Άγχος στις εξετάσεις

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δινω και εγώ τον Δεκέμβρη και καταλαβαίνω περίπου πως νιώθεις. Ενας αγώνας είναι και αυτός όπως και οι πανελλήνιες, όπως και οι εξεταστικές στην εκάστοτε σχολή, όπως ο αγώνας που δίνει ο καθενας κάθε μερα. Γενικά ψυχραιμία όσο γίνεται, διάβασμα σε συνδυασμό με ξεκούραση το καλοκαίρι που πλησιάζει (με μέτρο πάντα) και ότι είναι γραφτό από εκεί και πέρα. Θα πας καλά. Εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, επιμονή, υπομονή, διάβασμα, καλοκαιρινή ξεκούραση και θα επιτυχείς.

Γειά σου... Σε ποιο τμήμα δίνεις; Έχεις ξεκινήσει διάβασμα, πώς τα πας γενικά με αυτό; :redface:
Πιστεύω πως οι κατατακτήριες είναι λιγουλάκι πιο δύσκολες και απαιτητικές από τις πανελλήνιες, υπό πολλές πλευρές. Απλά νιώθω και φοβάμαι ότι δεν θα προλάβω να βγάλω ύλη, φυσικά και χρειάζεται ξεκούραση, ύπνος και φαγητό, αλλά δεν ξέρω ... Έτσι και αλλιώς φέτος λόγω κατάστασης φοβάμαι να πάω για μπάνια οπότε και θεωρητικά σίγουρα, έχω περισσότερο χρόνο!! Μακάρι να μπω θέλω αυτό μόνο!! Ξέρεις τι, φοβάμαι ότι όσο και καλά να γράψω εγώ, ότι κάποιοι άλλοι θα γράψουν καλύτερα. Και σίγουρα μπορείς να ξέρεις ότι έγραψες καλά, αλλά και να το ξέρεις δεν είναι και σίγουρο ότι θα περάσεις κιόλας!! Υπάρχει περίπτωση να μην γίνουν αν έχουμε 2ο κύμα ιού; έχω ακούσει και φήμες για το κατά πόσο θα ελέγχονται τα γραπτά όπως πρέπει και θα είναι δίκαια η βαθμολόγηση και αυτό με αγχώνει περισσότερο να πω την αλήθεια!!

Γεια σου Σόφη,καλά είμαι.Ξέρεις τα γνωστά απλά λίγο διαφορετικά πλέον δεδομένης της κατάστασης:laugh: .
Δεν θα σου πω οτι είμαι σίγουρος για το τι θα κάνεις . Όχι επειδή αμφιβάλλω οτι μπορείς αλλά επειδή πάντα έβρισκα εγωιστικό και υποκριτικό να στερείς απο κάποιον το δικαίωμα στην αποτυχία . Εκτός αυτού αμφιβάλλω
οτι δείχνουμε ουσιαστικά την στήριξη μας λέγοντας " Σε ξέρω,θα πετύχεις" . Δεν κρίνω όσους το κάνουν,απλά ποτέ δεν το εκτίμησα πραγματικά και για αυτό δεν το λέω . Ωστόσο αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι έχεις ρίξει αρκετό διάβασμα όλα αυτά τα χρόνια . Έχεις μάθει σίγουρα γενικώς εφαρμοζόμενες τακτικές για να είσαι πιο αποδοτική και εννοείται οτι έχεις κάποιες γνώσεις που ήδη σου δίνουν κάποιο προβάδισμα . Μην τα ξεχάσεις, χρησιμοποιήσε τα υπερ σου . Επίσης πρόσεξε μήπως τελικά δεν είναι άγχος αυτό που νιώθεις αλλά ενθουσιασμός.Και εαν είναι άγχος μετέτρεψε το σε ενθουσιασμό . Πάντα όμως με σύνεση,ψυχραιμία & συγκέντρωση.Η επιτυχία θα έρθει απο μόνη της .Επίσης απέφυγε να ασχολείσαι με την προετοιμασία των άλλων.Σημασία έχει να δώσεις εσύ τον καλύτερο σου εαυτό και όχι κοιτώντας μέχρι που φτάσανε οι άλλοι να προσπαθήσεις να τα πας μερικά κλικ καλύτερα . Αυτά,ελπίζω να περάσεις :) .

*Task at hand ,είναι αυτό που έχεις να κάνεις μια συγκεκριμένη στιγμή .

