Άδεια ασκήσεως Ψυχολόγου από Κολλέγιο & Ξανά Πανελλαδικές

MachineGun

Νεοφερμένος

Ο MachineGun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδιά.

Έχω κάποιες απορίες και προβληματισμούς σχετικά με την άδεια ασκήσεως ψυχολόγου από κολλέγιο και τις πανελλαδικές.

1.Στην περίπτωση που ολοκληρώσει κάποιος το προπτυχιακό του από κολλέγιο, και βγάλει την ισοτιμία από το Ατεεν και μετά βγάλει την Άδεια Ασκήσεως επαγγέλματος, υπάρχει καμία πιθανότητα ο οποιοσδήποτε νόμος ή κυβέρνηση να του την πάρει πίσω? Να του πάρουν δηλαδή αναδρομικά την άδεια. Ή μπορεί ακόμα να βγει ένας νόμος (παραθυράκι) όπου ως προαπαιτούμενο για να κρατήσει την άδεια του κάποιος να πρέπει να κάνει εγγραφή στον σύλλογο ψυχολόγων (όπως γίνεται με τους εργοθεραπευτές και φυσικοθεραπευτές κλπ), αλλά ο σύλλογος να μην τους δέχεται. Και έτσι και πάλι να μην έχει ούτε έτσι άδεια. Ή ακόμα π.χ. να γίνει η ψυχολογία ΝΠΔΔ και να απαγορεύσει να εξασκούν το επάγγελμα οι Σύμβουλοι Ψυχικής Υγείας, οπότε οι απόφοιτοι ψυχολόγοι από κολλέγια να μην μπορούν να δουλέψουν ούτε ως σύμβουλοι ως εναλλακτική λύση.
Όλα αυτά τώρα είναι υποθετικά, απλά επειδή όλο διαβάζω και ακούω ότι ''Στην ιδιωτική εκπαίδευση όλη την ώρα αλλάζουν τους νόμους και δεν μπορείς να έχεις ποτέ το κεφάλι σου ήσυχο'', αισθάνομαι ότι όλοι οι απόφοιτοι ψυχολόγοι συγκεκριμένα, είναι πολύ μετέωροι και έρμαια της κάθε κυβέρνησης. Έχουν εξασφαλιστεί μεν τα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά για πόσο και μέχρι πότε ; Δηλαδή όλο αυτό που συμβαίνει με τα κολλέγια δεν το καταλαβαίνω κιόλας. Είναι σαν να σε τιμωρούν που τόλμησες να σπουδάσεις. Αν δεν μπορούν να αναγνωριστούν στην Ελλάδα από συλλόγους κλπ δηλαδή, γιατί τα αφήνουν να λειτουργούν τότε και χάνει ο κόσμος λεφτά (βλέπε φυσικοθεραπευτές κλπ);
Δεν συζητάω καν για το άρθρο 16 που δεν παίζει να αλλάξει. Αφήστε που αν αλλάξει, οι απόφοιτοι ''πρώην'' κολλεγίων θα θεωρούνται δεύτερης κατηγορίας γιατί και πάλι θα προωθούνται πια τα ιδιωτικά ελληνικά πανεπιστήμια και οι φοιτητές αυτών.

