[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 105)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 25 23.8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 77 73.3%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 2.9%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
όταν όμως συμβαίνουν πράγματα σαν αυτά που είχαν γίνει χρειάζονται οι καταλήψεις. Η Γιαννάκου δε ψηφίστηκε, που σημαίνει πως πέρασαν κάποια μηνύματα οι φοιτητές και οι μαθητές. Αν και δε διορθώθηκαν πολλά ουσιαστικά, ίδια κυβέρνηση..



Σημείωση συντονιστή :
Τα μηνύματα προήλθαν απ' το θέμα "Είστε υπέρ η κατά των καταλήψεων;" το οποίο μετονομάστηκε σε "[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η κατάληψη πρέπει να είναι η έσχατη λύση, το 'χουμε παρακάνει τελευταία όμως.
Υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι διαμαρτυρίας που δεν ενοχλούν αυτούς που δεν θέλουν κατάληψη και την πλειοψηφία των φοιτητών που δεν ψηφίζει καν (κακώς βέβαια). Ζήτημα να έχουν ψηφίσει 500 άτομα σε συνέλευση στο Πολυτεχνείο που είμαι, απο συνολικά περίπου 2.500 φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η κατάληψη πρέπει να είναι η έσχατη λύση, το 'χουμε παρακάνει τελευταία όμως.
Υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι διαμαρτυρίας που δεν ενοχλούν αυτούς που δεν θέλουν κατάληψη και την πλειοψηφία των φοιτητών που δεν ψηφίζει καν (κακώς βέβαια). Ζήτημα να έχουν ψηφίσει 500 άτομα σε συνέλευση στο Πολυτεχνείο που είμαι, απο συνολικά περίπου 2.500 φοιτητές.


Πρόβλημά τους αυτών που δε ψηφίζουν. Ναι, πρέπει να είναι η έσχατη με αυτό συμφωνώ αλλά ποιος θα αποφασίσει πότε έχουν εξαντληθεί οι άλλες; Εδώ λέγανε να κάνουν πορείες σε μία λωρίδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είναι πρόβλημά τους, ο τρόπος που γίνονται οι συνελεύσεις συχνά απωθεί πολύ κόσμο. Εγώ πχ δεν αντέχω να κάτσω μέσα στην αίθουσα λόγω καπνού. Κι αν κάτσεις απ'έξω υπάρχει ο κίνδυνος να σου πουν "ήσουν 'εξω, δεν ψηφίζεις" (έχει γίνει αρκετές φορές στη σχολή μου). Ακόμα κι όταν δεν χωράει η αίθουσα όλους όσους θέλουν να παρακολουθήσουν έχει τύχει αυτοί που είναι απ'έξω να μην έχουν δικαίωμα ψήφου. Αναρωτιέμαι ακόμα με ποιά λογική.
Με την πορεία σε μια λωρίδα δεν περνάς το μηνυμά σου; Πρέπει να κλείσεις τη μισή Αθήνα (τυχαίο παράδειγμα πόλης :P ) για να το κάνεις; Βέβαια δεν μπορεί να υλοποιηθεί πρακτικά αυτή η πρόταση για προφανείς λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σιγά μη δώσουν οι Έλληνες σημασία σε μία πορεία στη μία λωρίδα.
Δεν ξέρω για τις συνελεύσεις, έχω κουραστεί με το θέμα η αλήθεια είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
η καταληψη οταν γινεται με προγραμμα και οχι χημα και οταν εχει μαζικοτητα (πχ οπως τωρα με τα πεανεπιστημια 240 τμηματα ηταν υπο καταληψη) ειναι απολυτα σωστη. Ειναι ενα μετρο πιεσης και διεκδικησης των δικαιωματων που μας στερουνε. Μην πεφτουμε στην τρυπα που θελουν ΜΜΕ και πολιτικοι. πρεπει ολοι μαζι να ενωθουμε

ΥΓ

στο πολυτεχνιο τα παιδια τα λεγαν αλητες και καλοπερασακιδες. η ιστορια εδειξε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
σαφώς όταν έχεις χρόνια για μινάρισμα στο Πανεπιστήμιο..;)

ήθελα να ξέρω, δεν σας προβληματίζει η χασούρα στις ώρες διδασκαλίας; η χαμηλή ποιότητα μαζικής παραγωγής επιστημόνων των Ελληνικών Πανεπιστημίων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ΥΓ
στο πολυτεχνιο τα παιδια τα λεγαν αλητες και καλοπερασακιδες. η ιστορια εδειξε....

