Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
proficiency
Επίσης κάποια μου είπαν πως είναι το δυσκολότερο πτυχίο που υπάρχει!! (Δεν είναι αλήθεια βέβαια αυτό... )
τότε γιατί το χρησιμοποιείς ως επιχείρημα; :hmm:
Επίσης το Michigan δεν έχει μόνο πολλαπλή επιλογή!
ecpe έδωσα, και ξέρω. Όλο το listening και το gcvr είναι πολλαπλή επιλογή.
Και το Cambridge CPE ας πούμε δεν δίνει καθόλου βάση σε κείμενα και λεξιλόγιο!
Μέγα λάθος. Έχεις δει τα reading του cambridge; είναι πολύ πιο δύσκολα απ του michigan και υπάρχουν και χίλιοι τύποι ασκήσεων. Το reading του michigan θεωρείται σχετικά εύκολο. Και είναι. Έκανα coursebook με ασκήσεις τύπου cambridge επίπεδο c1 και όταν ξεκίνησα practise tests για ECPE τα κείμενα μου φάνηκαν αρκετά πιο εύκολα. Όσο για το λεξιλόγιο μπορεί να μην συναντάς τόσες άγνωστες όσες στο michigan αλλά δεν είναι σε πολλαπλή επιλογή.
Στο cambridge CPE είναι εξαιρετικά απίθανο να πιάσεις άριστα στο use of english και στο reading πρέπει να είσαι καταπληκτικός, ενώ το A στο GCVR δεν είναι και τόσο απίθανο για κάποιον αρκετά καλό.
Επίσης το cambridge εξετάζει όλους τους τύπους εκθέσεων όχι μόνο opinion/essay.

Γενικά στο cambridge δε θα σου κάνουν πουστιές και είναι πολύ βασικό. Αν είναι να περάσεις θα περάσεις. Δεν υπάρχει ρίσκο.
Το PTE συνηθίζεται να είναι αποκούμπι για αυτούς που σκέφτονται:"μήπως δεν περάσω το michigan" (αλλά "περιέργως" ποτέ δεν είδα κανέναν να δίνει cambridge και edexcel μαζί) ή η επιλογή όσων δεν περνούν κάτι απ' τα άλλα (λόγια καθηγητών...όχι μόνο δική μου διαπίστωση).
Γενικά έχουμε ακούσει πολλές μαλακίες τύπου "το cambridge έχει χάσει την αξία του!" (μετάφραση: είναι παλουκοπάλουκο και δεν μπορώ να το περάσω), οκ ούτε εμείς δώσαμε cpe αλλά δε το λέμε και κατώτερο για να τονίσουμε το πόσο υπεργαμάτοι είμαστε.
Εγώ πιστεύω πως δεν είναι πιο πτυχίο θα δώσεις... είναι πόσα αγγλικά θα μάθεις! Και με τα πτυχία που θα δώσω και αν διαβάζω, μια χαρά αγγλικά θα ξέρω!
εδώ συμφωνώ, το πιστοποιητικό είναι απλά ένα πολύ καλό κίνητρο για να μάθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
proficiency

τότε γιατί το χρησιμοποιείς ως επιχείρημα; :hmm:

ecpe έδωσα, και ξέρω. Όλο το listening και το gcvr είναι πολλαπλή επιλογή.

Μέγα λάθος. Έχεις δει τα reading του cambridge; είναι πολύ πιο δύσκολα απ του michigan και υπάρχουν και χίλιοι τύποι ασκήσεων. Το reading του michigan θεωρείται σχετικά εύκολο. Και είναι. Έκανα coursebook με ασκήσεις τύπου cambridge επίπεδο c1 και όταν ξεκίνησα practise tests για ECPE τα κείμενα μου φάνηκαν αρκετά πιο εύκολα. Όσο για το λεξιλόγιο μπορεί να μην συναντάς τόσες άγνωστες όσες στο michigan αλλά δεν είναι σε πολλαπλή επιλογή.
Στο cambridge CPE είναι εξαιρετικά απίθανο να πιάσεις άριστα στο use of english και στο reading πρέπει να είσαι καταπληκτικός, ενώ το A στο GCVR δεν είναι και τόσο απίθανο για κάποιον αρκετά καλό.
Επίσης το cambridge εξετάζει όλους τους τύπους εκθέσεων όχι μόνο opinion/essay.

