Άσκηση Μαθηματικών-Στατιστικής Γ' Λυκείου

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα κάθε βοήθεια
 

Συνημμένα

  • IMG_20220209_224059.jpg
    IMG_20220209_224059.jpg
    1.4 MB · Εμφανίσεις: 128

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Δεν έχω διδαχθεί στοιχεία πιθανοτήτων και στατιστικης, αλλά κάτι λίγα γνωρίζω
2)
P(A')=1-3/8 = 5/8
P(AUB)= (3/8)+(1/4)-(3/16)= 7/16
P(A-B)= (3/8) -(3/16)= 3/16
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,192 μηνύματα.
Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα κάθε βοήθεια
Τα προβλήματα πιθανοτήτων δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα όσο ήμουν στο λύκειο.
Άλλωστε δεν είχαν και ποτέ την προσοχή που τους άξιζε τόσο απο καθηγητές όσο και απο μαθητές(όπως και το πανέμορφο σύμπαν της Ευκλείδιας Γεωμετρίας).Εν τέλει στο πανεπιστήμιο άλλαξα γνώμη και πλέον μπορώ να πω με σιγουριά οτι ίσως είναι το μόνο μάθημα μεταξύ άλλων στο λύκειο, και ενδεχομένως απο τα λίγα κεφάλαια των μαθηματικών επίσης στο λύκειο, που βάζουν τον μαθητή να σκεφτεί πως μπορεί να λύσει ένα καθόλα ρεαλιστικό πρόβλημα.

1644452239630.png
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ευχαριστώ θερμά!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Τα προβλήματα πιθανοτήτων δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα όσο ήμουν στο λύκειο.
Άλλωστε δεν είχαν και ποτέ την προσοχή που τους άξιζε τόσο απο καθηγητές όσο και απο μαθητές(όπως και το πανέμορφο σύμπαν της Ευκλείδιας Γεωμετρίας).Εν τέλει στο πανεπιστήμιο άλλαξα γνώμη και πλέον μπορώ να πω με σιγουριά οτι ίσως είναι το μόνο μάθημα μεταξύ άλλων στο λύκειο, και ενδεχομένως απο τα λίγα κεφάλαια των μαθηματικών επίσης στο λύκειο, που βάζουν τον μαθητή να σκεφτεί πως μπορεί να λύσει ένα καθόλα ρεαλιστικό πρόβλημα.

View attachment 96355
και διαγραμματα venn ωραιος!! να προσθεσω οτι καλο ειναι να τονιστει οτι το ενδεχομενο Α τομη Φ δηλαδη Γ΄τομή Φ είναι το ενδεχομένο Φ-Γ για να κανεις τον τυπο μετα P(Φ-Γ)=P(Φ)-P(Φτομή Γ).
ένα παρομοιο θεμα σαν λογική με εφημεριδες ειχε πεσει στις πανελληνιες 2008 απλα σου ζηταγε καποια επιπλεον πραγματα.γενικοτερα τετοιου τυπου θεματα ειναι ωραια γτ μπαινουν και στην καθημερινη ζωη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top