Φτάνει πια, μ' αυτό το αιώνιο (και εντελώς ανεδαφικό) επιχείρημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Φτάνει πια, μ' αυτό το αιώνιο (και εντελώς ανεδαφικό) επιχείρημα...

γιατι? αδικο ειναι? συγνωμη ποια η διαφορα της τοτε καταστασης απο τωρα! ανοιξε λιγο τιβι και δες την επιθεση που δεχονται τα παιδια απ τα μιντια σε συνδιασμο με την πολιτικη ζωη. δενειναι ατοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
γιατι? αδικο ειναι? συγνωμη ποια η διαφορα της τοτε καταστασης απο τωρα! ανοιξε λιγο τιβι και δες την επιθεση που δεχονται τα παιδια απ τα μιντια σε συνδιασμο με την πολιτικη ζωη. δενειναι ατοπο

Ποια η διαφορά; Να αναφερθώ στην δικτατορία; Ότι δεν είχες κανένα τρόπο και μέσο να διαμαρτυρηθείς; (Και μην ακούσω καμιά παπαριά του στυλ και τώρα χούντα έχουμε, θα βγάλω το μαστίγιο) Και στην τελική, πρακτικά δεν είχε αποτέλεσμα... Το καθεστώς είχε δεχτεί πολλά πλήγματα ακόμη πριν πέσει και μάλιστα αρκετούς μήνες μετά... Και εν προκειμένω, καλά κάνουν τα παιδιά που δέχονται επίθεση, γιατί διαμαρτύρονται με τον χειρότερο τρόπο... Είμαι μέσα στα πανεπιστήμια αυτό τον καιρό και το τι βλακεία έχω ακούσει δεν λέγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιαδιά να ξέρετε ότι οι ΔΑΠΙΤΕΣ και οι ΠΑΣΠΙΤΕΣ πληρώνονται από τα κόμματα. Μάλιστα το εισόδημα τους μεγαλώνει ανάλογα με τις ψήφους τους και την θέση του κόμματος στις εκλογές.
Ξέρω ότι οι περισσότεροι δε θα με πιστέψετε αλλά λέω αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Και ας πάμε τώρα στο ζήτημα της τριτοβάθμιας.

Πρώτον, κάτι που με ενοχλεί πάρα πολύ. Από τη στιγμή που δεν είσαι μέσα σε έναν οργανισμό για να ξέρεις πως δουλεύει ή εν πάσει περιπτώσει δεν έχεις περάσει ποτέ ούτε απ έξω καλό είναι να μην εκφέρεις γνώμη γιατί θα πεις βλακεία. Για το λόγο αυτό λοιπόν εσείς οι μαθητές καλό θα ήταν να μην κρίνετε τις καταλήψεις στα πανεπιστήμια γιατί η πραγματικότητα δεν έχει καμία σχέση με ότι παρουσιάζουν ούτε τα ΜΜΕ ούτε οι παρατάξεις που διατυμπανίζουν "το δίκιο του φοιτητή.." Για τον ίδιο λόγο και γω ως φοιτητής πρέπει να βγάλω το σκασμό για τις κινητοποιήσεις των αγροτών και όλων των εργατικών σωματείων γιατί δεν τα έχω ζήσει, ούτε γνωρίζω πραγματικά την κατάσταση που επικρατεί.

Δεύτερον, στο δίκαιο της κατάληψης.
Οι καταλήψεις δεν είναι καταλήψεις είναι lockdown. Έρχεται ο άλλος και σου περνάει μια αλυσίδα στη σχολή και λέει κατάληψη. Γιατί;;;;; Για τον πόλεμο στη Λιβύη ( η τελευταία καραμέλα ). Από πότε αυτός ο λόγος και άλλοι της ίδιας λογικής πρέπει να αποτελούν μέλημα των φοιτητών; Και για να το αποσαφηνίσω. Είναι άλλο πράγμα να πεις οτι διαφωνώ και το καταδικάζω και άλλο να παγώσεις έτσι δικτατορικά τη λειτουργία του πανεπιστημίου γιατί έτσι σου γουστάρει.

