Πρόβλημα με τον υπολογιστή

orestman

Νεοφερμένος

Ο orestman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
το έκανα και δεν έγινε τίποτα. Ρώτησα όμως μια καθηγήτρια πληροφορικής στο σχολείο και μου έιπε να αλλάξω τις ρυθμίσεις στην ανάλυση οθόνης. Τις άλαξα λοιπόν απο 1680επι 1050 σε 1280επι960 και είναι καλύτερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestman

Νεοφερμένος

Ο orestman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κανε μια επανεγκατασταση πριν αλλαξεις καρτα γραφικων...
το έκανα και δεν έγινε τίποτα. Ρώτησα όμως μια καθηγήτρια πληροφορικής στο σχολείο και μου έιπε να αλλάξω τις ρυθμίσεις στην ανάλυση οθόνης. Τις άλαξα λοιπόν απο 1680επι 1050 σε 1280επι960 και είναι καλύτερα το παιχνίδι. βέβαια τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας είναι λίγο πιο μεγάλα αλλά παλεύεται. Sorry που το 'γραψα το μύνημα 2 φορές αλλά είμαι νέος και δεν πολυ ξέρο πως λειτουργει το site
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
ωραια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
έχω και εγώ ενα πρόβλημα με τον υπολογιστή...
λοιπόν μερικές φόρες οταν παίζω pro evolution soccer 2012 μερικές φορες κλείνει αποτομα ο υπολογιστης..
κατευθειαν...απλα σαν να μην έχω την μπαταρία πανω και βγάζω το καλώδιο...

παράλληλα καθώς παίζω,ο υπολογιστής ζεσταίνεται πάρα πολυ...ενω σε γενική χρήση...δεν ζεσταινεται ποτέ...και συνάμα το ανεμιστηράκι μέσα δουλευει πολυ πιο γρήγορα και ακούγεται...

οταν παιζω NBA 2k11 ..κλείνει σχεδόν αμέσως μολις ξεκινησει το παιχνιδι...
ίσως φταίει οτι εχω τρια λειτουργικα? εχω windows 7,ubuntu και linux mint...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ανοιξε τον με βγαλμένη την πρίζα και καθαρισε με κρύο αέρα το ανεμιστηράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ανοιξε τον με βγαλμένη την πρίζα και καθαρισε με κρύο αέρα το ανεμιστηράκι.

Δεν ειμαι σίγουρος οτι θα το κανω αυτο :P
φοβαμαι οτι θα τον χαλάσω...
ασε που είναι ακομα εντος εγγυησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Αρχικα καθαρισε τον υπολογιστη,και μετα μας λες αν είδες διαφορα ή όχι.για να κάνει θόρυβο και να ζοριζεται το ανεμιστηρακι σημαινει οτι ανεβαζει πολυ ευκολα θερμοκρασια(ο επεξεργαστης,ή η καρτα γραφικων).
Επίσης,ο υπολογιστης ειναι επιτραπεζιος ή λαπτοπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
επίσης τσέκαρε αν δουλέυουν γενικά όλα τα ανεμιστηράκια. Πιθανότατα έχει καεί αυτό της κάρτας γραφικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
έχω και εγώ ενα πρόβλημα με τον υπολογιστή...
λοιπόν μερικές φόρες οταν παίζω pro evolution soccer 2012 μερικές φορες κλείνει αποτομα ο υπολογιστης..
κατευθειαν...απλα σαν να μην έχω την μπαταρία πανω και βγάζω το καλώδιο...

παράλληλα καθώς παίζω,ο υπολογιστής ζεσταίνεται πάρα πολυ...ενω σε γενική χρήση...δεν ζεσταινεται ποτέ...και συνάμα το ανεμιστηράκι μέσα δουλευει πολυ πιο γρήγορα και ακούγεται...

οταν παιζω NBA 2k11 ..κλείνει σχεδόν αμέσως μολις ξεκινησει το παιχνιδι...
ίσως φταίει οτι εχω τρια λειτουργικα? εχω windows 7,ubuntu και linux mint...

