«Λουκέτο» στην ΕΡΤ;

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ποιος θα το κρινει?
Προφανος ενας αξιοκρατικος διαγωνισμος.Εμενα ο θειος μου ειχε περασει τις εξετασεις και ηταν ετοιμος να μπει στην ΕΡΤ χωρις μεσο αλλα του την πειρε την θεση καποιος αλλος προφανος με μεσο.
Οχι ρε αστα να υπολειτουργουν.Τι πειραζει ? αστα.
Και συ που ξες οτι ειναι το 5% .Το προσωπικο της ΕΡΤ ηταν πολυ μεγαλητερο απ'αυτο που πρεπει.Υπηρξαν διορισμοι που δεν επρεπε να γινου.
Σου παραθετω λογια του Δ.Κουλουριανου υπουργο οικονομικων την περιοδο 1983-83
«Ακόµη και σε υπηρεσίες όπως η ΕΡΤ, για παράδειγµα, όπου υπήρχε πλεονάζον προσωπικό, ερχόταν ο υπεύθυνος και µου ζητούσε να προσλάβω 1.200. Του έλεγα ότι δεν γίνεται. Μου απαντούσε “τώρα θα βάλουµε δικούς µας”, ανεξαρτήτως αν χρειάζονταν ή όχι»
Απο συνεντευηξ του στο Βημα το 2011.
Στα αλλα που λες για τους πολιτικους συμφωνω
Εγω προσωπικα προτιμω να κλεισει προσωρινα να διωξουν αυτους που πρεπει και μετα να ξαναλειτουργησει.Το νοσοκομια δεν υπαρχει λογος να κλεισουν αφου αποτελει την αντιθετη περιπτωση απ'αυτη της ΕΡΤ.Η αστυνομια και αυτη ειναι αντιθετη περιπτωση.
Τα παν/μια υπολειτουργουν και αυτο το ξερετε εσεις οι φοιτητες.Ο ιδιος ο Δ.Νανοπουλος υποστηριξε οτι ειναι χαος τα ελληνιακ παν/μια και ιδιως οι θετικες σχολες που ειναι δυσκολες.Χαρακτηριστικα ειπε οτι πρεπει να κλεισουν για μια μερα και να αρχισουν απ'την αρχη.Και αυτο το λεει ενας κορυφαιος διεθνους φημης πανεπιστημιακος.
Στην ΔΕΗ δεν ξερω τι παιζει οποτε δεν μιλω :worry:
Στα αλλα δεν διαφωνουμε.

Δλδ θες να μου πεις οτι για καποιους οι οποιοι μπηκαν με μεσο πρεπει να κλεισει ολος ο σταθμος??? Και αμα κλεισει ποιος μου εγγυαται οτι δν θα μπουν ατομα, τσιρακια του Σαμαρα και του τριωδιου της ντροπης στην θεση των βολεμενων. Οσο για το 5% δες και μονος σου και συγκρινε με τους 2,600 υπαλληλους που εχει η ΕΡΤ συνολικα :https://oktv.gr/misthologio-ert/. Εχει διαφορετικη βαρυτητα ενας απο αυτους με εναν εργαζομενο των 700 ευρω.Διοτι ενας βολεμενος των 700 ευρω που του εχει δωθει αυτη η δουλεια, με αυτην συντηρει την οικογενεια του. Και τον διωχτουν 300 τετοιοι ας πουμε που μπηκαν με μεσο χωρις να ειναι παραγωγικοι, η ανεργια θα παραμεινει ιδια. και παλι θα υπαρχει προβλημα στην αγορα εργασιας.Το προβλημα ομως δν ειναι ατομα με 700 ευρω αλλα τα ατομα με τα εκατομμυρια στις ελβετικες τραπεζες που σε εχουν φερει σε αυτην την κατασταση(μπομπολας, βαρδινογιαννηδες κτλ), που σου κλεβουν τον χρυσο, τα πετρελαια με την συγκαταθεση της κυβερνησης, ξεπουλανε τα παντα και σε βαζουν να μαλωνεις με τους δημοσιους υπαλληλους για το ποιος θα παρει τα 700 ευρω ισα ισα για να ζησεις.Πιστευω στην αξιοκρατια και στην αξιολογιση αλλα δν πιστευω οτι πρεπει να κοιταμε πρωτα εναν εργαζομενο 700 ευρω και επειτα τους πολιτικους και γενικα τν οικονομικη ελιτ της χωρας.