2.Τα ρωτάω αυτά επειδή έχω ήδη ένα πτυχίο ψυχολογίας και βρίσκομαι σε μεταπτυχιακό σε κολλέγιο και σκέφτομαι σοβαρά τις Πανελλαδικές Εξετάσεις ως λύση για να μην ασχολούμαι άλλο με τα κέφια της κάθε κυβέρνησης. Απλά σκέφτομαι τον κόπο, τον χρόνο και τα χρήματα που θα έχω χαλάσει και θα είναι σαν να πετάω στα σκουπίδια και τα δύο μου πτυχία από κολλέγιο. Συν τα νέα έξοδα που θα έχουν οι πανελλαδικές. Θα πρέπει επίσης να σταματήσω απότομα την ταχύτητα που έχω στο μεταπτυχιακό που ήδη βρίσκομαι και την άμεση επαγγελματική μου εξέλιξη αλλά και την συνέχιση των σπουδών μου γενικότερα. Δηλαδή θα πρέπει φτου και απ την αρχή ενώ ήδη έχω αρχίσει να χαράζω μια πορεία. Θα προτιμούσα ξεκάθαρα να συνεχίσω τις σπουδές μου εννοείται και να εξελιχθώ επαγγελματικά, αλλά αν είναι όλα τόσο αβέβαια τι να το κάνεις; Να επενδύεις σε κουτσό άλογο μια ζωή και να μην αναγνωρίζει και κανένας αυτό που κάνεις; Δεν λέω ότι όσοι ψυχολόγοι βγήκαν από κολλέγιο δεν εργάζονται ακόμα και ως ελεύθεροι επαγγελματίες, αλλά για πόσο και κάτω από ποιες συνθήκες θα μπορούν;
Διάβαζα, επίσης, τις προάλλες σε ένα forum ότι ''Οι ιδιώτες και εταιρίες συγκεκριμένα προτιμούν αποφοίτους κολλεγίων επειδή ξέρουν ότι δεν μπορούν να παζαρέψουν μισθούς λόγω του χαμηλού επιπέδου τους''. Α δηλαδή όσοι βγάλαμε με άριστα το πτυχίο θα ζούμε με ταβάνι μισθολογικά επειδή είμαστε από κολλέγιο; Δεν καταλαβαίνω. Από παντού βαλλόμαστε.
Θεωρείτε ότι εάν έδινα πανελλαδικές μπορώ να υποστηρίξω παράλληλες σπουδές σε ελληνικό πανεπιστήμιο (στην περίπτωση που περάσω ψυχολογία) και παράλληλα να συνεχίσω τις σπουδές ή την εργασία μου ως ψυχολόγος;
Επίσης θα άξιζαν οι Πανελλαδικές σε αυτή την φάση;

Γνωρίζει κανείς τίποτα εμπεριστατωμένα πάνω σε αυτά τα ερωτήματα; Ή μήπως μπορεί να με συμβουλέψει κάποιος για το που να ρωτήσω; Δεν θα ήθελα ιδανικά να μπλέξω με τις υπηρεσίες αναγνώρισης τύπου Ατεεν, Δοαταπ, Περιφέρειες, Κεπ διότι δεν βγάζεις άκρη με αυτούς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Η αδεια ασκησεως επαγγελματος απο κολλεγιο ειναι προβληματικη στην Ελλαδα.Σου μιλαω σαν αποφοιτος ΙΕΚ,ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ,ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, 2 μεταπτυχιακα κ τωρα φοιτητης σε δημοσιο Αει στην Ελλαδα.Δεν σου εγγυαται κανεις τιποτα,ακομα κ να την παρεις δεν σε γραφει ο συλλογος κ σε δικαστηριο να πας κ να δικαιωθεις ο συλλογος κ παλι μπορει να αρνειται.Εχω δει μερικα τετοια περιστατικα κ απο κοντα κ απο αποφοιτους κολλεγιων στο ιντερνετ.Γ αδεια ασκησεως γ εμενα μονο δημοσιο αει.Σπουδαζω στ γεωπονικο που δινει αδεια ασκησεως, η σχολη ειναι 5 ετη,ειναι δυνατον ενας αποφοιτος κολλεγιου με 3 ετη φοιτηση,να παρει αδεια ασκησεως?στο κολλεγιο τα μαθηματα ειναι γυρω στα 20,εκει που ειμαι συνολικα ειναι 112 μαθηματα.Αυτη απλα ειναι η ταπεινη μου γνωμη.Οτι θες με ρωτας
 

