Άγχος Πανελληνίων ΕΠΑΛ

Dxmitra

Νεοφερμένος

Η Dxmitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τρομερό άγχος για τις πανελλήνιες λόγου ότι:
Από το γυμνάσιο μέχρι τέλη πρώτης λυκείου, δεν έδωσα απολύτως καμία σημασία στο διάβασμα. Ήξερα όμως, τι ήθελα να περάσω. Η Μικροβιολογία μου τράβηξε αρκετά το ενδιαφέρον ώστε να επιλέξω τον τομέα Υγείας και Πρόνοιας και την ειδικότητα Βοηθός Ιατρικών-Βιολογικών Εργαστηρίων. Στην πρώτη λυκείου πήγαινα φροντιστήριο και διάβαζα έστω λίγο για αυτό. Αντίθετα με το σχολείο δεν διάβαζα και λόγω συμπάθειας καθηγητών έβγαλα 17.4 Μ.Ο. Φέτος στην δευτέρα λυκείου(+ πηγαίνω φροντιστήριο), επιτέλους κατάλαβα ότι πρέπει να διαβάσω και να το πάρω σοβαρά. Δεν ξέρω να διαβάζω σωστά όπως άλλα παιδιά που αλήθεια διαβάζουν και βγάζουν 20αρια. Δυσκολεύομαι στην διατύπωση όμως καταλαβαίνω εύκολα μετά που θα το διαβάσω ή ακούσω 1-2 φορές. Πρώτο τετράμηνο έβγαλα 16.9 χωρίς πολύ διάβασμα απλά μόνο επειδή ήμουν ήσυχη στην τάξη. Θέλω να περάσω Βιοϊατρικές Επιστήμες μα θέλει διάβασμα πολύ. Για να μάθω απέξω 1 σελίδα μου παίρνει 1 ώρα όμως για να την θυμηθώ την επόμενη μέρα πρέπει να την ξαναμάθω απέξω. Δυσκολεύομαι να καταλάβω άμα ο τρόπος αυτός είναι σωστός.
Μαθηματικά: Είμαι πολύ καλή, καταλαβαίνω φουλ, βιάζομαι όμως. Γράφω στο φροντ άνετα 90+/100 με διάβασμα γιατί χωρίς γράφω 70/100.
Έκθεση: Έτσι και έτσι.. Ξέρω ότι μπορώ απλά με σταματάει και που δεν ξέρω τι. Συνήθως γράφω 45/100 (φροντ) και ο μεγαλύτερος στα 56/100.
Ανατομία: Είμαι καλή, είναι όλο απέξω και την λατρεύω πολύ, 19 στον μέσο όρο.
Υγεία και διατροφή: Δεν δίνω πολύ σημασία σε αυτό το μάθημα έγραψα 7-13 κάπου εκεί και μου έβαλε 16. Δεν είναι δύσκολο όμως.
Γενικά αυτά με την πρόοδο μου. Όπως ανέφερα, θέλω βιοϊατρική, και ενθαρρύνω τον εαυτό μου συνεχώς με το να μιλάω μόνη μου και να λέω καλά πράγματα που με βοηθάει να αντιμετωπίσω μερικό άγχος.

Το μόνο ερώτημα μου είναι:
Εγώ πιστεύω ότι έχω προοπτικές για τις πανελλήνιες, εσύ πιστεύεις ότι άνθρωποι που έχουν παρόμοια απόδοση με εμένα, θα περάσουν σε υψηλή βάσεως ειδικότητα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Για να μάθω απέξω 1 σελίδα μου παίρνει 1 ώρα όμως για να την θυμηθώ την επόμενη μέρα πρέπει να την ξαναμάθω απέξω
Έχεις δοκιμάσει να γράφεις σε ένα χαρτί τις πληροφορίες που θα ήθελες να συγκρατήσεις; Εμένα προσωπικά με βοήθαγε πολύ και στο σχολείο και στην σχολή ακόμα.

Έτσι και έτσι.. Ξέρω ότι μπορώ απλά με σταματάει και που δεν ξέρω τι. Συνήθως γράφω 45/100 (φροντ) και ο μεγαλύτερος στα 56/100.
Μάλλον πρέπει να αρχίσεις να διαβάζεις φυλλάδια(ίσως και κανένα βιβλιαράκι) που θα σε γεμίσουν με ιδέες για να τις αποτυπώσεις στο χαρτί. Αν δεν μπορείς να "συγκεντρώσεις" το κεφάλι σου και κάνεις διαρκές brainstorming σε σημείο που σε εμποδίζει από το να γράφεις όσα θες , θα σου πρότεινα να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα πριν γράψεις την έκθεση , ώστε να το ακολουθήσεις πιστά μετά και να βγει πιο εύκολα. Διάβασε επίσης μεθοδολογίες για κάθε άσκηση. Λύσε ασκήσεις με συνώνυμα & αντώνυμα , μεθόδους ανάπτυξης παραγράφου κλπ. Λύσε διαγωνίσματα πολλά. Μόνο έτσι θα εξοικειωθείς
Είμαι πολύ καλή, καταλαβαίνω φουλ, βιάζομαι όμως. Γράφω στο φροντ άνετα 90+/100 με διάβασμα γιατί χωρίς γράφω 70/100.
Τα μαθηματικά θέλουν διάβασμα και "ανοιχτό" μυαλό. Όσα περισσότερα λύνεις , τόσο πιο εύκολα βγαίνουν(ειδικά μέσα απο επαλ)
Υγεία και διατροφή: Δεν δίνω πολύ σημασία σε αυτό το μάθημα έγραψα 7-13
Ξεκίνα να δίνεις αφού είναι μάθημα που σου ξεκλειδώνει την σχολή που θες. Μπροστά σου θα το βρεις. Καλύτερα να μπεις απο τώρα σε σειρά παρά να ψάχνεσαι τελευταία στιγμή και να αγχώνεσαι.
Εγώ πιστεύω ότι έχω προοπτικές για τις πανελλήνιες, εσύ πιστεύεις ότι άνθρωποι που έχουν παρόμοια απόδοση με εμένα, θα περάσουν σε υψηλή βάσεως ειδικότητα;
Ναι προφανώς , αρκεί να κάνεις σωστή προετοιμασία και να είσαι προσεκτική. Best of luck !
 