Οι γονεις μου και οι 2 ειναι αγροτες μικροπαραγωγοι, ενας κλαδος που αιμοραγγει, και γενικα εχουμε αρκετες οικονομικες δυσκολιες, αλλα δν εριξα το φταιξιμο σε εναν δημοσιο υπαλληλο που κανει σωστα τν δουλεια του, αλλα σε εναν που δν την κανει σωστα ασχετως το πως μπηκε στο δημοσιο και κυριως.
Και εγω οταν διαμαρτυρωμαι για το κλεισιμο της ΕΡΤ διαμαρτυρωμαι οχι για τους τεμπεληδες που εκμεταλευτηκαν τν θεση τους ενω μπορει να μν ειχαν αμεση αναγκη για σταθερη εργασια, αλλα για την πλειοψηφια των εργαζομενων που ειχαν επενδυσει την ζωη τους και αυτη των οικογενιων τους σε αυτη την δουλεια, και ξαφνικα σε με μια μερα με χουντικες διαδικασιες "δολοφονουν" εναν μεγαλο εργασιακο κλαδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Και ποιος θα κρινει στην τελικη ποιος αξιζει και ποιος οχι???Συμφωνω οτι στην ΕΡΤ υπαρχουν μεγαλοστελεχη και ψευτοεργατοπατερες της πλακας που περνουν τα χοντρα λεφτα, διαστρεβλωνουν τον θεσμο της δημοσιογραφιας και της ενημερωσης, αλλα αυτα τα ατομα δν ξεπερναν το 5% των εργαζομενων, ι κατα πασα πιθανοτατητα.Με την ιδια λογικη η "αστυνομια" , η τα νοσοκομεια, η δεη, τα παν/μια και ολο το κρατος να κλεισει,επειδη ο δεν" λειτουργουν σωστα".Με την λογικη της κυβερνησης των πολυεθνικων "ποναει χερι κοβουμε χερι". Επισης το χειροτερο ειναι να ακουω για δικαιοσυνη και ισοτητα για εργασια σε μια χωρα με 26% ανεργια ενω αυτοι περνουν 8χιλιαρικα( τουλαχιστον) και λαμβανουν επιδοτησεις εκατομμυριων ευρω (τραγικη ειρωνεια).Μας βαζουν να τσακονωμαστε μεταξυ μας ενω αυτοι ξεπουλανε δημοσιες υπηρεσιες καταργουν καθε συνταγματικο δικαιο, και επειται συνεχεια.

Συνοπτικα προτεινω, να ξαναλειτουργησει η ΕΡΤ χωρις τα κομματοσκυλα, τα μεγαλοστελεχη του ΔΣ και τους μεγαλοσυντακτες που ] μια ζωη κανουν πλατες στν κυβερνηση, και στην θεση τους να μπουν ατομα που να λενε τις ειδησεις οπως ειναι, χωρις προπαγανδα και με ολη την σημασια της λεξης δημοσιογραφιας.