MachineGun

Νεοφερμένος

Ο MachineGun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μα
ειναι δυνατον ενας αποφοιτος κολλεγιου με 3 ετη φοιτηση,να παρει αδεια ασκησεως?στο κολλεγιο τα μαθηματα ειναι γυρω στα 20,εκει που ειμαι συνολικα ειναι 112 μαθηματα.
Μα, όπως σίγουρα θα γνωρίζετε, ό,τι διδαχθήκατε στο κολλέγιο διδάχθηκαν και οι δια ζώσης φοιτητές στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο του εξωτερικού που συνεργαζόταν το κολλέγιο. Τα μαθήματα στα δημόσια είναι τόσα πολλά επειδή οι πιστωτικές μονάδες δύο μαθημάτων στο ελληνικό αει ισοδυναμούν με ένα μάθημα στα πανεπιστήμια π.χ. της Βρετανίας. Για αυτό και είναι 45-50 μαθήματα (μαζί με τα επιλογής) και όχι 20-25 όπως σε κάποια κολλέγια και πανεπιστήμια του εξωτερικού. Και όχι επειδή το πρόγραμμα είναι πολύ πλούσιο. Στην ψυχολογία συγκεκριμένα στα δημόσια δίνουν έμφαση κυρίως στην θεωρία. Τώρα, 112 μαθήματα σε πανεπιστήμιο, πρώτη φορά το ακούω. Επίσης τα πεισσότερα πανεπιστήμια που συνεργάζονται με τα κολλέγια έχουν αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ. Δηλαδή θεωρούνται κατάλληλα για την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Αλλά εάν κάποιος σπουδάσει σε αυτά μέσω κολλεγίου, ξαφνικά δεν είναι άξιος για αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ. Τέλος να σημειωθεί ότι όλα τα πανεπιστήμια της Ολλανδίας και κάποια βρετανικά, τριετή πτυχία ψυχολογίας παρέχουν. Σχετικά με τις αναγνωρίσεις θα συμφωνήσω ότι όλα είναι μετέωρα. Αυτός άλλωστε ήταν και ο κορμός του θέματος που άνοιξα. Ωστόσο εγώ αναφέρομαι για την ψυχολογία και το τι θα γίνει μελλοντικά, όχι για άλλους κλάδους. Διότι στην φυσιοθεραπεία για παράδειγμα εξ αρχής δεν γραφόντουσαν στον σύλλογο απόφοιτοι κολλεγίων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ειναι αλλο να σπουδασεις εξωτερικο κ να ερθεις ελλαδα,εκει δεν υπαρχει θεμα και αλλο στο ιδιο αει μεσω κολλεγιου,σε αυτην την περιπτωση υπαρχει θεμα.Ολα αυτα εξαιτιας του αρθρου 16.Οσο για τα 112 καθε εξαμηνο εχει 10 με 12 μαθηματα.Η ιδιωτικη εκπαιδευση στην ελλαδα ειναι προβληματικη κ εχει να κανει με τα κεφια καθε κυβερνησης.Παντα η ταπεινη μου γνωμη,απλα λεω πως το βλεπω εγω
 

MachineGun

Νεοφερμένος

Ο MachineGun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που δεν αναγνωρίζεις την αδικία πίσω από όλο αυτό. Αλλά κατανοώ ότι έχεις διαμορφώσει αντίθετη άποψη ίσως και επειδή αναγκάστηκες να δώσεις πανελλαδικές για να μπείς σε δημόσιο αει. Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Σου ευχομαι τα καλυτερα μεσα απο την καρδια μου
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,359 μηνύματα.
Καλησπέρα σας παιδιά.

Έχω κάποιες απορίες και προβληματισμούς σχετικά με την άδεια ασκήσεως ψυχολόγου από κολλέγιο και τις πανελλαδικές.