Το προβλημα σου αμα κλεινει μονο και δεν σου βγαζει μπλε οθονη,''κινεζικα'' που τα λενε πολλοι η στην επιστημονικη ορολογια BSOD ,εστι οτι το προβλημα ειναι στην υπερθερμανση.Αμα σου βγαζει μπλε οθονη το προβλημα ειναι σε Hardware η και sofware.Στην περιπτωση της υπερθερμανσης επειδη ανοιγεις παιχνιδια που σαφως χρειαζονται γραφικα και χρηση CPU λογω πολλων διεργασιων,καλα κανει και αυξανεται η χρηση της ψυξης(ανεμιστηρακι) αφου η καρτα γραφικων ανεβαζει θερμοκρασια.Ως εδω η κατασταση ειναι λογικη.Ομως εσενα ο υπολογιστης κλεινει επειδη δεν εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο/η υπαρχει βλαβη σε αυτον που εχεις τωρα, ψυξης ωστε να ψυχεται η καρτα γραφικων και τα υπολοιπα περιφερειακα μερη του υπολογιστη.ΑΥτο που εχεις να κανεις ειναι να καθαρισεις το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικου και της μητρικης,με ενα σπρει ξηρου αερα.Επισης με σπρει ξηρου αερα καθαρισε και την ψυχτρα,διοτι εικαζω θα εχει μαζεψει αρκετη σκονη.
Επισης παιζει να υπαρχει και προβλημα θερμοαγωγιμης παστας στον επεξεργαστη...την εχεις ανανεωσει?Μπορει να χρειαστει να ξαναπερασεις νεα στρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Αρχικα καθαρισε τον υπολογιστη,και μετα μας λες αν είδες διαφορα ή όχι.για να κάνει θόρυβο και να ζοριζεται το ανεμιστηρακι σημαινει οτι ανεβαζει πολυ ευκολα θερμοκρασια(ο επεξεργαστης,ή η καρτα γραφικων).
Επίσης,ο υπολογιστης ειναι επιτραπεζιος ή λαπτοπ?

είναι λαπτοπ..εξωτερικα καθαρος ειναι :P
εσωτερικά φοβάμαι να τον ανοίξω... :P
θερμοκρασία ανεβάζει,το γράφω στο αρχικό ποστ μου ...

επίσης τσέκαρε αν δουλέυουν γενικά όλα τα ανεμιστηράκια. Πιθανότατα έχει καεί αυτό της κάρτας γραφικών
πως να το τσεκάρω?
υπάρχει καποια εφαρμογή?

Το προβλημα σου αμα κλεινει μονο και δεν σου βγαζει μπλε οθονη,''κινεζικα'' που τα λενε πολλοι η στην επιστημονικη ορολογια BSOD ,εστι οτι το προβλημα ειναι στην υπερθερμανση.Αμα σου βγαζει μπλε οθονη το προβλημα ειναι σε Hardware η και sofware.Στην περιπτωση της υπερθερμανσης επειδη ανοιγεις παιχνιδια που σαφως χρειαζονται γραφικα και χρηση CPU λογω πολλων διεργασιων,καλα κανει και αυξανεται η χρηση της ψυξης(ανεμιστηρακι) αφου η καρτα γραφικων ανεβαζει θερμοκρασια.Ως εδω η κατασταση ειναι λογικη.Ομως εσενα ο υπολογιστης κλεινει επειδη δεν εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο ψυξης ωστε να ψυχεται η καρτα γραφικων και τα υπολοιπα περιφεριακα μερη του υπολογιστη.ΑΥτο που εχεις να κανεις ειναι να καθαρισεις το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικου και της μητρικης,με ενα σπρει ξηρου αερα.Επισης με σπρει ξηρου αερα καθαρισε και την ψυχτρα,διοτι εικαζω θα εχει μαζεψει αρκετη σκονη.
Επισης παιζει να υπαρχει και προβλημα θερμοαγωγιμης παστας στον επεξεργαστη...την εχεις ανανεωσει?Μπορει να χρειαστει να ξαναπερασεις νεα στρωση.

μπλε οθονη δεν βγάζει (το palio laptop έβγαζε..ενα waio ...και τελικα τέζαρε :P)
κλείνει κατευθειαν..
δεν ρίσκαρω να ανοιξω τον υπολογιστή :P
οχι δεν την έχω ανανεώσει...

το θέμα ειναι οτι παλιά δεν το είχα αυτο το πρόβλημα...ουτε της υπερθερμανσης ουτε του να κλεινει κατευθείαν ο υπολογιστής..
και παιχνίδια παίζω πολύ αραιά...
6-7 φορες το μήνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
μπλε οθονη δεν βγάζει (το palio laptop έβγαζε..ενα waio ...και τελικα τέζαρε )
κλείνει κατευθειαν..
δεν ρίσκαρω να ανοιξω τον υπολογιστή
οχι δεν την έχω ανανεώσει...

το θέμα ειναι οτι παλιά δεν το είχα αυτο το πρόβλημα...ουτε της υπερθερμανσης ουτε του να κλεινει κατευθείαν ο υπολογιστής..
και παιχνίδια παίζω πολύ αραιά...
6-7 φορες το μήνα...