Γενικά στο cambridge δε θα σου κάνουν πουστιές και είναι πολύ βασικό. Αν είναι να περάσεις θα περάσεις. Δεν υπάρχει ρίσκο.
Το PTE συνηθίζεται να είναι αποκούμπι για αυτούς που σκέφτονται:"μήπως δεν περάσω το michigan" (αλλά "περιέργως" ποτέ δεν είδα κανέναν να δίνει cambridge και edexcel μαζί) ή η επιλογή όσων δεν περνούν κάτι απ' τα άλλα (λόγια καθηγητών...όχι μόνο δική μου διαπίστωση).
Γενικά έχουμε ακούσει πολλές μαλακίες τύπου "το cambridge έχει χάσει την αξία του!" (μετάφραση: είναι παλουκοπάλουκο και δεν μπορώ να το περάσω), οκ ούτε εμείς δώσαμε cpe αλλά δε το λέμε και κατώτερο για να τονίσουμε το πόσο υπεργαμάτοι είμαστε.

εδώ συμφωνώ, το πιστοποιητικό είναι απλά ένα πολύ καλό κίνητρο για να μάθεις

Οκ! Λοιπόν σε τι να προτοαπαντήσω??? :P :P :P :) Λοιπόν το ότι χρησιμοποίησα ως επιχείρημα κάτι που δεν ισχύει το έκανα απλά για να σου δείξω και τη γνώμη άλλων. Επίσης, χαίρομαι που συμφωνούμε σε κάτι τελικά.... :P Τέλος, ότι ανέφερα για το CPE είναι λόγια καθηγητών αγγλικής γλώσσας που έχω ρωτήσει και από παιδιά που έχουν δώσει!

Ααααα συγνώμη για το λάθος... Proficiency
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Τι έχετε ακούσει για το Proficiency του Marlowe ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Τι έχετε ακούσει για το Proficiency του Marlowe ;;;

PROFICIENCY
Εκτύπωση Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
This Testing Level is addressed to students of the Proficiency Class. It corresponds to LEVEL C2 of the CEFR SCALE.

It consists of a written examination that lasts 4 hours and an oral examination of 10-15 minutes.

A. Written Exam

Paper 1: Reading Comprehension (English Usage): ** 1 hour

i) 50 multiple choice questions (vocabulary and usage).
ii) 10 multiple choice questions set on two passages.

---BREAK: 10 minutes---

Paper 2: Use of English: ** 2 hours
1) sentence transformation (40 sentences).
2) derivatives (20 sentences).
3) cloze test 1 (20 multiple choice questions)
4) cloze test 2 (20 open completion gaps)
5) key word transformation (10 sentences).
6) error correction (10 questions).
7) Synonyms and Opposites (10 choices)

Paper 3: ** 1 hour
a) Composition (about 250-300 words)
b) Letter writing (90 - 130 words).

B. Oral Exam (10-15 minutes)
a) Conversation (3-5 minutes).

i) Personal information.
ii) The candidate is asked to describe a picture and then discuss it and express his/her views on it.

b) Picture description (3-5 minutes).
The candidate is asked to describe a picture and then discuss it and express his/her views on it.

c) Reading a passage (3-5 minutes). [left to the discretion of the examiner]
The candidate will be asked to read a passage aloud and then should be prepared to answer questions based on the reading passage.
NB. Pronunciation, intonation and overall fluency in speech are taken into account.

