Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,200 μηνύματα σε 79,125 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 355 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Hipoo έγραψε: στις 16:26, 08-11-19:

Γεια σας!Λοιπόν έχω περάσει στο τμήμα γεωπονία και ιχθυολογίας βόλου και έχω αιτηθεί έχοντας 6 μόρια μεταγραφή για το τμήμα γεωπονίας του αριστοτελειου πανεπιστημιου..Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση σε περίπτωση που πάρω την μεταγραφή θα μπορέσω να ακολουθήσω τον κλάδο φυτικής παράγωγης? Και κάτι ακόμα σε περίπτωση που δεν πάρω την μεταγραφή το πτυχίο θα είναι ιχθυολόγου η γεωπόνου??
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

idontknow1

Νεοφερμένος

H idontknow1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H idontknow1 i just dont know! έγραψε: στις 18:31, 08-11-19:

Παιδιά SOS! Την επόμενη εβδομάδα λένε ότι βγαίνουν τα αποτελέσματα των μετεγγραφών. Εγώ όμως την Πέμπτη έχω πρόοδο λέτε να προλάβω? Με το που μας δεχτούν θα αργήσουμε να εγγραφουμε?
Παράθεση

StamaS

Νεοφερμένος

H StamaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H StamaS έγραψε: στις 20:55, 08-11-19:

Ποτέ θα βγουν τα αποτελέσματα γνωρίζετε τίποτα ;
Παράθεση

idontknow1

Νεοφερμένος

H idontknow1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H idontknow1 i just dont know! έγραψε: στις 21:48, 08-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από StamaS
Ποτέ θα βγουν τα αποτελέσματα γνωρίζετε τίποτα ;

Την επόμενη εβδομάδα λένε...Τώρα για ακριβή ημερομηνία δεν γνωρίζω εγώ προσωπικά
Παράθεση

Στίλιαν

Νεοφερμένος

Ο Στίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Στίλιαν έγραψε: στις 01:38, 10-11-19:

Πόσες πιθανότητες έχω για να πάρω μετεγγραφή από φυσικό Λαμίας στο φυσικό ΑΠΘ με 6 μόρια ;
Παράθεση

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Mitsarasss7 έγραψε: στις 11:14, 10-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από idontknow1
Παιδιά SOS! Την επόμενη εβδομάδα λένε ότι βγαίνουν τα αποτελέσματα των μετεγγραφών. Εγώ όμως την Πέμπτη έχω πρόοδο λέτε να προλάβω? Με το που μας δεχτούν θα αργήσουμε να εγγραφουμε?
Αν δεν κάνω λάθος από την ώρα που παίρνει κάποιος μεταγραφή, μέσα σε 1-2 εβδομάδες αρχίζουν οι εγγραφές για την σχολή που μεταφέρθηκε Ο αιτών, συνεπώς και πρόοδο να γράψεις δεν θα έχει κανέναν νόημα γιατί η άλλη σχολή που (αν με το καλό) πάρεις μεταγραφή θα έχει άλλο πρόγραμμα σπουδών (πιθανότατα) και άλλη ύλη, όποτε είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή. Με άλλα λόγια αν πάρεις μεταγραφή αυτό που μου έχουν πει τουλάχιστον είναι οτι ξεκινας από το β εξάμηνο ουσιαστικά γιατί δεν έχει νόημα να παρακολουθήσεις τα μαθήματα του Α εξαμήνου Αφού το εξάμηνο επί της ουσίας έχει λήξει
Παράθεση

constansn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H constansn έγραψε: στις 11:49, 10-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsarasss7
Αν δεν κάνω λάθος από την ώρα που παίρνει κάποιος μεταγραφή, μέσα σε 1-2 εβδομάδες αρχίζουν οι εγγραφές για την σχολή που μεταφέρθηκε Ο αιτών, συνεπώς και πρόοδο να γράψεις δεν θα έχει κανέναν νόημα γιατί η άλλη σχολή που (αν με το καλό) πάρεις μεταγραφή θα έχει άλλο πρόγραμμα σπουδών (πιθανότατα) και άλλη ύλη, όποτε είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή. Με άλλα λόγια αν πάρεις μεταγραφή αυτό που μου έχουν πει τουλάχιστον είναι οτι ξεκινας από το β εξάμηνο ουσιαστικά γιατί δεν έχει νόημα να παρακολουθήσεις τα μαθήματα του Α εξαμήνου Αφού το εξάμηνο επί της ουσίας έχει λήξει