Ωχ ναι είναι και ο covid-19 στην μέση, σας είπαν πώς και πότε θα δώσετε; Κάτι άκουσα για ηλεκτρονικά,αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο θα ήταν σωστό, αλλά τεσπα!! Αλλά κάπως πρέπει να γίνει, αλλά γιατί όχι Σεπτέμβρη;
Στο υπόλοιπο έχεις δίκιο και θα συμφωνήσω απόλυτα (παρότι δεν μου αρέσει η αποτυχία). Και εμένα δεν μου αρέσει να μου το λένε αυτό, ούτε να το λέω ούτε να το ακούω να το λένε με τόση βεβαιότητα, γιατί από την μία σου προκαλεί μεγαλύτερο άγχος, αλλά από την άλλη νιώθω ότι είναι σαν σου λένε "δεν είναι τίποτα, θα πετύχεις όπως και να έχει" δεν ξέρω εάν βέβαια αυτό στέκει. Οπότε σίγουρα καταλαβαίνω πως το λες και σίγουρα θα προτιμούσα να κάτσουν να συζητήσουμε παρά να μου πούνε "ξέρω ότι θα πετύχεις". Έχεις δίκιο, απλά άλλο μία απλή εξεταστική και άλλο πανελλήνιες ή κατατακτήριες αλλά σίγουρα ο καθένας έχει μάθημα "στρατηγικές" διαβάσματος και τις εφαρμόζει ανάλογα!! Είναι συνδυασμός κάτι επειδή με ενθουσιάζει πάρα πολύ, με αγχώνει ώστε να τα καταφέρω...Στάνταρ δεν πρέπει να κοιτάω πώς και τι διάβασαν οι άλλοι, γιατί δεν είναι βοηθητικό, απλά ...(ναι ξέρω δεν υπάρχει αλλά ΧD).

Δεν το ήξερα!



Να αποβάλεις εντελώς το άγχος, δεν είναι εφικτό και θεωρώ και επικίνδυνο. Καλό είναι να υπάρχει άγχος, το οποίο όμως λειτουργεί παραγωγικά και παρακινεί τον άνθρωπο είτε να διαβάσει, στην προκειμένη περίπτωση, είτε να εργαστεί, να δράσει στη ζωή του.

Το υπερβολικό άγχος μόνο ανεπιθύμητα αποτελέσματα μπορεί να προξενίσει. Ωστόσο, να σου πούμε το συνηθισμένο «μην αγχώνεσαι» δεν θα βοηθήσει κάπου. Εγώ θα σου πω πως έχεις χρόνο να διαβάσεις και να επιτύχεις στη σχολή που σε ενδιαφέρει.
Αυτό που αναφέρει για την πίεση που ασκείται λόγω των επιδιώξεων και της αναμενόμενης επιτυχίας προς το πρόσωπά μας από τους υπόλοιπους, επιδεινώνει την κατάστασή σου. Νομίζω, πως το να διαβάζεις μόνο χωρίς να κάνει διάλειμμα, να ξεκουράζεσαι και να γεμίζεις μπαταρίες δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Διάβασε όσο μπορείς καλύτερα και πιο οργανωμένα, το άγχος σίγουρα δεν χρειάζεται. Να ξεκουράζεσαι όμως και όλας και χρόνο έχεις μέχρι τον Δεκέμβρη αν διαβάζεις οργανωμένα.

