Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,329 εγγεγραμμένα μέλη και 2,487,937 μηνύματα σε 79,471 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 293 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Nala

Νεοφερμένος

H Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Nala έγραψε: στις 11:35, 17-12-19:

Μήπως γνωρίζει ή έχει ακούσει κάποιος πότε θα βγουν τα αποτελέσματα των κατ εξαίρεση μεταγραφών??????
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

wannabelawyer

Νεοφερμένος

H wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H wannabelawyer έγραψε: στις 11:55, 17-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Eugen
Η γραμματεία της νομικής του ΕΚΠΑ είναι η καλύτερη!!Βοήθησε άπειρα, ήταν ευγενική και επιεικής!Η επιείκεια εννοείται πως υπάρχει , μην αγχώνεστε!
Ναι η γλυκουλα μου, κι εγώ τη συμπαθώ
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,433 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 12:54, 17-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Nala
Μήπως γνωρίζει ή έχει ακούσει κάποιος πότε θα βγουν τα αποτελέσματα των κατ εξαίρεση μεταγραφών??????

Φαντάζομαι εννοείς πότε θα ολοκληρωθεί ο έλεγχος των δικαιολογητικών που καταθέσατε και η οριστικοποίηση της εγγραφής σας. Μέσα στον Ιανουάριο!
1
Παράθεση

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Mitsarasss7 έγραψε: στις 21:25, 17-12-19:

Για εμάς που ήρθαμε στα τμήματα μας από μεταγραφή μόλις την πήραμε, συμφέρει να παρακολουθήσουμε το α' εξάμηνο Ή να περιμένουμε το β;
Παράθεση

Στίλιαν

Φοιτητής

Ο Στίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Στίλιαν έγραψε: στις 09:33, 20-12-19:

Να κάνω μια ερώτηση ; εγώ που πήρα αναβολή λόγω σπουδών με βεβαίωση ότι σπουδάζω στο φυσικό Λαμίας αλλά μετά λόγω της μεταγραφής έπρεπε να διαγραφτω από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας τμήματος φυσικής θα ήθελα να ρωτήσω θα πρέπει να ξανακάνω όλη την διαδικασία απο Την αρχή ;
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,433 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 12:57, 20-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Στίλιαν
Να κάνω μια ερώτηση ; εγώ που πήρα αναβολή λόγω σπουδών με βεβαίωση ότι σπουδάζω στο φυσικό Λαμίας αλλά μετά λόγω της μεταγραφής έπρεπε να διαγραφτω από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας τμήματος φυσικής θα ήθελα να ρωτήσω θα πρέπει να ξανακάνω όλη την διαδικασία απο Την αρχή ;

΄Οχι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Αφενός επειδή όταν κατέθεσες την αίτηση για αναβολή, ανήκες στο Φυσικό Λαμίας και αφετέρου επειδή από όποιο Τμήμα κι αν προσκόμιζες τη βεβαίωση σπουδών, το αποτέλεσμα δεν θα άλλαζε.
(Γράφε αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών για να μην ψάχνουμε να καταλάβουμε τι εννοείς!)
Παράθεση

Marianna2001

Νεοφερμένος

H Marianna2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Marianna2001 έγραψε: στις 22:34, 20-12-19:

Καλησπέρα σας.
Γνωρίζει κανένας σας πως θα κάνω διαγραφή από το τμήμα που πέρασα αρχικά;
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,919 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 22:51, 20-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Marianna2001
Καλησπέρα σας.
Γνωρίζει κανένας σας πως θα κάνω διαγραφή από το τμήμα που πέρασα αρχικά;
Θα πρέπει να μιλήσεις με τη γραμματεία της σχολής σου. Εφόσον μένεις σε άλλη πόλη, μπορείτε να κάνετε εξ αποστάσεως τη διαδικασία.

Συγκεκριμένα θα σου πω για το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, που γνωρίζω, ότι: πρέπει να στείλεις στο fax τους μία υπεύθυνη δήλωση (link) συμπληρωμένη όπου δηλώνεις ότι επιθυμείς να διαγραφτείς από το x τμήμα του πανεπιστημίου y καθώς εγκρίθηκε η μετεγγραφή σου στο τμήμα z του πανεπιστημίου g.