marlowe.english-afl.com/index.php/el/

Αυτά βρήκα εγώ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Έλεγα μήπως το είχε δώσει κάποιος να μου πει την εμπειρία του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Έλεγα μήπως το είχε δώσει κάποιος να μου πει την εμπειρία του :)

Α... οκ κατάλαβα! Με εμένα είσαι λίγο άτυχος... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Άτυχη βασικά κοπέλα είμαι 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τι έχετε ακούσει για το Proficiency του Marlowe ;;;
Απολύτως τίποτα. Υποθέτω ότι είναι άλλο ένα Proficiency της πλάκας - εύκολο να το περάσεις και με καμία ουσιαστική αναγνώριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Τι έχετε ακούσει για το Proficiency του Marlowe ;;;

Ο Βρεττανικός οργανισμός Marlowe διεξάγει από το 1965 εξετάσεις γλωσσομάθειας με αποκλειστική εξειδίκευση στην Αγγλική γλώσσα. Οι εξετάσεις οδηγούν στην απόκτηση βεβαιώσεων γλωσσομάθειας - πολύ περισσότερο όμως αποτελούν ένα σημαντικό εργαλείο ολοκλήρωσης και συμπλήρωσης της εκπαιδευτικής/μαθησιακής διαδικασίας. Για την Ανατολική Μεσόγειο και την Ευρώπη, οι εξετάσεις διενεργούνται από την "Marlowe Examination Services Ltd" από το 2011.
Γιατί εξετάσεις Marlowe;

Συμβάλλουν στην εξοικείωση των μαθητών όλων των ηλικιών και επιπέδων με τις εξετάσεις γλωσσομάθειας (περιεχόμενο και συνθήκες διεξαγωγής τους).
Προετοιμάζουν σταδιακά τους μαθητές για την απόκτηση πιστοποιητικών ανώτερου επιπέδου
Είναι φιλικές προς τους καθηγητές και ιδιοκτήτες κέντρων ξένων γλωσσών – δεν τους επιβαρύνει με έξοδα
Υποστηρίζονται από προτεινόμενη βιβλιογραφία που σταδιακά διδάσκει τα εξεταζόμενα γνωστικά πεδία.
Ποιοι μπορούν να συμμετάσχουν;

Μπορούν να λάβουν μέρος όλοι οι σπουδαστές των οποίων η μητρική γλώσσα δεν είναι η Αγγλική, άσχετα αν έχουν διδαχθεί Αγγλικά σε δημόσιο ή ιδιωτικό σχολείο, σε Κέντρο Ξένων Γλωσσών ή σε ιδιαίτερα μαθήματα.

Βρήκα και αυτά! Μήπως σου χρειαστούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karzos1990

Νεοφερμένος

Ο Karzos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παίδες καλησπέρα χτες που μίλησα με το φροντιστήριο μου μου είπαν ότι το Ielts το παίρνουν όλοι αληθεύει αυτό?Μου είπε βέβαια ότι μετράει πολύ ο βαθμός δηλαδή κάποιοι το παίρνουν με 30% κάποιοι με 60%..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
To IELTS βαθμολογείται κλιμακωτά από το 1-9. Το 1 είναι ο χαμηλότερος βαθμός και το 9 ο υψηλότερος. Το 1 αντιστοιχεί σε πολύ βασική γνώση αγγλικών (λεξούλες και φρασούλες). Από αυτή την άποψη το παίρνουν όλοι, αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν ένα καλό αποτέλεσμα. Η κλίμακα είναι η εξής:

Band 9: Expert user: has fully operational command of the language: appropriate, accurate and fluent with complete understanding.

Band 8: Very good user: has fully operational command of the language with only occasional unsystematic inaccuracies and inappropriacies. Misunderstandings may occur in unfamiliar situations. Handles complex detailed argumentation well.

Band 7: Good user: has operational command of the language, though with occasional inaccuracies, inappropriacies and misunderstandings in some situations. Generally handles complex language well and understands detailed reasoning.