Σίγουρα είναι γιατί υπάρχουν φορές που έχω σκεφτεί να τα παρατήσω ή να μην έχω διάθεση να διαβάσω, επειδή σκέφτομαι ότι δεν βγαίνει η ύλη. Αυτό που είπες δηλαδή, γιατί το άλλο απλά σε εγκλωβίζει!! Το ξέρω, έχω βιώσει συνέπειες άγχους (που φαντάσου τότε ήταν πιο λίγο από το τωρινό) και μόνο καλό δεν μου έκανε. Με εκνευρίζει να ακούω το "μην αγχώνεσαι" λες ότι υπάρχει ένα κουμπί που αποβάλλει αυτόματα το άγχος :P . Έχω ακόμα 6 μήνες, είναι αρκετοί ναι, αλλά και η ύλη τεράστια δεν νομίζω να μπορώ να την βγάλω όπως θέλω. Σίγουρα την επιδεινώνει, γιατί μετά είναι ότι τους διαψεύδεις και μετά λες "πώς θέλω ανθρώπους να πιστεύουν σε εμένα, όταν εγώ δεν τους επιβεβαιώνω ότι μπορώ να τα καταφέρω ; " . Η αλήθεια είναι ότι το παίρνω σερί, έκανα μία κοιλιά τις τελευταίες μέρες με αποσυντόνισε αυτή η απότομη εναλλαγή καιρού και ίσως ήρθε και η κούραση! Συνήθως όπως και τώρα έχω πρόγραμμα, αλλά ..
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Πράγματι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν τις εξετάσεις όπως αν υπάρξει 2ο κύμα ιού αλλά για αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε απόλυτως τίποτα. Δεν ξέρω τι θα γίνει σε εκείνη την περίπτωση φαντάζομαι θα υπάρξει αντίστοιχη ενημέρωση αλλά δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι αυτό τώρα.
Θα δώσω για Ιατρική. Η ύλη είναι αρκετά μεγάλη και διάφορετικη από αυτήν που θα δώσουν οι υπόλοιποι υποψήφιοι από αλλά τμήματα για την σχολη. Αρκετά πράγματα τα έχω γνωστά από την 1η σχολή παρόλα αυτά ο όγκος δεν πάυει να είναι μεγάλος. Αλλά είναι και αναμένομενο αυτό.
Και ναι το αρνητικό στις εξετάσεις αυτές είναι ότι περνάει οποίος γράφει καλύτερα μέχρι να συμπληρωθούν οι θέσεις και στην ουσία αυτό είναι που δημιουργεί και το όλο αγχος.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Πράγματι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν τις εξετάσεις όπως αν υπάρξει 2ο κύμα ιού αλλά για αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε απόλυτως τίποτα. Δεν ξέρω τι θα γίνει σε εκείνη την περίπτωση φαντάζομαι θα υπάρξει αντίστοιχη ενημέρωση αλλά δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι αυτό τώρα.
Θα δώσω για Ιατρική. Η ύλη είναι αρκετά μεγάλη και διάφορετικη από αυτήν που θα δώσουν οι υπόλοιποι υποψήφιοι από αλλά τμήματα για την σχολη. Αρκετά πράγματα τα έχω γνωστά από την 1η σχολή παρόλα αυτά ο όγκος δεν πάυει να είναι μεγάλος. Αλλά είναι και αναμένομενο αυτό.
Και ναι το αρνητικό στις εξετάσεις αυτές είναι ότι περνάει οποίος γράφει καλύτερα μέχρι να συμπληρωθούν οι θέσεις και στην ουσία αυτό είναι που δημιουργεί και το όλο αγχος.
για ποια ιατρικη θα δωσεις?
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Πράγματι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν τις εξετάσεις όπως αν υπάρξει 2ο κύμα ιού αλλά για αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε απόλυτως τίποτα. Δεν ξέρω τι θα γίνει σε εκείνη την περίπτωση φαντάζομαι θα υπάρξει αντίστοιχη ενημέρωση αλλά δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι αυτό τώρα.
Θα δώσω για Ιατρική. Η ύλη είναι αρκετά μεγάλη και διάφορετικη από αυτήν που θα δώσουν οι υπόλοιποι υποψήφιοι από αλλά τμήματα για την σχολη. Αρκετά πράγματα τα έχω γνωστά από την 1η σχολή παρόλα αυτά ο όγκος δεν πάυει να είναι μεγάλος. Αλλά είναι και αναμένομενο αυτό.
Και ναι το αρνητικό στις εξετάσεις αυτές είναι ότι περνάει οποίος γράφει καλύτερα μέχρι να συμπληρωθούν οι θέσεις και στην ουσία αυτό είναι που δημιουργεί και το όλο αγχος.

Ουάου, φοβερός!! Καλή επιτυχία να έχεις!! Τι μαθήματα δίνεις; Είναι πάλι 6 χρόνια μετά ή αναγνωρίζονται κάποια από το πρώτο σου τμήμα; Γιατί εμένα δεν μου αναγνωρίζονται πολλά μόνο 3. Αλλά χαλάλι αυτό!! Ναι κάθε τμήμα ίσως να έχει διαφορετικό επίπεδο δυσκολίας. Φαντάζομαι ότι τα δικά σου θα είναι παλουκάκια! Έχεις σκεφτεί τι ειδικότητα θα ήθελες να ακολουθήσεις; Ναι ισχύει το τελευταίο που λες, όποιος γράφει καλύτερα, δηλαδή και να γράψεις πχ εσύ Μ.Ο 18 σε όλα, που λέει ο λόγος δεν μπορείς να ξέρεις και αν πέρασες. Αν και με 18 περνάς, αλλά κατάλαβες πως το λέω!