Αυτό που λες ισχύει αλλά εγώ θα συμβούλευα όσα παιδιά πάρουν μετεγγραφή να παρακολουθήσουν ότι μπορούν από τα μαθήματα της νέας σχολής, να γνωρίσουν τους καθηγητές, να δουν τι παίζει με την ύλη και τα βιβλία και να συμμετάσχουν κανονικά στις εξετάσεις. Ναι είναι πιθανόν να μην περάσουν τα μαθήματα αλλά θα πάρουν μια καλή ιδέα για την ύλη και τη μορφή των θεμάτων και αυτό θα τους βοηθήσει στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου ή όποτε δώσουν τα μαθήματα. Επιπλέον αναλόγως με τη σχολή μπορεί να υπάρχουν μαθήματα που κάποιος μπορεί να περάσει, πχ. ένα υποχρεωτικό μάθημα ξένης γλώσσας ή ένα μάθημα που υπήρχε στην αρχική σχολή και κάποιος το παρακολούθησε εκεί ίσως να υπάρχει και στη νέα. Επιπλέον, το να πάτε στα μαθήματα σας βοηθά να γνωριστείτε καλύτερα με τους συμφοιτητές σας. Ακόμη και αν σπουδάσετε στην πόλη σας και έχετε ήδη παρέες πάντα είναι καλό να γνωρίζει κανείς νέα άτομα.
1
1
Παράθεση

Agaph01

Νεοφερμένος

H Agaph01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Agaph01 έγραψε: στις 01:24, 11-11-19:

Γειά σας, όταν εκτυπώνεις την αίτηση μετεγγραφής, υπάρχει και δευτερη σελίδα η οποία χρειάζεται υπογραφή. Θα πρέπει να πάω στο ΚΕΠ της περιοχής μου να την υπογράψω ή εάν πάρω τελικά την μετεγγραφή θα την υπογράψω στην σχολή όταν καταθέσω τα δικαιολογητικά;
Καλή επιτυχία σε όλους παιδιά!!!
Παράθεση

miketython

Φοιτητής

Ο miketython αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O miketython έγραψε: στις 01:33, 11-11-19:

Αν λεει κατι για βεβαιωση γνησιου υπογραφης θα πρεπει να πας στο ΚΕΠ.
Παράθεση

StamaS

Νεοφερμένος

H StamaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H StamaS έγραψε: στις 14:48, 11-11-19:

Μάθατε τίποτα καινούργιο για τις μετεγγραφές ;
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 21:12, 11-11-19:

ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΕΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ
«Ετοιμάζουμε ένα νέο πλαίσιο για τις μετεγγραφές, που θα ισχύσει από τις επόμενες χρονιές το οποίο θα είναι πιο ορθολογικό στη βάση κοινωνικών κριτηρίων» δήλωσε η Υπουργός Παιδείας, Νίκη Κεραμέως σήμερα σε πρωινή εκπομπή, τονίζοντας πως την παρούσα ακαδημαϊκή χρονιά θα τηρηθεί το ισχύον πλαίσιο. Η Υπουργός Παιδείας είπε χαρακτηριστικά πως «για παράδειγμα ένας φοιτητής που συγκεντρώνει 9.000 μόρια, δεν είναι σωστό να κάνει μετεγγραφή σε μια σχολή στην οποία πρέπει κανείς να μπει με 19.500 μόρια. Τελικά, θα μπορεί να αποφοιτήσει αυτό το παιδί από το πανεπιστήμιο; Και τι επίπτωση θα έχει αυτό συνολικά στην εκπαιδευτική διαδικασία». Ως προς το νέο πλαίσιο των μετεγγραφών η υπουργός είπε πως «είναι κάτι το οποίο θα συζητήσουμε σε μεγάλο βαθμό με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς και με τα πολιτικά κόμματα». Να αναφερθεί πως το προηγούμενο διάστημα ο υφυπουργός Παιδείας, Βασίλης Διγαλάκης, αναφέρθηκε στη θέσπιση ως κριτηρίου τη βαθμολογία για να εγκριθεί μία μετεγγραφή.
https://www.foititikanea.gr/%CF%86%C...86%CE%AD%CF%82

Πηγή: Foititikanea.gr

https://www.foititikanea.gr/%CF%86%C...86%CE%AD%CF%82
Παράθεση

Throwayacc19

Νεοφερμένος

Ο Throwayacc19 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Throwayacc19 έγραψε: στις 18:08, 12-11-19:

Λέτε να ανέβει φέτος η βάση στο χημικό της Αθήνας ; πέρυσι ήταν 6 μόρια και φέτος θα υπάρχουν αιτήσεις και από το νεοσύστατο τμήμα στην Καβάλα....

