Άσκηση Πιθανοτήτων

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Καλησπέρα σας..Χρειάζομαι βοήθεια σε μία άσκηση πιθανογεννήτριας..Έχουμε την συνάρτηση c4^(-2x) και θέλουμε με την βοήθεια της συνθήκης Σfx(x)=1 να βρούμε το c..Έχω τον τύπο και το αποτέλεσμα(16/31) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιες πράξεις προκύπτει..θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος??
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ*..η συναρτηση ειναι η C(2)^-x..Καταλαβα οτι πρεπει να υπολογισω το ολοκληρωμα της συναρτησης με όρια απο 0 εως 4..αλλα και παλι δεν βγαινει C=16/31.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,748 μηνύματα.
Καλησπέρα σας..Χρειάζομαι βοήθεια σε μία άσκηση πιθανογεννήτριας..Έχουμε την συνάρτηση c4^(-2x) και θέλουμε με την βοήθεια της συνθήκης Σfx(x)=1 να βρούμε το c..Έχω τον τύπο και το αποτέλεσμα(16/31) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιες πράξεις προκύπτει..θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος??
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ*..η συναρτηση ειναι η C(2)^-x..Καταλαβα οτι πρεπει να υπολογισω το ολοκληρωμα της συναρτησης με όρια απο 0 εως 4..αλλα και παλι δεν βγαινει C=16/31.
Χμμ, καταρχάς αποκλείεται να έχεις x μέσα στην συνάρτηση της πιθανογεννήτριας. Εφόσον προκύπτει απο τον μετασχηματισμό Z της συνάρτησης πυκνότητας πιθανότητας της τυχαίας μεταβλητής X , αναμένεις το αποτέλεσμα να είναι σε z. Εκτός εαν πρόκειται απλά για θέμα συμβολισμού,αλλά καλό είναι να σιγουρευτείς οτι δεν έχει γίνει λάθος.Για έλεγξε πάλι την άσκηση.

Τελευταία επεξεργασία:

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δώσε καλά την εκφώνηση ρε βρο

Χρήστες Βρείτε παρόμοια