Συγκεκριμένα, συμπληρώνεις την υπεύθυνη δήλωση και πας σε ένα ΚΕΠ (χωρίς να την έχεις υπογράψει) και την ταυτότητά σου και ζητάς να σου πιστοποιήσουν το γνήσιο της υπογραφής σου. Υπογράφεις μπροστά στην υπάλληλο την υπεύθυνη δήλωση και είναι έτοιμη. Μετά τη στέλνεις στη γραμματεία του τμήματος (με fax, e-mail ή ταχυδρομικά αναλόγως το τι θα σου πουν).
Πολλές γραμματείες σχολών αναλαμβάνουν να στείλουν / επικοινωνήσουν αυτές με το τμήμα που παίρνεις μετεγγραφή για να τους στείλουν τη βεβαίωση διαγραφής που βγαίνει αφού γίνει το παραπάνω με την υπεύθυνη δήλωση.

Εγώ πάντως επικοινωνώ με τη γραμματεία της Πληροφορικής Θεσσαλίας με e-mail (που βρήκα στο site) και είναι πάρα πολύ εξυπηρετικοί!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 20-12-19 στις 22:58.
Παράθεση

Ευα24

Νεοφερμένος

H Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Ευα24 έγραψε: στις 12:30, 21-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Θα πρέπει να μιλήσεις με τη γραμματεία της σχολής σου. Εφόσον μένεις σε άλλη πόλη, μπορείτε να κάνετε εξ αποστάσεως τη διαδικασία.

Συγκεκριμένα θα σου πω για το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, που γνωρίζω, ότι: πρέπει να στείλεις στο fax τους μία υπεύθυνη δήλωση (link) συμπληρωμένη όπου δηλώνεις ότι επιθυμείς να διαγραφτείς από το x τμήμα του πανεπιστημίου y καθώς εγκρίθηκε η μετεγγραφή σου στο τμήμα z του πανεπιστημίου g.

Συγκεκριμένα, συμπληρώνεις την υπεύθυνη δήλωση και πας σε ένα ΚΕΠ (χωρίς να την έχεις υπογράψει) και την ταυτότητά σου και ζητάς να σου πιστοποιήσουν το γνήσιο της υπογραφής σου. Υπογράφεις μπροστά στην υπάλληλο την υπεύθυνη δήλωση και είναι έτοιμη. Μετά τη στέλνεις στη γραμματεία του τμήματος (με fax, e-mail ή ταχυδρομικά αναλόγως το τι θα σου πουν).
Πολλές γραμματείες σχολών αναλαμβάνουν να στείλουν / επικοινωνήσουν αυτές με το τμήμα που παίρνεις μετεγγραφή για να τους στείλουν τη βεβαίωση διαγραφής που βγαίνει αφού γίνει το παραπάνω με την υπεύθυνη δήλωση.

Εγώ πάντως επικοινωνώ με τη γραμματεία της Πληροφορικής Θεσσαλίας με e-mail (που βρήκα στο site) και είναι πάρα πολύ εξυπηρετικοί!!
Καλημερα εμενα η σχολη που πηρα μετεγγραφη ζηταει της αιτηση διαγραφης απο την πρωτη σχολη.αρα συμπληρωνω υπευθυνη δηλωση επικυρωνω το γνησιο της υπογραφης στο κεπ,παραλληλα το παραθετω στην σχολη μου αλλα και στην πρωτη σχολη...σωστα;
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,919 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 12:40, 21-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ευα24
Καλημερα εμενα η σχολη που πηρα μετεγγραφη ζηταει της αιτηση διαγραφης απο την πρωτη σχολη.αρα συμπληρωνω υπευθυνη δηλωση επικυρωνω το γνησιο της υπογραφης στο κεπ,παραλληλα το παραθετω στην σχολη μου αλλα και στην πρωτη σχολη...σωστα;
Καλημέρα!
Τα παραπάνω που έγραψα αφορούν το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, δεν ξέρω αν άλλες σχολές έχουν άλλη τακτική, αλλά πιθανότατα η διαδικασία θα είναι ίδια. Δεν χάνεις κάτι να το ρωτήσεις παίρνοντας ένα τηλέφωνο ή στείλεις e-mail ώστε να σου πουν και τον τρόπο που θα στείλεις την υπεύθυνη δήλωση.

Αν η διαδικασία είναι ίδια, τότε παραθέτεις στην πρώτη σχολή την υπεύθυνη δήλωση που είπα, ενώ η σχολή που θα πας, θα θέλει τη Βεβαίωση Διαγραφής από το πρώτο τμήμα. Ουσιαστικά η υπεύθυνη δήλωση χρησιμοποιείται για να διαγραφτείς και να προκύψει ένα νέο χαρτί που λέγεται Βεβαίωση Διαγραφής που το θέλει η νέα σχολή για να εγκρίνει / ολοκληρώσει την εγγραφή σου.
Παράθεση

Ευα24

Νεοφερμένος

H Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H Ευα24 έγραψε: στις 12:53, 21-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Καλημέρα!
Τα παραπάνω που έγραψα αφορούν το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, δεν ξέρω αν άλλες σχολές έχουν άλλη τακτική, αλλά πιθανότατα η διαδικασία θα είναι ίδια. Δεν χάνεις κάτι να το ρωτήσεις παίρνοντας ένα τηλέφωνο ή στείλεις e-mail ώστε να σου πουν και τον τρόπο που θα στείλεις την υπεύθυνη δήλωση.