Band 6: Competent user: has generally effective command of the language despite some inaccuracies, inappropriacies and misunderstandings. Can use and understand fairly complex language, particularly in familiar situations.

Band 5: Modest user: has partial command of the language, coping with overall meaning in most situations, though is likely to make many mistakes. Should be able to handle basic communication in own field.

Band 4: Limited user: basic competence is limited to familiar situations. Has frequent problems in understanding and expression. Is not able to use complex language.

Band 3: Extremely limited user: conveys and understands only general meaning in very familiar situations. Frequent breakdowns in communication occur.

Band 2: Intermittent user: no real communication is possible except for the most basic information using isolated words or short formulae in familiar situations and to meet immediate needs. Has great difficulty understanding spoken and written English.

Band 1: Non-user: essentially has no ability to use the language beyond possibly a few isolated words.


Αν το χρειάζεσαι για να σπουδάσεις το εξωτερικό, τα πανεπιστήμια συνήθως ζητάνε σκορ μεταξύ 6-8 αναλόγως με το αντικείμενο σπουδών, την ποιότητα του πανεπιστημίου κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karzos1990

Νεοφερμένος

Ο Karzos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
To IELTS βαθμολογείται κλιμακωτά από το 1-9. Το 1 είναι ο χαμηλότερος βαθμός και το 9 ο υψηλότερος. Το 1 αντιστοιχεί σε πολύ βασική γνώση αγγλικών (λεξούλες και φρασούλες). Από αυτή την άποψη το παίρνουν όλοι, αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν ένα καλό αποτέλεσμα. Η κλίμακα είναι η εξής:

Band 9: Expert user: has fully operational command of the language: appropriate, accurate and fluent with complete understanding.

Band 8: Very good user: has fully operational command of the language with only occasional unsystematic inaccuracies and inappropriacies. Misunderstandings may occur in unfamiliar situations. Handles complex detailed argumentation well.

Band 7: Good user: has operational command of the language, though with occasional inaccuracies, inappropriacies and misunderstandings in some situations. Generally handles complex language well and understands detailed reasoning.

Band 6: Competent user: has generally effective command of the language despite some inaccuracies, inappropriacies and misunderstandings. Can use and understand fairly complex language, particularly in familiar situations.

Band 5: Modest user: has partial command of the language, coping with overall meaning in most situations, though is likely to make many mistakes. Should be able to handle basic communication in own field.

Band 4: Limited user: basic competence is limited to familiar situations. Has frequent problems in understanding and expression. Is not able to use complex language.

Band 3: Extremely limited user: conveys and understands only general meaning in very familiar situations. Frequent breakdowns in communication occur.

Band 2: Intermittent user: no real communication is possible except for the most basic information using isolated words or short formulae in familiar situations and to meet immediate needs. Has great difficulty understanding spoken and written English.

Band 1: Non-user: essentially has no ability to use the language beyond possibly a few isolated words.


Αν το χρειάζεσαι για να σπουδάσεις το εξωτερικό, τα πανεπιστήμια συνήθως ζητάνε σκορ μεταξύ 6-8 αναλόγως με το αντικείμενο σπουδών, την ποιότητα του πανεπιστημίου κλπ.

Ευχαριστώ..Νίνα ναι το χρειάζομαι για να σπουδάσω στο εξωτερικό...σαν τεστ είναι δύσκολο??είναι ισοβάθμιο με το Lower?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Το lower αντιστοιχεί στο επίπεδο Β2, νομίζω το band 5 ή 6 του συγκεκριμένου test αντιστοιχεί σε επίπεδο Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είναι πιο δύσκολο από το Lower γιατί είναι μεικτού επιπέδου που σημαίνει ότι πρέπει να μπορείς να χειριστείς θέματα με μεγαλύτερη δυσκολία απ' ότι θα είχες αν έδινες για Lower. Επίσης έχει κάποια είδη ασκήσεων που δεν απαντούνται σε άλλα τεστ, ειδικά στα κλασικά αμερικάνικα τεστ πολλαπλής επιλογής τύπου ECCE, ECPE, TOEIC κλπ.

