Άποψη για την σχολή σας

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Που σημαίνει ότι μέχρι το 3ο έτος της σχολής δεν πάτησαν ποτέ..αυτοί αυξάνουν τον μέσο όρο!

Γιάννη, εγώ πατάω όμως. Άσε που τέτοιοι υπάρχουν σε όλες τις σχολές. :D Kαι πάλι το να τελειώνεις μία 4ετή σχολή σε 5+ χρόνια δεν είναι και το πλέον νορμάλ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Στη σχολή μου ο μέσος όρος είναι 7,28 χρόνια για να πάρεις πτυχίο. ;)
7,28 χρόνια είναι ένα τυπικό όριο για μια πολυτεχνική σχολή, οπότε αυτό που λες δεν είναι παράξενο ;) . Στην σχολή μου, λίγοι παραπάνω απο τους μισους έχουν πάρει μέχρι στιγμής το πτυχίο.
Βέβαια, επειδή έχω μεγάλη εμπειρία σε πανεπιστημιακά έδρανα και γενικότερα από το πως λειτουργεί το πανεπιστήμιο και οι φοιτητές, τα 7,28 χρόνια έχουν ενα background ξενοιασιάς,αδιαφορίας,καφε,κλάμπινγκ, που αντιστοιχεί τέλεια στους έλληνες φοιτητες/τριες. Αν είσαι συνεπής και διαβάζεις τα στοιχειώδη θα τελειώσεις πολύ νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
που σπουδαζεται?γιατι θεωρειται καλο η κακο το επιπεδο της σχολης σας?
πως ειναι η πολη που σπουδαζεται και γιατι θα παροτρυνατε εναν ανθρωπο να περασει εκει?

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από την ένωση με το θέμα Τόπος Σπουδών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω στο "Τμήμα Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης " στο ΑΠΘ.
Είναι πολύ καλή και ενδιαφέρουσα σχολή με πολλά μαθήματα (10 τουλάχιστον το εξαμηνο) .Το καλό είναι ότι απο το δεύτερο έτος κάνουμε πρακτική και έτσι μαθαίνουμε και προετοιμαζόμαστε καλύτερα :)
Εννοείται ,θα παρότρυνα κάποιον να έρθει Θεσσαλονίκη .Θεωρείται αν όχι η καλύτερη ,σίγουρα απο τις καλύτερες πόλεις για φοιτητική ζωή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matina93

Νεοφερμένος

Η matina93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
νομικη κομοτηνης μια απο τα ιδια οπως αναφερθηκε για νομικη αθηνων..χαλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis97

Νεοφερμένος

Ο tolis97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω στο τμήμα Ψυχολόγων (ΣΣΑΣ) στην θεσσαλονίκη. Είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα σχολή και ήταν απο την αρχή το όνειρό μου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
η σχολη μου (Φιλολογια Κομοτηνης) ειναι μια πολυ δυσκολη και απαιτητικη σχολη που σου παρεχει ομως ευρεια ανθρωπιστικη παιδεια και σου ανοιγει μετα πολλες πορτες στην αγορα εργασιας. Η πολη που βρισκεται βεβαια ειναι το μονο μειον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
καθηγητης σε δημοσιο ή ιδιωτικο σχολειο ή φροντιστηριο ή ιδιαίτερα κατ' οικον, ερευνητης σε ερευνητικα κεντρα, πανεπιστημιακος, υπευθυνος για τη γλωσσικη επιμελεια σε εφημεριδες, περιοδικα, εκδοτικους οικους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Συγνώμη που δεν το έθεσα σωστά: Για εντός Ελλάδας λέω ποιες είναι οι προοπτικές, προφανώς αναφέρεσαι σε κάποια άλλη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Συγνώμη που δεν το έθεσα σωστά: Για εντός Ελλάδας λέω ποιες είναι οι προοπτικές, προφανώς αναφέρεσαι σε κάποια άλλη χώρα.
οσες ειναι και ενος οικονομολογου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
οσες ειναι και ενος οικονομολογου

Τώρα μιλάς σωστά, εσύ από όλες τις παραπάνω πόρτες σε ποια μπήκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Τώρα μιλάς σωστά, εσύ από όλες τις παραπάνω πόρτες σε ποια μπήκες?
φροντιστηριο, αγαπητε μου. Ερχονται και καποιοι οικονομολογοι και παρακαλουν να κανουν λιγες ωρες αρχες οικονομιας πανελλαδικο μαθημα και ΑΟΔΕ, αλλα δυστυχως δεν γινεται αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Παραπαιδεία for the win ! :D

Και μετά διαμαρτυρόμασταν που χρειάζεται να τα σκάμε σε φροντιστήρια.
Υποκριτές όλοι, όταν τα λεφτά μπαίνουν στην μέση. :whistle:

Αλλά αφού δεν υπάρχουν δουλείες και από παραγωγικότητα ως χώρα είμαστε μηδέν, τι να κάνεις ε; :hmm:
Το όνειρο πλέον του κάθε 'Ελληνα, να ανοίξει δικό του φροντιστήριο (σαν να ανοίγεις ταβέρνα έχει καταντήσει :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
φροντιστηριο, αγαπητε μου. Ερχονται και καποιοι οικονομολογοι και παρακαλουν να κανουν λιγες ωρες αρχες οικονομιας πανελλαδικο μαθημα και ΑΟΔΕ, αλλα δυστυχως δεν γινεται αυτο
Πάλι καλά, δε σπουδάζω για να κάνω ΑΟΔΕ σε μαλακισμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Παραπαιδεία for the win ! :D