Τον υπολογιστη θα ανοιξεις,δεν θα κανεις εγχειρηση ανοιχτης καρδιας.Θα ανοιξεις το κουτι και θα καθαρισεις τα ανεμιστηρακια.
Δεν το ειχες διοτι δεν ειχαν βουλωσει(εικαζω) τα ανεμιστηρακια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Τον υπολογιστη θα ανοιξεις,δεν θα κανεις εγχειρηση ανοιχτης καρδιας.Θα ανοιξεις το κουτι και θα καθαρισεις τα ανεμιστηρακια.
Δεν το ειχες διοτι δεν ειχαν βουλωσει(εικαζω) τα ανεμιστηρακια :P

εχω laptop ...
και ειναι και σε εγγύηση και απο οσο ξερω...χανεται και η εγγυηση αν τον ανοίξω...:P
αλλά και πάλι..δεν το ρισκάρω.. δεν ξέρω τι βλακείες θα κάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Αν είναι λαπτοπ, πάρε μια βάση με ανεμιστηράκι για να ψύχεται καλύτερα. Το παλιό μου λαπτοπ έκλεινε συνέχεια και έβγαζε προβλήματα, έκανα ενα update το bios, μετά ενα μικρό overclocking, και πήρα μια βάση και τώρα πετάει.
Και επίσης, άνοιξέ το και καθάρισέ το. Δε θα χαλάσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Σιγουρέψου ότι ο υπολογιστής σου πληροί τις απαιτήσεις των παιχνιδιών. Ίσως το πρόβλημα να είναι τόσο απλό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πως να το τσεκάρω?
υπάρχει καποια εφαρμογή?


Υπάρχουν εφαρμογές που σου δείχνουν τη θερμοκρασία της κάθε συσκευής, μαζί και της κάρτας γραφικών.

Αλλά υπάρχει και πιο απλός τρόπος. Βγάζεις το καπάκι, βάζεις το pc μπροστά και βλέπεις αν γυρίζει το ανεμιστήρι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Αν είναι λαπτοπ, πάρε μια βάση με ανεμιστηράκι για να ψύχεται καλύτερα. Το παλιό μου λαπτοπ έκλεινε συνέχεια και έβγαζε προβλήματα, έκανα ενα update το bios, μετά ενα μικρό overclocking, και πήρα μια βάση και τώρα πετάει.
Και επίσης, άνοιξέ το και καθάρισέ το. Δε θα χαλάσει!

δεν το ανοιγω... :P φοβαμαι :P


Σιγουρέψου ότι ο υπολογιστής σου πληροί τις απαιτήσεις των παιχνιδιών. Ίσως το πρόβλημα να είναι τόσο απλό;)
το κάνει...
αλλιως παλιότερα δεν θα παιζαν :P
βασικα και τώρα παιζουν ..(to pro τουλαχιστον :P)
απλα μερικές φορές κλείνει..
Υπάρχουν εφαρμογές που σου δείχνουν τη θερμοκρασία της κάθε συσκευής, μαζί και της κάρτας γραφικών.

Αλλά υπάρχει και πιο απλός τρόπος. Βγάζεις το καπάκι, βάζεις το pc μπροστά και βλέπεις αν γυρίζει το ανεμιστήρι. :P

δεν ακούγεται το ανεμιστηράκι?:P
αυτο το συνεχόμενο"φουυυ:P"(δεν ηξερα πως αλλιως να το πω..:P)
δεν είναι απο το ανεμιστηράκι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν ακούγεται το ανεμιστηράκι?:P
αυτο το συνεχόμενο"φουυυ:P"(δεν ηξερα πως αλλιως να το πω..:P)
δεν είναι απο το ανεμιστηράκι?


ένα έχει όλο κι όλο το κουτί; ξεβίδωσε το καπάκι από πάνω και δες αν γυρίζουν όλα ρε δε σου λέω να απενεργοποιήσεις βόμβα :P

edit: όπα για laptop μιλας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ένα έχει όλο κι όλο το κουτί; ξεβίδωσε το καπάκι από πάνω και δες αν γυρίζουν όλα ρε δε σου λέω να απενεργοποιήσεις βόμβα :P

edit: όπα για laptop μιλας;

πρέπει να το χω πει 4-5 φορές :P
αλλά εντάξει ... σε συγχωρώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Προσφατα μου προεκυψε ενα προβληματακι στον υπολογιστη

Οταν παταω f5,αντι για ανανεωση της σελιδας μου βγαζει παραθυρο Open File και μου δινει να ανοιξω ενα αρχειο απο τον υπολογιστη μου.Πως το αλλαζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Πάτα Ctrl+R
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top