Άδεια Λογιστή σε απόφοιτο οικονομικού πανεπιστημίου

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα

Παρατήρησα κάτι και μου έκανε εντύπωση, και είπα να γράψω το post για να μου το επιβεβαιώσει κάποιος.

Καταρχάς είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. Όταν αποφοίτησα πήρα την άδεια Λογιστή Β Τάξης και μετά από 3 χρόνια προυπηρεσίας που έκανα ως ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ , με κάτι εξετάσεις πολλαπλής επιλογής ( από ότι θυμάμαι μπορεί να έχει αλλάξει ο τρόπος τώρα), πήρα την άδεια Λογιστή Α τάξης

Είχα την εντύπωση ότι οι απόφοιτοι Πανεπιστημίου Οικονομικών σχολών, όταν παίρνουν το πτυχίο και αποφασίζουν να πάρουν Άδεια Λογιστή , παίρνουν κατευθείαν την Α Τάξη. Πριν λίγο τυχαία από ένα φίλο που έβγαλε σήμερα του έδωσαν τη Β Τάξη και του είπαν ότι πρέπει να κάνει 3 χρόνια προυπηρεσία για να πάρει την Α Τάξη.

Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καταρχήν όποιος έχει άδεια Β'τάξης είναι Λογιστής όχι Βοηθός Λογιστή (άσχετα εάν δουλεύει ως Βοηθός εθελοντικά) απλά τηρεί απλογραφικά βιβλία.

Οι απόφοιτοι οικονομικών σχολών ΑΕΙ και αυτοί λαμβάνουν άδεια Λογιστή Φοροτεχνικού Β'Τάξης αρχικά.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχήν όποιος έχει άδεια Β'τάξης είναι Λογιστής όχι Βοηθός Λογιστή (άσχετα εάν δουλεύει ως Βοηθός εθελοντικά) απλά τηρεί απλογραφικά βιβλία.

Οι απόφοιτοι οικονομικών σχολών ΑΕΙ και αυτοί λαμβάνουν άδεια Λογιστή Φοροτεχνικού Β'Τάξης αρχικά.

Είσαι Λογιστής β Κατηγορίας που σημαίνει ότι υπογράφεις μέχρι 1,5 εκατ ευρώ ισολογισμοί επιχειρήσεων. Και αναγκαστικά εργάζεσαι ως Βοηθός Λογιστής, για 3 χρόνια για να πάρεις την Α Τάξη. Αυτό εννοούσα με τη συσχέτιση Λογιστή-β.Λογιστή

Όσον αφορά , αυτό που είπες, άρα ο απόφοιτος Πανεπιστημίου και ο απόφοιτος ΤΕΙ με το που βγουν από τις σχολές τους έχουν τα ίδια Ε.Δ
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τα τεί δεν έχουν δικαίωμα μόνο οικονομολογική αδειας δηλαδή να ψηφίζουν και να ψηφίζονται στο ΟΕΕ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα τεί δεν έχουν δικαίωμα μόνο οικονομολογική αδειας δηλαδή να ψηφίζουν και να ψηφίζονται στο ΟΕΕ.

Εν μέρει κάνεις λάθος. Ισχύει αυτό που λες, αλλά αν ένας απόφοιτος ΤΕΙ, έχει μεταπτυχιακό στην οικονομική επιστήμη ( ΜΒΑ, msc στα χρηματοοικονομικά κλπ) εγγράφεται κανονικά στο οικονομικό επιμελητήριο. Επίσης, δεν ξέρεις πόσο λυπάμαι που ένας απόφοιτος ΤΕΙ δεν χαρίζει τα λεφτά του σε μια συντεχνία μιζών
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εν μέρει κάνεις λάθος. Ισχύει αυτό που λες, αλλά αν ένας απόφοιτος ΤΕΙ, έχει μεταπτυχιακό στην οικονομική επιστήμη ( ΜΒΑ, msc στα χρηματοοικονομικά κλπ) εγγράφεται κανονικά στο οικονομικό επιμελητήριο. Επίσης, δεν ξέρεις πόσο λυπάμαι που ένας απόφοιτος ΤΕΙ δεν χαρίζει τα λεφτά του σε μια συντεχνία μιζών
Δεν σου είπα αν σε συμφέρει να έχεις άδεια οικονομολόγου σου έκανα διάκριση λογιστή ΤΕΙ με Πανεπιστημίου η μόνη διαφορά μεταξύ τους είναι αυτή.Το πώς κερδίζεται το δικαίωμα εγγραφής στο επιμελητήριο και πότε είναι άλλο θέμα και το αν συμφέρει να εγγραφείς στο επιμελητήριο.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σου είπα αν σε συμφέρει να έχεις άδεια οικονομολόγου σου έκανα διάκριση λογιστή ΤΕΙ με Πανεπιστημίου η μόνη διαφορά μεταξύ τους είναι αυτή.Το πώς κερδίζεται το δικαίωμα εγγραφής στο επιμελητήριο και πότε είναι άλλο θέμα και το αν συμφέρει να εγγραφείς στο επιμελητήριο.

H μόνη διαφορά και ως ΚΥΡΙΑ αγαπητέ Χρήστο είναι το ΔΗΜΟΣΙΟ ( ΕΔώ γελάμε με τις προσλήψεις που γίνονται με τη κουταλιά μικρού γλυκού). Διαφορά ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ με ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ- ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ, 45 ευρώ στο μισθό. Α και ο δεύτερος μπορεί να γίνει προιστάμενος ( γλυψίματα, ρουφιανιές, να φάει τον άλλον )
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
H μόνη διαφορά και ως ΚΥΡΙΑ αγαπητέ Χρήστο είναι το ΔΗΜΟΣΙΟ ( ΕΔώ γελάμε με τις προσλήψεις που γίνονται με τη κουταλιά μικρού γλυκού). Διαφορά ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ με ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ- ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ, 45 ευρώ στο μισθό. Α και ο δεύτερος μπορεί να γίνει προιστάμενος ( γλυψίματα, ρουφιανιές, να φάει τον άλλον )
Δεν διαφωνώ φίλε μου δεν συμφέρει η εγγραφή στο ΟΕΕ ταϊζεις τους κατσαπλιάδες για ενα εξτρα δικαίωμα στο ελληνικό δημόσιο τίποτα παραπάνω.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν διαφωνώ φίλε μου δεν συμφέρει η εγγραφή στο ΟΕΕ ταϊζεις τους κατσαπλιάδες για ενα εξτρα δικαίωμα στο ελληνικό δημόσιο τίποτα παραπάνω.

Φίλε μου, αν δεν είχα το ξαφνικό θάνατο του πατέρα μου πριν 2 χρόνια, είχα φύγει για Γερμανία. Όταν πήγα εκεί, πραγματικά είδα ένα ΚΡΑΤΟΣ. Φοβερό εργατικό και ασφαλιστικό, οργάνωση στο Δημόσιο, και πολύ καλή χημεία στη βιομηχανία. Δηλ ο ένας τομέας συμπλήρωνε τον άλλον και είχαν παραγωγικότητα. Το μόνο που ήθελε ήταν Β2 στα Γερμανικα΄που το είχα. Από ότι βλέπω είσαι Αμερική που εκεί είναι ακόμα πιο μπροστά τα πράγματα. Ούτε συντεχνίες ούτε μίζες ούτε τίποτα. Βέβαια εκεί έχουν άλλα, αλλά όχι τόσο εμφανή όσο εδώ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Μα εμείς εδώ δεν θέλουμε τους γερμανοτσολιάδες. Γίναμε χώρα των γερμανοτσολίων τελικά. :crazy: Δεν θέλουμε ΚΡΑΤΟΣ...θέλουμε ΚΡΑΤΙΣΜΟ και να μιλάμε για επενδύσεις φιλικές προς το ΚΚΕ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα εμείς εδώ δεν θέλουμε τους γερμανοτσολιάδες. Γίναμε χώρα των γερμανοτσολίων τελικά. :crazy: Δεν θέλουμε ΚΡΑΤΟΣ...θέλουμε ΚΡΑΤΙΣΜΟ και να μιλάμε για επενδύσεις φιλικές προς το ΚΚΕ.

Καλωσήρθες στο κουμουνιστικό καπιταλισμό=Ελλάδα. Των μιζών, συμφερόντων, ρουφιανιών, συντεχνιών, βισμάτων και δεν συμμαζεύεται... Ας μην αναρωτιόμαστε γιατί 1,5 εκατ άνθρωποι ( μαζι σε αυτά και εσύ) την κάνατε εξωτερικό
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Καλωσήρθες στο κουμουνιστικό καπιταλισμό=Ελλάδα. Των μιζών, συμφερόντων, ρουφιανιών, συντεχνιών, βισμάτων και δεν συμμαζεύεται... Ας μην αναρωτιόμαστε γιατί 1,5 εκατ άνθρωποι ( μαζι σε αυτά και εσύ) την κάνατε εξωτερικό

Aν θυμάσαι, πριν τον κορωνοϊό, ο Μητσοτάκης ανακοίνωσε ένα πρόγραμμα (εξαγγελία με πειστική περιγραφή) για επαναπατρισμό Ελλήνων επιστημόνων του εξωτερικού, με μισθό κάπου στα 3000 μεικτά (με πολλούς αστερίσκους κλπ). Έμαθες τελικά τι έγινε;

Το θέμα αυτό έπαιζε εκείνες τις μέρες στην τηλεόραση και πήρα την απόφαση να στηρίξω την πρόταση του πρωθυπουργού μας. Είχα στείλει στον ΣΕΒ (Σύνδεσμο Ελλήνων Βιομηχάνων) ένα προσωπικό e-mail με το βιογραφικό μου, τις δεξιότητές μου, θέτοντας την κατάστασή μου ότι είμαι ένα βήμα να γίνω μετανάστης. Μου απάντησε ένας υπεύθυνος ότι δεν καταλαβαίνει τι ακριβώς έχω σπουδάσει ως Μαθηματικός και τι είδους δεξιότητες έχω, για να με προωθήσουν με κάποιο πρόγραμμα voucher ωρομισθίας σε κάποια επιχείρηση ώστε να κάνω πρακτική.

Την ίδια χρονική περίοδο ένας καθηγητής του ΟΠΑ αναφέρθηκε ραδιοφωνικά στην αναγκαιότητα των Μαθηματικών ως πτυχιούχων-ειδικών επιστημόνων στην ανόρθωση της Ελληνικής οικονομίας λόγω συγκεκριμένων δεξιοτήτων που ο ΣΕΒ δεν ...καταλαβαίνει. Δηλαδή, ή data learning ή ιατρική ή χάος. Καμία άλλη επιστήμη.

Κράξε ελεύθερα...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aν θυμάσαι, πριν τον κορωνοϊό, ο Μητσοτάκης ανακοίνωσε ένα πρόγραμμα (εξαγγελία με πειστική περιγραφή) για επαναπατρισμό Ελλήνων επιστημόνων του εξωτερικού, με μισθό κάπου στα 3000 μεικτά (με πολλούς αστερίσκους κλπ). Έμαθες τελικά τι έγινε;

Το θέμα αυτό έπαιζε εκείνες τις μέρες στην τηλεόραση και πήρα την απόφαση να στηρίξω την πρόταση του πρωθυπουργού μας. Είχα στείλει στον ΣΕΒ (Σύνδεσμο Ελλήνων Βιομηχάνων) ένα προσωπικό e-mail με το βιογραφικό μου, τις δεξιότητές μου, θέτοντας την κατάστασή μου ότι είμαι ένα βήμα να γίνω μετανάστης. Μου απάντησε ένας υπεύθυνος ότι δεν καταλαβαίνει τι ακριβώς έχω σπουδάσει ως Μαθηματικός και τι είδους δεξιότητες έχω, για να με προωθήσουν με κάποιο πρόγραμμα voucher ωρομισθίας σε κάποια επιχείρηση ώστε να κάνω πρακτική.

Την ίδια χρονική περίοδο ένας καθηγητής του ΟΠΑ αναφέρθηκε ραδιοφωνικά στην αναγκαιότητα των Μαθηματικών ως πτυχιούχων-ειδικών επιστημόνων στην ανόρθωση της Ελληνικής οικονομίας λόγω συγκεκριμένων δεξιοτήτων που ο ΣΕΒ δεν ...καταλαβαίνει. Δηλαδή, ή data learning ή ιατρική ή χάος. Καμία άλλη επιστήμη.