Τα φοιτητικά νέα εν τω μεταξύ έγραψαν ότι θα βγουν αυτή τη βδομάδα τα αποτελέσματα (τώρα αν όντως γίνει αυτό δεν το ξέρω).
1
Παράθεση

marinelli

Νεοφερμένος

H marinelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H marinelli έγραψε: στις 21:22, 12-11-19:

Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα χάσω το εξάμηνο, γιατί δεν έχουν βγει ακόμη τα αποτελέσματα μετεγγραφών και μέχρι 17/11 είναι οι δηλώσεις μαθημάτων για την εξεταστική. Παρακολουθώ από την αρχή τα μαθήματα και είναι κρίμα να το χάσω.
Παράθεση

island

Νεοφερμένος

H island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H island έγραψε: στις 23:30, 12-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από marinelli
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα χάσω το εξάμηνο, γιατί δεν έχουν βγει ακόμη τα αποτελέσματα μετεγγραφών και μέχρι 17/11 είναι οι δηλώσεις μαθημάτων για την εξεταστική. Παρακολουθώ από την αρχή τα μαθήματα και είναι κρίμα να το χάσω.

Εφόσον πάρεις την μετεγγραφή εξεταστική θα δώσεις στο νέο τμήμα που θα γραφτείς...Τυπικά δεν χάνεται το εξάμηνο γιατί μπορείς να συμμετέχεις στις εξετάσεις, το αν θα περάσεις όμως τα μαθήματα του νέου τμήματος αν και εφόσον διαφέρουν από τα μαθήματα του τμήματος που είχες αρχικά περάσει είναι άλλο θέμα γιαυτό κάποιος που είναι σίγουρος ότι θα πάρει μετεγγραφή καλό είναι να παρακολουθεί εξ αρχής μαθήματα στο τμήμα που θα μετεγγραφεί.
Παράθεση

wannabelawyer

Νεοφερμένος

H wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H wannabelawyer έγραψε: στις 09:51, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από marinelli
17/11; Περίεργο, πολύ νωρίς... εμάς η προθεσμία λήγει 2/12.. φαντάζομαι για τα παιδιά που έρχονται με μετεγγραφή θα δοθούν άλλες ημερομηνίες, αλλά καλού κακού πάρε τηλέφωνο τη γραμματεία της σχολής σου
Παράθεση

marinelli

Νεοφερμένος

H marinelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H marinelli έγραψε: στις 12:00, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από island
Εφόσον πάρεις την μετεγγραφή εξεταστική θα δώσεις στο νέο τμήμα που θα γραφτείς...Τυπικά δεν χάνεται το εξάμηνο γιατί μπορείς να συμμετέχεις στις εξετάσεις, το αν θα περάσεις όμως τα μαθήματα του νέου τμήματος αν και εφόσον διαφέρουν από τα μαθήματα του τμήματος που είχες αρχικά περάσει είναι άλλο θέμα γιαυτό κάποιος που είναι σίγουρος ότι θα πάρει μετεγγραφή καλό είναι να παρακολουθεί εξ αρχής μαθήματα στο τμήμα που θα μετεγγραφεί.
Σε ευχαριστώ πολύ! Παρακολουθώ μαθήματα εξ αρχής στο Πανεπιστήμιο που θέλω να πάρω μετεγγραφή (στο πολιτικό του ΕΚΠΑ από Κόρινθο που περασα)

Αρχική Δημοσίευση από wannabelawyer
17/11; Περίεργο, πολύ νωρίς... εμάς η προθεσμία λήγει 2/12.. φαντάζομαι για τα παιδιά που έρχονται με μετεγγραφή θα δοθούν άλλες ημερομηνίες, αλλά καλού κακού πάρε τηλέφωνο τη γραμματεία της σχολής σου
Μόλις κοίταξα στο site της σχολής και προθεσμία λέει μέχρι 20/12. Δεν ξέρω γιατί κάποιοι μου είπαν 17/11. Σε ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

Throwayacc19

Νεοφερμένος

Ο Throwayacc19 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Throwayacc19 έγραψε: στις 01:31, Σήμερα:

Σύμφωνα με τα φοιτητικά αυτή την Πέμπτη (ή εκτός απροόπτου αύριο όπως λένε ) βγαίνουν τα αποτελέσματα.
Παράθεση

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Mitsarasss7 έγραψε: στις 10:07, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από Throwayacc19
Σύμφωνα με τα φοιτητικά αυτή την Πέμπτη (ή εκτός απροόπτου αύριο όπως λένε ) βγαίνουν τα αποτελέσματα.

Άντε να τελειώνουμε, από τον Ιούνιο μέχρι αυτή την εβδομάδα σε αγωνία είμαστε...
1
Παράθεση

Ευα24

Νεοφερμένος

H Ευα24 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Ευα24 έγραψε: στις 12:08, Σήμερα:

Μολις τεθηκε εκτος λειτουργιας η σελιδα που ανακοινωνονται τα αποτελεσματα!
Παράθεση

Eua5

Φοιτητής

H Eua5 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H Eua5 έγραψε: στις 12:48, Σήμερα:

Στα φοιτητικά νέα είπαν ότι από τις 12 και μετά θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα.... Καλή επιτυχία σε όλους!
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες