπολογιζω την επιταχυνση F-T=ma τα ξερω ολα οποτε βρισκω το a
αρα ΔΧ=U0t+1/2at^2
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το γ δεν το ξερω ας το κανει ο γιαννης
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
Πηνελοπη τι ταξη εισαι κυρα μου?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
Δίνω φέτοςςς
Α οκ, καλη επιτυχια και καλη δυναμη. Την ασκηση την αρχιζω τωρα , θελει και σχεδιαση οποτε σε 1,5 Ω
Α δε παμε καλα ,την ελενη ειθελα να ρωτησω την πηνελοπη ρωτησα, συγνωμη
 

penelopet

Νεοφερμένος

Η penelopet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Α οκ, καλη επιτυχια και καλη δυναμη. Την ασκηση την αρχιζω τωρα , θελει και σχεδιαση οποτε σε 1,5 Ω
Σε ευχαριστώ πολύ!! έχω κάνει μόλις πριν λίγη ώρα μια ανάρτηση στο προφίλ μου σχετικά με τις φετινές πανελλήνιες εάν σου είναι εύκολο να μου δώσεις μια απάντηση:)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΧΑΧΑΧΑΧΑ
 

Eleni12

Νεοφερμένος

Η Eleni12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Είμαι 16. Απλά δυσκολεύομαι στην Φυσική.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
Πηνελοπη εκει που το εβαλες δεν θα το δει κανεις.

Είμαι 16. Απλά δυσκολεύομαι στην Φυσική.
Οκ νο προβλεμ . Κοιτα η φυσικη ειναι καλη με ολους το προβλημα ειναι να βρουμε καλους δασκαλους να την.
διδαξουν. Η ασκηση που μου δειχνεις δεν ειναι φυσικη ,ειναι ασκησιολογια της φυσικης η οποια πρεπει να ακολουθει την κατανοηση. Η κατανοηση ομως δεν διδασκεται οποτε μονο οι ερωτευμενοι μαζι της και για δικους τους λογους καταλαβαινουν την ασκησιολογια.
 

penelopet

Νεοφερμένος

Η penelopet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πες μου βρε Γιάννη που να το βάλω δεν έχω ξανά γράψει εδώ και δεν ξέρω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πες μου βρε Γιάννη που να το βάλω δεν έχω ξανά γράψει εδώ και δεν ξέρω
Όσον αφορά την φυσική και εγώ Ελένη στην ηλικία σου ήμουν πολύ φοβισμένη με το μάθημα σιγά σιγά συνειδητοποίησα πως είναι απλά μεθοδολογία
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
Πηνελοπη θα πατησεις το παρακατω κουμπι ,επανω δεξια ειναι και θα κανεις κοπυ παστε οτι εχεις γραψεις.
1622308081620.png

Οκ θα σου απαντησω στο νεο μήνυμα, οπου θα μπορουν να απαντησουν και αλλοι.
 

penelopet

Νεοφερμένος

Η penelopet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πηνελοπη θα πατησεις το παρακατω κουμπι ,επανω δεξια ειναι και θα κανεις κοπυ παστε οτι εχεις γραψεις.
View attachment 81768
Οκ θα σου απαντησω στο νεο μήνυμα, οπου θα μπορουν να απαντησουν και αλλοι.
Γιάννη έκανα ότι μου είπες ελπίζω τώρα να φαίνεται...σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
 

Eleni12

Νεοφερμένος

Η Eleni12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Α οκ, καλη επιτυχια και καλη δυναμη. Την ασκηση την αρχιζω τωρα , θελει και σχεδιαση οποτε σε 1,5 Ω
Α δε παμε καλα ,την ελενη ειθελα να ρωτησω την πηνελοπη ρωτησα, συγνωμη

Πηνελοπη εκει που το εβαλες δεν θα το δει κανεις.


Οκ νο προβλεμ . Κοιτα η φυσικη ειναι καλη με ολους το προβλημα ειναι να βρουμε καλους δασκαλους να την.
διδαξουν. Η ασκηση που μου δειχνεις δεν ειναι φυσικη ,ειναι ασκησιολογια της φυσικης η οποια πρεπει να ακολουθει την κατανοηση. Η κατανοηση ομως δεν διδασκεται οποτε μονο οι ερωτευμενοι μαζι της και για δικους τους λογους καταλαβαινουν την ασκησιολογια.
Ο καθηγητής που έχουμε είναι πάρα πολύ καλός ίσως εγώ να μην έδωσα τόση βάση ώστε να την κατανοήσω αρκετά. Βλέπεις ήταν και το Webex που δεν βοήθησε αρκετά.
Πες μου βρε Γιάννη που να το βάλω δεν έχω ξανά γράψει εδώ και δεν ξέρω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όσον αφορά την φυσική και εγώ Ελένη στην ηλικία σου ήμουν πολύ φοβισμένη με το μάθημα σιγά σιγά συνειδητοποίησα πως είναι απλά μεθοδολογία
Ναι αυτό ισχύει. Αλλά προστοπαρων μέχρι να ξεπαρω χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια. Και ευχαριστώ που ασχολείστε με το θέμα μου
 

penelopet

Νεοφερμένος

Η penelopet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ελένη εσύ τι θέλεις να περάσεις;;


Προσπάθησε να μην αφήνεις κενά στην φυσική ακολούθα πιστά τον καθηγητή σου είναι αρκετά δύσκολα φέτος και σκέψου εγώ που δίνω κιόλας
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
αυτο το λυστε μου την ασκηση χωρις να φαινεται κατι μου θυμισε σκετσακι των αμαν με τον μαεβιους παχατουριδη που λεγε εδω βλεπουμε αυτο το λιβαδι και ηταν ενα λευκο πραγμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κοιτα να δεις φανταζομαι η F ειναι υπο γωνια.ανελυσε την σε 2 συνιστωσες FX,FY και κανε δυναμεις.στον οριζοντιο αξονα ειναι η συνιστωσα της F και η τριβη της ολισθησης που ναι απο αριστερα.F-T=macm για κανε αυτα τα κολπα να δουμε θα βγει.σου δινω και ενα τικ οτι Τ=μΝ οπου Ν η καθετη αντιδραση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

λοιπον για το πρωτο ερωτημα.Στον y αξονα εχουμε ισορροπια.Οποτε Fy=N=Fημφ=60*0,8=48
οποτε η τριβη ειναι Τ=μΝ=48*0,4=19,2Νewton
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δευτερο ερωτημα.Υπολογιζω την επιταχυνση F-T=ma τα ξερω ολα οποτε βρισκω το a
αρα ΔΧ=U0t+1/2at^2
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το γ δεν το ξερω ας το κανει ο γιαννης
Το ημφ ισουται με 0,5
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Η ασκησουλα δεν ειναι δυσκολη, απλά πρέπει να μάθεις να εφαρμόζεις τον 2ο Νόμο του Νεύτωνα.
Πριν λύσεις κάποια άσκηση, συγκέντρωσε μπροστα σου ολους τους τυπους.
Επίσης, θα σου πρότεινα να δεις βιντεάκια του Σταύρου Λουβερδη στο YouTube που τα εξηγεί όλα με κατανοητό τροπο!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top