Και μετά διαμαρτυρόμασταν που χρειάζεται να τα σκάμε σε φροντιστήρια.
Υποκριτές όλοι, όταν τα λεφτά μπαίνουν στην μέση. :whistle:

Αλλά αφού δεν υπάρχουν δουλείες και από παραγωγικότητα ως χώρα είμαστε μηδέν, τι να κάνεις ε; :hmm:
Το όνειρο πλέον του κάθε 'Ελληνα, να ανοίξει δικό του φροντιστήριο (σαν να ανοίγεις ταβέρνα έχει καταντήσει :P).
μη φοβασαι, κι εσυ εκει θα ζητας δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
μη φοβασαι, κι εσυ εκει θα ζητας δουλεια
Εγώ δεν φοβάμαι γιατί ξέρω ότι θα ασχοληθώ με αυτό που γουστάρω και αγαπώ.
Εσύ θα έπρεπε να φοβάσαι και να ανησυχείς, μήπως και καταφέρει ποτέ επιτέλους αυτό
το ρημάδι σύστημα παιδείας να αλλάξει και να αποτρέψει αυτή την παραπαιδεία που εσύ υποστηρίζεις.
Αλλά εξαιτίας κάποιων ατόμων με παρόμοιες πεποιθήσεις το σύστημα έχει παραμείνει ίδιο εδώ και χρόνια.

Εμπρός λοιπόν, συνείσφερε στην κοινωνία κάνοντας παπαγαλία στα παιδάκια ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Εγώ δεν φοβάμαι γιατί ξέρω ότι θα ασχοληθώ με αυτό που γουστάρω και αγαπώ.
Εσύ θα έπρεπε να φοβάσαι και να ανησυχείς, μήπως και καταφέρει ποτέ επιτέλους αυτό
το ρημάδι σύστημα παιδείας να αλλάξει και να αποτρέψει αυτή την παραπαιδεία που εσύ υποστηρίζεις.
Αλλά εξαιτίας κάποιων ατόμων με παρόμοιες πεποιθήσεις το σύστημα έχει παραμείνει ίδιο εδώ και χρόνια.

Εμπρός λοιπόν, συνείσφερε στην κοινωνία κάνοντας παπαγαλία στα παιδάκια ! ;)

ΛΑΘΟΣ. Σίγουρα επιτελούν συγκεκριμένο και πολυσήμαντο ρόλο οι καθηγητές, αλλά όταν ζεις σε μία χώρα όπου το τραγικά μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι ΑΝΕΡΓΟΙ, τότε θα πας και στην παραπαιδεία. Να σκέφτεσαι ποιον να ψέξεις από την επόμενη φορά. Η ανάγκη για την επιβίωση οδηγεί τους ανθρώπους σε διάφορες δουλειές. Κι εγώ αν ήμουν Φιλόλογος, θα κοιτούσα να απασχοληθώ στην παραπαιδεία, για να μπορώ να ζήσω, εφόσον το δημόσιο θα με διόριζε στα 60 μου και ΑΝ.

Ο συγκεκριμένος, βέβαια, στον καναπέ του θα κάθεται. Σιγά μην έχει δουλειά με τέτοιο ήθος και ποιόν.:)

Eπίσης, όταν αναφέρεις ότι «θα ασχοληθείς με αυτό που γουστάρεις», μάλλον ότι ονειροβατείς δείχνεις - με τα σημερινά δεδομένα. Και μετά κατηγορείς τους καθηγητές που δουλεύουν στα φροντιστήρια για 500 ή λιγότερα ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εγώ δεν φοβάμαι γιατί ξέρω ότι θα ασχοληθώ με αυτό που γουστάρω και αγαπώ.
;)
το αλλο με τον Τοτο το ξερεις; μεγαλες κουβεντες λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
ΛΑΘΟΣ. Σίγουρα επιτελούν συγκεκριμένο και πολυσήμαντο ρόλο οι καθηγητές, αλλά όταν ζεις σε μία χώρα όπου το τραγικά μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι ΑΝΕΡΓΟΙ, τότε θα πας και στην παραπαιδεία. Να σκέφτεσαι ποιον να ψέξεις από την επόμενη φορά. Η ανάγκη για την επιβίωση οδηγεί τους ανθρώπους σε διάφορες δουλειές. Κι εγώ αν ήμουν Φιλόλογος, θα κοιτούσα να απασχοληθώ στην παραπαιδεία, για να μπορώ να ζήσω, εφόσον το δημόσιο θα με διόριζε στα 60 μου και ΑΝ.

Ο συγκεκριμένος, βέβαια, στον καναπέ του θα κάθεται. Σιγά μην έχει δουλειά με τέτοιο ήθος και ποιόν.:)
Δεν αμφιβάλλω ότι στην σημερινή κατάσταση σαφώς και θα καταφύγουμε στη παραπαιδεία, αλλά
το να βλέπεις ότι υπάρχουν άτομα τα οποία τελειώνουν σχολές με ΣΚΟΠΟ να "τροφοδοτήσουν" το σύστημα
παραπαιδείας μου φαίνεται απλά αηδιαστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top