Δλδ θες να μου πεις οτι για καποιους οι οποιοι μπηκαν με μεσο πρεπει να κλεισει ολος ο σταθμος??? Και αμα κλεισει ποιος μου εγγυαται οτι δν θα μπουν ατομα, τσιρακια του Σαμαρα και του τριωδιου της ντροπης στην θεση των βολεμενων. Οσο για το 5% δες και μονος σου και συγκρινε με τους 2,600 υπαλληλους που εχει η ΕΡΤ συνολικα :https://oktv.gr/misthologio-ert/. Εχει διαφορετικη βαρυτητα ενας απο αυτους με εναν εργαζομενο των 700 ευρω.Διοτι ενας βολεμενος των 700 ευρω που του εχει δωθει αυτη η δουλεια, με αυτην συντηρει την οικογενεια του. Και τον διωχτουν 300 τετοιοι ας πουμε που μπηκαν με μεσο χωρις να ειναι παραγωγικοι, η ανεργια θα παραμεινει ιδια. και παλι θα υπαρχει προβλημα στην αγορα εργασιας.Το προβλημα ομως δν ειναι ατομα με 700 ευρω αλλα τα ατομα με τα εκατομμυρια στις ελβετικες τραπεζες που σε εχουν φερει σε αυτην την κατασταση(μπομπολας, βαρδινογιαννηδες κτλ), που σου κλεβουν τον χρυσο, τα πετρελαια με την συγκαταθεση της κυβερνησης, ξεπουλανε τα παντα και σε βαζουν να μαλωνεις με τους δημοσιους υπαλληλους για το ποιος θα παρει τα 700 ευρω ισα ισα για να ζησεις.Πιστευω στην αξιοκρατια και στην αξιολογιση αλλα δν πιστευω οτι πρεπει να κοιταμε πρωτα εναν εργαζομενο 700 ευρω και επειτα τους πολιτικους και γενικα τν οικονομικη ελιτ της χωρας.

Οι γονεις μου και οι 2 ειναι αγροτες μικροπαραγωγοι, ενας κλαδος που αιμοραγγει, και γενικα εχουμε αρκετες οικονομικες δυσκολιες, αλλα δν εριξα το φταιξιμο σε εναν δημοσιο υπαλληλο που κανει σωστα τν δουλεια του, αλλα σε εναν που δν την κανει σωστα ασχετως το πως μπηκε στο δημοσιο και κυριως.
Και εγω οταν διαμαρτυρωμαι για το κλεισιμο της ΕΡΤ διαμαρτυρωμαι οχι για τους τεμπεληδες που εκμεταλευτηκαν τν θεση τους ενω μπορει να μν ειχαν αμεση αναγκη για σταθερη εργασια, αλλα για την πλειοψηφια των εργαζομενων που ειχαν επενδυσει την ζωη τους και αυτη των οικογενιων τους σε αυτη την δουλεια, και ξαφνικα σε με μια μερα με χουντικες διαδικασιες "δολοφονουν" εναν μεγαλο εργασιακο κλαδο.

Το θεμα ειναι να κλεισει να διωξουν αυτους που περισευουν γιατι εμεις και σεις και ολοι δεν εχουν καμια ορεξη να δινουν εστω και 50 ευρω απ'το υστερημα τους και υστερα οπως ειπα δυο φορες να ξανανοιξει.Το θεμα της ανεργιας ειναι πιο περιπλοκο.Δεν μπορουμε να τη μειωσουμε διατηρωντας τους περισευουενους εργατες στην ΕΡΤ.Αργα η γργορα η βομβα θα εσκαγε.
Το φταιξιμο ριχτω σε καποιον αλλο οχι στους δημοσιους υπαλληλους γιατι απλα εινα δημοσιος τομεας και δεν εχει αμεση σχεση με την γεωργια.Σου ειπα τι επαθε ο θειος μου.Ηταν και αυτος θυμα της τοτε πολιτικης
Εγω παλι διαμαρτυρωμαι για αυτους που μπηκαν με μεσο και τρωνε τα λεφτα του λαου.Το προσωπικο της ΕΡΤ ηταν πολυ μεγαλητερο απ'αυτο που επρεπε.Γιατι να πληρωνω αυτους που δεν αξιζουν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Να τι λέει και ένας δικός τους:

14.6.13

Έντρομος ακούω την αποκρουστική σιγή στην ΕΡΤ...



Ο ευρωβουλευτής της ΝΔ Γιάννης Τσουκαλάς, «αδειάζει» τον πρωθυπουργό...