Το σύνηθες είναι μια σχολή κατά μέσο όρο να έχει περί τους οκτακώσιους με χίλιους φοιτητές. Στις περισσότερες συνελέυσεις οι καταλήχεις ψηφίζονται με την ψήφο περί των εκατό ατόμων απο τα 200-300 της συνέλευσης. Δηλαδή παραλύεις ένα ολόκληρο τμήμα, προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς, διδακτορικούς, μεταδιδακτορικούς ερευνητές, καθηγητές και διοικητικό προσωπικό δηλαδή πάνω απο 1200 άτομα με την ψήφο του 8,5% επι του συνόλου! Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα αυτό με τρελαίνει.

Στις καταλήψεις ΔΕΝ υπάρχει συμμετοχή των φοιτητών παρά μόν των κομματόσκυλων. Και για του λόγου το αληθές χθές που πήγα στο φυσικό ήταν 4 άτομα απο παρατάξεις που έπαιζαν PS2. ΧαΪδεύω τα ασημένια μούσια μου και συλλογίζομαι, αυτή είναι η μετεξέλιξη του φοιτητικού κινήματος; :hmm:

Και στα πιο πρόσφατα τώρα. Πόσοι έχουν διαβάσει το νομοσχέδιο -και νυν νόμο του κράτους- για την παιδεία; Και δε σας λέω για το τι ακούσατε απο τις ειδήσεις ή απο τον παραταξιακό προσυλητιστή στη σχολή σας ή τι σας είπε ένας φίλος. Πόσοι πήραν το κείμενο της εφημερίδας της κυβερνήσεως στα χέρια τους και πήγαν να το διαβάσουν σελίδα σελίδα και γραμμή γραμμή.
Σας προκαλώ να το διαβάσετε, εδώ με πηγή το πανεπιστήμιο Πατρών. Μετά ας συζητήσουμε που ακριβώς διαφωνείτε.

Ας το συνειδητοποιήσουμε όλοι μας. Με την κατάληψη δεν καταφέρνεις τίποτα πια. To μόνο που κάνουμε είναι να χανόμαστε απο δω και απο κει και να μην είμαστε ικανοί να κάτσουμε κάτω να συζητήσουμε σαν άνθρωποι. Διαφωνείς; Καλώς κάνεις και διαφωνείς αλλά άκου και τη γνώμη του άλλου.

Τα πανεπιστήμια,τα σχολεία,τα εκπαιδευτικά ιδρύματα δεν ανοίγουν εύκολα, χρειάζεται πολύς κόπος και χρόνος και χρήμα για να λειτουργήσουν. Προσωπική μου άποψη είναι οτι θα έπρεπε τα κεφάλια αυτών των κυρίων που το παίζουν εργατοπατέρες και αγωνιστές, να τεθούν επι πίνακι για το έγκλημα της παρακώλυσης της ελευθερίας του λόγου που διαπράττουν με πρόφαση το δίκαιο αγώνα, κλειδώνοντας τους φοιτητές και τους μαθητές έξω απο τα πανεπιστήμια και τα σχολεία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
οι εργατοπατέρες και οι αγωνιστές Μάριε, ποιος σου είπε ότι φοιτούν σε κάποιο Πανεπιστήμιο;
στο Πανεπιστήμιο απλά θέση "δεσμεύουν" ...ως πάρεργο
οι κύριες σπουδές τους είναι στην κομματική λέσχη

ο όρος "φοιτητές των ΕΑΑΚ" με παραπέμπει ότι πρόκειται για φοιτητές που σπουδάζουν στα ΕΑΑΚ...
όμως η ιδιότητα "φοιτητής" είναι τουλάχιστον γελοία γιατί ξεφτυλίζει τον πραγματικό ιδρώτα κάποιων ανώνυμων φοιτητών που θέλουν να ΜΟΡΦΩΘΟΥΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεύτερον, στο δίκαιο της κατάληψης.
Οι καταλήψεις δεν είναι καταλήψεις είναι lockdown. Έρχεται ο άλλος και σου περνάει μια αλυσίδα στη σχολή και λέει κατάληψη. Γιατί;;;;; Για τον πόλεμο στη Λιβύη ( η τελευταία καραμέλα ). Από πότε αυτός ο λόγος και άλλοι της ίδιας λογικής πρέπει να αποτελούν μέλημα των φοιτητών; Και για να το αποσαφηνίσω. Είναι άλλο πράγμα να πεις οτι διαφωνώ και το καταδικάζω και άλλο να παγώσεις έτσι δικτατορικά τη λειτουργία του πανεπιστημίου γιατί έτσι σου γουστάρει.