Ναι έχεις δίκιο ότι δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτομαι, αλλά με τόσα που έχουμε δει φέτος, δεν ξέρω τι άλλο μπορούμε να περιμένουμε xd. Τουλάχιστον ναι, εάν ου μη γέννοιτο να υπάρχει ενημέρωση!
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εύχομαι καλή δυναμη και κάθε επιτυχία και σε εσένα. 3 μαθήματα δίνω (ανατομία φυσιολογια και βιοχημεία). Εισαγομαι στο 4ο εξάμηνο οπότε είναι 4μιση χρόνια και όχι 6. Κάποια μαθήματα αναγνωριζονται αλλά δεν ξέρω ακριβώς πόσα αν και φαντάζομαι ποια είναι πάνω κάτω. (Ανάμεσα σε όλες τις ειδικότητες υπάρχει μια που χρειάζεται τα πτυχία και της οδοντιατρικής και της ιατρικής. Αυτήν θέλω να ακολουθήσω).
Νομίζω για όλους τους υποψήφιους ανεξάρτητα σχολής είναι ζόρικο και αγχωτικό καθώς και δύσκολο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Εχω να πω ενα σωρο για το άγχος αλλα ειμαι αρκετά πιεσμένη απο άποψη χρόνου αυτή τη στιγμή και δεν θέλω να απαντήσω πρόχειρα.
Πολυ πολυ σύντομα θα πω οτι πρεπει να διαβάζεις με αυτοπεποίθηση.
Κι εγω πάντα σκεφτομουν ότι οι αλλοι τα κάνουν ολα καλύτερα απο μένα , χωρίς πραγματικά να υπάρχει κανενας λογος. Εξάλλου η πραγματικότητα με διέψευσε αρκετές φορές.
Πλεον δεν αφήνω το μυαλό μου " να τρέχει"
Ρεαλιστικά ολοι μπορει να αποτύχουμε , ειναι κομμάτι της ζωής. Ομως εσυ κανεις οτι καλύτερο μπορείς και πραγματικά σκέψου οτι οι περισσότεροι τωρα θα ξεκινήσουν διάβασμα και πολλοι απο αυτούς έχουν οικογένεια και δουλειές .
Πρέπει να κάνεις θετικες σκέψεις , να διαβάζεις με σίγουρα .
Απο εκει κι έπειτα ,επειδή ολοι εχουμε και τα όρια μας οι κατατακτήριες για το τμημα που ήθελα εγω , ένιωθα οτι θα με οδηγούσαν στην τρέλα. Γι αυτό και δεν τις επελεξα.
Στην κοινωνική εργασία υποθέτω θα ναι αρκετά καλύτερα τα πραγαμτα αλλα δεν το γνωρίζω .
Πραγματικά αν βλέπεις οτι δίνουν τόσα πολλα ατομα κι δε μπορεί να διαχειριστείς τον φόβο της αποτυχίας μπορείς απλα να πας με πανελλήνιες που κατα κανονα έχεις περισσότερες πιθανοτητες επιτυχίας.
Στο λεω να το έχεις στο πισω μερος του μυαλου σου αν και πραγματικά δεν νομιζω να γίνεται τοσο κοσμοσυρροή οπως σε αλλα τμήματα και με διάβασμα κι επιμονή είναι ενας αρκετά ρεαλιστικός στόχος :)
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εύχομαι καλή δυναμη και κάθε επιτυχία και σε εσένα. 3 μαθήματα δίνω (ανατομία φυσιολογια και βιοχημεία). Εισαγομαι στο 4ο εξάμηνο οπότε είναι 4μιση χρόνια και όχι 6. Κάποια μαθήματα αναγνωριζονται αλλά δεν ξέρω ακριβώς πόσα αν και φαντάζομαι ποια είναι πάνω κάτω. (Ανάμεσα σε όλες τις ειδικότητες υπάρχει μια που χρειάζεται τα πτυχία και της οδοντιατρικής και της ιατρικής. Αυτήν θέλω να ακολουθήσω).
Νομίζω για όλους τους υποψήφιους ανεξάρτητα σχολής είναι ζόρικο και αγχωτικό καθώς και δύσκολο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ Γιάννη, μακάρι να μπούμε και τον Φλεβάρη του 21, να είμαστε εδώ και να συζητάμε για την νέα μας φοιτητική ζωή :give_rose:
Ωραία τα μαθήματα που δίνεις πολύ ενδιαφέροντα, η βιοχημεία για ένα λόγο μου αρέσει παραπάνω, είχα διαβάσει κάτι πιο παλιά, γιατί είχα κόλλημα με την εργοφυσιολογία χδ! Μία χαρά, πάλι καλά, να πάνε όλα καλά εύχομαι και το πιστεύω! Έχεις ξεκινήσει, ποιο σου φαίνεται πιο δύσκολο; Καλά σίγουρα ναι ....ισχύει!