Ο... ευρωβουλευτής της Ν.Δ. Ιωάννης Τσουκαλάς ανήρτησε την εξής δήλωση στην ιστοσελίδα του, με τίτλο «Η ευθανασία ως θεραπευτική μέθοδος» :


Έντρομος ακροώμαι την αποκρουστική σιγή που επιβλήθηκε στα δημόσια ραδιοτηλεοπτικά μέσα ενημέρωσης, υπό τον εκκωφαντικό θόρυβο των υπερχρεωμένων, διαπλεκόμενων, χωρίς άδεια λειτουργούντων ιδιωτικών αντίστοιχων μέσων του συστήματος, σε χώρα ημιαναίσθητης ή και επιληπτικά λειτουργούσας δημοκρατίας.

Ολίγο με παρηγορεί η εξαγγελία ίδρυσης νέου φορέα, γιατί ξέρω τι εννοούν, δεν γνωρίζω πότε, και πώς θα λειτουργήσει.

Γνωρίζω επίσης, ότι κανένας σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα, ιδίως όταν ως θεραπεία νοείται η ευθανασία και το πεδίο εφαρμογής η δημόσια ενημέρωση και το δημόσιο συμφέρον.

Στην πολιτική, οι συμβολισμοί λόγων και πράξεων συχνά υπερβαίνουν σε συνέπειες, όσα οι ενεργούντες νόμισαν πως θα πετύχουν, με τους σχεδιασμούς τους.

Νόσον έτλα η Ελλάς, Νόσον

news-nonews

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Όπως γνωρίζετε, στις 7 μ.μ. όλες οι συμφωνικές ορχήστρες και χορωδίες της Αθήνας και του Πειραιά θα δώσουν συναυλία στο μέγαρο της ΕΡΤ.
Απευθύνω κάλεσμα σε όλους τους σκυλάδες, φλώρους και λοιπούς σπουδαίους καλλιτέχνες που ξημεροβραδυάζονται στις έξοχες πολιτιστικές εκπομπές του Mega, του Αντένα και των λοιπών ναών της τέχνης, να δώσουν τη δική τους συναυλία έξω από το μέγαρο του Mega, για να δείξουμε όλοι μαζί ότι δε θα περάσει η υποκουλτούρα και η σαχλαμάρα, που τόσα χρόνια φωλιάζουν στην ΕΡΤ.
Θα πρότεινα επίσης να μιλήσει ο Αιμίλιος Λιάτσος, για να εκφράσει την ευγνωμοσύνη του προς την κυβέρνηση που τον απέλυσε και έτσι τον έσωσε από τα νύχια των εργαζομένων της ΕΡΤ, που τον βασάνιζαν (με το αζημίωτο) καθημερινά τον τελευταίο χρόνο.
Όλοι για τον πολιτισμό! Η υποκουλτούρα του Χατζιδάκι, του Θεοδωράκη, του Λοΐζου, του Beethoven, του Mozart και λοιπών δε θα περάσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Στο σωστο κοινο απευθυνεσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Όπως γνωρίζετε, στις 7 μ.μ. όλες οι συμφωνικές ορχήστρες και χορωδίες της Αθήνας και του Πειραιά θα δώσουν συναυλία στο μέγαρο της ΕΡΤ.
Απευθύνω κάλεσμα σε όλους τους σκυλάδες, φλώρους και λοιπούς σπουδαίους καλλιτέχνες που ξημεροβραδυάζονται στις έξοχες πολιτιστικές εκπομπές του Mega, του Αντένα και των λοιπών ναών της τέχνης, να δώσουν τη δική τους συναυλία έξω από το μέγαρο του Mega, για να δείξουμε όλοι μαζί ότι δε θα περάσει η υποκουλτούρα και η σαχλαμάρα, που τόσα χρόνια φωλιάζουν στην ΕΡΤ.
Θα πρότεινα επίσης να μιλήσει ο Αιμίλιος Λιάτσος, για να εκφράσει την ευγνωμοσύνη του προς την κυβέρνηση που τον απέλυσε και έτσι τον έσωσε από τα νύχια των εργαζομένων της ΕΡΤ, που τον βασάνιζαν (με το αζημίωτο) καθημερινά τον τελευταίο χρόνο.
Όλοι για τον πολιτισμό! Η υποκουλτούρα του Χατζιδάκι, του Θεοδωράκη, του Λοΐζου, του Beethoven, του Mozart και λοιπών δε θα περάσει!