Το σύνηθες είναι μια σχολή κατά μέσο όρο να έχει περί τους οκτακώσιους με χίλιους φοιτητές. Στις περισσότερες συνελέυσεις οι καταλήχεις ψηφίζονται με την ψήφο περί των εκατό ατόμων απο τα 200-300 της συνέλευσης. Δηλαδή παραλύεις ένα ολόκληρο τμήμα, προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς, διδακτορικούς, μεταδιδακτορικούς ερευνητές, καθηγητές και διοικητικό προσωπικό δηλαδή πάνω απο 1200 άτομα με την ψήφο του 8,5% επι του συνόλου! Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα αυτό με τρελαίνει.

Δεν περνάει κανείς αλυσίδα με το "έτσι θέλω". Υπάρχει απόφαση συνέλευσης. Αν από τους 1000 δεν παρίστανται οι 800, κακό του κεφαλιού τους. Έχουν το δικαίωμα να πάνε και να ψηφίσουν αντίθετα.

Και στα πιο πρόσφατα τώρα. Πόσοι έχουν διαβάσει το νομοσχέδιο -και νυν νόμο του κράτους- για την παιδεία; Και δε σας λέω για το τι ακούσατε απο τις ειδήσεις ή απο τον παραταξιακό προσυλητιστή στη σχολή σας ή τι σας είπε ένας φίλος. Πόσοι πήραν το κείμενο της εφημερίδας της κυβερνήσεως στα χέρια τους και πήγαν να το διαβάσουν σελίδα σελίδα και γραμμή γραμμή.
Σας προκαλώ να το διαβάσετε, εδώ με πηγή το πανεπιστήμιο Πατρών. Μετά ας συζητήσουμε που ακριβώς διαφωνείτε.

Μπορείς να το συζητήσεις στο αντίστοιχο θέμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Δεν περνάει κανείς αλυσίδα με το "έτσι θέλω". Υπάρχει απόφαση συνέλευσης. Αν από τους 1000 δεν παρίστανται οι 800, κακό του κεφαλιού τους. Έχουν το δικαίωμα να πάνε και να ψηφίσουν αντίθετα.



Μπορείς να το συζητήσεις στο αντίστοιχο θέμα αυτό.

Όχι φίλε, με το έτσι θέλω περνάει. Η απόφαση της συνέλευσης με αυτή τη συμμετοχή φοιτητών όπως και να το δεις έναι τραμπουκισμός. Για μένα, οι αποφάσεις τέτοιων "συνελεύσεων" που τα 4/5 του αμφιθεάτρου αποτελούνται απο τυφλούς στρατιώτες παρατάξεων έχουν την ίδια αξία με χρησιμοποιημένο χαρτί τουαλέτας.
Εχεις δει εξωπαραταξιακό να προσπαθεί να μιλήσει σε συνέλευση; Που να προσπαθήσεις να κατεβάσεις εσύ ως φοιτητής ανεξάρτητο πλαίσιο, θα φας και ξύλο. Σε παραπάμπω στο περιστατικό που έγινε με την εκλογή της ανεξάρτητης παράταξης στο τμήμα ΗΜ&ΤΥ πάτρας πέρυσι στις φοιτητικές εκλογές. Μόνο που δεν τους πήραν με τις πέτρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Όχι φίλε, με το έτσι θέλω περνάει. Η απόφαση της συνέλευσης με αυτή τη συμμετοχή φοιτητών όπως και να το δεις έναι τραμπουκισμός. Για μένα, οι αποφάσεις τέτοιων "συνελεύσεων" που τα 4/5 του αμφιθεάτρου αποτελούνται απο τυφλούς στρατιώτες παρατάξεων έχουν την ίδια αξία με χρησιμοποιημένο χαρτί τουαλέτας.
Εχεις δει εξωπαραταξιακό να προσπαθεί να μιλήσει σε συνέλευση; Που να προσπαθήσεις να κατεβάσεις εσύ ως φοιτητής ανεξάρτητο πλαίσιο, θα φας και ξύλο. Σε παραπάμπω στο περιστατικό που έγινε με την εκλογή της ανεξάρτητης παράταξης στο τμήμα ΗΜ&ΤΥ πάτρας πέρυσι στις φοιτητικές εκλογές. Μόνο που δεν τους πήραν με τις πέτρες.

Δεν δίνω δεκάρα. Να μην ήταν τέτοια η σύνθεση της συνέλευσης. Οι ανένταχτοι φοιτητές είναι πάντα περισσότεροι από όλες τις παρατάξεις μαζί, αλλά δεν κάνουν τίποτε όλοι μαζί για να αλλάξουν τη μοίρα τους.