Εχω να πω ενα σωρο για το άγχος αλλα ειμαι αρκετά πιεσμένη απο άποψη χρόνου αυτή τη στιγμή και δεν θέλω να απαντήσω πρόχειρα.
Πολυ πολυ σύντομα θα πω οτι πρεπει να διαβάζεις με αυτοπεποίθηση.
Κι εγω πάντα σκεφτομουν ότι οι αλλοι τα κάνουν ολα καλύτερα απο μένα , χωρίς πραγματικά να υπάρχει κανενας λογος. Εξάλλου η πραγματικότητα με διέψευσε αρκετές φορές.
Πλεον δεν αφήνω το μυαλό μου " να τρέχει"
Ρεαλιστικά ολοι μπορει να αποτύχουμε , ειναι κομμάτι της ζωής. Ομως εσυ κανεις οτι καλύτερο μπορείς και πραγματικά σκέψου οτι οι περισσότεροι τωρα θα ξεκινήσουν διάβασμα και πολλοι απο αυτούς έχουν οικογένεια και δουλειές .
Πρέπει να κάνεις θετικες σκέψεις , να διαβάζεις με σίγουρα .
Απο εκει κι έπειτα ,επειδή ολοι εχουμε και τα όρια μας οι κατατακτήριες για το τμημα που ήθελα εγω , ένιωθα οτι θα με οδηγούσαν στην τρέλα. Γι αυτό και δεν τις επελεξα.
Στην κοινωνική εργασία υποθέτω θα ναι αρκετά καλύτερα τα πραγαμτα αλλα δεν το γνωρίζω .
Πραγματικά αν βλέπεις οτι δίνουν τόσα πολλα ατομα κι δε μπορεί να διαχειριστείς τον φόβο της αποτυχίας μπορείς απλα να πας με πανελλήνιες που κατα κανονα έχεις περισσότερες πιθανοτητες επιτυχίας.
Στο λεω να το έχεις στο πισω μερος του μυαλου σου αν και πραγματικά δεν νομιζω να γίνεται τοσο κοσμοσυρροή οπως σε αλλα τμήματα και με διάβασμα κι επιμονή είναι ενας αρκετά ρεαλιστικός στόχος :)

Ωωω εσύ δίνεις σε 12 μέρες, καλή επιτυχία να έχεις! <3
Δίκιο έχεις ότι πρέπει, και σε κάθε τι που κάνουμε πρέπει να διαβάζουμε με αυτοπεποίθηση, αλλά λίγοι το κάνουμε θεωρώ, τουλάχιστον εγώ γιατί συγκρίνομαι με τους άλλους και φοβάμαι την αποτυχία, δεν την αντέχω έτσι απλά! Εσύ γιατί σκεφτόσουν ότι οι άλλοι θα τα κάνουν καλύτερα από εσένα, υπήρχε κάτι που σε έκανε να το πιστεύεις αυτό και να φοβάσαι; Και εμένα με έχει διαψεύσει σε αυτό η πραγματικότητα αρκετές φορές αλλά δεν θα το κάνει πάντα. Δεν είναι κακό να το σκέφτεσαι αυτό, ίσα ίσα είναι βοηθητικό, αλλά εγώ τουλάχιστον αν το κάνω, θα επαναπαυτώ, γενικά λειτουργώ με πίεση για αυτό προσπαθώ να πιέζομαι μόνη μου, γιατί δεν υπάρχει κανείς να με πιέσει!