...το κράτος των 30 χρόνων σε μια "παράγραφο". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
...το κράτος των 30 χρόνων σε μια "παράγραφο". :)
το παιδι ειρωνευεται,νομιζω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
...το κράτος των 30 χρόνων σε μια "παράγραφο". :)
Ωχ μανούλα μ'!
το παιδι ειρωνευεται,νομιζω:hmm:
Νομίζεις:);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Ανέκαθεν στην χώρα μας desertfox12, η διαφοροποίηση στην άποψη και σε επιλογές, πολεμάται σφοδρά. Υπάρχει η one side democracy. Όσοι συμφωνούν με την μια γνώμη της προπαγάνδας, ανήκουν στην καλή παρέα, λένε πράγματα που αρέσουν στα αυτιά και οι υπόλοιποι που ενδεχόμενα έχουν άλλη οπτική στο ίδιο θέμα, περιθωριοποιούνται. Το Πασοκ και η ΝΔ του '80-90 (και η αριστερά Ελληνικού τύπου δεν πήγε πίσω), το έπραξαν με περίτρανο τρόπο. Ο Ελληνικός λαός κατά τη γνώμη μου, είναι εκείνο το εύπλαστο κομμάτι μάζας m το οποίο κάθε 4ετία ψηφίζει το ίδιο κόμμα, πιστεύει σε Αλκιβιάδηδες και την επομένη των εκλογών θέλει άλλο κόμμα να τον κυβερνά. Η ίδια λογική υπήρχε και επί ημερών του Βρετανοτσολιά Ελ.Βενιζέλου. Δεν είμαι σε θέση να πέσω στην παγίδα των Μεγάλων Οικονομικών Δυνάμεων που αυτή τη στιγμή "παίζουν" σε Ελληνικό έδαφος: το κάθε Ελληνικό κόμμα στηρίζεται από μια τέτοια Δύναμη για δικά της συμφέροντα, όπως συνέβαινε και επί ημερών Ι.Καποδίστρια. Αλλά δεν βλέπω να απασχολεί κανέναν αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Από όοοοολα αυτά που διάβασα για την ΕΡΤ τις τελευταίες μέρες, αυτό μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση:

https://www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=1816117

Είναι άρθρο του Δημήτρη Αλικάκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Βαλτε Νετ
Εχει κλασικη μουσικη για αυτους που εχουν αυπνιες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Από όοοοολα αυτά που διάβασα για την ΕΡΤ τις τελευταίες μέρες, αυτό μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση:

https://www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=1816117

Είναι άρθρο του Δημήτρη Αλικάκου.
Το συμπέρασμα του κυρίου αυτού μάλλον είναι ότι καλά έκανε ο Σαμαράς και ασέλγησε και αυτός επάνω στην ΕΡΤ, δίνοντας το οριστικό χτύπημα. Βούρκωσα από συγκίνηση.

Υ.Γ.
Είναι αλήθεια ρε παιδιά ότι αμέσως μετά την ορχήστρα και τη χορωδία της ΕΡΤ θα εμφανιστεί η παγκοσμίου φήμης συμφωνική ορχήστρα του Star, ένα διαμάντι του πολιτισμού, δίπλα, αν και λίγο πιο κάτω, στους γίγαντες της μουσικής Σφακιανάκη, Πάολα κ.λ.π., που, όπως και να το κάνουμε, έχουν μια προτεραιότητα στο πολιτιστικό πρόγραμμα του Star και των άλλων ιδιωτικών καναλιών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Τελικα ομως η ΕΡΤ ανοιγει.
Περα απο το ανρητικο οτι πολλα κομματοσκυλα την γλυτωσαν υπαρχουν παρα πολλα θετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
η διαφοροποίηση στην άποψη και σε επιλογές, πολεμάται σφοδρά. Υπάρχει η one side democracy. Όσοι συμφωνούν με την μια γνώμη της προπαγάνδας, ανήκουν στην καλή παρέα