Έχω δει ανεξάρτητο φοιτητή να μιλάει. Βασικά πολλούς, πιο πολλούς από τους παραταξιακούς. Έχω δει και ανεξάρτητο σχήμα να εκλέγεται και να μην τολμάει κανείς να πει οτιδήποτε. Λοιπόν, ό,τι ακούω για τις παρατάξεις το ακούω βερεσέ, όταν ξέρω ότι μπορεί να γίνει η διαφορά και δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεύτερον, στο δίκαιο της κατάληψης.
Οι καταλήψεις δεν είναι καταλήψεις είναι lockdown. Έρχεται ο άλλος και σου περνάει μια αλυσίδα στη σχολή και λέει κατάληψη. Γιατί;;;;; Για τον πόλεμο στη Λιβύη ( η τελευταία καραμέλα ). Από πότε αυτός ο λόγος και άλλοι της ίδιας λογικής πρέπει να αποτελούν μέλημα των φοιτητών; Και για να το αποσαφηνίσω. Είναι άλλο πράγμα να πεις οτι διαφωνώ και το καταδικάζω και άλλο να παγώσεις έτσι δικτατορικά τη λειτουργία του πανεπιστημίου γιατί έτσι σου γουστάρει.

Το σύνηθες είναι μια σχολή κατά μέσο όρο να έχει περί τους οκτακώσιους με χίλιους φοιτητές. Στις περισσότερες συνελέυσεις οι καταλήχεις ψηφίζονται με την ψήφο περί των εκατό ατόμων απο τα 200-300 της συνέλευσης. Δηλαδή παραλύεις ένα ολόκληρο τμήμα, προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς, διδακτορικούς, μεταδιδακτορικούς ερευνητές, καθηγητές και διοικητικό προσωπικό δηλαδή πάνω απο 1200 άτομα με την ψήφο του 8,5% επι του συνόλου! Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα αυτό με τρελαίνει.

Ώπα,ώπα,ώπα,πήρες φόρα.Κατ'αρχάς,αυτό με τον πόλεμο στη Λιβύη που λες,αποτελεί γκαιμπελισμό,και δεν είμαι καθόλου υπερβολικός στο πως εκφράζομαι.Αυτό ήταν μια καραμέλα της ΠΚΣ πέρυσι την άνοιξη,που δεν έπιασε κιόλας.Οι καταλήψεις τώρα τον Σεπτέμβρη γίνονται για το νομοσχέδιο της Διαμαντοπούλου,καθαρά και ξάστερα,πάει αυτό.
Δεύτερον,κανείς δεν βάζει αλυσίδα πουθενά.Οι καταλήψεις αποφασίζονται δημοκρατικότατα,μέσω του θεσμού των γενικών συνελεύσεων.Οι συνελεύσεις προκυρήσσονται τουλάχιστον μία βδομάδα πριν την ημερομηνία διεξαγωγής τους,τα μαθήματα εκείνης της μέρας αναβάλλονται και όλα τα μέλη του συλλόγου έχουν εξ'ίσου δικαίωμα να συμμετάσχουν,ψηφίζοντας,μιλώντας και καταθέτοντας πλαίσια.Το καταστατικό της σχολής ορίζει έναν ελάχιστο αριθμό φοιτητών,πάνω απ'τον οποίο μια συνέλευση θεωρείται legitimate,ο οποίος πάντα καλύπτεται.Ναι,200 άτομα συνήθως αποφασίζουν για 1000.Όμως τα άλλα 800,είχαν κάθε δικαίωμα να συμμετάσχουν και επέλεξαν να αδιαφορήσουν.Επιλογή τους ήταν να μην παρευρεθούν,να μην μιλήσουν,να μην ψηφίσουν,γιατί να έχουν λοιπόν λόγο στην απόφαση της συνέλευσης?Οι ίδιοι πέταξαν τα δικαιώματά τους στα σκουπίδια.Τι να κάνουμε,να τους φέρουμε με το ζόρι στη συνέλευση?

Και στα πιο πρόσφατα τώρα. Πόσοι έχουν διαβάσει το νομοσχέδιο -και νυν νόμο του κράτους- για την παιδεία; Και δε σας λέω για το τι ακούσατε απο τις ειδήσεις ή απο τον παραταξιακό προσυλητιστή στη σχολή σας ή τι σας είπε ένας φίλος. Πόσοι πήραν το κείμενο της εφημερίδας της κυβερνήσεως στα χέρια τους και πήγαν να το διαβάσουν σελίδα σελίδα και γραμμή γραμμή.
Σας προκαλώ να το διαβάσετε, εδώ με πηγή το πανεπιστήμιο Πατρών. Μετά ας συζητήσουμε που ακριβώς διαφωνείτε.