Είναι μία τρέλα όντως, αλλά σου έχω πει γιατί δεν θέλω πανελλήνιες και προτιμώ τις κατατακτήριες και ακόμα δεν το αλλάζω αυτό, παρόλο που έχεις δίκιο σε αυτό που λες, δεν το αμφισβητώ. Δίνουν αρκετά άτομα, όχι τόσο πολλά βέβαια σαν σχολές ιατρικής κλπ, αλλά δίνουν κάμποσα, γιατί έχει μεγάλη ζήτηση από τότε που αυξήθηκαν τα μόρια αλλά όσα και να δίνουν και λίγα να δίνουν πάλι παίζεται αν θα μπεις ή όχι, εξαρτάται και τι γράφουν οι άλλοι και αυτό με αγχώνει!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Εχω να πω ενα σωρο για το άγχος αλλα ειμαι αρκετά πιεσμένη απο άποψη χρόνου αυτή τη στιγμή και δεν θέλω να απαντήσω πρόχειρα.
Πολυ πολυ σύντομα θα πω οτι πρεπει να διαβάζεις με αυτοπεποίθηση.
Κι εγω πάντα σκεφτομουν ότι οι αλλοι τα κάνουν ολα καλύτερα απο μένα , χωρίς πραγματικά να υπάρχει κανενας λογος. Εξάλλου η πραγματικότητα με διέψευσε αρκετές φορές.
Πλεον δεν αφήνω το μυαλό μου " να τρέχει"
Ρεαλιστικά ολοι μπορει να αποτύχουμε , ειναι κομμάτι της ζωής. Ομως εσυ κανεις οτι καλύτερο μπορείς και πραγματικά σκέψου οτι οι περισσότεροι τωρα θα ξεκινήσουν διάβασμα και πολλοι απο αυτούς έχουν οικογένεια και δουλειές .
Πρέπει να κάνεις θετικες σκέψεις , να διαβάζεις με σίγουρα .
Απο εκει κι έπειτα ,επειδή ολοι εχουμε και τα όρια μας οι κατατακτήριες για το τμημα που ήθελα εγω , ένιωθα οτι θα με οδηγούσαν στην τρέλα. Γι αυτό και δεν τις επελεξα.
Στην κοινωνική εργασία υποθέτω θα ναι αρκετά καλύτερα τα πραγαμτα αλλα δεν το γνωρίζω .
Πραγματικά αν βλέπεις οτι δίνουν τόσα πολλα ατομα κι δε μπορεί να διαχειριστείς τον φόβο της αποτυχίας μπορείς απλα να πας με πανελλήνιες που κατα κανονα έχεις περισσότερες πιθανοτητες επιτυχίας.
Στο λεω να το έχεις στο πισω μερος του μυαλου σου αν και πραγματικά δεν νομιζω να γίνεται τοσο κοσμοσυρροή οπως σε αλλα τμήματα και με διάβασμα κι επιμονή είναι ενας αρκετά ρεαλιστικός στόχος :)
κοινωνικη εργασια ειναι το παιδαγωγικο?γτ εχω δει κατι σχολες που λεγονται παιδαγωγικο και κοινωνικης εργασιας.παντως να σου πω την αληθεια 24 ποσο εισαι τωρα δε θα πηγαινα να δωσω πανελλαδικες στο σχολειο που πηγαινα πριν 6 χρονια γτ θα ντρεπομουνα :(
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
κοινωνικη εργασια ειναι το παιδαγωγικο?γτ εχω δει κατι σχολες που λεγονται παιδαγωγικο και κοινωνικης εργασιας.παντως να σου πω την αληθεια 24 ποσο εισαι τωρα δε θα πηγαινα να δωσω πανελλαδικες στο σχολειο που πηγαινα πριν 6 χρονια γτ θα ντρεπομουνα :(

Θα σου απαντήσω εγώ. Εγώ δίνω για κοινωνική εργασία. Όχι κοινωνική εργασία δεν είναι το παιδαγωγικό, αντίθετα βγαίνεις κοινωνική λειτουργός!! Εγώ είμαι 24, και δεν είναι ότι θα ντρέπομαι να δώσω πανελλήνιες επειδή είμαι 24, σιγά εδώ δίνουν και μεγαλύτεροι, απλά είναι άλλοι λόγοι που προτιμώ τις κατατακτήριες παρότι είναι πιο ζόρικες!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
κοινωνικη εργασια ειναι το παιδαγωγικο?γτ εχω δει κατι σχολες που λεγονται παιδαγωγικο και κοινωνικης εργασιας.παντως να σου πω την αληθεια 24 ποσο εισαι τωρα δε θα πηγαινα να δωσω πανελλαδικες στο σχολειο που πηγαινα πριν 6 χρονια γτ θα ντρεπομουνα :(

Nα πας στο ίδιο σχολείο που έδινες πανελλήνιες και να δεις τους ίδιους καθηγητές σου, να σε κοιτάζουν με οίκτο...Μόνο στην Ελλάδα τέτοια. :hehe: :crazy:

- Ευκλειδάκο πώς αποδώ;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.
Nα πας στο ίδιο σχολείο που έδινες πανελλήνιες και να δεις τους ίδιους καθηγητές σου, να σε κοιτάζουν με οίκτο...Μόνο στην Ελλάδα τέτοια. :hehe: :crazy:

