Άσκηση Πιθανοτήτων

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλησπέρα σας..Χρειάζομαι βοήθεια σε μία άσκηση πιθανογεννήτριας..Έχουμε την συνάρτηση c4^(-2x) και θέλουμε με την βοήθεια της συνθήκης Σfx(x)=1 να βρούμε το c..Έχω τον τύπο και το αποτέλεσμα(16/31) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιες πράξεις προκύπτει..θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος??
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ*..η συναρτηση ειναι η C(2)^-x..Καταλαβα οτι πρεπει να υπολογισω το ολοκληρωμα της συναρτησης με όρια απο 0 εως 4..αλλα και παλι δεν βγαινει C=16/31.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Καλησπέρα σας..Χρειάζομαι βοήθεια σε μία άσκηση πιθανογεννήτριας..Έχουμε την συνάρτηση c4^(-2x) και θέλουμε με την βοήθεια της συνθήκης Σfx(x)=1 να βρούμε το c..Έχω τον τύπο και το αποτέλεσμα(16/31) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιες πράξεις προκύπτει..θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος??
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ*..η συναρτηση ειναι η C(2)^-x..Καταλαβα οτι πρεπει να υπολογισω το ολοκληρωμα της συναρτησης με όρια απο 0 εως 4..αλλα και παλι δεν βγαινει C=16/31.
Χμμ, καταρχάς αποκλείεται να έχεις x μέσα στην συνάρτηση της πιθανογεννήτριας. Εφόσον προκύπτει απο τον μετασχηματισμό Z της συνάρτησης πυκνότητας πιθανότητας της τυχαίας μεταβλητής X , αναμένεις το αποτέλεσμα να είναι σε z. Εκτός εαν πρόκειται απλά για θέμα συμβολισμού,αλλά καλό είναι να σιγουρευτείς οτι δεν έχει γίνει λάθος.Για έλεγξε πάλι την άσκηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Δώσε καλά την εκφώνηση ρε βρο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top