Άσκηση Άλγεβρας

karamanly

Νεοφερμένος

Η karamanly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 112 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά
Ελπίζω όλοι να είστε καλά! Χρειάζομαι μία βοήθεια με 2 ασκήσεις στην άλγεβρα...
Τις έχω προσπαθήσει μήπως μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να δει αν είναι σωστές και να με βοηθήσει με την πρώτη που την έχω φτάσει μέχρι ένα σημείο αλλά δεν την έχω τελειώσει;
(είμαι α' λυκείου)
 

Συνημμένα

  • IMG_0133.JPG
    IMG_0133.JPG
    1.9 MB · Εμφανίσεις: 169

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Με τα μαθηματικά, γενικά μέτρια η σχέση μου.. Στη 1η ασκηση βεβαια μπορεις εκεί που το εχεις φτασει να βγαλεις κοινό παραγοντα το χ
ετσι θα μείνει χ*[χ+(-2κ+16)]=0 αρα χ=0 ή χ-2κ+16=0-> χ=0/2κ+16. Ωστόσο, πριν κανεις οποιαδήποτε κίνηση ασε να πει και κανενας αλλος που σκαμπάζει περισσοτερο :laugh:
 

karamanly

Νεοφερμένος

Η karamanly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 112 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Με τα μαθηματικά, γενικά μέτρια η σχέση μου.. Στη 1η ασκηση βεβαια μπορεις εκεί που το εχεις φτασει να βγαλεις κοινό παραγοντα το χ
ετσι θα μείνει χ*[χ+(-2κ+16)]=0 αρα χ=0 ή χ-2κ+16=0-> χ=0/2κ+16. Ωστόσο, πριν κανεις οποιαδήποτε κίνηση ασε να πει και κανενας αλλος που σκαμπάζει περισσοτερο :laugh:
χαχαχαχα ευχαριστώ πολύ που προσπαθησες τουλάχιστον!!!! και εγώ ετσι σκεφτηκα να βγαλω το χ κοινο παραγοντα αλλα δεν μου έβγαινε μετά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Η δευτερη ειναι υπεροχη ,εχεις μια ''διπλη λυση'' την ριζα του 3.
Για την πρωτη θα πρεπει να παρουμε στην συνεχεια την διακρινουσα και αυτη θα μας οδηγησει σε τιμες του Κ ( ισως 2 τιμες)
Θες να το κανω?
 

karamanly

Νεοφερμένος

Η karamanly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 112 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Η δευτερη ειναι υπεροχη ,εχεις μια διπλη ριζα του 3.
Για την πρωτη θα πρεπει να παρουμε στην συνεχεια την διακρινουσα και αυτη θα μας οδηγησει σε τιμες του Κ ( ισως 2 τιμες)
Θες να το κανω?
ωραία θα την προσπαθήσω και αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα θα το ξανα στείλω σε ευχαριστώ πολύ!
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Στην 1η, πως το 32κ της πρωτης σειρας, εγινε 32χ;
 

karamanly

Νεοφερμένος

Η karamanly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 112 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Εγω παντως για παρτη σου θα αλλαζα και την εκφωνηση ( δεν ξερω ποια ειναι) ετσι γιατι το πηγες πολυ ωραια και στρωτα
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Η προσέγγισή μου:
CamScanner 05-25-2021 16.17_2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

karamanly

Νεοφερμένος

Η karamanly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 112 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
η πρωτη ασκηση παρε την Διακρινουσα και θα δεις οτι ιεναι 4(κ-8)^2 το οποιο ειναι μεγαλυτερο ή ισον του μδενος.
Αν ειναι σκετο μηδεν μηδεν δηλαδη για κ=8 εχεις διπλη ριζα
Αν ειναι καθαρα θετικο δηλαδη για κ διαφορο του 8 εχεις 2 ριζες πραγματικες και ανισες
 

karamanly

Νεοφερμένος

Η karamanly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 112 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
η πρωτη ασκηση παρε την Διακρινουσα και θα δεις οτι ιεναι 4(κ-8)^2 το οποιο ειναι μεγαλυτερο ή ισον του μδενος.
Αν ειναι σκετο μηδεν μηδεν δηλαδη για κ=8 εχεις διπλη ριζα
Αν ειναι καθαρα θετικο δηλαδη για κ διαφορο του 8 εχεις 2 ριζες πραγματικες και ανισες
ευχαριστω πολυ να 'σαι καλα!!!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
η δευτερη ασκηση κανεις την επιμεριστικη στο δευτερο μελος και το πας μπροστα.εχεις χ^2-2ριζα3χ+3=0 το πρωτο μελος ειναι η γνωστη ταυτοτητα (χ-ριζα3)^2=0 οποτε εχεις διπλη ριζα το ριζα 3
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top