Αν η διαδικασία είναι ίδια, τότε παραθέτεις στην πρώτη σχολή την υπεύθυνη δήλωση που είπα, ενώ η σχολή που θα πας, θα θέλει τη Βεβαίωση Διαγραφής από το πρώτο τμήμα. Ουσιαστικά η υπεύθυνη δήλωση χρησιμοποιείται για να διαγραφτείς και να προκύψει ένα νέο χαρτί που λέγεται Βεβαίωση Διαγραφής που το θέλει η νέα σχολή για να εγκρίνει / ολοκληρώσει την εγγραφή σου.
Στην ανακοινωση της η σχολη μου απλα ζηταει την αιτηση διαγραφης σε περιπτωση που δεν εχουμε την βεβαιωση διαγραφης,η οποια θελει χρονο να βγει και μας εχουν θεσει συγκεκριμενα χρονικα ορια καταθεσης της αιτησης αυτης..απλως σε οποιο κεπ εχω παει αδυνατουν να με εξυπηρετησουν οταν τους ζηταω αιτηαη διαγραφης.δεν ηξερα οτι ουσιαστικα ειναι υπευθυνη δηλωση.
Παράθεση

Avalon12 (Mark)

Φοιτητής

H Mark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων Πειραιώς (Πειραιάς) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H Avalon12 έγραψε: στις 18:52, 23-12-19:

Ερώτηση: Το πιστοποιητικό διαγραφής πως εκδίδεται? Προσπάθησα να μπω στη ηλεκτρονική γραμματεία του τμήματος προέλευσης αλλά από ότι φαίνεται έχει πέσει προς το παρόν. Κάπου διάβασα για ΚΕΠ κλπ. Τελικά τι παίζει?
Παράθεση

Nala

Νεοφερμένος

H Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Nala έγραψε: στις 22:24, 23-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Avalon12
Ερώτηση: Το πιστοποιητικό διαγραφής πως εκδίδεται? Προσπάθησα να μπω στη ηλεκτρονική γραμματεία του τμήματος προέλευσης αλλά από ότι φαίνεται έχει πέσει προς το παρόν. Κάπου διάβασα για ΚΕΠ κλπ. Τελικά τι παίζει?
Θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στη γραμματεία της σχολής σου και θα σου πουν τι θα κάνεις.Στη δική μου σχολή μου έστειλαν σε pdf την αίτηση διαγραφής και αφού τη συμπλήρωσα την έστειλα μαζί με το πάσο μου πίσω στη σχολή κ την ίδια μέρα μου έστειλαν σε μέιλ το πιστοποιητικό διαγραφής μου
Παράθεση

Guest 903442

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 903442 έγραψε: στις 11:29, 26-12-19:

Παιδια εσας σας εχουν ενημερωσει για την εγκριση ή την απορριψη της μετεγγραφης σας;
Εγω εχω στειλει τα δικαιολογητικα απο 13 του μηνα και ακομα δεν με εχει ενημερωσει κανενας αν εγκριθηκε ή οχι, ωστε να ξερω αν πρεπει να προχωρησω στην διαγραφη μου απο το αρχικο τμημα.
Εχουν βγαλει μεχρι και ανακοινωση στις 20 του μηνα , που λεει το εξης :
Παρακαλούνται οι φοιτήτριες και οι φοιτητές που ολοκλήρωσαν τη διαδικασία μετεγγραφής τους στο τμήμα και διαθέτουν πλέον Αριθμό Μητρώου, να εγγραφούν στο μάθημα του Α’ εξαμήνου ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ [677], το οποίο είναι αναρτημένο στην ηλεκτρονική διεύθυνση openeclass.panteion.gr, ώστε να συμμετάσχουν στις Ασκήσεις του μαθήματος. Θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση για τις/τους ενδαφερόμενες/ους στην παραπάνω διεύθυνση τις επόμενες μέρες.
Στελνω e-mails εδω και μερες (Κοινωνιολογια Παντειου) και παιρνω και τηλεφωνα αλλα με αγνοουν επιδεικτικα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες