Εξετάσεις Cambridge FCE/CAE/CPE Μάιος 2012

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Τι γίνετε παιδιά, πως πάει η προετοιμασία???(Ας πούμε τίποτα να ζωντανέψουμε το θέμα, οι άλλοι στο μίσιγκαν κάθε μέρα καινούργια ποστ έχουν!):clapup:
Ήθελα να σας ρωτήσω κάτι, απευθυνόμενος κυρίος σε όσους έχουν ήδη δώσει, αλλά και σε συνυποψήφιους. Έμειναν τρεις βδομάδες μέχρι τις εξετάσεις και η δεύτερη βδομάδα απ'τις διακοπές του Πάσχα. Σε αυτό το χρόνο, κυρίως των διακοπών, εσείς πιστεύετε ότι θα ήταν πιο ωφέλιμο να ασχοληθεί κάποιος με past papers κυρίως, ή να κάνει επανάληψη λεξιλογίου κτλ.; Το λέω γιατί το θέμα με ενδιαφέρει προσωπικά, και φαντάζομαι ότι και άλλοι υποψήφιοι θα έχουν αυτή την απορία. Εγώ, για παράδειγμα, έχω ένα σχετικά ικανοποιητικό επίπεδο λεξιλογίου, αλλά πάντα υπάρει περιθώριο βελτίωσης, που φυσικά θα βοηθήσει αρκετά και στις εξετάσεις. Παρολ'αυτά, η εξάσκηση σε past papers είναι εξίσου χρήσιμη. Εσείς τι προτείνετε? :hmm:
Εγώ προτείνω κυρίως past papers. Αλλά όλες τις άγνωστες λέξεις που έχεις να τις ψάχνεις αφού τελειώσεις και να μην τις αφήνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Και γω όταν έδινα FCE έκανα μόνη μου practice tests το Πάσχα και μπορώ να πω ότι βοήθησαν πολύ στο να εξοικειωθώ.
Φέτος αν και επίπεδό μου είναι C1 είπα να μην δώσω CAE, και να συνεχίσω για να δώσω του χρόνου CPE, αλλά τώρα που έχω χρόνο κάνω κάποια τεστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγώ προτείνω κυρίως past papers. Αλλά όλες τις άγνωστες λέξεις που έχεις να τις ψάχνεις αφού τελειώσεις και να μην τις αφήνεις.
Ναι, μάλλον αυτό θα κάνω, και θα προσπαθήσω αν μου μένει χρόνος να κάνω και καμιά επανάληψη. Μια διευκρίνιση για όλους, επειδή ξέχασα να το αναφέρω πριν, για το CPE μιλάω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
ΑΓΧΟΣ :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εγώ στις διακοπές του Πάσχα είχα πάρει δύο βιβλία, ένα λογοτεχνικό κι ένα αστυνομικό, και τα διάβασα. Παράλλλα, έκανα και past papers που όμως μας τα έβαζαν από το φροντιστήριο.
There's no need to worry that much! ;)
(οκ, τότε κι εγώ είχα αγχωθεί ΠΟΛΥ! :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
... Εγώ ούτε βιβλία έχω και κάνω λίγα Practice Tests :P Το έχεις δώσει εσύ; CPE ή ECPE;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
... Εγώ ούτε βιβλία έχω και κάνω λίγα Practice Tests :P Το έχεις δώσει εσύ; CPE ή ECPE;
Αξίζει να αγοράσεις ένα λογοτεχνικό βιβλίο και με ένα λεξικό (που θα επεξηγεί κατά προτίμηση τις λέξεις στα Αγγλικά) να κοιτάς τις άγνωστες. Εμένα με βοήθησε αρκετά (CPE).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Τώρα δεν έχω κάποιο βιβλίο... Διαβάζω κυρίως άρθρα. Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να διαβάζεις άρθρα γιατί έχεις μια λεξιλογική ποικιλία και παράλληλα μαθαίνεις για το τι γίνεται γύρω σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγώ πήρα το 6ο Χάρι Πότερ να διαβάσω, αλλά δεν βλέπω να το τελειώνω, με τόσο διάβασμα....:(
Επίσης, έχω κι εγώ πολύ άγχος!!! Ένας μήνας έμεινε............:worry:

Παιδιά, μήπως ξέρει κανένας που μπορώ να βρω παστ πέιπερ του CPE στο ίντερνετ (πέρα από τα βιβλιαράκια που βγάζει το κέιμπριτζ και τα past papers Μαιου και Δεκεμβρίου 2009...) ή κάποιο βιβλίο τέλοσπαντων με past papers? Έχω ακούσει εδώ στο φόρουμ για ένα βιβλίο του Betsis, που έχει past papers από το 2002 μέχρι το 2009, αλλά δε μπόρεσα να το βρω πουθενά. Can anyone help me? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
στη βιλιοθήκη του ischool έχει τα past paper μιας χρονιάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
στη βιλιοθήκη του ischool έχει τα past paper μιας χρονιάς

Ναι, το ξέρω, αλλά είναι αυτά του Δεκεμβρίου 2009 νομίζω, και αυτά τα έχω κάνει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
παιδιά τι προετοιμασία κάνατε για το CPE???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess18

Νεοφερμένος

Η princess18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Κυρίως past papers.. Βοηθάνε πολύ για να εξοικειωθείς και με την εξέταση.

Ένας πολύ καλός τρόπος προετοιμασίας είναι να βρεις έναν φίλο/φίλη που δίνει και να "προπονηθείτε'' μεταξύ σας μιλώντας στα αγγλικά. Έτσι, κάνει καλό και στο speaking, και να αποκτήσεις τον φυσικό οιρμό τον λέξεων για την έκθεση και το use of english.

Τουλάχιστον αυτό είχα κάνει εγώ με την κολλητή μου, και δεν τα πήγαμε όσο άσχημα νομίζαμε τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Past papers
Grivas Use of English
W Fowler - New editions τη σειρά των βιβλίων, έχει ένα για κάθε part.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Τον Γρίβα τον έχω, το UOE 2 είναι καλό.
Του Fowler μου φάνηκαν εύκολα σχετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickypapage

Νεοφερμένος

Η vickypapage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλή επιτυχία να έχεις. Εγώ το έδωσα τώρα τον Δεκέμβρη και είμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων.

Να σε ρωτησω κατι?μηπως θυμασαι τι ηταν η υποχρεωτικη εκθεση? Εννοω article, letter,essay, proposal? Ελπιζω να ειχεσ καλα αποτελεσματα!Εγω δινω τωρα τον μαη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
vicky υποχρεωτικό ήταν ένα letter.

Έδωσα προφορικά σήμερα, τα πήγα πάρα πολύ καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickypapage

Νεοφερμένος

Η vickypapage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
vicky υποχρεωτικό ήταν ένα letter.

Έδωσα προφορικά σήμερα, τα πήγα πάρα πολύ καλά :)

Σ ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να απαντησεις. Ευχομαι καλα αποτελεσματα να εχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
vicky υποχρεωτικό ήταν ένα letter.

Έδωσα προφορικά σήμερα, τα πήγα πάρα πολύ καλά :)

εγώ δίνω τα προφορικά σε μία βδομάδα! Πως σου φάνηκαν? Οι ερωτήσεις ήταν κανονικές, ή οι γνωστές παράξενες του cpe?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Δύο μέρες έμειναν, αλλα ηρεμία δεν χρειάζεται άγχος.Όσοι προετοιμάστηκαν αρκετά, καλά θα τα πάνε.Δίνει κανένας άλλος μεθάυριο (CAE)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top