- Ευκλειδάκο πώς αποδώ;
θεωρω φιλε μου οτι καθε πραγμα στον καιρο του.ενας που ναι μεγαλος θα παει να δωσει κατατακτηριες αλλωστε κερδιζει και χρονο δεν μπαινει πρωτο ετος.πανελληνιες θα δωσεις 1 φορα στη ζωη σου,αν πετυχεις εχει καλως,αν οχι πας δινεις την επομενη χρονια και μετα τελος οπου πετυχες πετυχες.εγω αυτο το σκεπτικο εγω στο μυαλο σου.Και 1 μυριο να μου δινες δε θα δινα ξανα πανελληνιως γτ θα βαριομουνα να γραψω εκθεση
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πολύς κόσμος δίνει πανελλήνιες σε μεγαλύτερες ηλικίες... Δεν είναι ντροπή... ίσα ίσα μπράβο τους που έχουν το κουράγιο, την θέληση να δοκιμάσουν ξανά μετά από τόσα χρόνια ενώ έχουν άλλες υποχρεώσεις που εμείς όταν δίναμε δεν είχαμε ως παιδιά πέρα από το διάβασμα. Το βαριέμαι να γράψω έκθεση δεν θα έλεγα είναι και το καλύτερο σκεπτικό 😛
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Πολύς κόσμος δίνει πανελλήνιες σε μεγαλύτερες ηλικίες... Δεν είναι ντροπή... ίσα ίσα μπράβο τους που έχουν το κουράγιο, την θέληση να δοκιμάσουν ξανά μετά από τόσα χρόνια ενώ έχουν άλλες υποχρεώσεις που εμείς όταν δίναμε δεν είχαμε ως παιδιά πέρα από το διάβασμα. Το βαριέμαι να γράψω έκθεση δεν θα έλεγα είναι και το καλύτερο σκεπτικό 😛

Αυτό ακριβώς, εγώ ο λόγος που θα έδινα, θα ήταν για να βγάλω το άχτι μου ...από τότε ...
Αλλά δεν είναι κακό να δώσεις σε οποιαδήποτε ηλικία!
Στο τμήμα μου ήταν μεγάλοι 45+ που πέρασαν με πανελλήνιες.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Σοφία κάνεις κάτι άλλο παράλληλα με το διάβασμα; Γιατί παίζει κι αυτό ρόλο. Αν είναι η κύρια ασχολία σου είναι λογικό να σε κατατρώει και να μεγαλοποιεις την κατάσταση.
Αυτό που πάντα βοηθάει εμένα σε περιόδους άγχους είναι το να φτιάχνω back-up plans. Στην δική σου περίπτωση για παράδειγμα. Αν τελικά δεν εισαχθείς στο τμήμα που θέλεις, τι σκεφτεσαι να κάνεις; Έχεις το περιθώριο να ξαναδώσεις χωρίς να μένεις στάσιμη; Ή ακόμη μπορείς να πετύχεις τον στόχο σου εκτός των κατατακτηριων;
Δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις δημόσια, πιο πολύ για να τα σκεφτείς τα λέω.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πολύς κόσμος δίνει πανελλήνιες σε μεγαλύτερες ηλικίες... Δεν είναι ντροπή... ίσα ίσα μπράβο τους που έχουν το κουράγιο, την θέληση να δοκιμάσουν ξανά μετά από τόσα χρόνια ενώ έχουν άλλες υποχρεώσεις που εμείς όταν δίναμε δεν είχαμε ως παιδιά πέρα από το διάβασμα. Το βαριέμαι να γράψω έκθεση δεν θα έλεγα είναι και το καλύτερο σκεπτικό 😛

Nαι εννοείται. Είχα και εγώ συμφοιτητές ετών 50 και 60 που για κάποιο λόγο δεν μπόρεσαν να σπουδάσουν στα νιάτα τους. Αξιέπαινοι. Όμως άλλο 45+ και άλλο 22+ χωρίς στόχους για την πρώτη επιστήμη. Στην εποχή μας παρατηρείται μια ακατάσχετη πτυχιολαγνεία δίχως σαφή επιχειρηματολογία. Οι σπουδές απαιτούν χρόνο, χρήμα και μια οικογένεια από πίσω. Επίσης, μια πιθανή εργασιακή καριέρα από μικρή ηλικία είναι καλύτερη από 10 πτυχία. Κάτι που είναι λίγο ξένο στην Ελληνική κουλτούρα λόγω παθογενειών της χώρας μας. Έτσι οι νέοι σε ένα μέλλον άγνωστο, πιάνονται από τα μαλλιά τους μήπως και σώσουν τη ζωή τους ...μέσω των σπουδών. Σε αντίθεση με τους νέους άλλων χωρών.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σοφία κάνεις κάτι άλλο παράλληλα με το διάβασμα; Γιατί παίζει κι αυτό ρόλο. Αν είναι η κύρια ασχολία σου είναι λογικό να σε κατατρώει και να μεγαλοποιεις την κατάσταση.
Αυτό που πάντα βοηθάει εμένα σε περιόδους άγχους είναι το να φτιάχνω back-up plans. Στην δική σου περίπτωση για παράδειγμα. Αν τελικά δεν εισαχθείς στο τμήμα που θέλεις, τι σκεφτεσαι να κάνεις; Έχεις το περιθώριο να ξαναδώσεις χωρίς να μένεις στάσιμη; Ή ακόμη μπορείς να πετύχεις τον στόχο σου εκτός των κατατακτηριων;
Δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις δημόσια, πιο πολύ για να τα σκεφτείς τα λέω.

