Άσκηση ΑΟΘ - να γίνει η απεικόνιση της ΚΠΔ

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γειά σας, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει στο ερωτημα αυτό: Η αλγεβρική μορφή της ΚΠΔ μιας οικονομίας που παράγει 2 αγαθά Χκαι Ψ με πλήρη απασχόληση των παραγωγικών συντελεστών και με δεδομένη τεχνολογία δίνεται από τη σχέση: 5Χ+Υ=75. 1) Να γίνει η απεικόνιση της ΚΠΔ.
Ουσιαστικά πρέπει να πάρω δύο περιπτώσεις για χ=0 πόσο είναι το ψ και για ψ=0 πόσο είναι το χ και μετά να κάνω σύστημα;
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Γειά σας, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει στο ερωτημα αυτό: Η αλγεβρική μορφή της ΚΠΔ μιας οικονομίας που παράγει 2 αγαθά Χκαι Ψ με πλήρη απασχόληση των παραγωγικών συντελεστών και με δεδομένη τεχνολογία δίνεται από τη σχέση: 5Χ+Υ=75. 1) Να γίνει η απεικόνιση της ΚΠΔ.
Ουσιαστικά πρέπει να πάρω δύο περιπτώσεις για χ=0 πόσο είναι το ψ και για ψ=0 πόσο είναι το χ και μετά να κάνω σύστημα;
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Τι γνωρίζεις για το κόστος ευκαιρίας σε αυτή την άσκηση
τίποτα μου ζητάει να το υπολογίσω παρακάτω, νομίζω το βρήκα, πρέπει να πάρω δύο περιπτώσεις για χ και ψ=0 και να τα βρω. Βέβαια βρήκα για ψ=0 χ=15. Στην δεύτερη περίπτωση για χ=0 η εξίσβση είναι ψ=75-5*0 ή ψ=75-5*15;
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
τίποτα μου ζητάει να το υπολογίσω παρακάτω, νομίζω το βρήκα, πρέπει να πάρω δύο περιπτώσεις για χ και ψ=0 και να τα βρω. Βέβαια βρήκα για ψ=0 χ=15. Στην δεύτερη περίπτωση για χ=0 η εξίσβση είναι ψ=75-5*0 ή ψ=75-5*15;
Για χ=0 θα είναι 5*0 + ψ = 75
 

Oikonomologistis

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Ζαφειρίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γειά σας, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει στο ερωτημα αυτό: Η αλγεβρική μορφή της ΚΠΔ μιας οικονομίας που παράγει 2 αγαθά Χκαι Ψ με πλήρη απασχόληση των παραγωγικών συντελεστών και με δεδομένη τεχνολογία δίνεται από τη σχέση: 5Χ+Υ=75. 1) Να γίνει η απεικόνιση της ΚΠΔ.
Ουσιαστικά πρέπει να πάρω δύο περιπτώσεις για χ=0 πόσο είναι το ψ και για ψ=0 πόσο είναι το χ και μετά να κάνω σύστημα;
Η άσκηση ζητάει να κάνεις την απεικόνιση ΚΠΔ. Πρόκειται για ευθεία (της μορφής Ψ=αΧ+β) άρα χρειάζεσαι 2 σημεία για να τη γραφική της παράσταση. Θέτεις Χ = 0 και παίρνεις Ψ = 75, άρα το ένα σημείο που τέμνει τον άξονα Ψ είναι το (Χ = 0, Ψ = 75)
Θέτεις Ψ = 0 και παίρνεις Χ = 15, άρα το ένα σημείο που τέμνει τον άξονα Χ είναι το (Χ =15, Ψ =0).
Ενώνεις τα 2 σημεία με ένα ευθύγραμμο τμήμα και έτοιμη η ΚΠΔ.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυυ, ναι μετα το θυμήθηκα απ τα μαθηματικά για χ,ψ=0 και λεω τι χαζη ειμαι που δε το σκεφτηκα εξαρχης:redface:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top