Αυτό είναι off topic,ας το συζητήσουμε στο κατάλληλο thread.

Ας το συνειδητοποιήσουμε όλοι μας. Με την κατάληψη δεν καταφέρνεις τίποτα πια. To μόνο που κάνουμε είναι να χανόμαστε απο δω και απο κει και να μην είμαστε ικανοί να κάτσουμε κάτω να συζητήσουμε σαν άνθρωποι. Διαφωνείς; Καλώς κάνεις και διαφωνείς αλλά άκου και τη γνώμη του άλλου.

Η κατάληψη,αποτελεί μέσο πίεσης.Με κλειστές όλες τις σχολές,διασύρεται η εικόνα του Υπουργείου και της κυβέρνησης,δείχνει γενικευμένη δυσαρέσκεια.Συνεπώς,υπάρχει πολιτικό κόστος,οπότε η κυβέρνηση αναγκάζεται να ασχοληθεί με το θέμα.
Να σου θυμίσω τέλος,ότι χάρη στις φοιτητικές κινητοποιήσεις δεν πέρασε ο νόμος Γιαννάκου για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια το 2006-2007.

Εχεις δει εξωπαραταξιακό να προσπαθεί να μιλήσει σε συνέλευση; Που να προσπαθήσεις να κατεβάσεις εσύ ως φοιτητής ανεξάρτητο πλαίσιο, θα φας και ξύλο. Σε παραπάμπω στο περιστατικό που έγινε με την εκλογή της ανεξάρτητης παράταξης στο τμήμα ΗΜ&ΤΥ πάτρας πέρυσι στις φοιτητικές εκλογές. Μόνο που δεν τους πήραν με τις πέτρες.

Έχω δει ανεξάρτητους να μιλάνε σε συνέλευση.Πολλές φορές είναι όσοι και οι παραταξιακοί.Και ανεξάρτητα πλαίσια έχω δει να κατεβαίνουν.Την προηγούμενη βδομάδα,είχα βρεθεί στη συνέλευση των Μηχανολόγων του ΕΜΠ εξ'αιτίας ενός φίλου και ήταν και μια κοπελίτσα η οποία είχε κατεβάσει ανεξάρτητο πλαίσιο.Δεν πήρε πολλές ψήφους,αλλά μια χαρά μίλησε,την άκουσαν και της έκαναν ερωτήσεις,όπως σε όλους τους άλλους.
Όσο για ανεξάρτητα σχήματα στις εκλογές,υπάρχουν πολλά.Στη σχολή μου π.χ. υπάρχει το ΦΑΣΙ-ΦΑΚ,έχει και έδρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Στις καταλήψεις ΔΕΝ υπάρχει συμμετοχή των φοιτητών παρά μόν των κομματόσκυλων. Και για του λόγου το αληθές χθές που πήγα στο φυσικό ήταν 4 άτομα απο παρατάξεις που έπαιζαν PS2. ΧαΪδεύω τα ασημένια μούσια μου και συλλογίζομαι, αυτή είναι η μετεξέλιξη του φοιτητικού κινήματος; :hmm:

rofl.

εξαιρετικα τεκμηριωμενες θεσεις.
αρχιζω να βλεπω με αλλο ματι τις καταληψεις.λολολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Στις καταλήψεις ΔΕΝ υπάρχει συμμετοχή των φοιτητών παρά μόν των κομματόσκυλων. Και για του λόγου το αληθές χθές που πήγα στο φυσικό ήταν 4 άτομα απο παρατάξεις που έπαιζαν PS2. ΧαΪδεύω τα ασημένια μούσια μου και συλλογίζομαι, αυτή είναι η μετεξέλιξη του φοιτητικού κινήματος; :hmm:

του απθ ; Ο.ο ...καλά πότε φέρανε ps2 οι μαλάκες; τι ώρα πήγες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
rofl.

εξαιρετικα τεκμηριωμενες θεσεις.
αρχιζω να βλεπω με αλλο ματι τις καταληψεις.λολολ

Για την ακρίβεια το συγκεκριμένο είναι quote που δεν το έπιασε ο κώδικας.

Ουπς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top