:girl_angel: Ναι φυσικά και κάνω κάτι παράλληλα όπως έκανα 1,5 χρόνο τώρα, απλά λόγω του ιού έχει παγώσει για λίγο καιρό όπως και ό,τι άλλο έκανα! Είναι η κύρια μου ασχολία μου, γιατί θέλει διάβασμα αρκετό, δεν είναι σαν μία απλή εξεταστική, αλλά καταλαβαίνω γιατί το λες. Απλά θέλω να αφοσιωθώ περισσότερο σε αυτό το κομμάτι, ώστε να καταφέρω να περάσω!Κοίτα θέλω τόσο πολύ να περάσω που δεν σκέφτομαι την αποτυχία και δεν την δέχομαι ....για αυτό δεν έχω σκεφτεί σίγουρα εάν θα δώσω πάλι ή όχι αλλά ψάχνω και δουλειά παράλληλα γιατί λόγω καραντίνας την έχασα! Όχι, ή με πανελλήνιες ή με κατατακτήριες γίνεται ο στόχος μόνο πράξη, θα τον καταφέρω όμως!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
@eukleidhs1821 κοίτα δεν θελω να επιβάρυνω το καρμα μου παραμανες πανελληνίων αλλα το "κάθε πραγμα Στο καιρο του" είναι να γίνεις ειδικευόμενος γιατρός στα 34;
Ο καθενας εχει τη δικη του πορεια στη ζωη και συνήθως οι άνθρωποι κρίνουμε (λανθασμένα αλλα πες αιτιολογημένα) με βαση τη δικη μας ζωη και επιλογες.
Εσυ με ποιανού τις επιλογές κρίνεις ; Και εδώ εγείρεται το τεράστιο ερώτημα ΜΗΠΩΣ ΕΊΣΑΙ ΤΡΟΛ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Nαι εννοείται. Είχα και εγώ συμφοιτητές ετών 50 και 60 που για κάποιο λόγο δεν μπόρεσαν να σπουδάσουν στα νιάτα τους. Αξιέπαινοι. Όμως άλλο 45+ και άλλο 22+ χωρίς στόχους για την πρώτη επιστήμη. Στην εποχή μας παρατηρείται μια ακατάσχετη πτυχιολαγνεία δίχως σαφή επιχειρηματολογία. Οι σπουδές απαιτούν χρόνο, χρήμα και μια οικογένεια από πίσω. Επίσης, μια πιθανή εργασιακή καριέρα από μικρή ηλικία είναι καλύτερη από 10 πτυχία. Κάτι που είναι λίγο ξένο στην Ελληνική κουλτούρα λόγω παθογενειών της χώρας μας. Έτσι οι νέοι σε ένα μέλλον άγνωστο, πιάνονται από τα μαλλιά τους μήπως και σώσουν τη ζωή τους ...μέσω των σπουδών. Σε αντίθεση με τους νέους άλλων χωρών.
Δυστυχώς στη χώρα μας, οι Πανελλήνιες θεωρούνται και αντιμετωπίζονται από τους ανθρώπους ως το κλειδί της επιτυχίας στη ζωή. Πρέπει οπωσδήποτε να σπουδάσεις στην Ελλάδα, δε γίνεται να μη σπουδάσεις κάτι, όταν σε πολλές χώρες του κόσμου πάνε οι λίγοι για σπουδές, γιατί θα μου πεις τα κράτη εκείνα μεριμνούν για όλους τους πολίτες. Στη Σουηδία, έχω ακούσει [@nPb], ένας υπάλληλος στο σούπερ μάρκετ αμείβεται πολύ καλά, ή ένας χειριστής μηχανημάτων, μπορούν να ζήσουν μια πολύ καλή ζωή. Δεν χάθηκε ο κόσμος να μη γίνουν όλοι πτυχιούχοι.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
κοινωνικη εργασια ειναι το παιδαγωγικο?γτ εχω δει κατι σχολες που λεγονται παιδαγωγικο και κοινωνικης εργασιας.παντως να σου πω την αληθεια 24 ποσο εισαι τωρα δε θα πηγαινα να δωσω πανελλαδικες στο σχολειο που πηγαινα πριν 6 χρονια γτ θα ντρεπομουνα :(
Δεν νομίζω κανένας καθηγητής να σε δει με οίκτο όταν έχεις ήδη ένα πτυχίο στην κατοχή σου και πας για δεύτερο. Αν έχεις φτάσει 30 και παλεύεις να πάρεις ένα πτυχίο και λιώνεις όλη μέρα καφέδες εκει θα σε κοιτάξουν με οίκτο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top