1.Στην περίπτωση που ολοκληρώσει κάποιος το προπτυχιακό του από κολλέγιο, και βγάλει την ισοτιμία από το Ατεεν και μετά βγάλει την Άδεια Ασκήσεως επαγγέλματος, υπάρχει καμία πιθανότητα ο οποιοσδήποτε νόμος ή κυβέρνηση να του την πάρει πίσω? Να του πάρουν δηλαδή αναδρομικά την άδεια. Ή μπορεί ακόμα να βγει ένας νόμος (παραθυράκι) όπου ως προαπαιτούμενο για να κρατήσει την άδεια του κάποιος να πρέπει να κάνει εγγραφή στον σύλλογο ψυχολόγων (όπως γίνεται με τους εργοθεραπευτές και φυσικοθεραπευτές κλπ), αλλά ο σύλλογος να μην τους δέχεται. Και έτσι και πάλι να μην έχει ούτε έτσι άδεια. Ή ακόμα π.χ. να γίνει η ψυχολογία ΝΠΔΔ και να απαγορεύσει να εξασκούν το επάγγελμα οι Σύμβουλοι Ψυχικής Υγείας, οπότε οι απόφοιτοι ψυχολόγοι από κολλέγια να μην μπορούν να δουλέψουν ούτε ως σύμβουλοι ως εναλλακτική λύση.
Όλα αυτά τώρα είναι υποθετικά, απλά επειδή όλο διαβάζω και ακούω ότι ''Στην ιδιωτική εκπαίδευση όλη την ώρα αλλάζουν τους νόμους και δεν μπορείς να έχεις ποτέ το κεφάλι σου ήσυχο'', αισθάνομαι ότι όλοι οι απόφοιτοι ψυχολόγοι συγκεκριμένα, είναι πολύ μετέωροι και έρμαια της κάθε κυβέρνησης. Έχουν εξασφαλιστεί μεν τα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά για πόσο και μέχρι πότε ; Δηλαδή όλο αυτό που συμβαίνει με τα κολλέγια δεν το καταλαβαίνω κιόλας. Είναι σαν να σε τιμωρούν που τόλμησες να σπουδάσεις. Αν δεν μπορούν να αναγνωριστούν στην Ελλάδα από συλλόγους κλπ δηλαδή, γιατί τα αφήνουν να λειτουργούν τότε και χάνει ο κόσμος λεφτά (βλέπε φυσικοθεραπευτές κλπ);
Δεν συζητάω καν για το άρθρο 16 που δεν παίζει να αλλάξει. Αφήστε που αν αλλάξει, οι απόφοιτοι ''πρώην'' κολλεγίων θα θεωρούνται δεύτερης κατηγορίας γιατί και πάλι θα προωθούνται πια τα ιδιωτικά ελληνικά πανεπιστήμια και οι φοιτητές αυτών.

2.Τα ρωτάω αυτά επειδή έχω ήδη ένα πτυχίο ψυχολογίας και βρίσκομαι σε μεταπτυχιακό σε κολλέγιο και σκέφτομαι σοβαρά τις Πανελλαδικές Εξετάσεις ως λύση για να μην ασχολούμαι άλλο με τα κέφια της κάθε κυβέρνησης. Απλά σκέφτομαι τον κόπο, τον χρόνο και τα χρήματα που θα έχω χαλάσει και θα είναι σαν να πετάω στα σκουπίδια και τα δύο μου πτυχία από κολλέγιο. Συν τα νέα έξοδα που θα έχουν οι πανελλαδικές. Θα πρέπει επίσης να σταματήσω απότομα την ταχύτητα που έχω στο μεταπτυχιακό που ήδη βρίσκομαι και την άμεση επαγγελματική μου εξέλιξη αλλά και την συνέχιση των σπουδών μου γενικότερα. Δηλαδή θα πρέπει φτου και απ την αρχή ενώ ήδη έχω αρχίσει να χαράζω μια πορεία. Θα προτιμούσα ξεκάθαρα να συνεχίσω τις σπουδές μου εννοείται και να εξελιχθώ επαγγελματικά, αλλά αν είναι όλα τόσο αβέβαια τι να το κάνεις; Να επενδύεις σε κουτσό άλογο μια ζωή και να μην αναγνωρίζει και κανένας αυτό που κάνεις; Δεν λέω ότι όσοι ψυχολόγοι βγήκαν από κολλέγιο δεν εργάζονται ακόμα και ως ελεύθεροι επαγγελματίες, αλλά για πόσο και κάτω από ποιες συνθήκες θα μπορούν;
Διάβαζα, επίσης, τις προάλλες σε ένα forum ότι ''Οι ιδιώτες και εταιρίες συγκεκριμένα προτιμούν αποφοίτους κολλεγίων επειδή ξέρουν ότι δεν μπορούν να παζαρέψουν μισθούς λόγω του χαμηλού επιπέδου τους''. Α δηλαδή όσοι βγάλαμε με άριστα το πτυχίο θα ζούμε με ταβάνι μισθολογικά επειδή είμαστε από κολλέγιο; Δεν καταλαβαίνω. Από παντού βαλλόμαστε.
Θεωρείτε ότι εάν έδινα πανελλαδικές μπορώ να υποστηρίξω παράλληλες σπουδές σε ελληνικό πανεπιστήμιο (στην περίπτωση που περάσω ψυχολογία) και παράλληλα να συνεχίσω τις σπουδές ή την εργασία μου ως ψυχολόγος;
Επίσης θα άξιζαν οι Πανελλαδικές σε αυτή την φάση;

Γνωρίζει κανείς τίποτα εμπεριστατωμένα πάνω σε αυτά τα ερωτήματα; Ή μήπως μπορεί να με συμβουλέψει κάποιος για το που να ρωτήσω; Δεν θα ήθελα ιδανικά να μπλέξω με τις υπηρεσίες αναγνώρισης τύπου Ατεεν, Δοαταπ, Περιφέρειες, Κεπ διότι δεν βγάζεις άκρη με αυτούς.
Άποψη μου...τελείωσε το μεταπτυχιακό σου με την ησυχία σου , και έπειτα κάτσε και σκέψου οτι είναι με ηρεμία . Ζύγισε κάτω όλες τις παραμέτρους και αποφάσισε εαν αξίζει τον κόπο το να δώσεις πανελλήνιες . Εαν νιώσεις οτι έχεις να κερδίσεις κάτι , τότε κάντο . Ανεξάρτητα εαν συμφωνεί κάποιος με την ισοδυναμία πτυχίων ΑΕΙ και κολλεγίων , οφείλουμε να αναγνωρίσουμε όλοι πως όταν κάποιος αλλάζει τους κανόνες του "παιχνιδιού" συνέχεια , τότε είναι το λιγότερο άδικος διότι ο κόσμος μπαίνει σε μια κατάσταση τρομερά ψυχοφθόρα καθώς είναι υπό αμφισβήτηση το μέλλον του και ο χρόνος και το χρήμα που έχει επενδύσει σε αυτό . Είτε μην δώσεις επαγγελματικά δικαιώματα είτε δώστα και διασφάλισε οτι είναι προστατευμένα και δεν θα τροποποιηθούν στο μέλλον . Εν πασει περιπτωση , εαν το αγαπάς αυτό που κάνεις χαμένος ο χρόνος σου δεν θα πάει να το ξέρεις , ακόμα και εαν οι καταστάσεις σε αναγκάζουν να δώσεις πανελλήνιες πάλι . Οπότε , τελείωσε με το μεταπτυχιακό σου , άσε λίγο το πράγμα να κυλίσει να δεις πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και μετά αποφάσισε αυτό που νιώθεις οτι είναι το πιο κατάλληλο και σωστό για εσένα .
 

ninaki101

Νεοφερμένος

Η ninaki101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής Δυτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πολύ σωστός
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.
Μην μπλέκετε με αυτά.

Ή κατατακτήριες ή πανελλήνιες.

Αν δεν αντέχετε το σκληρό διάβασμα ώστε να επιτύχετε στις αντίστοιχες εξετάσεις, δεν σας ταιριάζει αυτό το επάγγελμα ούτως ή άλλως.
 
Top