Dxmitra

Νεοφερμένος

Η Dxmitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχεις δοκιμάσει να γράφεις σε ένα χαρτί τις πληροφορίες που θα ήθελες να συγκρατήσεις; Εμένα προσωπικά με βοήθαγε πολύ και στο σχολείο και στην σχολή ακόμα.


Μάλλον πρέπει να αρχίσεις να διαβάζεις φυλλάδια(ίσως και κανένα βιβλιαράκι) που θα σε γεμίσουν με ιδέες για να τις αποτυπώσεις στο χαρτί. Αν δεν μπορείς να "συγκεντρώσεις" το κεφάλι σου και κάνεις διαρκές brainstorming σε σημείο που σε εμποδίζει από το να γράφεις όσα θες , θα σου πρότεινα να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα πριν γράψεις την έκθεση , ώστε να το ακολουθήσεις πιστά μετά και να βγει πιο εύκολα. Διάβασε επίσης μεθοδολογίες για κάθε άσκηση. Λύσε ασκήσεις με συνώνυμα & αντώνυμα , μεθόδους ανάπτυξης παραγράφου κλπ. Λύσε διαγωνίσματα πολλά. Μόνο έτσι θα εξοικειωθείς

Τα μαθηματικά θέλουν διάβασμα και "ανοιχτό" μυαλό. Όσα περισσότερα λύνεις , τόσο πιο εύκολα βγαίνουν(ειδικά μέσα απο επαλ)

Ξεκίνα να δίνεις αφού είναι μάθημα που σου ξεκλειδώνει την σχολή που θες. Μπροστά σου θα το βρεις. Καλύτερα να μπεις απο τώρα σε σειρά παρά να ψάχνεσαι τελευταία στιγμή και να αγχώνεσαι.

Ναι προφανώς , αρκεί να κάνεις σωστή προετοιμασία και να είσαι προσεκτική. Best of luck !
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Θα δοκιμάσω να γράφω συνοπτικά τα σος!
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Θα δοκιμάσω να γράφω συνοπτικά τα σος!
Όλα είναι στην προετοιμασία, να ξέρεις. Όσο πιο πολύ δουλέψεις , τόσο το καλύτερο. Είναι και rng οι εξετάσεις , το είχα αναλύσει αυτό κάποτε εδώ μέσα , αλλά εσύ δουλεύεις και θα ανταμειφθείς !! Στρώσου απο τώρα , έχεις άπλετο χρόνο εξάλλου!!
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Για να μάθω απέξω 1 σελίδα μου παίρνει 1 ώρα όμως για να την θυμηθώ την επόμενη μέρα πρέπει να την ξαναμάθω απέξω. Δυσκολεύομαι να καταλάβω άμα ο τρόπος αυτός είναι σωστός.
Δυστυχώς η στείρα αποστήθιση είναι έτσι δύσκολη για τους περισσότερους, πολλοί έχουν το ίδιο θέμα, μαζί και εγώ που δινω τώρα δεύτερη φορά (από γελ βέβαια αλλά η θεωρία της βιολογίας πάνω κάτω το ίδιο παλούκι είναι με τα δικά σας από άποψη αποστήθισης). Αυτό που έχω να σου πω, αν και λογικά το εχεις ακούσει, είναι ότι από ένα σημείο και μετά κάνοντας συνεχείς επαναλήψεις θα σου βγαίνει πολύ πιο εύκολα, το δύσκολο είναι τις πρώτες φορές που θα κάτσεις να το (ξανα)μαθεις, but it gets better. Αυτό που είπε και η @monaxiko brizolaki πάντως δοκίμασε το, πέρα από το θέμα της αποστήθισης θα σε βοηθήσει και στο να συνηθίσει το χέρι σου στο να γράφεις κατεβατά πιο γρήγορα.
 

Dxmitra

Νεοφερμένος

Η Dxmitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δυστυχώς η στείρα αποστήθιση είναι έτσι δύσκολη για τους περισσότερους, πολλοί έχουν το ίδιο θέμα, μαζί και εγώ που δινω τώρα δεύτερη φορά (από γελ βέβαια αλλά η θεωρία της βιολογίας πάνω κάτω το ίδιο παλούκι είναι με τα δικά σας από άποψη αποστήθισης). Αυτό που έχω να σου πω, αν και λογικά το εχεις ακούσει, είναι ότι από ένα σημείο και μετά κάνοντας συνεχείς επαναλήψεις θα σου βγαίνει πολύ πιο εύκολα, το δύσκολο είναι τις πρώτες φορές που θα κάτσεις να το (ξανα)μαθεις, but it gets better. Αυτό που είπε και η @monaxiko brizolaki πάντως δοκίμασε το, πέρα από το θέμα της αποστήθισης θα σε βοηθήσει και στο να συνηθίσει το χέρι σου στο να γράφεις κατεβατά πιο γρήγορα.
ευχαριστώ πολυ, θα το παλέψω
 
Top