Κράξε ελεύθερα...

Eσένα θα κράξω, γιατί ενώ είσαι κάπου τακτοποιημένος, προσπαθείς να γυρίσεις στη Μπανανία. Να κάνεις τι? Κάτσε εκεί που κάθεσαι αδερφέ. Η χώρα μας, δεν μας θέλει. Μας μισεί. Ειδικά εμάς τους νέους μας θεωρεί "απειλή", ο λόγος? Δεν θέλουν να αλλάξουμε τη χώρα, να την εκσυχρονίσουμε. Θέλουμε το κομμουνιστικό καπιταλισμό. Πολύ γρήγορα όταν τελειώσω και εγώ με τις υποχρεώσεις μου θα πάρω το δρόμο για το Εξωτερικό και όσο αντέξω. Τουλάχιστον θα έχω ένα ΣΟΒΑΡΟ Σύστημα Υγείας, ένα καλό συνταξιοδοτικό, που εδώ δεν θα πάρω ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ σύνταξη και ένα κράτος δίπλα μου σε ψηφιακή μορφή και οργάνωση. Όχι να πηγαίνω στο Δημόσιο και να βλέπω τον άλλον να πετάει σαίτες, τον άλλον 200 κιλά να ανασαίνει βαριά και άλλα πολλά.

Κάτσε εκεί που κάθεσαι και μη το ψάχνεις για πολύ. Εδώ σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει Ελλάδα
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μην τα βλέπεις τόσο ρόδινα έξω δεν είναι ούτε η οικογένεια εκεί ούτε οι φίλοι να σε βοηθήσουν σε μια δύσκολη στιγμή όσο και αν είναι άθλιο μπανανιστάν η Ελλάδα.Το καλύτερο θα ήταν να δουλέυεις σε μια πολυεθνική εταιρεία Ελλάδα και να αποσπαστείς εξωτερικό σε θυγατρική εκεί να ζήσεις κάποια 1-2 χρόνια εξω για εμπειρία.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Μην τα βλέπεις τόσο ρόδινα έξω δεν είναι ούτε η οικογένεια εκεί ούτε οι φίλοι να σε βοηθήσουν σε μια δύσκολη στιγμή όσο και αν είναι άθλιο μπανανιστάν η Ελλάδα.Το καλύτερο θα ήταν να δουλέυεις σε μια πολυεθνική εταιρεία Ελλάδα και να αποσπαστείς εξωτερικό σε θυγατρική εκεί να ζήσεις κάποια 1-2 χρόνια εξω για εμπειρία.

Πλέον πουθενά δεν βοηθάνε φίλοι και γνωστοί. Αυτό είναι ένα πικρό ψέμα που έχουμε μεγαλώσει και έχουμε γίνει μαλθακοί. Όσο περνάνε τα χρόνια βλέπω και στην Ελλάδα έναν υπέρμετρο εγωϊσμό, ατομικισμό και βολεψακισμό με επιγραφή "έχουμε μαζική ανεργία" αλλά για τους άλλους. Οι δικοί μας βολεύονται και κοιτάζουν μόνο την καμπούρα τους πως να υπερβολευτούν. Ρομαντισμός δεν υπάρχει όσο και αν στην Ελλάδα ο καιρός μας κάνει λίγο να έχουμε παραισθήσεις με την πραγματικότητα. Όσο κάποιος προοδεύει, οι φιλίες εξανεμίζονται και οι άνθρωποι που έχουν μια ιδιαίτερη αξία, είναι ελάχιστοι. Η ζωή πλέον είναι δύσκολη παντού είτε στην Αθήνα είτε στην Λυών. Η Ελλάδα έχει μια παραπάνω δυσκολία: αν βρεθείς άνεργος απολυμένος δεν έχεις καλή κοινωνική υποστήριξη και κίνητρα εισόδου ξανά στην εργασία.

Ξέρω πολλούς φίλους, καλοθελητές, περίεργους κλπ που όταν πάει η συζήτηση στη δουλειά δεν βγάζουν κουβέντα για ασφαλιστική κάλυψη. Να μου λείπει τέτοια "Ελληνική" φιλία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top