Ο ΑΣΕΠ νομίζω το αναγνωρίζει ως ισόβαθμο με το Lower στα σκορ 4,5-5,5 αλλά διεθνώς θέλεις λίγο παραπάνω για B2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Λοιπον, επειδη θελω να καταληξω καπου, θελω να μου πειτε την αποψη σας.

Απο τον οκτωβριο θα ειμαι φοιτητης και ενδιαφερομαι να προετοιμαστω μονος μου για καποιο πτυχιο στα αγγλικα

Εχω στο μυαλο μου το msu και το toeic

Να σας ξεκαθαρισω οτι δε θελω να φυγω στο εξωτερικο.Θελω το πτυχιο για καποιο μεταπτυχιακο στην Ελλαδα, για το ΑΣΕΠ,αν ποτε γινει και για να εμπλουτισω το μελλοντικο βιογραφικο μου.

msu ή toeic;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το msu αναγνωρίζεται από τον Ασεπ και επιπλέον δίνει επάρκεια διδασκαλίας. Η δομή του μοίαζει με του ECPE αλλά λείπει το vacabulary και στο ακουστικό κομμάτι τα δύο τελευταία μέρη τα ακούς δύο φορές ενώ τα προφορικά έχουν διάρκεια δέκα λεπτών και μπορούν να σε ρωτήσουν τα πάντα. Εγώ φέτος έδωσα Msu και το πήρα με την πρώτη. Μπορώ να πώ ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένη από την διεξαγωγή των εξετάσεων και τα αποτελέσματα βγήκαν σχετικά γρήγορα. Τώρα για μεταπτυχιακά ακόμα πολλά ελληνικά πανεπιστήμια ζητάνε Cambridge ή ECPE ενώ κάποια σου δίνουν την δυνατότητα να προσκομίσεις το όποιο πιστοποιητικό έχεις όμως να αναφέρεις το σκορ σου. Αλλά επειδή το Msu θεωρείται ισάξιο του Cambridge-ECPE στο δημόσιο δεν αποκλείεται να το δεχτούν και τα πανεπιστήμια στο μέλλον.Ελπίζω να βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Το msu αναγνωρίζεται από τον Ασεπ και επιπλέον δίνει επάρκεια διδασκαλίας. Η δομή του μοίαζει με του ECPE αλλά λείπει το vacabulaΥ0και στο ακουστικό κομμάτι τα δύο τελευταία μέρη τα ακούς δύο φορές ενώ τα προφορικά έχουν διάρκεια δέκα λεπτών και μπορούν να σε ρωτήσουν τα πάντα. Εγώ φέτος έδωσα Msu και το πήρα με την πρώτη. Μπορώ να πώ ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένη από την διεξαγωγή των εξετάσεων και τα αποτελέσματα βγήκαν σχετικά γρήγορα. Τώρα για μεταπτυχιακά ακόμα πολλά ελληνικά πανεπιστήμια ζητάνε Cambridge ή ECPE ενώ κάποια σου δίνουν την δυνατότητα να προσκομίσεις το όποιο πιστοποιητικό έχεις όμως να αναφέρεις το σκορ σου. Αλλά επειδή το Msu θεωρείται ισάξιο του Cambridge-ECPE στο δημόσιο δεν αποκλείεται να το δεχτούν και τα πανεπιστήμια στο μέλλον.Ελπίζω να βοήθησα:)
Υπαρχει msu lower και msu proficiency;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Υπαρχει msu lower και msu proficiency;

Ναι..Το MSU-CELC είναι το lower και το MSU-CELP είναι το proficiency.Για περισσότερα δες εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ωραια....αλλη μια ερωτηση..

Σε περιπτωση που δωσω msu celp proficiency, θα μου το αναγνωρισουν σε περιπτωση που θελω να κανω καποιο μεταπτυχιακο;

Στην Ελλαδα παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top