Ρε nPb, μας δουλεύεις τώρα; Ανήκεις σε αυτούς, δηλαδή, μου ξεφεύγεις από την προπαγάνδα και εκφράζεις κάτι διαφορετικό και νέο; Νιώθεις και καταπιεσμένος;
Εσύ μονίμως εκφράζεις την κυβερνητική άποψη. Πραγματικά δε σε είδα ποτέ να διαφοροποιείσαι σε κάτι από αυτά που λέει η κυβέρνηση και μάλιστα αναπαράγεις και επεκτείνεις (!) την κρατική προπαγάνδα.
Και εν τέλει, τι καταπιεσμένος νιώθεις, αφού σχεδόν όλα τελικά περνάνε από την κυβέρνηση. Η δική σου/σας άποψη περνάει, παρά το ότι είστε μειοψηφία.

Και ξαναρωτώ: μας κοροϊδεύεις;
Τελικα ομως η ΕΡΤ ανοιγει.
Περα απο το ανρητικο οτι πολλα κομματοσκυλα την γλυτωσαν υπαρχουν παρα πολλα θετικα.
Να είσαι σίγουρος ότι τα κομματόσκυλα θα την γλίτωναν έτσι κι αλλιώς, αυτοί που θα την πλήρωναν, θα ήταν η καθαρή πλειοψηφία για μία ακόμη φορά.

Όσο για την ΕΡΤ που ανοίγει, εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο. Μία πρόταση ΝΔ για προσωρινό άνοιγμα είδα με ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ να την αρνούνται.
Ωραια πες κανεις απεργεια πεινας. Τι καταφερνεις μετα? Και επι Θατσερ κατι ανθρακορυχοι κανανε απεργια πεινας ειδες να νοιαστηκε η καργια?
Είναι το μοναδικό που μπορεί να κάνει ένας φυλακισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει τα παραπάνω...θα πω απλώς τη γνώμη μου...είναι ξεφτίλα να μην υπάρχει κρατική τηλεόραση/ραδιόφωνο... θυμήθηκαν ξαφνικά ότι η ΕΡΤ είναι μια σπατάλη,τη στιγμή που το ίδιο το κράτος τους χρυσοπλήρωνε αλόγιστα...κάπου είχα διαβάσει ότι οι καθαρίστριες της ΕΡΤ έπαιρναν μισθό 6000€,αλλά δε ξέρω αν ισχύει...παλιότερα η Διγενή έπαιρνε δε ξέρω κι εγώ πόσα την εκπομπή για να διασκεδάζει και να χαμογελάει...αυτή και η κάθε Διγενή...σπατάλες έγιναν,αλλά ποιος τους τα έδινε?Η ΕΡΤ πρέπει να ανοίξει ξανά,αλλά με πολύ χαμηλότερους μισθούς(μισθός κλασικού δημοσίου υπαλλήλου)και σαφώς όχι απολύσεις...ούτε εκεί ούτε πουθενά αλλού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
οι καθαρίστριες της ΕΡΤ έπαιρναν μισθό 6000€

Enough is enough. Τέρμα πια με τις μαλακίες. Όχι άλλο κάρβουνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
CNT:



Αλληλεγγύη στους εργαζόμενους της ΕΡΤ από τη CNT Ισπανίας - Ενάντια στο λουκέτο της δημόσιας ελληνικής τηλεόρασης

Η ελληνική κυβέρνηση αποφάσισε απρόοπτα και μέσω νομοθετικού διατάγματος να βάλει λουκέτο στην ΕΡΤ, τη δημόσια κρατική ραδιοτηλεόραση της Ελλάδας, και να πετάξει στο δρόμο τους 2.800 εργαζόμενούς της, ακολουθώντας τις εντολές της Τρόικας, που απαιτεί απολύσεις 2.000 δημοσίων υπαλλήλων φέτος και άλλων 15.000 του χρόνου.

Το συντηρητικό κόμμα της Νέας Δημοκρατίας έλαβε μόνο του την απόφαση αυτή, χωρίς να υπολογίσει τους συνεταίρους της στην κυβερνητική συμμαχία. Αυτό είναι ένα ακόμα παράδειγμα που ξεσκεπάζει τον τρόπο λειτουργίας του θεατρικού παιχνιδιού που έχουν στήσει οι εκπρόσωποι της “δημοκρατίας”, απλές μαριονέτες που ελέγχονται από αυτούς που πραγματικά κινούν τα νήματα στην Ευρώπη: το ΔΝΤ και οι πολυεθνικές.

Το συνδικαλιστικό τμήμα της CNT στην RTVE (ισναπική δημόσια ραδιοτηλεόραση) θέλει να μεταφέρει την υποστήριξή και την αλληλεγγύη του στους συναδέλφους της ελληνικής δημόσιας ραδιοτηλεόρασης. Παρόλα τα κατευναστικά ψέματα των πολιτικών, εμείς ξέρουμε ότι η πρόθεση της ισπανικής κυβέρνησης είναι η ίδια με αυτή της ελληνικής: να διαλύσει ό,τι δημόσιο υπάρχει. Στον τομέα μας, έχουν πληγεί το Canal 9 και το Telemadrid, με το TV3 να βαδίζει επίσης σε τεντωμένο σκοινί. Στην RTVE, η εργασία μας γίνεται όλο και πιο επισφαλής, με μειώσεις μισθών και περικοπές στη συλλογική σύμβαση, και με απειλές απολύσεων. Έχουμε υποστεί επίσης τις συνέπειες της κάκιστης διαχείρισης των διευθυντικών στελεχών της, που προφασιζόμενοι την κρίση, έχουν εξαρθρώσει το μέσο θετωντάς το στην υπηρεσία των ιδιωτικών συμφερόντων.

Για αυτό, κατανοούμε και γνωρίζουμε τι βιώνουν αυτη την στιγμή οι συνάδελφοί μας στην Ελλάδα και τους ενθαρρύνουμε να μην υποχωρήσουν ούτε βήμα απο τον αγώνα τους για ένα δημόσιο μέσο επικοινωνίας, πλουραλιστικό, δημοκρατικό και στην υπηρεσία των πολιτών. Η ενημέρωση και ο δημόσιος χαρακτήρας της ραδιοτηλεόρασης είναι δικαιώμα του πολίτη και δεν πρέπει να εξυπηρετεί ούτε σκοτεινά οικονομικά συμφέροντα ούτε οργανισμούς που δεν αντιπροσωπεύουν τον λαό και δεν έχουν εκλεχθεί από αυτόν.

Συνδικαλιστικό τμήμα της αναρχοσυνδικαλιστικής οργάνωσης CNT στην RTVE

https://CNTenRTVE.blogspot.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
1200,το ειπε στον αερα.Καμια σχεση με τα ψευδη και συκοφαντικα αστρονομικα ποσα που φερουν ορισμενες ηλιθιες ''λιστες'' απο το νετ.
Μήπως ξέχασες μερικά μηδενικά στο τέλος?:whistle:Κι επειδή το είπε στον αέρα είναι κι αλήθεια...τί θα έλεγε?έλα τώρα...όλοι ξέρουμε πόσα φάγανε μερικοί μερικοί εκεί στην ΕΡΤ...βέβαια δε φταίνε αυτοί...αφού το κράτος ήταν ανίκανο να διαχειριστεί στοιχειώδη πράγματα!Πάντως κρίμα για την ΕΡΤ να έχει φτάσει σε αυτό το σημείο...αλλά τί να πεις...κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top